Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Założenia i metodyka obliczeń - ciąg dalszy
Przedmiotem rozważań w artykule jest budynek biurowy o architekturze i charakterystyce budowlanej analogicznej do analizowanych w poprzednich odcinkach niniejszego cyklu budynków mieszkalnego wielorodzinnego [15] oraz hotelowego [16].
Przedmiotem rozważań w artykule jest budynek biurowy o architekturze i charakterystyce budowlanej analogicznej do analizowanych w poprzednich odcinkach niniejszego cyklu budynków mieszkalnego wielorodzinnego [15] oraz hotelowego [16].
Fot. arch. redakcji RI
Ciąg dalszy artykułu...

W obliczeniach wyznaczono odrębnie strumienie powietrza wentylacyjnego dla pomieszczeń higieniczno-sanitarnych.

Budynek został wyposażony w 10 misek ustępowych oraz 5 pisuarów, dla których minimalne wymagane strumienie powietrza wentylacyjnego określono na podstawie przepisów bhp [3]. Wynoszą one odpowiednio:

  • 50 m3/h na miskę ustępową
  • oraz 25 m3/h na pisuar.

Założono ponadto, że w budynku nie przeprowadzono próby szczelności. W takim przypadku krotność wymiany powietrza w budynku przy różnicy ciśnienia 50 Pa wynosi n50 = 4 h–1 [11]. Średnia roczna sprawność odzysku ciepła w systemie wentylacji nawiewno-wywiewnej wynosi ηOC = 0,5.

Zyski ciepła obejmują zyski od nasłonecznienia i zyski wewnętrzne.

  • Dla wymagań WT2014 i WT2017 przyjęto okna podwójnie szklone o współczynniku przepuszczalności energii promieniowania słonecznego gn = 0,75 wraz z białymi żaluzjami nastawnymi o współczynniku redukcji fC = 0,46.
  • W przypadku WT2021 zastosowano okna potrójnie szklone o współczynniku gn = 0,7 wraz z białymi żaluzjami lub kolorowymi zasłonami o współczynniku fC = 0,5 [4, 10].

Zapewnienie maksymalnego wymaganego przepisami [4] współczynnika przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego w okresie letnim (0,35) można także osiągnąć przez zastosowanie oszklenia z powłoką selektywną w połączeniu z odpowiednio dobranymi ruchomymi zasłonami. Przyjęto, że okna w okresie zimowym są odsłonięte, a latem zasłonięte. Obciążenie cieplne pomieszczeń wewnętrznymi zyskami ciepła wynosi 5,7 W/m2 [11]. Uwzględniono je jedynie w części biurowej, która stanowi 60% całkowitej powierzchni użytkowej budynku.

Tabela 3. Zestawienie wariantów wyposażenia budynku w źródła ciepła
Tabela 3. Zestawienie wariantów wyposażenia budynku w źródła ciepła

Zgodnie z metodologią wyznaczania charakterystyki energetycznej [11] jednostkowe dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę w budynku biurowym wynosi 0,35 dm3/(m2 d), a współczynnik korekcyjny uwzględniający przerwy w użytkowaniu wynosi 0,7. W rozważanym budynku odpowiada to średniemu zużyciu przez każdego użytkownika 5,3 dm3/d wody o temperaturze 55°C.

Analizie poddano sześć prostych systemów technicznych oraz dwa złożone, analogiczne do rozwiązań rozważanych w pierwszej [15] i drugiej części [16] cyklu artykułów. Wyszczególnienie przyjętych wariantów źródeł ciepła podano w tab. 3.

Poszczególne źródła są zasilane:

  • nieodnawialnymi paliwami kopalnymi (węgiel, gaz ziemny),
  • ciepłem sieciowym z kogeneracji,
  • paliwami odnawialnymi (biomasa, biogaz),
  • energią słoneczną lub energią elektryczną z sieci elektroenergetycznej systemowej w przypadku sprężarkowej pompy ciepła.
Tabela 4. Zestawienie wartości sprawności całkowitej systemów technicznych oraz współczynników nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej
Tabela 4. Zestawienie wartości sprawności całkowitej systemów technicznych oraz współczynników nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej

Rozwiązania w zakresie wyposażenia instalacji ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej odpowiadają systemom zastosowanym w budynku mieszkalnym wielorodzinnym i opisanym w opracowaniu [15].

Sprawność przesyłu ciepła do punktów czerpalnych w systemie ciepłej wody użytkowej wynosi w rozważanym budynku biurowym 80% [11]. Sprawności całkowite podano w tab. 4 wraz ze wskaźnikami nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej wi.

Wyposażenie instalacji chłodzenia budynku jest zróżnicowane i dostosowane do rodzaju systemu wentylacji mechanicznej.

W budynku z wentylacją mechaniczną wywiewną przewidziano system chłodzenia zdecentralizowanego z klimatyzatorami w układzie multisplit ze zmiennym przepływem czynnika o średnim współczynniku efektywności energetycznej wytwarzania chłodu SEERref = 4,1 [11].

W przypadku mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej zastosowano agregat do chłodzenia cieczy ze skraplaczem chłodzonym powietrzem, dla którego średni współczynnik SEERref = 3,8 [11]. Odbiorniki końcowe stanowią belki chłodzące. Całkowita sprawność systemu chłodzenia centralnego wynosi 3,308.

Zapotrzebowanie na energię pierwotną dla oświetlenia wbudowanego określono w oparciu o metodykę rozporządzenia [11] oraz normy [8].

Przy założonym profilu użytkowania budynku liczba godzin użytkowania oświetlenia w dzień wynosi 2500, a w nocy 250. Przy braku możliwości regulacji automatycznej jednostkowa moc oświetlenia nie może przekraczać 11,5 W/m2, jeżeli mają być spełnione wymagania WT2014 i WT2017 [ΔEPL = 100 kWh/(m2 rok)].

Tabela 5. Zestawienie wariantów w zakresie wentylacji, chłodzenia i lokalizacji budynku
Tabela 5. Zestawienie wariantów w zakresie wentylacji, chłodzenia i lokalizacji budynku

Odpowiadające przyjętym założeniom zapotrzebowanie na energię końcową wyrażone liczbowym wskaźnikiem energii oświetlenia LENI wynosi 33,3 kWh/(m2 rok).

Równoważne warunki zapewnia układ sterowania ze względu na nieobecność użytkowników, wykorzystanie światła dziennego oraz obniżenie natężenia oświetlenia (współczynniki redukcyjne równe 0,9 każdy) przy maksymalnej mocy jednostkowej ok. 15 W/m2.

W odniesieniu do wymagań wprowadzanych w 2019/2021 konieczne będzie zastosowanie istotnych działań energooszczędnych. Szczegóły tych rozwiązań nie były w artykule rozpatrywane; w wariancie WT2021 przyjęto maksymalną wymaganą wartość wskaźnika ΔEPL = 50 kWh/(m2 rok).

Dla każdego standardu ochrony cieplnej, wariantu źródła ciepła wymienionego w tab. 4, przyjętego systemu chłodzenia i oświetlenia rozważano wyszczególnione w tab. 5 warianty w zakresie wentylacji, chłodzenia i lokalizacji budynku.

Czytaj też: Charakterystyka energetyczna budynków zamieszkania zbiorowego w perspektywie wymagań 2017–2021 (cz. 2) >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   09.05.2017

Komentarze

(1)
ceb.com.pl | 09.05.2018, 13:26

Jest bardzo mało artykułów w internecie omawiających problem braku spełnienia wymagania warunku powierzchni okien w projektowanej charakterystyce energetycznej. Mowa tu o polu powierzchni przegród szklanych i przezroczystych o współczynniku U >= 0,9 [W/m2•K] który w budynkach wielorodzinnych (blokach) i wysokich biurowcach przeważnie nie jest spełniony. Moim zdaniem ten warunek na dzień dzisiejszy przy WT2017 dla okien U=1,1 W/m²K jest nie do spełnienia. Co do świadectw charakterystyki energetycznej warto dodać że od 09.03.2015 zgodnie z nową ustawą o charakterystyce energetycznej budynków znosi obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla wszystkich budynków oddawanych do użytkowania. Obowiązek dotyczy tylko sprzedawanych/wynajmowanych budynków/lokali oraz dla budynków, w których całkowita powierzchnia użytkowa wynosi powyżej 250 m2 i jest zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej i w których dokonywana jest obsługa interesantów. Wszystkie odstępstwa od wykonywania obecnie świadectwa charakterystyki energetycznej zawarłem na stronie ***

   1 / 1   

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl