Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wentylatory – wymagania i oczekiwania dotyczące efektywności

Wymagania wobec wentylatorów, które mogą być wprowadzane na rynek Unii Europejskiej, określa dyrektywa 2009/125/WE [1].
Wymagania wobec wentylatorów, które mogą być wprowadzane na rynek Unii Europejskiej, określa dyrektywa 2009/125/WE [1].
Fot. J. Sawicki

Współczesnym wentylatorom przeznaczenia ogólnego stawia się wymagania prawne dotyczące efektywności energetycznej. Ważne jest, by zużywały jak najmniej energii, i temu celowi podporządkowane są zarówno wymogi unijne (dyrektywa ErP i rozporządzenia wykonawcze), jak i krajowe (warunki techniczne dla budynków).

Wymagania wobec wentylatorów, które mogą być wprowadzane na rynek Unii Europejskiej, określa dyrektywa 2009/125/WE [1]. Szczegółowe wymagania sformułowane są w rozporządzeniach (tab. 1). Unijne rozporządzenia stawiają konkretne zalecenia zarówno w stosunku do silników wentylatorów, jak i samych urządzeń. Należy zwrócić uwagę, że:

  • wymagania unijne co do zasady będą zaostrzane. Najbliższa zmiana kryteriów czeka „systemy wentylacyjne” – od 2018 roku. Komisja Europejska przewiduje także wyższe wymagania dla silników. Ponieważ nie ma konkretnych propozycji nowelizacji odpowiedniego rozporządzenia, mało prawdopodobne, by zmiany weszły w życie w 2018;
  • to, co branża wentylacyjna nazywa „wentylatorem”, w ujęciu prawa unijnego może być zarówno „wentylatorem”, jak i „systemem wentylacyjnym”.

Sprawdź też: Cele i rozwiązania systemów wentylacji pożarowej

Najważniejsze silniki?

Wentylator jako całe urządzenie musi spełniać określone kryteria, jednak ich podstawą jest stosowanie odpowiednich silników. Rozporządzenie 640/2011/WE [2], obowiązujące od 2011 roku, stopniowo rozszerza katalog urządzeń, które muszą mieć odpowiednią klasę sprawności IE. Klasy IE (International Efficiency) zdefiniowane zostały w normie IEC 60034-30-1 [5]. Minimalne sprawności w danej klasie zależą od częstotliwości napięcia zasilania, liczby biegunów i mocy silnika, natomiast nie zależą od technologii wykonania.

Tabela 1. Wymagania dla silników i wentylatorów
Tabela 1. Wymagania dla silników i wentylatorów

Kolejna ewolucja wymagań nastąpiła wraz z początkiem 2017. Silniki o mocach od 0,75 do 375 kW muszą mieć klasę sprawności energetycznej IE3 (Premium Efficiency) albo – jeśli są wyposażone w bezstopniowy regulator prędkości (np. falownik) – IE2 (High Efficiency).

 

Warto podkreślić, że choć nie jest jeszcze znany harmonogram dalszych obostrzeń, po przeglądzie prawa dokonanym w 2014 roku Komisja Europejska zamierza objąć wymaganiami rozporządzenia wykluczone z niego dotychczas silniki przeznaczone do eksploatacji wyłącznie w przestrzeniach zagrożonych wybuchem zgodnie z definicją z dyrektywy 94/9/WE [6] oraz silniki hamujące.

Nastąpi też dalsze poszerzanie grup urządzeń, do których stosuje się ostrzejsze wymagania – małe silniki o mocy 120–750 W miałyby mieć klasę co najmniej IE2, a duże silniki o mocy 375–1000 kW i napięciu znamionowym do 1000 V - klasę IE3 (nie byłoby już możliwe stosowanie urządzeń klasy IE2 z regulatorem).

Można ostrożnie szacować, że od podania szczegółów zmian do ich wprowadzenia mija co najmniej 1,5 roku, więc w zakładanym przez KE 2018 roku raczej nie należy oczekiwać nowych regulacji. Warto jednak mieć na uwadze szczególnie wymóg dotyczący rozwiązań w wykonaniu przeciwwybuchowym.

Czytaj też: Centrale wentylacyjne - technologie i wymagania >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   28.03.2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny

Rodzaje i działanie wentylatorów

 

Wentylator to urządzenie, którego podstawowym zadaniem jest chłodzenie. W zależności od przeznaczenia może wspomóc np. działanie wentylacji w domu, chłodzić i utrzymywać odpowiednią temperaturę w zależności od jego zastosowania. Aby wentylator prawidłowo spełniał swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrany do wymogów krotności wymian powietrza dla np. danego pomieszczenia.

Kiedy dobrze wybierzemy wentylator, nie musimy się bać jego użytkowania. Wentylator oprócz chłodzenia zapewnia właściwy obieg powietrza i normuje temperaturę urządzenia lub pomieszczenia. Wentylatory możemy podzielić ze względu na ich zastosowanie. W przypadku wentylatorów wspomagających wentylację w domu możemy wybrać wentylator: ścienno-sufitowy, kanałowy lub dachowy.

Wentylator dachowy są przeznaczone do odprowadzania odpowiedniej ilości powietrza zanieczyszczonego, żeby utrzymać je na prawidłowym poziomie. Zazwyczaj wentylatory dachowe wspomagają wentylację naturalną lub są wykorzystywane w wentylacji mechanicznej.

Wentylator kanałowy to dosyć małe urządzenie, które wymusza cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, aby wyprowadzić z nich wilgoć oraz usunąć nieprzyjemne zapachy. Z tego powodu tego typu wentylatory montuje się w łazienkach i kuchniach.

Wentylator ścienno-sufitowy podobnie jak wentylator kanałowy ma za zadanie wymusić obieg powietrza i odprowadzić z niego wilgoć. Dużym atutem tego typu wentylatorów jest ich montaż zgodny z nazwą, który można swobodnie zainstalować w miejscu mało widocznym.

Oprócz tego dostępne są wentylatory promieniowe, przemysłowe, osiowe i typu ESM.

Zły montaż wentylatora może spowodować obniżenie wydajności jego pracy. Dlatego w przypadku wentylatorów montowanych w pomieszczeniu najlepiej zainstalować go w miejscu najbardziej oddalonym od dostępu świeżego powietrza. Kiedy wentylator montujemy w miejscu, gdzie będzie pracować urządzenie z ogniem, wówczas musimy zapewnić też mu taką samą ilość świeżego powietrza. Ponadto wentylator nie może być podłączony do przewodu kominowego odprowadzającego spaliny. Instalując wentylator w otworze w ścianie zewnętrznej, powinniśmy stosować wentylator osiowy. W przypadku wentylatorów promieniowych montuje się je zazwyczaj na osobnych fundamentach lub specjalnych ramach.

9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl