RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Analiza opłacalności wykorzystania systemu odzysku ścieków szarych w budynku mieszkalnym

Analysis of the cost-effectiveness of using gray water recovery system in the residential building

System do odzysku deszczówki, Rys. archiwum redakcji ("Czysty Zysk")

System do odzysku deszczówki, Rys. archiwum redakcji ("Czysty Zysk")

Zagospodarowanie wód szarych może być nie tylko inicjatywą proekologiczną, ale również inwestycją służącą obniżeniu kosztów eksploatacyjnych. Nie ma w Polsce wymagań prawnych i systemu zachęt do budowy takich układów oraz wytycznych do ich projektowania, można jednak w tym celu wykorzystać normy i przepisy innych krajów UE.

Zobacz także

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie...

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie zapewniające użytkownikowi najwyższą jakość i skuteczność działania przy znacznie ograniczonych kosztach operacyjnych.

HAP Armatura HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał...

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał Internet w poszukiwaniu tańszych produktów, bo Twoja oferta wydawała się nieatrakcyjna. Albo czekała Cię godzina tłumaczeń, bo wujek Google podpowiedział mu, co będzie dla niego najlepsze, oczywiście nie uwzględniając podstawowych parametrów, przez co nie do końca była to dobra opcja... Montaż zaplanowany,...

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Zwiększające się zapotrzebowanie na wodę i zmniejszająca ilość wody zdatnej do picia stają się obecnie jednym z większych problemów. Głównymi przyczynami takiego stanu są:

  • wzrost demograficzny,
  • zanieczyszczenia,
  • niewłaściwa gospodarka zasobami wody,
  • zmiany klimatu oraz
  • niski poziom świadomości społecznej.

Zgodnie z raportem UNESCO (WWDR, 2015) [1] bez wprowadzenia działań, które pozwolą na racjonalne wykorzystanie zasobów wody pitnej, w 2030 roku społeczność międzynarodowa będzie musiała się zmierzyć z nawet 40-proc. deficytem wody. W instalacjach sanitarnych budynków powinny być zatem wykorzystywane urządzenia czy też całe systemy, które pozwalają na ograniczenie zużycia wody pitnej.

Najprostszymi rozwiązaniami pozwalającymi na racjonalne wykorzystanie wody pitnej są np. stosowane obecnie:

  • baterie z perlatorami,
  • baterie bezdotykowe,
  • płuczki zbiornikowe montowane do misek ustępowych o mniejszych pojemnościach wody i wyposażone w podwójne przyciski.

Usprawniane są także obiegi ciepłej wody użytkowej w budynkach, a stosowane urządzenia zapewniają uzyskanie wody o pożądanej temperaturze.

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się natomiast instalacje dualne, wykorzystujące ścieki szare bądź wody deszczowe. Wykonanie dodatkowej instalacji zwiększa koszt budowy całego układu, należy zatem sprawdzić opłacalność takiego przedsięwzięcia.

Trzeba jednak podkreślić, że decyzja o podejmowaniu konkretnych działań nie powinna bazować wyłącznie na wynikach analizy finansowej. Rozwiązywanie problemu ograniczenia deficytu wody pitnej musi bowiem pochłaniać dodatkowe środki finansowe.

Zapotrzebowanie na wodę w instalacjach wodociągowych budynków

W gospodarstwach domowych dzienne zużycie wody przez jednego mieszkańca kształtuje się na poziomie 140–160 litrów na osobę na dobę.

W tab. 1 zestawiono strukturę zużycia wody przeznaczonej na potrzeby bytowo-gospodarcze zgodnie z [2].

Struktura zużycia wody

Tabela 1. Struktura zużycia wody na potrzeby bytowo-gospodarcze [2]

Zapotrzebowanie na wodę przez poszczególne przybory sanitarne oraz do nawadniania różnego rodzaju powierzchni zgodnie z niemieckimi wytycznymi [3] przedstawione zostało w tab. 2 i tab. 3.

Zapotrzebowanie na wodę

Tabela 2. Zapotrzebowanie na wodę przez przybory sanitarne wg [3]

roczne zapotrzebowanie na wodę

Tabela 3. Specyficzne roczne zapotrzebowanie na wodę do nawadniania różnego rodzaju powierzchni wg [3]

Zgodnie z normą brytyjską BS 8525-1:2010 [4], która określa zasady doboru systemów odzysku ścieków szarych w budynkach, przy uproszczonym podejściu dotyczącym zastosowań dla budynków jednorodzinnych lub pojedynczych mieszkań przyjmuje się, że:

  • zapotrzebowanie na wodę do spłukiwania toalety wynosi 25 dm3/(osoba·doba),
  • zapotrzebowanie na wodę do prania – 15 dm3/(osoba·doba) oraz
  • zapotrzebowanie na wodę dla innych celów, gdzie nie ma potrzeby stosowania wody zdatnej do picia (np. podlewanie ogrodu) - 10 dm3/(osoba·doba).

Norma ta podaje także dobowy uzysk ścieków szarych z natrysków, wanien i umywalek w budynkach, który wynosi 50 dm3/(osoba·doba) przy uproszczonym podejściu. Dane te dotyczą jednak tylko systemów indywidualnych.

Dla dużych obiektów należy stosować metodę szczegółową określania uzysku ścieków szarych i zapotrzebowania na wodę szarą.

Szczegółowe zależności obowiązujące przy tej metodzie opisano w dalszej częsci artykułu, w prezentowanym przykładzie obliczeniowym.

Instalacje dualne

W związku z malejącymi rezerwami wody oraz kosztownymi systemami jej uzdatniania zrodziło się zainteresowanie ponownym używaniem i odzyskiwaniem części zużywanej wody.

Jednym ze sposobów jest ponowne wykorzystanie wody zużytej do mycia rąk i kąpieli – do spłukiwania misek ustępowych, zasilania pralek czy podlewania ogrodów. Konieczne jest jednak odpowiednie jej przygotowanie do powtórnego użycia.

Na świecie wykorzystywane są różne układy podczyszczania ścieków i wód recyrkulowanych, oparte na procesach filtracji, sorpcji, dezynfekcji, biofiltracji i reaktorach biologicznego oczyszczania ścieków. W związku ze składem sprzyjającym oczyszczaniu ścieki szare można poddawać recyklingowi.

Ponowne wykorzystanie ścieków szarych ma wiele zalet, do których niewątpliwie zaliczyć można racjonalne wykorzystanie zasobów wody, ograniczenie ilości ścieków odprowadzanych do kanalizacji oraz oszczędność pieniędzy w związku z mniejszym zużyciem wody wodociągowej.

Dodatkowo dzięki zaprojektowaniu w budynku instalacji odzysku wody szarej czy wykorzystaniu wód opadowych inwestycja może uzyskać certyfikat LEED lub Green Building, który bez wątpienia zwiększa prestiż obiektu.W przypadku inwestycji komercyjnych, w szczególności obiektów biurowych przeznaczonych dla renomowanych firm o zasięgu globalnym, jest to istotny aspekt.

Przy podejmowaniu decyzji inwestor powinien mieć świadomość, że wykonanie dodatkowej instalacji wykorzystującej ścieki szare charakteryzuje się chociażby tym, że woda szara uzyskana w procesie oczyszczania ścieków szarych musi być wykorzystana w ciągu 24 godzin. Po tym czasie mogą się rozwijać patogeny i powstawać nieprzyjemny zapach.

Zastosowanie systemu odzysku ścieków szarych w budynku niesie za sobą dodatkowe koszty inwestycyjne, w tym zakupu poszczególnych elementów tego systemu i wykonania dodatkowej instalacji. Decyzja o budowie instalacji do wykorzystania ścieków szarych powinna być zatem poprzedzona analizą finansową.

Przy projektowaniu instalacji dualnej należy uwzględnić fakt, że instalacja kanalizacyjna składa się z dwóch przewodów: do odprowadzania ścieków czarnych i szarych.

Ścieki czarne, czyli pochodzące z misek ustępowych i pisuarów, a także ścieki z kuchni (ze zlewozmywaków i zmywarek) trafiają przewodem do sieci kanalizacyjnej, natomiast pozostałe ścieki szare trafiają do zbiorników magazynujących o odpowiedniej wielkości.

Szare ścieki przed odprowadzeniem do zbiorników muszą zostać oczyszczone.

Przy projektowaniu tego typu kanalizacji należy pamiętać również o doprowadzeniu wody wodociągowej do zbiornika magazynującego szarą wodę.

W okresie dostępności małej ilości szarej wody zbiornik będzie dopełniany wodą wodociągową. Dodatkowo należy również zaprojektować i wykonać ewentualne odprowadzenie szarych ścieków do kanalizacji.

W Polsce systemy szarej wody nie są jeszcze rozpowszechnione. Jedna z nielicznych wzmianek na ten temat pojawia się w części 2 normy PN-EN 12056-2 [12].

Rozwiązanie instalacji dualnej rozdzielającej ścieki szare i czarne charakteryzuje system 4, przywołany w przytoczonym normatywie.

Systemy odzyskujące ścieki szare stosowane są już również w budynkach biurowych, m.in. w biurowcu Atrium 1 w Warszawie wybudowanym przez firmę Skanska. W budynku tym dzięki zastosowaniu oszczędnej armatury, odzysku ścieków szarych i wód deszczowych oszczędność wody pitnej wynosi ok. 70% [5].

Przykład obliczeniowy instalacji odzysku ścieków szarych dla budynku mieszkalnego

Charakterystyka obiektu

Analizę ekonomiczną zastosowania instalacji odzysku ścieków szarych przeprowadzono dla podpiwniczonego sześciokondygnacyjnego budynku mieszkalnego zlokalizowanego we Wrocławiu.

  • Instalację wodociągową wody pitnej i wody szarej zaprojektowano z rur i kształtek z polipropylenu w systemie KAN-Therm [6].
  • Instalację kanalizacyjną zaprojektowano z rur i kształtek z PVC Sanibud [7].

Kondygnacja piwniczna przeznaczona jest na komórki lokatorskie oraz miejsca postojowe dla mieszkańców. Wydzielono na niej także pomieszczenia techniczne przeznaczone do montażu układu wodomierzowego, układu podwyższania ciśnień i przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także pomieszczenie dla układu odzysku ścieków szarych (wysokość tej kondygnacji wynosi 2,9 m w świetle stropów i jest wystarczająca do zamontowania tego układu).

  • W budynku znajduje się po sześć mieszkań na każdej kondygnacji. Zaprojektowano w nim:
    - 13 pionów wodociągowych wody pitnej zasilających w wodę umywalki, wanny, zlewozmywaki i zmywarki,
    - 7 pionów wodociągowych wody szarej zasilającej miski ustępowe i pralki automatyczne oraz analogicznie
    - 13 pionów kanalizacyjnych odprowadzających ścieki czarne z misek ustępowych, zmywarek i zlewozmywaków i
    - 7 pionów odprowadzających ścieki szare z umywalek, wanien i pralek automatycznych.
  • Przewody rozprowadzające wodę wodociągową i szarą zaprojektowano w odległości 20 cm od stropu kondygnacji piwnicy.
  • Przewody odprowadzające ścieki szare zaprojektowano również pod sufitem piwnicy i poprowadzono ze spadkiem 2% w kierunku systemu oczyszczania ścieków szarych.
  • Przewody odprowadzające ścieki czarne do sieci zewnętrznej zaprojektowano pod posadzką piwnicy ze spadkiem 2% w kierunku sieci.
  • Piony wodociągowe i kanalizacyjne nie są obciążone jednakowo ze względu na różną lokalizację pomieszczeń sanitarnych w mieszkaniach.
  •  

W tab. 4 zestawiono typy mieszkań w budynku wraz z wyposażeniem sanitarnym pomieszczeń, a także liczbą pokoi i sypialni.

Zestawienie typów mieszkań

Tabela 4. Zestawienie typów mieszkań i wyposażenia pomieszczeń sanitarnych

Schemat instalacji wody pitnej i szarej dla przykładu obliczeniowego przedstawiono na rys. 1, natomiast w tab. 5 podano zestawienie pomieszczeń zasilanych w wodę pitną (piony oznaczone na schemacie Ww1-Ww13) i wodę szarą (piony oznaczone Ws1-Ws7) przez poszczególne piony wodociągowe.

 Schemat instalacji wodociągowej

Rys. 1. Schemat instalacji wodociągowej wody pitnej i szarej dla opisywanego przykładu
Źródło: archiwum autorek

pomieszczenia zasilane wodą

Tabela 5. Wykaz pomieszczeń zasilanych przez poszczególne piony wody pitnej (Ww) i szarej (Ws) z wyszczególnieniem przyborów i urządzeń sanitarnych

Przykład obliczeniowy instalacji odzysku ścieków szarych dla budynku mieszkalnego

Dobór systemu do odzysku ścieków szarych i ich ponownego wykorzystania w budynku

W Polsce nie ma obecnie żadnych przepisów prawnych, które regulowałyby zasady doboru systemów służących odzyskowi ścieków szarych, dlatego przy projektowaniu zalecane jest stosowanie norm czy przepisów obowiązujących w innych krajach Unii Europejskiej.Normy w tym zakresie opracowane zostały m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie ponowne wykorzystanie ścieków szarych staje się coraz bardziej popularne.

Bazując zatem na wytycznych normy brytyjskiej BS 8525-1:2010 [4], dokonano obliczeń systemu odzysku ścieków szarych dla założonego budynku mieszkalnego. Norma ta podaje dwie metody obliczania uzysku ścieków szarych i zapotrzebowania na wodę szarą:

  • metodę uproszczoną, którą można stosować dla indywidualnych systemów odzysku, np. dla budynków jednorodzinnych lub pojedynczych mieszkań, oraz
  • metodę szczegółową dotyczącą dużych systemów w budynkach wielorodzinnych czy użyteczności publicznej.

Zgodnie z metodą szczegółową dobowy uzysk ścieków szarych YG [l] wyznacza się z zależności (1):

dobowy uzysk ścieków szarych

w której:
n – liczba osób, wg normy [4] należy przyjmować dwie osoby w głównej sypialni i po jednej dla pozostałych sypialni – zatem w rozpatrywanym budynku: n = 6 · (4 + 3 · 3 + 2 · 2) = 102 osoby – Liczba osób policzona wg wytycznych normy [4] jest niższa niż stosowane w Polsce szacowanie liczby osób dla mieszkania na podstawie liczby pokoi plus jedna osoba (obliczając liczbę osób w ten sposób, otrzymano by 138 osób dla budynku), jednak zdecydowano się przyjąć liczbę osób w budynku jak i pozostałe wskaźniki zgodnie z wytycznymi normy [4];
S – średni wypływ z natrysku, l/min;
US – współczynnik użytkowania natrysku wynoszący odpowiednio: 5,6, jeśli są tylko natryski, lub 4,37, jeśli są także wanny;
B – objętość wanny do przelewu (wanna niezajęta przez człowieka), l, wg normy [4]: B = 120 ÷ 250 l, w budynku przewidziano w projekcie wanny 160×70 mm – przyjęto objętość B = 195 l;
UB – współczynnik użytkowania wanny wynoszący 0,5, jeśli są tylko wanny, lub 0,11, jeśli są także natryski – w projekcie przewidziano tylko wanny, zatem UB = 0,5;
HWB – maksymalne natężenie wypływu z baterii umywalkowej, l/min, od 5 do 15 l/min – przyjęto HWB = 10 l/min;
UHWB – współczynnik użytkowania umywalek wynoszący 1,58;
FWB – stały wypływ z baterii używany do napełnienia umywalki wynoszący 1,58 l dla osoby w ciągu doby;
W – zużycie wody przez pralkę w jednym cyklu prania, l, przyjmowane jest 30÷60 l – przyjęto W = 50 l;
L – maksymalny załadunek suchego prania zalecany przez producenta pralki dla prania bawełny w 60°C, kg, przyjmowane 4÷10 kg – przyjęto L = 6 kg;
UWM – współczynnik użytkowania pralki = 2,1.

dobowy uzysk ścieków szarych

Natomiast dobowe zapotrzebowanie ścieków szarych C [l] wyznacza się z zależności (2):

dobowe zapotrzebowanie ścieków szarych C

gdzie:
n, W, L, UWM – jak w zależności dla uzysku ścieków szarych;
VWC – objętość spłukania dla toalet z systemem pojedynczego spłukiwania, l;
USF – współczynnik użytkowania toalety z systemem pojedynczego spłukiwania, wg normy USF = 4,42;
VFWC – pełna objętość spłukania dla toalet z systemem podwójnego spłukiwania, l;
UFF – współczynnik użytkowania trybu pełnego spłukiwania toalety z systemem podwójnego spłukiwania – wg normy UFF = 1,46;
VPWC – częściowa objętość spłukania dla toalet z systemem podwójnego spłukiwania, l;
UPF – współczynnik użytkowania trybu częściowego spłukiwania toalety z systemem podwójnego spłukiwania – wg normy UPF = 2,96 (zgodnie z raportem Komisji Europejskiej [8] maksymalna objętość spłukania dla toalety wynosi 6 l/spłukanie – wartość tę należy przyjmować zgodnie z dostępnymi urządzeniami w danym kraju, w Polsce większość misek ustępowych ma zbiorniki 6 l, przy spłukiwaniu podwójnym możliwe jest zużycie 3 lub 6 l wody).
PWM – ilość wody zużywanej przez pralkę, którą można zastąpić wodą niezdatną do picia – wg normy PWM = 1.

dobowe zapotrzebowanie ścieków szarych C

Na podstawie powyższych obliczeń dobrano urządzenie oczyszczające ścieki szare UGOS TECH-SZARAWODA 7 [9] o wydajności 7000 l/dobę.

  • Zebrane pod sufitem kondygnacji piwnicznej ścieki szare po oczyszczeniu na sicie z grubych zanieczyszczeń trafiają do napowietrzanego zbiornika buforowego o pojemności 7000 l.
  • Następnie ścieki kierowane są do komory z reaktorem biologicznym o pojemności 2000 l, gdzie poddawane są procesom oczyszczania.
  • W celu oddzielenia fazy osadowej i usunięcia pozostałych zanieczyszczeń ścieki poddawane są filtracji w modułach filtracyjnych.
  • Oczyszczona woda szara trafia następnie do zbiornika wody szarej, z którego poprzez zestaw hydroforowy dostarczana jest do instalacji wody szarej w budynku.

Urządzenie firmy UGOS ma budowę modułową i dzięki temu przy tej wielkości potrzebuje na zabudowę ok. 15 m2 powierzchni:

  • jego wymiary (wysokość zbiorników – 2 m) umożliwiają umieszczenie na kondygnacji piwnicznej,
  • urządzenie ma możliwość podłączenia wody wodociągowej na wypadek konieczności awaryjnego zasilania instalacji wody szarej,
  • podłączenie zaprojektowane zostało do zbiornika wody szarej z recyrkulacją na lampie UV w najwyższej kategorii bezpieczeństwa (z przerwą powietrzną),
  • zbiornik ścieków szarych ma przelew podłączony do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej.

Na rys. 2 przedstawiono schemat technologiczny dla dobranego systemu oczyszczania ścieków szarych.

technologiczny system oczyszczania

Rys. 2. Schemat technologiczny systemu oczyszczania ścieków szarych w budynku
Źródło: archiwum autorek

Przykład obliczeniowy instalacji odzysku ścieków szarych dla budynku mieszkalnego

Analiza ekonomiczna inwestycji

Żeby ocenić celowość zastosowania w rozpatrywanym budynku systemu odzysku ścieków szarych pod kątem ekonomicznym, przeprowadzono prostą analizę. Polegała ona na obliczeniu dodatkowych nakładów inwestycyjnych, uwzględniających:

  • zakup i montaż systemu oczyszczania ścieków szarych oraz
  • wykonanie dodatkowej instalacji wody szarej i instalacji odprowadzającej ścieki szare w budynku.

W obliczeniach uwzględniono różnicę w cenie instalacji wodociągowej wody zimnej dostarczanej z sieci zaprojektowanej bez uwzględniania odzysku wody szarej i instalacji wody zimnej dostarczanej z sieci przy uwzględnieniu odzysku wody szarej.

Następnie, żeby oszacować oszczędności wynikające z zastąpienia części wody wodociągowej wodą szarą, porównano opłaty za wodę wodociągową i odprowadzenie ścieków bytowo-gospodarczych do sieci kanalizacyjnej przed i po zastosowaniu systemu odzysku ścieków szarych w budynku.

Na podstawie powyższych danych wyznaczono wskaźnik SPBT (prosty czas zwrotu nakładów inwestycyjnych) dla planowanej inwestycji.

Obliczając koszty dostawy wody i koszty odprowadzenia ścieków z budynku, posłużono się taryfą lokalną obowiązującą w MPWiK Wrocław [10]. Wyniki obliczeń dla systemu bez odzysku wody szarej zestawiono w tab. 6, a po zastosowaniu instalacji wody szarej w budynku w tab. 7.

  • Roczne zapotrzebowanie na wodę wodociągową dla budynku bez systemu odzysku wody szarej obliczono, przyjmując zgodnie z rozporządzeniem [11] zapotrzebowanie na wodę dla jednej osoby na poziomie 160 l/(osoba · doba), jak dla budynków mieszkalnych podłączonych do sieci kanalizacyjnej, zasilanych w wodę z sieci wodociągowej i z centralnym zaopatrzeniem w ciepłą wodę z kotłowni lub sieci ciepłowniczej.
  • Dobową ilość ścieków bytowo-gospodarczych przypadających na jednego mieszkańca założono na poziomie odpowiadającym ilości pobieranej wody wodociągowej.
Tabela 6. Roczne opłaty za wodę wodociągową i odprowadzenie ścieków bytowo-gospodarczych
dla wariantu bez odzysku ścieków szarych

Tabela 6. Roczne opłaty za wodę wodociągową i odprowadzenie ścieków bytowo-gospodarczych dla wariantu bez odzysku ścieków szarych

Tabela 7. Roczne opłaty za wodę wodociągową i odprowadzenie ścieków bytowo-gospodarczych
dla wariantu z odzyskiem ścieków szarych

Tabela 7. Roczne opłaty za wodę wodociągową i odprowadzenie ścieków bytowo-gospodarczych dla wariantu z odzyskiem ścieków szarych

Dla rozpatrywanego budynku roczne zapotrzebowanie na wodę z sieci wodociągowej i roczna ilość ścieków wprowadzanych do sieci kanalizacyjnej w wariancie bez odzysku ścieków szarych wyniesie:

160 · 10-3 · 102 · 365 = 5956,8 m3

Po zastosowaniu systemu odzysku ścieków szarych w budynku na wcześniej obliczonym poziomie, tj. 6,3 m3/doba, roczne zapotrzebowanie na wodę z sieci wodociągowej i roczna ilość ścieków wprowadzanych do sieci kanalizacyjnej zmaleją do wartości: 5956,8 – 6,3 · 365 = 3657,3 m3.

Z porównania rocznych kosztów zakupu wody i odprowadzenia ścieków bytowo-gospodarczych do sieci kanalizacyjnej w wariancie bez i z instalacją odzysku wody szarej w budynku wynika, że stosując odzysk ścieków szarych, rocznie zaoszczędzić można 24 811,7 zł, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca budynku daje 243,2 zł.

Stosując w tym budynku system odzysku wody szarej, można zaoszczędzić dobowo 61,8 l wody pitnej – daje to 39% oszczędności wody wodociągowej.

Koszty inwestycyjne instalacji wodociągowej

Tabela 8. Koszty inwestycyjne instalacji wodociągowej wody zimnej w budynku w wariancie bez odzysku wody szarej

koszty inwestycyjne instalacji wodociągowej

Tabela 9. Koszty inwestycyjne instalacji wodociągowej wody zimnej w budynku w wariancie z odzyskiem wody szarej

Potencjalnie można byłoby zaoszczędzić więcej wody, gdyż uzysk ścieków szarych przewyższa ich dobowe zapotrzebowanie, jednak ze względów sanitarnych zaleca się, aby ścieki szare i woda szara nie były przetrzymywane dłużej niż jedną dobę, dlatego zaprojektowano przelewy nadmiaru ścieków szarych i wody szarej do sieci zewnętrznej.

W kolejnych tabelach – tab. 8tab. 9tab. 10 i tab. 11 – zestawiono koszty inwestycyjne zakupu i montażu instalacji w budynku.

  • tab. 8 zawarto koszty dla instalacji wodociągowej wody pitnej w wariancie bez odzysku ścieków szarych,
  • tab. 9 koszty instalacji wodociągowej wody zimnej w wariancie z odzyskiem wody,
  • tab. 10 koszty instalacji wody szarej wraz z systemem odzysku,
  • a w tab. 11 koszty dodatkowej instalacji ścieków szarych.
Koszty inwestycyjne instalacji wodociągowej

Tabela 10. Koszty inwestycyjne instalacji wodociągowej wody szarej w budynku

instalacja kanalizacji ścieków

Tabela 11. Koszty inwestycyjne instalacji kanalizacji ścieków szarych w budynku

W kosztach instalacji wodociągowej wody zimnej z sieci wodociągowej w wariancie bez odzysku wody szarej i z odzyskiem nie uwzględniono kosztów montażu instalacji i zestawów hydroforowych ze względu na zbliżone wartości.

Bazując na powyższych danych, dodatkowe koszty inwestycyjne ze względu na zastosowanie systemu odzysku ścieków szarych w budynku wyniosą:

20 068,23 - (25 341,55 - 20 068,23) + 412 144,04 + 23 526,39 = 450 465,34 zł

Znając koszty inwestycyjne i oszczędności w opłatach za dostarczenie wody i odprowadzenie ścieków z budynku, z zależności (3) wyznaczyć można prosty czas zwrotu nakładów inwestycyjnych SPBT:

spbt

Podsumowanie

Zagospodarowanie wód szarych można potraktować w dwojaki sposób.

Stanowić może ono inwestycję, którą inwestor rozpatruje w ujęciu komercyjnym.

Można traktować je również jako działania, których celem jest ograniczenie lub wyeliminowanie zagrożeń globalnych w postaci braku dostępności wody pitnej. W tym kontekście wyniki analizy finansowej są mniej istotne, a działania powinny dążyć do ograniczenia zaangażowania finansowego.

Przedstawione w artykule studium przypadku nie daje reprezentatywnych wyników, jednak zakreśla granice koniecznych wydatków oraz spodziewany okres zwrotu poniesionych nakładów.

Wartość wskaźnika SPBT na poziomie niespełna 20 lat nie jest przesłanką do zaangażowania biznesowego w dany projekt. Należy jednak podkreślić, że układy odzysku ścieków szarych to rozwiązania niszowe, w przypadku których konkurencja nie jest rozwinięta na poziomie charakterystycznym dla dojrzałych segmentów rynku. Można zatem spodziewać się w przyszłości znacznego obniżenia kosztów, w szczególności inwestycyjnych.

Uwarunkowania formalno-prawne w Polsce nie zachęcają inwestorów do budowy układów odzysku ścieków szarych.

Na podstawie analiz teoretycznych i faktycznych (w oparciu o zrealizowane inwestycje) organy państwowe mogą i powinny planować system wsparcia dla inwestorów, którzy podejmują działania zmierzające do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko.

Literatura

  1. www.unesco-ihe.org/sites/default/files/wwdr_2015.pdf.
  2. Sosnowski S., Chudzicki J., Tabernacki J., Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne, Wydawnictwo Instalator Polski, Warszawa 2000.
  3. DIN 1989-1:2002-04 Regenwassernutzungsanlagen – Teil 1: Planung, Ausfuhrung, Betrieb und Wartun.
  4. BS 8525-1:2010 Greywater systems. Code of practise.
  5. Materiały informacyjne Skanska, www.skanska.pl.
  6. pl.kan-therm.com/download/cenniki.html.
  7. www.sanibud.pl/pl/cennik.
  8. Development of EU Ecolabel Criteria for Flushing Toilets and Urinals. Technical Report, susproc.jrc.ec.europa.eu/toilets/docs/Technical_report_Ecolabel_May_2013a_revised_final.pdf.
  9. www.ugos.com.pl.
  10. www.mpwik.wroc.pl/klient/taryfy.
  11. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (DzU nr 8/2002, poz. 70).
  12. Lipska M., Wykorzystanie oczyszczonych ścieków szarych w instalacjach wodnych w budynkach i ich otoczeniu, „Instal” nr 4/2016.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • aniaw526 aniaw526, 14.02.2018r., 10:02:51 Mam pytanie dotyczące wzoru na dobowy uzysk ścieków szarych YG, we wzorze w którym podstawiane są wartości gdzie uwzględnione są wartości S i Us? Ile one wynoszą?

Powiązane

inż. Martyna Cieniawska, dr inż. Agnieszka Malesińska Hydranty – wymagania prawne i podstawowe parametry hydrauliczne

Hydranty – wymagania prawne i podstawowe parametry hydrauliczne Hydranty – wymagania prawne i podstawowe parametry hydrauliczne

W artykule podjęto próbę przybliżenia wymagań stawianych budynkom mieszkalnym pod kątem wyposażenia ich w zawory hydrantowe i hydranty oraz związanych z hydrantami zewnętrznymi. W obowiązujących przepisach...

W artykule podjęto próbę przybliżenia wymagań stawianych budynkom mieszkalnym pod kątem wyposażenia ich w zawory hydrantowe i hydranty oraz związanych z hydrantami zewnętrznymi. W obowiązujących przepisach znaleźć można wiele niejasności, które z punktu widzenia projektanta mogą być przyczyną błędów projektowych.

Redakcja RI Jak dobrać zestaw hydroforowy?

Jak dobrać zestaw hydroforowy? Jak dobrać zestaw hydroforowy?

Zestawy hydroforowe służą do podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach i sieciach. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego urządzenia, warto rozważyć kilka czynników.

Zestawy hydroforowe służą do podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach i sieciach. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego urządzenia, warto rozważyć kilka czynników.

dr inż. Agnieszka Ludwińska, dr inż. Joanna Paduchowska Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków

Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków

Analiza zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze wykazuje, że wodą deszczową można zastąpić około połowę wody pitnej. Pozwala to znacząco ograniczyć zużycie wody pitnej, a jednocześnie zredukować ilość...

Analiza zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze wykazuje, że wodą deszczową można zastąpić około połowę wody pitnej. Pozwala to znacząco ograniczyć zużycie wody pitnej, a jednocześnie zredukować ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji.

mgr inż. Katarzyna Skrzypiec, dr hab. inż. Magdalena Gajewska Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku

Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku

Jak wynika z analizy, systemy hydrofitowe sprawdzają się na obszarach, na których występują duże wahania dopływu ścieków do oczyszczalni. Znaczna zmienność obciążeń hydraulicznych oraz ładunkami zanieczyszczeń...

Jak wynika z analizy, systemy hydrofitowe sprawdzają się na obszarach, na których występują duże wahania dopływu ścieków do oczyszczalni. Znaczna zmienność obciążeń hydraulicznych oraz ładunkami zanieczyszczeń ogranicza możliwość zastosowania w małych miejscowościach turystycznych innych technologii oczyszczania ścieków.

mgr inż. Kamil Świętochowski Korelacja szumu wycieku na przewodach wodociągowych żeliwnych i stalowych – przykłady

Korelacja szumu wycieku na przewodach wodociągowych żeliwnych i stalowych – przykłady Korelacja szumu wycieku na przewodach wodociągowych żeliwnych i stalowych – przykłady

Aktywna kontrola wycieków jest ważnym elementem procesu obniżania strat wody w sieci wodociągowej. Poszukiwanie i lokalizacja miejsca awarii na sieci powinny się rozpocząć jak najszybciej od momentu jej...

Aktywna kontrola wycieków jest ważnym elementem procesu obniżania strat wody w sieci wodociągowej. Poszukiwanie i lokalizacja miejsca awarii na sieci powinny się rozpocząć jak najszybciej od momentu jej powstania. Jedną z metod jest korelacja szumu wycieku.

mgr inż. Katarzyna Skrzypiec, mgr inż. Aleksandra Bejnarowicz, dr hab. inż. Magdalena Gajewska Rozwiązania gospodarki ściekowej na obszarach niezurbanizowanych. Małe oczyszczalnie ścieków zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju

Rozwiązania gospodarki ściekowej na obszarach niezurbanizowanych. Małe oczyszczalnie ścieków zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju Rozwiązania gospodarki ściekowej na obszarach niezurbanizowanych. Małe oczyszczalnie ścieków zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju

Tematem artykułu jest oczyszczanie ścieków bytowych na terenach o rozproszonej zabudowie. Omówiono dostępne technologie oczyszczania stosowane dla małych jednostek osadniczych. Scharakteryzowano i porównano...

Tematem artykułu jest oczyszczanie ścieków bytowych na terenach o rozproszonej zabudowie. Omówiono dostępne technologie oczyszczania stosowane dla małych jednostek osadniczych. Scharakteryzowano i porównano pod względem ekonomicznym możliwe do zastosowania na takich obszarach rozwiązania gospodarki ściekowej, w tym małe, lokalne oczyszczalnie ścieków pracujące w technologii złóż hydrofitowych.

Damian Żabicki Pompy i przepompownie do ścieków

Pompy i przepompownie do ścieków Pompy i przepompownie do ścieków

O zastosowaniu konkretnej pompy do ścieków decyduje przede wszystkim jej konstrukcja. Z kolei przepompownie ścieków znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie wykonanie kanalizacji grawitacyjnej jest trudne,...

O zastosowaniu konkretnej pompy do ścieków decyduje przede wszystkim jej konstrukcja. Z kolei przepompownie ścieków znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie wykonanie kanalizacji grawitacyjnej jest trudne, a czasami nawet niemożliwe.

mgr inż. Anna Lempart, dr inż. Joanna Wyczarska-Kokot Bilans jakości wody dla wybranego obiektu basenowego

Bilans jakości wody dla wybranego obiektu basenowego Bilans jakości wody dla wybranego obiektu basenowego

Bezpieczeństwo oraz komfort użytkowników pływalni zależą przede wszystkim od parametrów jakości wody, warunków przepływu w nieckach basenów, prawidłowej eksploatacji stacji oczyszczania wody oraz instalacji...

Bezpieczeństwo oraz komfort użytkowników pływalni zależą przede wszystkim od parametrów jakości wody, warunków przepływu w nieckach basenów, prawidłowej eksploatacji stacji oczyszczania wody oraz instalacji ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji w budynku pływalni.

dr inż. Marek Kalenik, dr inż. Piotr Wichowski, mgr inż. Dariusz Morawski Skuteczność napowietrzania wody w aeratorze rurowym wypełnionym pierścieniami Białeckiego

Skuteczność napowietrzania wody w aeratorze rurowym wypełnionym pierścieniami Białeckiego Skuteczność napowietrzania wody w aeratorze rurowym wypełnionym pierścieniami Białeckiego

Ze względu na występujący na niektórych obszarach deficyt wody oraz oddziaływanie antropogeniczne coraz częściej sięga się po wodę trudną do uzdatnienia. W tym celu niezbędne jest udoskonalenie urządzeń...

Ze względu na występujący na niektórych obszarach deficyt wody oraz oddziaływanie antropogeniczne coraz częściej sięga się po wodę trudną do uzdatnienia. W tym celu niezbędne jest udoskonalenie urządzeń i metod uzdatniania wody do różnych celów gospodarczych [12] oraz projektowanie stacji uzdatniania o jak najmniejszej energochłonności przy największej wydajności.

dr inż. Zbigniew Mucha, mgr inż. Marzena Mucha Zastosowanie reaktorów z osadem czynnym o działaniu cyklicznym w gminnych oczyszczalniach ścieków

Zastosowanie reaktorów z osadem czynnym o działaniu cyklicznym w gminnych oczyszczalniach ścieków Zastosowanie reaktorów z osadem czynnym o działaniu cyklicznym w gminnych oczyszczalniach ścieków

W artykule przedstawiono rozwiązania technologiczne i przeprowadzono analizę pracy czterech oczyszczalni z biologicznymi reaktorami o działaniu cyklicznym typu SBR, wybudowanych lub zmodernizowanych w...

W artykule przedstawiono rozwiązania technologiczne i przeprowadzono analizę pracy czterech oczyszczalni z biologicznymi reaktorami o działaniu cyklicznym typu SBR, wybudowanych lub zmodernizowanych w ostatnich latach.

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski Połączenia blokowane przewodów żeliwnych

Połączenia blokowane przewodów żeliwnych Połączenia blokowane przewodów żeliwnych

W artykule opisano postęp w produkcji przewodów żeliwnych, który miał miejsce w XX i XXI wieku. Zwrócono uwagę na różnice w metodach zewnętrznej ochrony przewodów żeliwnych przed korozją elektrochemiczną...

W artykule opisano postęp w produkcji przewodów żeliwnych, który miał miejsce w XX i XXI wieku. Zwrócono uwagę na różnice w metodach zewnętrznej ochrony przewodów żeliwnych przed korozją elektrochemiczną stosowanych w USA i Europie. Opisano różne konstrukcje połączeń blokowanych i je zilustrowano.

Waldemar Joniec Łazienka bez barier i dla pokoleń

Łazienka bez barier i dla pokoleń Łazienka bez barier i dla pokoleń

Łazienki stają się bardzo ważnym elementem domu lub mieszkania i pełnią funkcję salonów wypoczynku i relaksu dla osób w różnym wieku. Z tego względu znaczenie ma nie tylko wzornictwo, ale też trwałe, niezawodne...

Łazienki stają się bardzo ważnym elementem domu lub mieszkania i pełnią funkcję salonów wypoczynku i relaksu dla osób w różnym wieku. Z tego względu znaczenie ma nie tylko wzornictwo, ale też trwałe, niezawodne technologie zapewniające komfort oraz oszczędność wody.

mgr inż. Agnieszka Chmielewska, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa, dr inż. Grzegorz Bartnicki, prof. nzw. dr hab. inż. Jan Danielewicz Zapotrzebowanie na energię cieplną do przygotowania c.w.u. w budynku mieszkalnym

Zapotrzebowanie na energię cieplną do przygotowania c.w.u. w budynku mieszkalnym Zapotrzebowanie na energię cieplną do przygotowania c.w.u. w budynku mieszkalnym

Artykuł traktuje o parametrach do obliczania zapotrzebowania na energię do przygotowania c.w.u.: jej zużycia, temperatury wody wodociągowej i sprawności systemu c.w.u. Wykazano w nim, że pomiędzy analizami...

Artykuł traktuje o parametrach do obliczania zapotrzebowania na energię do przygotowania c.w.u.: jej zużycia, temperatury wody wodociągowej i sprawności systemu c.w.u. Wykazano w nim, że pomiędzy analizami wykonanymi zgodnie z założeniami rozporządzenia oraz analizami opartymi na rzeczywistym zużyciu wody w budynku oraz zmiennej temperaturze wody wodociągowej występują rozbieżności zarówno roczne, jak i miesięczne.

mgr Małgorzata Jamsheer-Bratkowska, mgr Agnieszka Stankiewicz, lek. med. Dorota Maziarka, dr Maciej Szczotko Aktualne zasady oceny higienicznej wyrobów kontaktujących się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi

Aktualne zasady oceny higienicznej wyrobów kontaktujących się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi Aktualne zasady oceny higienicznej wyrobów kontaktujących się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi

W artykule omówiono podstawy prawne oraz aktualne zasady atestacji higienicznej tego typu materiałów i wyrobów, wykonywanej w Zakładzie Higieny Środowiska NIZP-PZH.

W artykule omówiono podstawy prawne oraz aktualne zasady atestacji higienicznej tego typu materiałów i wyrobów, wykonywanej w Zakładzie Higieny Środowiska NIZP-PZH.

mgr inż. Gabriela Hajduga Ocena niezawodności pompowni wodociągowej o zadanej strukturze technicznej

Ocena niezawodności pompowni wodociągowej o zadanej strukturze technicznej Ocena niezawodności pompowni wodociągowej o zadanej strukturze technicznej

W artykule dokonano oceny niezawodności pompowni w oparciu o znajomość jej struktury technicznej, przez którą rozumie się schemat połączeń głównych elementów ją budujących oraz struktury rezerwowania agregatów...

W artykule dokonano oceny niezawodności pompowni w oparciu o znajomość jej struktury technicznej, przez którą rozumie się schemat połączeń głównych elementów ją budujących oraz struktury rezerwowania agregatów pompowych. Analiza pozwoliła na: wyznaczenie newralgicznych elementów systemów obniżających niezawodność, określenie powstającego niedoboru wody w przypadku niesprawności systemu oraz zaproponowanie wariantu jego modernizacji i porównanie otrzymanych wartości.

dr inż. Grzegorz Ścieranka Porównanie rozwiązań sterowania ciśnieniem w modelach sieci wodociągowej

Porównanie rozwiązań sterowania ciśnieniem w modelach sieci wodociągowej Porównanie rozwiązań sterowania ciśnieniem w modelach sieci wodociągowej

Modelowanie hydrauliczne sieci wodociągowych stało się w ostatnich latach popularnym narzędziem wspomagającym proces zarządzania siecią. Zainteresowanie budową modeli zaobserwować można było najpierw w...

Modelowanie hydrauliczne sieci wodociągowych stało się w ostatnich latach popularnym narzędziem wspomagającym proces zarządzania siecią. Zainteresowanie budową modeli zaobserwować można było najpierw w firmach wodociągowych funkcjonujących na terenie dużych miast, obecnie coraz szerszą inicjatywę w tym zakresie wykazują również średnie i małe przedsiębiorstwa. Szczególnie korzystne okazało się wdrażanie systemów GIS, stanowiących solidną bazę danych dla budowy modeli.

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Marek Sidorczyk Próby ciśnieniowe sieci hydrantowych w świetle krajowych i zagranicznych przepisów

Próby ciśnieniowe sieci hydrantowych w świetle krajowych i zagranicznych przepisów Próby ciśnieniowe sieci hydrantowych w świetle krajowych i zagranicznych przepisów

Autorzy omówili cele hydraulicznej próby ciśnieniowej sprawdzającej szczelność i jakość wykonania sieci hydrantowej oraz poszczególne metody testowe. W celu porównania warunków i przebiegu oraz kryteriów...

Autorzy omówili cele hydraulicznej próby ciśnieniowej sprawdzającej szczelność i jakość wykonania sieci hydrantowej oraz poszczególne metody testowe. W celu porównania warunków i przebiegu oraz kryteriów zestawiono wielkości charakterystyczne dla opisywanych metod badawczych oraz obliczenia dla hipotetycznej sieci hydrantowej.

dr inż. Marek Kalenik Badanie współczynników oporów miejscowych ζ w trójnikach żeliwnych i PVC

Badanie współczynników oporów miejscowych ζ w trójnikach żeliwnych i PVC Badanie współczynników oporów miejscowych ζ w trójnikach żeliwnych i PVC

Celem artykułu było przedstawienie analizy wyników badań współczynników oporów miejscowych obliczonych wg PN-76/M-34034 [13] i wyznaczonych z pomiarów wykonanych na stanowisku pomiarowym. Jego zakres obejmuje...

Celem artykułu było przedstawienie analizy wyników badań współczynników oporów miejscowych obliczonych wg PN-76/M-34034 [13] i wyznaczonych z pomiarów wykonanych na stanowisku pomiarowym. Jego zakres obejmuje badania współczynników oporów miejscowych w trójnikach żeliwnych i PVC, których średnica wynosiła 0,02 m.

dr inż. Piotr Wichowski, Przemysław Sawiak Badania rozbiorów wody w kontekście poprawności doboru wodomierza głównego na przykładzie wybranych budynków wielorodzinnych

Badania rozbiorów wody w kontekście poprawności doboru wodomierza głównego na przykładzie wybranych budynków wielorodzinnych Badania rozbiorów wody w kontekście poprawności doboru wodomierza głównego na przykładzie wybranych budynków wielorodzinnych

W artykule przedstawiono wyniki pomiarów zużycia wody w wybranych budynkach wielolokalowych dwóch spółdzielni mieszkaniowych. Podniesiono problem rozbieżności obliczeniowych rozbiorów wody w stosunku do...

W artykule przedstawiono wyniki pomiarów zużycia wody w wybranych budynkach wielolokalowych dwóch spółdzielni mieszkaniowych. Podniesiono problem rozbieżności obliczeniowych rozbiorów wody w stosunku do rozbiorów rzeczywistych. Przedstawiono również przykład wyjaśniający sposób interpretacji parametrów wodomierzy produkowanych według dotychczasowych przepisów w odniesieniu do MID.

mgr inż. Joanna Gwoździej-Mazur , dr inż. Piotr Krzysztof Tuz, mgr inż. Rafał Smilewicz Koncepcja ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych

Koncepcja ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych Koncepcja ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych

Nowa koncepcja ograniczania strat wody w systemach wodociągowych wykorzystuje budowanie bilansu opartego na systemach stacjonarnych oraz pomiary w obrębie sieci wodociągowej wg metodyki IWA.

Nowa koncepcja ograniczania strat wody w systemach wodociągowych wykorzystuje budowanie bilansu opartego na systemach stacjonarnych oraz pomiary w obrębie sieci wodociągowej wg metodyki IWA.

dr Ewa Miaśkiewicz-Pęska, mgr Dominika Dąbrowska Ocena mikrobiologicznej jakości wody w fontannach miejskich

Ocena mikrobiologicznej jakości wody w fontannach miejskich Ocena mikrobiologicznej jakości wody w fontannach miejskich

W artykule opisano wyniki badań mikrobiologicznych wody pobranej z fontann różniących się wiekiem oraz stanem instalacji i metodami dezynfekcji. Przeprowadzone badania wykazały, że dodatkowa dezynfekcja...

W artykule opisano wyniki badań mikrobiologicznych wody pobranej z fontann różniących się wiekiem oraz stanem instalacji i metodami dezynfekcji. Przeprowadzone badania wykazały, że dodatkowa dezynfekcja wody oraz dbałość o stan instalacji wodnej mają decydujący wpływ na jakość wody w fontannach.

dr inż. Robert Cichowicz Projektowanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych z wykorzystaniem BIM

Projektowanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych z wykorzystaniem BIM Projektowanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych z wykorzystaniem BIM

Dysponujemy już narzędziami do trójwymiarowego modelowania budynków i instalacji budowlanych. Narzędzia te mogą zrewolucjonizować proces projektowania, wykonywania i eksploatacji obiektów. System do modelowania...

Dysponujemy już narzędziami do trójwymiarowego modelowania budynków i instalacji budowlanych. Narzędzia te mogą zrewolucjonizować proces projektowania, wykonywania i eksploatacji obiektów. System do modelowania informacji o budynku może zostać wykorzystany do zoptymalizowania i zweryfikowania także dowolnego projektu instalacji wod-kan i uniknięcia typowych błędów projektowych. Jest on pomocny zarówno w praktyce inżynierskiej, jak i nauczaniu przyszłych projektantów, technologów i eksploatatorów...

dr inż. Florian Piechurski Ocena i analiza zużycia wody w różnych pływalniach krytych

Ocena i analiza zużycia wody w różnych pływalniach krytych Ocena i analiza zużycia wody w różnych pływalniach krytych

Przyjmowane na podstawie przepisów i norm zapotrzebowanie na wodę do celów higieniczno-sanitarnych w krytych obiektach basenowych nie uwzględnia nowych technologii oraz oszczędnej armatury i tym samym...

Przyjmowane na podstawie przepisów i norm zapotrzebowanie na wodę do celów higieniczno-sanitarnych w krytych obiektach basenowych nie uwzględnia nowych technologii oraz oszczędnej armatury i tym samym jest większe niż rzeczywiste zużycie. Prowadzi to do zawyżania bilansu wody dla krytych pływalni i przewymiarowania instalacji.

mgr inż. Agnieszka Samolej Systemy zaopatrzenia w wodę w Sudanie Południowym

Systemy zaopatrzenia w wodę w Sudanie Południowym Systemy zaopatrzenia w wodę w Sudanie Południowym

Pomimo że Republika Sudanu Południowego jest stosunkowo bogata w zasoby wodne, tylko 55% społeczeństwa ma dostęp do czystej wody pitnej. Sieć hydrologiczna została zniszczona podczas wojny, a dane w większości...

Pomimo że Republika Sudanu Południowego jest stosunkowo bogata w zasoby wodne, tylko 55% społeczeństwa ma dostęp do czystej wody pitnej. Sieć hydrologiczna została zniszczona podczas wojny, a dane w większości utracone. Budowę choćby najprostszych systemów zaopatrzenia w wodę realizują organizacje międzynarodowe, w tym Polska Akcja Humanitarna.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.