Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Analiza opłacalności wykorzystania systemu odzysku ścieków szarych w budynku mieszkalnym

Instalacje dualne
Blue Tank, system do odzysku deszczówki
Blue Tank, system do odzysku deszczówki
Rys. archiwum redakcji ("Czysty Zysk")
Ciąg dalszy artykułu...

Instalacje dualne

W związku z malejącymi rezerwami wody oraz kosztownymi systemami jej uzdatniania zrodziło się zainteresowanie ponownym używaniem i odzyskiwaniem części zużywanej wody.

Jednym ze sposobów jest ponowne wykorzystanie wody zużytej do mycia rąk i kąpieli – do spłukiwania misek ustępowych, zasilania pralek czy podlewania ogrodów. Konieczne jest jednak odpowiednie jej przygotowanie do powtórnego użycia.

Na świecie wykorzystywane są różne układy podczyszczania ścieków i wód recyrkulowanych, oparte na procesach filtracji, sorpcji, dezynfekcji, biofiltracji i reaktorach biologicznego oczyszczania ścieków. W związku ze składem sprzyjającym oczyszczaniu ścieki szare można poddawać recyklingowi.

Ponowne wykorzystanie ścieków szarych ma wiele zalet, do których niewątpliwie zaliczyć można racjonalne wykorzystanie zasobów wody, ograniczenie ilości ścieków odprowadzanych do kanalizacji oraz oszczędność pieniędzy w związku z mniejszym zużyciem wody wodociągowej.

Dodatkowo dzięki zaprojektowaniu w budynku instalacji odzysku wody szarej czy wykorzystaniu wód opadowych inwestycja może uzyskać certyfikat LEED lub Green Building, który bez wątpienia zwiększa prestiż obiektu.
W przypadku inwestycji komercyjnych, w szczególności obiektów biurowych przeznaczonych dla renomowanych firm o zasięgu globalnym, jest to istotny aspekt.

Przy podejmowaniu decyzji inwestor powinien mieć świadomość, że wykonanie dodatkowej instalacji wykorzystującej ścieki szare charakteryzuje się chociażby tym, że woda szara uzyskana w procesie oczyszczania ścieków szarych musi być wykorzystana w ciągu 24 godzin. Po tym czasie mogą się rozwijać patogeny i powstawać nieprzyjemny zapach.

Zastosowanie systemu odzysku ścieków szarych w budynku niesie za sobą dodatkowe koszty inwestycyjne, w tym zakupu poszczególnych elementów tego systemu i wykonania dodatkowej instalacji. Decyzja o budowie instalacji do wykorzystania ścieków szarych powinna być zatem poprzedzona analizą finansową.

Przy projektowaniu instalacji dualnej należy uwzględnić fakt, że instalacja kanalizacyjna składa się z dwóch przewodów: do odprowadzania ścieków czarnych i szarych.

Ścieki czarne, czyli pochodzące z misek ustępowych i pisuarów, a także ścieki z kuchni (ze zlewozmywaków i zmywarek) trafiają przewodem do sieci kanalizacyjnej, natomiast pozostałe ścieki szare trafiają do zbiorników magazynujących o odpowiedniej wielkości.
Szare ścieki przed odprowadzeniem do zbiorników muszą zostać oczyszczone.

Przy projektowaniu tego typu kanalizacji należy pamiętać również o doprowadzeniu wody wodociągowej do zbiornika magazynującego szarą wodę.

W okresie dostępności małej ilości szarej wody zbiornik będzie dopełniany wodą wodociągową. Dodatkowo należy również zaprojektować i wykonać ewentualne odprowadzenie szarych ścieków do kanalizacji.

W Polsce systemy szarej wody nie są jeszcze rozpowszechnione. Jedna z nielicznych wzmianek na ten temat pojawia się w części 2 normy PN-EN 12056-2 [12].

Rozwiązanie instalacji dualnej rozdzielającej ścieki szare i czarne charakteryzuje system 4, przywołany w przytoczonym normatywie.

Systemy odzyskujące ścieki szare stosowane są już również w budynkach biurowych, m.in. w biurowcu Atrium 1 w Warszawie wybudowanym przez firmę Skanska. W budynku tym dzięki zastosowaniu oszczędnej armatury, odzysku ścieków szarych i wód deszczowych oszczędność wody pitnej wynosi ok. 70% [5].

Czytaj też: Aktualne zasady oceny higienicznej wyrobów kontaktujących się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   09.02.2017

Komentarze

(1)
aniaw526 | 14.02.2018, 10:02
Mam pytanie dotyczące wzoru na dobowy uzysk ścieków szarych YG, we wzorze w którym podstawiane są wartości gdzie uwzględnione są wartości S i Us? Ile one wynoszą?
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj działanie nowoczesnej studni wodomierzowej »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Zobacz film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe są wystarczające »

Jak nie dać sie czadowi »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl