Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Następny krok w izolacji wymaga rewolucji technologicznej

Rynek materiałów budowlanych jest bardzo konkurencyjny
Maciej Trzoch, dyrektor generalny firnmy Steinbacher Izoterm Sp. z o.o.
Maciej Trzoch, dyrektor generalny firnmy Steinbacher Izoterm Sp. z o.o.
Fot. Joanna Pieczara (Steinbacher)
Ciąg dalszy artykułu...

WJ: Rynek materiałów budowlanych jest bardzo konkurencyjny, do tego stopnia, że niektórych kusi obniżanie standardów. W segmencie izolacji pokusie tej uległo wielu producentów styropianu.

MT: Od lat jestem w branży – zaczynałem od technologii grzewczych, pracowałem w firmie Danfoss, później w firmie Wolf, ale także 6 lat w segmencie chemii budowlanej, m.in. klejów do płytek czy parkietów. Mam trochę doświadczenia związanego z procesami produkcji i mój uśmiech budzą firmy zapewniające, że u nich zawsze wszystko działa w 100% jak należy.

Produkcja to złożony proces, dlatego wprowadzamy systemy kontroli jakości. Jeśli wyłapiemy błąd, wstrzymujemy i wycofujemy produkt lub obniżamy jego parametry do tych rzeczywistych i zmieniamy cenę. Nigdy nie zaakceptuję celowego, świadomego obniżania parametrów i deklarowania wyższych. To działanie nieetyczne podyktowane chęcią zysku. Zjawisko to rzeczywiście mocno dotknęło producentów styropianu, ale też wielu innych materiałów budowlanych.

Kibicuję obecnym działaniom Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, choć odłamki z tej batalii rykoszetem trafiają we wszystkich. Powinny istnieć mechanizmy odróżnienia działań celowych i regularnych od wypadków przy pracy firm, które na co dzień utrzymują standardy. W pewnych obszarach interwencjonizm państwa jest niezbędny. Deklarowane parametry jakości muszą być dotrzymywane. Klient powinien mieć możliwość wyboru, ale gdy wybiera i płaci za wysoką jakość, musi ją faktycznie otrzymać.

Mam nadzieję, że GUNB wypracuje takie mechanizmy i standardy badania produktów wprowadzanych na rynek, że producenci będą też mieli możliwość uzupełnienia informacji i wyjaśnień oraz skorzystania z jakiegoś procesu odwoławczego. I dopiero jeśli informacje, które dostarczy producent, nie usatysfakcjonują nadzoru, powinna zapaść ostateczna decyzja. Obecnie kara wymierzana jest zbyt szybko. Ponadto w procesie tym związki i stowarzyszenia często nie mają mocy sprawczej i umocowania prawnego, nie zawsze mówią jednym głosem. Wywołuje to zamieszanie i szum informacyjny.

Skoro mamy przepisy i normy, muszą one być jednoznaczne. Tak aby nie było mowy o różnych interpretacjach, kiedy np. w przypadku reklamacji jeden rzeczoznawca mówi, że jest dobrze, a drugi stwierdza, że źle. Odpowiednie komitety normalizacyjne i związki producentów powinny współdziałać, żeby obszarów do różnych interpretacji było jak najmniej.

Powrócę do kwestii rzetelnej produkcji. Jeśli mamy jasne przepisy, które egzekwuje inspektor nadzoru czy kierownik budowy, ograniczamy możliwość nieuczciwej produkcji. Jeśli produkt trafia na budowę i widać, że nie spełnia odpowiednich parametrów, nie może zachować aprobaty czy certyfikatu.

Klient musi dostać produkt o zadeklarowanej jakości. Tak samo nie można mu oferować produktu o parametrach wielokrotnie przekraczających zapotrzebowanie i narażać na niepotrzebne wydatki. W całym tym procesie ważna jest uczciwość producenta i doradców technicznych oraz doświadczenie wykonawców.

Czytaj też: 11 najczęstszych błędów przy wykonywaniu termoizolacji >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   06.03.2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Mamy dla Ciebie nową ofertę urządzeń klimatyzacyjnych »

wentylacja

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy czyszczenie klimatyzacji musi być drogie »

czyszczenie klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Mikrokogeneracja w budownictwie mieszkaniowym
  • - Modernizacja budynków wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl