Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kurtyny powietrze – wytyczne Eurovent

Kurtyny powietrzne.
Kurtyny powietrzne.
Eurovent

Kurtyny powietrzne – o ile są prawidłowo wykonane, dobrane i zainstalowane – mają istotny wpływ na oszczędności energii w budynkach niemieszkalnych. Znajdowały się jednak nieco na marginesie zainteresowania inwestorów i projektantów, m.in. ze względu na lukę normalizacyjną. Inicjatywy wydania wytycznych Eurovent i objęcia kurtyn programem certyfikacji mogą znacząco zmienić tę sytuację.

Misja: kurtyny powietrzne. O grupie specjalnej Eurovent
Dążąc do uzupełnienia luki normalizacyjnej i popularyzacji kurtyn powietrznych w Europie – szczególnie wśród inwestorów takich obiektów, jak galerie handlowe, supermarkety, szpitale, lotniska i inne budynki, w których często otwiera się drzwi – Eurovent powołał specjalną grupę projektową ds. kurtyn powietrznych. Inicjatorem jej powstania była szwedzka firmy Frico, a pracami pokierował Ola Wallander.

Grupę tworzą przedstawiciele 12 firm z branży kurtyn powietrznych z sześciu krajów Europy. Większość tych marek jest znanych i uznawanych w Polsce, a ich producenci mają 90% udziałów rynkowych w Europie. Lista robi więc wrażenie: 2VV (Czechy), Biddle (Holandia), Dimplex (Wlk. Brytania), Frico (Szwecja), Kampmann (Niemcy), LSA (Holandia), Olefini (Grecja), Teddington (Niemcy), Tekadoor (Niemcy), Thermoscreens (Wlk. Brytania), TTL Luftschleieranlagen (Niemcy).

- Grupa produktowa Eurovent jest jedynym komitetem skupionym na technologii kurtyn powietrznych w regionie EMEA – podaje Francesco Scuderi, menedżer ds. technicznych i regulacyjnych w Eurovent, kierujący także specjalnym projektem Eurovent "Kurtyny powietrzne". – Producenci kurtyn powietrznych podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby powstał zupełnie nowy i nastawiony na przyszłość standard badawczy. Ten kod dobrych praktyk ma ogromne znaczenie – zapewnia poziom odniesienia branży i podnosi reputację producentów wśród ich klientów.

Grupa przez blisko dwa lata pracowała nad wydaniem Wytycznych Branżowych/Kodu Dobrych Praktyk Eurovent 16/1 – 2016: Kurtyny powietrzne – klasyfikacja, warunki badań i obliczenia charakterystyki energetycznej (Eurovent 16/1 – 2016: Air curtain unit – Classification, test conditions and energy performance calculations). Powstał także, przygotowany głównie z myślą o inwestorach, Przewodnik po kurtynach powietrznych (Air Curtains Guidebook), zawierający przystępnie podane informacje o kurtynach i ich zastosowaniach.

Wytyczne dla kurtyn zwiększą ich popularność?
Wytyczne dla kurtyn powietrznych Euroventu dają branży i użytkownikom kluczowe narzędzie, umożliwiające zapewnienie rzeczywistych charakterystyk naszych produktów – mówi Ola Wallander. – Stworzyliśmy instrumenty potrzebne do pokazania poprawionej charakterystyki energetycznej budynku, wynikającej ze stosowania odpowiednich technologii kurtyn powietrznych. Jest to podstawa dla każdego, kto zajmuje się wysokowydajnymi rozwiązaniami z zakresu kurtyn powietrznych, skierowana do producentów, projektantów, inżynierów i polityków. Głęboko wierzymy, że w ramach rewizji dyrektywy EPBD (dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków). Komisja Europejska powinna uwzględnić istotną rolę, jaką dla oszczędności energii odgrywają technologie kurtyn powietrza.

Dokument Eurovent 16/1, jako Wytyczne Techniczne i Zestaw Dobrych Praktyk, opisuje wszystkie typy kurtyn powietrznych stosowanych w budynkach komercyjnych i przemysłowych: komfortowe (do budynków komercyjnych typu galerie handlowe), przemysłowe (np. do strefowania magazynów lub zakładów produkcyjnych); do magazynów typu mroźnie/chłodnie oraz do zastosowań specjalnych.

Obejmuje zaś następujące zagadnienia:

  • klasyfikację kurtyn powietrznych;
  • wymagania i metody badawcze (testowe) do obliczeń charakterystyki energetycznej kurtyn powietrznych;
  • metody wyznaczania efektywności energetycznej kurtyn w oparciu o modelowanie pomiaru wydajności przegrody powietrznej oraz oszczędności energii dla budynku, w którym kurtyny są stosowane.

Jak podkreśla Eurovent, na dobranie i ocenę rekomendowanych metod badawczych grupa poświęciła ponad rok. Najpierw analizowano warunki rzeczywiste (terenowe) stosowania kurtyn powietrznych, a następnie odtworzono je w laboratoriach, m.in. laboratorium testowym firmy Frico przy jej siedzibie głównej w Patrille w Szwecji. Wypróbowano i zweryfikowano wiele metod badawczych. Dzięki temu użytkownicy wytycznych mogą być pewni, że zostały one potwierdzone dowodami empirycznymi i umożliwiają branży rzeczywiste określenie efektywności energetycznych kurtyn. W wytycznych uwzględniono też najnowsze regulacje europejskie (np. dyrektywę ErP) oraz krajowe. Inicjatorzy i twórcy projektu nie ukrywają, że liczą na uzyskanie przez wyniki projektu szerszego znaczenia, by nie pozostały one wyłączenie dokumentem wewnętrznym Eurovent – prestiżowym, ale do dobrowolnego zastosowania.


– Celem jest przekształcenie wyników projektu w wytyczne i przepisy, takie jak dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) – mówi Ola Wallander.

Czytaj również: Czym są kurtyny powietrzne

   07.03.2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl