Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Następny krok w izolacji wymaga rewolucji technologicznej

Izolacjom technicznym stawia się coraz wyższe wymagania
Maciej Trzoch, dyrektor generalny firnmy Steinbacher Izoterm Sp. z o.o.
Maciej Trzoch, dyrektor generalny firnmy Steinbacher Izoterm Sp. z o.o.
Fot. Joanna Pieczara (Steinbacher)
Ciąg dalszy artykułu...

WJ: Izolacjom technicznym stawia się coraz wyższe wymagania, ale fizyka wyznacza im wyraźne granice, których nie da się przekroczyć z dnia na dzień.

MT: Oczekiwania i wymagania stale rosną. Na początku lat 90. ubiegłego wieku zaczęliśmy dostrzegać, że nie tylko bryły budynków są z termicznego punktu widzenia dziurawe jak sito i ucieka z nich ciepło. Dostrzegliśmy także, m.in. dzięki kamerom termowizyjnym, ile tracą instalacje i sieci oraz jak niska jest ich sprawność.

Od tego czasu minęło ponad 20 lat, udoskonaliliśmy nie tylko same materiały izolacyjne, ale, co ważne, również technologię i jakość wykonania. Doszliśmy do technologicznej bariery. Niewiele można już osiągnąć dalszym zwiększaniem grubości izolacji – nie daje to wymiernego efektu energetycznego, ekonomicznego i ekologicznego.

Kolejne 5 czy 10 cm izolacji w tak małym stopniu zwiększy efektywność, że nie będzie to opłacalne. Z kolei dodatkowe centymetry izolacji zamiast wpłynąć pozytywnie na ekologię, czyli zmniejszyć zużycie energii i tym samym emisję, mogą dać odwrotny skutek – na ich produkcję i montaż zużyjemy więcej energii, niż zaoszczędzimy. Dotyczy to zarówno izolacji budowlanych, jak i technicznych.

Są też granice techniczne – na grubsze izolacje trzeba więcej miejsca w budynku, dłuższych mocowań, mnożą się kolizje itd. W przypadku niektórych izolacji i zastosowań koszt mocowania znacznie przekracza koszty samej izolacji.

Obecnie za straty ciepła odpowiada głównie wentylacja. A na bilans ciepła wewnątrz budynków ma wpływ nawet energia oddawana z urządzeń AGD i RTV oraz mieszkańców. Świadczy to o tym, że możemy i potrafimy dobrze izolować.

A żeby wykonać następny skok w izolacji, potrzebna jest rewolucja technologiczna – nowa technologia, nowe tworzywo, tak aby zamiast 10 cm materiału wystarczyło jedynie 3. Mamy dziś wiele materiałów izolacyjnych – wełnę skalną i mineralną, poliuretan twardy i miękki, polietylen, kauczuk i różne hybrydy. I dopóki nie pojawi się materiał o istotnie lepszych parametrach, rewolucyjnych zmian nie będzie.

Drugim kierunkiem poszukiwań i prac producentów jest palność. Brakuje jednoznacznych badań i analiz, które wskazywałyby, że podniesienie poziomu palności izolacji technicznych wpłynęłoby na zmniejszenie liczby wypadków śmiertelnych podczas pożarów.

Ostatnie dekady przyniosły ogromny postęp w całej UE i w Polsce w zakresie profilaktyki, zapobiegania pożarom. W segmencie izolacji poliuretanowych to ważny temat i być może w tę stronę rozwijać się będzie branża. Ale podnoszenie klas palności wpływa też na ekologiczność i cenę materiału. W procesie tym należy zachować zdrowy rozsądek i mieć na uwadze ograniczenia technologiczne oraz reakcję rynku na wyższe ceny izolacji.

Czytaj też: Izolacje techniczne w obiektach zabytkowych >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   06.03.2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl