Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nietypowe grzejniki płaszczyznowe

Regulacja i sterowanie - Rozwiązania oferowane na rynku (Systemy instalacyjne do ścian i sufitów)
Nietypowe grzejniki płaszczyznowe – tutaj przykład grzejnika umieszczonego na suficie
Nietypowe grzejniki płaszczyznowe – tutaj przykład grzejnika umieszczonego na suficie
Fot. archiwum redakcji
Ciąg dalszy artykułu...

Regulacja i sterowanie

Koniecznym elementem prawidłowego działania instalacji ogrzewania płaszczyznowego jest jej odpowiednie wyregulowanie wstępne oraz zastosowanie armatury, która zadziała i zapewni prawidłowy przepływ, chroniąc przed wahaniami ciśnienia [6].

W ofercie producentów systemów są m.in. rozdzielacze z gotowymi układami mieszającymi, wyposażone w zamontowane przed pompą mieszającą zawory termostatyczne z czujnikami mierzącymi temperaturę zasilania. Każdy obieg może być wtedy regulowany oddzielnie i dostosowywać się do indywidualnych potrzeb różnych stref w budynku.
To rozwiązanie zapewnia wysoki komfort ogrzewania, jednak przeznaczone jest raczej do większych budynków, w których może występować duża różnorodność potrzeb użytkowników.

Armatura regulująca podłączana jest do sterownika, który zbiera sygnały z urządzeń pomiarowych i generuje sygnały wyjściowe do urządzeń wykonawczych, np. pomp czy siłowników zaworów. Ekonomiczne oszczędności pozwala osiągnąć opcja programatora, dzięki której wprowadza on zadaną temperaturę w pomieszczeniach w zależności od pory dnia czy tygodnia.

Rozwiązania oferowane na rynku

Inwestor kieruje się przy wyborze systemu grzewczego kosztem inwestycyjnym oraz eksploatacyjnym, ale także niezawodnością pracy instalacji i coraz częściej komfortem użytkowania i obsługi, sprawnością zastosowanych urządzeń oraz standardem rozwiązań technicznych.

Na rynku oferowanych jest wiele kompletnych systemów instalacyjnych opracowanych specjalnie dla ogrzewania płaszczyznowego: podłogowego, ściennego i sufitowego.

Poniżej przedstawiono wybrane przykłady, wskazujące na mnogość technologii systemów ogrzewania ściennego i sufitowego.

W opisach systemów pominięto elementy odpowiadające za regulację i sterowanie – praktycznie co roku wprowadzane są zmiany doskonalące ich funkcje.

Systemy instalacyjne do ścian i sufitów

Fot. 1. Przykład mocowania przewodów ogrzewania ściennego WW-10: fot. Wavin
Fot. 1. Przykład mocowania przewodów ogrzewania ściennego WW-10: fot. Wavin

Jednym z przykładów systemu do ogrzewania sufitowego i ściennego jest WW-10 firmy Wavin. Wykonywany jest w technologii mokrej z przewodów grzewczych z polibutylenu z barierą antydyfuzyjną, o średnicy 10 mm, które są montowane w profilu montażowym o wysokości 12 mm.

 • W skład systemu instalacyjnego wchodzą też wielowarstwowe rury PE‑X/Al/PE i złączki typu push/press, rozdzielacze oraz automatyka przewodowa i bezprzewodowa.
 • Tynk o grubości 20–25 mm można nakładać bezpośrednio na przewody.
 • Montaż systemu wykonuje się po zakończeniu wszystkich innych prac instalacyjnych, w tym elektrycznych i wodnych.
 • Profile montażowe oraz wsporniki mocuje się do ściany za pomocą wkrętów.
 • Jeśli ściana jest czysta i sucha, do mocowania można zastosować klej montażowy. Następnie montuje się rurę w profilach (fot. 1).

System KAN-therm WALL w metodzie suchej do ogrzewania ściennego (fot. 2) pozwala na dowolną aranżację pomieszczeń, zapewnia wysoką estetykę i efektywną współpracę z niskotemperaturowymi i odnawialnymi źródłami ciepła.

 • W skład systemu wchodzą rury: PB i PE-RT ø 8×1 mm oraz płyty gipsowo-włóknowe o grubości 15 mm z ze zróżnicowanym wypełnieniem (100%, 75%, bez rury), o długościach 2000, 1000 i 525 mm oraz szerokościach 310, 625 i 1250 mm.
 • Płyty montuje się do specjalnej konstrukcji nośnej z metalu lub drewna, a gdy powierzchnia jest gładka, można je do niej przykleić.
 • Maksymalna długość pętli w układzie szeregowym wynosi 40 m, dla dłuższych obwodów zaleca się połączenia w układzie Tichelmanna i wówczas moc jednego obiegu to maks. 1200 W.
 • Płyty łączy się specjalnymi złączkami Press/Click (można też klamrami lub krętami na krawędziach), a spoiny szpachluje. Zasady i elementy regulacji hydraulicznej są takie same jak w przypadku ogrzewania podłogowego KAN-therm.

Czytaj też: Niskotemperaturowe systemy grzewcze >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   27.02.2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
 • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl