Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Programy doborowe - Rysowanie i projektowanie
Nowoczesne aplikacje i narzędzia do projektowania są z roku na rok coraz bardziej zaawansowane, dzięki czemu można jak najlepiej zaprojektować instalację i zasymulować jej działanie. Oferta rynkowa jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Nowoczesne aplikacje i narzędzia do projektowania są z roku na rok coraz bardziej zaawansowane, dzięki czemu można jak najlepiej zaprojektować instalację i zasymulować jej działanie. Oferta rynkowa jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie.
arch. redakcji
Ciąg dalszy artykułu...

Programy doborowe

Jeszcze kilka lat temu, projektując instalacje HVAC i dobierając urządzenia, konieczne było korzystanie z grubych książkowych katalogów. Teraz można je pobierać ze strony www producenta w formacie PDF.

To nie jedyne ułatwienie, ponieważ poza katalogami dostępne są także programy doborowe, które umożliwiają wygodny i przede wszystkim szybki dobór urządzeń do instalacji. Niektóre z nich są dostępne na stronie producenta i działają jedynie online, inne można pobrać na komputer i korzystać w każdej chwili.

Jedna z głównych trudności, z jakimi projektant ma do czynienia przy doborze, wiąże się z tym, że u różnych producentów mogą występować inne parametry czy metodologia doboru. Korzystając z programów, wpisuje się główne dane obliczeniowe i program sam dobiera urządzenie.

Przydatną funkcją jest możliwość generowania raportów zawierających specyfikację techniczną dobranych urządzeń. Ważną opcją jest także możliwość pobrania rysunków dobranych urządzeń w formie pliku .dwg lub .dxf, w wersji 2D lub 3D, by wstawić je do rysunku CAD. Projektant nie musi dzięki temu ich przerysowywać na podstawie kart katalogowych, ale ma gotowy model do wklejenia.

Niektórzy producenci, mający w ofercie wszystkie elementy składowe instalacji HVAC, posiadają również narzędzia pozwalające na kompleksowe zaprojektowanie całej instalacji, od nawiewnika po centralę wentylacyjną. Dodatkowo umożliwiają symulację w danym pomieszczeniu pracy urządzeń HVAC i ich wzajemny wpływ na siebie. Przykładowo kiedy w jednym pomieszczeniu zamontowany jest nawiewnik, belka chłodząca czy klimakonwektor, projektant może sprawdzić sumaryczny poziom hałasu oraz parametry powietrza.

Aktualna oferta programów doborowo-obliczeniowych jest tak szeroka, że pozwala zaprojektować kompleksowo całe instalacje, poczynając od obliczeń wstępnych, np. zysków i strat ciepła, na specyfikacji urządzeń oraz symulacji CFD kończąc. Tym samym projektant może szybko i sprawnie działać i nie tracić czasu na żmudne obliczenia czy przeglądanie katalogów. Każde ułatwienie pracy jest kluczowe, szczególnie w perspektywie zbliżającego się terminu oddania projektu, na który projektant instalacji sanitarnych rzadko ma wpływ.

Rysowanie i projektowanie

Projekt instalacji w budynku to nie tylko obliczenia, ale przede wszystkim rysunek – to z niego korzysta później wykonawca. Obecnie instalacje projektuje się w programach typu CAD, ale coraz odważniej wkracza do Polski modelowanie BIM.

Duże i międzynarodowe biura, mające swoją filię w Polsce, niemal wszystkie projekty wykonują już w oparciu o BIM. W Wielkiej Brytanii od kwietnia zeszłego roku obowiązuje projektowanie wszystkich zamówień publicznych w BIM. Dzięki temu inwestor może monitorować projekt i wybrać rozwiązania, dzięki którym eksploatacja obiektu będzie możliwie najtańsza. Dlatego BIM ma szansę rozwoju tam, gdzie inwestor jest zarazem użytkownikiem.

Zobacz też: Projektowanie instalacji wentylacji – dobór nawiewników

Najbardziej zaawansowanym narzędziem do projektowania są właśnie programy typu BIM, które pozwalają na pełne modelowanie obiektu. Umożliwiają przede wszystkim łatwą komunikację na linii inwestor – architekt – projektant – wykonawca. Dla projektanta instalacji główną zaletą jest to, że na bieżąco monitoruje wszelkie zmiany w projekcie i może tym samym uniknąć kolizji z innymi branżami. Oprogramowanie BIM jest jednak dość kosztowne i wymaga przy tym odpowiedniego szkolenia. Dlatego jest to dla biura projektowego pewna inwestycja, która się może zwrócić, pod warunkiem że inwestycji realizowanych w BIM będzie przybywać.

Programy CAD nadal są wykorzystywane w mniejszych biurach i jeszcze bardzo długo będą stosowane, ponieważ są tańsze i łatwiejsze w obsłudze. Przejście na BIM będzie trwało jeszcze dobrych kilka lat, dlatego od inżynierów wymaga się znajomości przede wszystkim oprogramowania CAD. Funkcje takiego oprogramowania umożliwiają obecnie pracę w 2D i 3D. Wizualizacja w trójwymiarze pozwala uniknąć kolizji kanałów. Można wybierać spośród wielu programów typu CAD.

Dla tych, którzy wykonują proste i nieskomplikowane projekty, np. na potrzeby niewielkich biur czy domów jednorodzinnych, dostępny jest bezpłatny program, z wszystkimi podstawowymi funkcjami. Może się też przydać tym, którzy w pracy nie zajmują się projektowaniem, ale potrzebują programu umożliwiającego edycję oraz przeglądanie plików typu .dwg lub .dxf, np. instytucjom samorządowym lub deweloperom.

Studenci mają spory wybór, bo poza podstawowym narzędziem CAD dostępnym za darmo mogą skorzystać ze specjalnej edukacyjnej licencji. Jedyną wadą jest to, że na wydrukach rysunków widnieje wtedy szpecący napis, informujący że jest to wersja edukacyjna. Nie zawsze też nakładki dodatkowo instalowane na takiej wersji działają poprawnie. Pomimo tych zastrzeżeń wersja edukacyjna powinna całkowicie zaspokoić studenckie potrzeby.

Producenci profesjonalnego oprogramowania CAD dostosowują się do rosnących potrzeb rynku. Starają się jak najbardziej zbliżyć do projektowania BIM poprzez możliwość rysowania w 3D oraz pracy w chmurze. Wyposażają program w odpowiednie nakładki, np. do projektowania wentylacji, w których można szybko i sprawnie narysować, a następnie wyliczyć straty ciśnienia na instalacji. Program weryfikuje także błędy – jeśli urządzenie zostanie źle dobrane, użytkownik zostanie o tym poinformowany.

Nowoczesne aplikacje i narzędzia do projektowania są z roku na rok coraz bardziej zaawansowane. Za pomocą smartfona można obecnie sterować praktycznie każdym urządzeniem, jakie mamy w domu. Także instalator, będąc na budowie, potrzebuje przenośnego i wygodnego narzędzia, które ułatwi mu pracę w terenie. Projektantowi zaś zależy na zaawansowanych programach komputerowych, dzięki którym może jak najlepiej zaprojektować instalację i zasymulować jej działanie. Każdy ma inne potrzeby, ale oferta rynkowa jest obecnie tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Oprac. na podst. materiałów producentów aplikacji i branżowego oprogramowania

Czytaj też: BIM a architektura w ujęciu praktycznym >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   07.04.2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl