Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Następny krok w izolacji wymaga rewolucji technologicznej

Jakość montażu i przestrzeganie wytycznych producentów
Maciej Trzoch, dyrektor generalny firnmy Steinbacher Izoterm Sp. z o.o.
Maciej Trzoch, dyrektor generalny firnmy Steinbacher Izoterm Sp. z o.o.
Fot. Joanna Pieczara (Steinbacher)
Ciąg dalszy artykułu...

WJ: Także jakość montażu i przestrzeganie wytycznych producentów to obszary, w których wciąż można coś po­prawić.

MT: W przypadku izolacji budowlanych wykonawstwo ma ogromne znaczenie. Podczas montażu zachodzi wiele procesów chemicznych i nie wszystko można aplikować na wszystkim. Ta wiedza jest praktycznie powszechnie znana. Zdarza się jednak, że ulegamy złudzeniu, iż montaż izolacji technicznych czy izolowanie przewodów są łatwe. I rzeczywiście technicznie nie jest to skomplikowane w przypadku prostych odcinków, nieco trudności sprawiają kształtki i armatura.

Jednak informacje zwrotne, jakie do nas docierają, np. w ramach reklamacji, wskazują, że popełniane są elementarne błędy, takie jak niewytarcie rur i zamknięcie wilgoci pod izolacją czy lokowanie zapinek nie na górze, a w innych pozycjach, co ma istotne znaczenie – medium może wykroplić się na spoiny z plastrem.

Kolejny błąd to niezakańczanie spoiny klamrą lub opaską w miejscu, gdzie znajduje się przerwa, np. na filtr lub zawór. Nie wywołuje to natychmiastowych skutków, ale po paru latach izolacja rozszczelnia się, rozłazi, nie spełnia zadania.

Instalatorzy nie mieli dostępu do nowych rozwiązań, ale byli dobrze kształceni w szkołach zawodowych i mieli praktykę. Rozumieli zasady działania armatury regulacyjnej, po co zmieniamy średnice i stosujemy kryzy, do czego służy by-pass itd. Mieli już za sobą wiele kilometrów instalacji. Nie wiedzieli tylko, że można zrobić coś szybciej, trwalej, za pomocą innych technologii, np. zaciskać zamiast gwintować. Byli natomiast bardzo otwarci i głodni wiedzy. Szkolenia dla nich to była przyjemność.

Mamy 2017 rok, nadal lubię zaglądać na budowy i rozmawiać z wykonawcami, ale teraz jest to trudniejsze. Instalatorzy mają szerokie możliwości dostępu do materiałów szkoleniowych i filmów instruktażowych, ale brakuje im często solidnego przygotowania zawodowego, gdyż tych szkół praktycznie już nie ma.

Ja jako producent nie mogę takiemu instalatorowi skutecznie przekazać wiedzy, bo on nie zawsze "widzi", jak całość ma funkcjonować. Brakuje mu często podstawowej wiedzy instalacyjnej i nie wie np., jaką funkcję pełni ta kryza czy po co akurat tutaj układ Tichelmanna. Nie jest to jednak jego wina.

Praktycznie od końca lat 90. ciężar kształcenia wykonawców spadł na producentów. A producent powinien głównie skupiać się na produkcie, doskonalić go i wprowadzać innowacje, a nie zatrudniać sztab szkoleniowców. Wygląda to tak, jakby państwo przerzuciło część kosztów kształcenia na producentów.

WJ: Coraz częściej słyszę opinie, że obecny model kształcenia spowodował braki instalatorów na rynku pracy i grozi nam duża luka pokoleniowa, gdyż nie przybywa nowych, a starzy odchodzą na emeryturę.

MT: Uważam, że powinniśmy przywrócić cechy rzemieślnicze. Likwidując je, argumentowano, że dostęp do zawodów nie może być ograniczany. Ale bez ukończenia szkoły zawodowej też można było zdobyć zawód – były kursy i egzaminy czeladnicze i mistrzowskie. Ten system stał na straży jakości pracy, za którą płacił klient. Państwo powinno tworzyć warunki, żeby ci, którzy chcą się kształcić i podnosić swoje kwalifikacje, mieli taką możliwość.

Z drugiej strony młodzi ludzie wchodzący na rynek chcą wiedzieć więcej i nie jest trudno zebrać grupę na szkolenia. Ale lepszy efekt osiągnęliby, gdyby edukację zawodową zaczynali nie wtedy, kiedy podejmują pracę, w wieku 20–22 lat, lecz kilka lat wcześniej w szkole zawodowej – pod okiem mistrza, a nie presji czasu na budowie.

W Niemczech regulacje unijne nie przeszkodziły w działaniu cechów, m.in. w naszej branży. Tam tytuł mistrza w każdym fachu jest ceniony i poważany, zarówno malarza, jak i hydraulika czy instalatora – świadczy bowiem o tym, że jest to człowiek, który się szkolił, ma wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie i za to jest ceniony. Cechy mogłyby przywrócić szacunek do wielu zawodów.

WJ: Podobnie myśli wielu producentów i podejmuje działania zmierzające do przywrócenia szacunku i zwiększenia rangi instalatorów, tym samym zachęcając młodych ludzi do kształcenia się w tym zawodzie.

MT: Niestety od wielu lat obserwujemy proces obniżania się prestiżu wielu zawodów, także instalatora. Powszechne jest myślenie, że budowa fundamentów, ścian wymaga najlepszych fachowców, instalacje zaś to każdy potrafi wykonać. Niesłusznie.

To na instalatorach spoczywa ogromna odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracy instalacji. Co będzie, jak przewody się rozszczelnią? Zwłaszcza te gazowe czy spalinowe? Szanujmy instalatorów!

Czytaj też: Izolacje techniczne w wentylacji i klimatyzacji >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   06.03.2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl