Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Dyskusja wyników - kontynuacja (2)
Przedmiotem rozważań w artykule jest budynek biurowy o architekturze i charakterystyce budowlanej analogicznej do analizowanych w poprzednich odcinkach niniejszego cyklu budynków mieszkalnego wielorodzinnego [15] oraz hotelowego [16].
Przedmiotem rozważań w artykule jest budynek biurowy o architekturze i charakterystyce budowlanej analogicznej do analizowanych w poprzednich odcinkach niniejszego cyklu budynków mieszkalnego wielorodzinnego [15] oraz hotelowego [16].
Fot. arch. redakcji RI
Ciąg dalszy artykułu...

Wymagania względem budynków biurowych o tradycyjnej konstrukcji i typowym profilu użytkowania są mniej rygorystyczne w porównaniu z wymaganiami, którym muszą sprostać budynki użytkowane całodobowo, charakteryzujące się dużym zużyciem ciepłej wody użytkowej, takie jak mieszkalne wielorodzinne i zamieszkania zbiorowego (porównaj: [15, 16]).

Należy jednocześnie zaznaczyć, że przyjęty do obliczeń podstawowy strumień powietrza wentylacyjnego w okresie użytkowania budynku biurowego zapewnia jedynie minimalny strumień normatywny wymagany ze względów higieniczno-sanitarnych. W praktyce projektowej strumienie powietrza wentylacyjnego są zwykle większe, tak aby zapewnić komfort cieplny i jakość powietrza przy stosunkowo niskim odsetku potencjalnie niezadowolonych użytkowników. Oszczędności uzyskiwane kosztem pogorszenia warunków środowiska wewnętrznego mogą prowadzić do problemów zdrowotnych oraz uszkodzenia konstrukcji i wyposażenia budynku [2].

Instalację wody chłodzącej rozpatrywano jedynie w budynku wyposażonym w wentylację mechaniczną. Zgodnie z założeniami przewidziano system zdecentralizowany z klimatyzatorami przy wentylacji wywiewnej (SEER = 4,1) oraz centralny agregat sprężarkowy ze skraplaczem chłodzonym powietrzem zasilający belki chłodzące przy wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (SEER = 3,3).

W pierwszym przypadku uzyskano zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do chłodzenia EPC dużo niższe niż wymagane: 9–10 kWh/(m2 rok) przy różnych standardach ochrony cieplnej.

W drugim przypadku wartości te mieściły się w przedziale 20–26 kWh/(m2 rok), przekraczając wartość maksymalną w standardzie WT2021.

Wyższe wartości uzyskane przy wentylacji nawiewno-wywiewnej w porównaniu z wentylacją wywiewną wynikają nie tylko z niższego wskaźnika efektywności wytworzenia chłodu SEER w przyjętych systemach chłodzenia.

Wzrost wartości obliczeniowych EPC towarzyszył także wzrostowi wymagań w zakresie ochrony cieplnej budynku. Prawidłowość ta jest związana z mniejszymi stratami ciepła (odpowiednio wentylacyjnymi lub przenikania przez przegrody), wyższym zapotrzebowaniem na chłód użytkowy, wydłużeniem sezonu chłodniczego i w konsekwencji wyższym zapotrzebowaniem na energię końcową do chłodzenia.

Zapotrzebowanie na energię użytkową EUC, energię końcową EKC i energię pierwotną EPC do chłodzenia analizowanego budynku z wentylacją nawiewno-wywiewną, przy różnych temperaturach w strefie chłodzenia i standardzie WT2021, pokazano na rys. 5.

Rys. 5. Wartości wskaźników EUC, EKC i EPC odpowiadające różnym temperaturom w strefie chłodzenia
Rys. 5. Wartości wskaźników EUC, EKC i EPC odpowiadające różnym temperaturom w strefie chłodzenia

Poprawę wskaźnika EPC uzyskano przez podniesienie temperatury w strefie chłodzenia powyżej założonej wartości równej 24°C. Alternatywne zastosowanie opcji freecooling powodującej wzrost efektywności wytworzenia chłodu o ok. 4%, tj. do wartości 3,44, pozwoliło także na osiągnięcie wymaganego przepisami pułapu.

Bardziej niekorzystnych warunków można się spodziewać przy całkowicie przeszklonej konstrukcji budynku biurowego, wymagającej skuteczniejszej ochrony przed promieniowaniem słonecznym.

Dotychczasowe rozważania dotyczyły budynku położonego w Gdańsku.

Wpływ lokalizacji budynku rozpatrywano pod względem zróżnicowania warunków klimatycznych. Poza Gdańskiem do obliczeń wybrano Warszawę i Zakopane, czyli miasta położone odpowiednio w I, III i V strefie klimatycznej [5].

Każdemu wariantowi przyporządkowano właściwą stację meteorologiczną [12] wraz z odpowiadającymi jej wartościami średniej miesięcznej temperatury powietrza oraz sumy strumieni energii promieniowania słonecznego.

Ze względu na niższe temperatury powietrza zewnętrznego w okresie zimowym (sezonie ogrzewczym) straty ciepła budynku położonego w III i V strefie klimatycznej są coraz wyższe w porównaniu z budynkiem położonym w I strefie. Jednocześnie zyski ciepła wynikające z nasłonecznienia są wyższe w Zakopanem niż w Warszawie, a te z kolei wyższe niż w Gdańsku.

Bilans strat i zysków ciepła jest jednak niekorzystny w sezonie grzewczym, stąd zapotrzebowanie na energię użytkową EUH do ogrzewania i wentylacji budynku jest wyższe w porównaniu z I strefą: o 13–28% dla strefy III i o 37–49% dla strefy V, w zależności od systemu wentylacji i standardu ochrony cieplnej.

Przy wyznaczaniu wskaźnika EPH wartości EUH zostały skorygowane odpowiednio do stosunku wskaźnika wi do sprawności całkowitej systemu technicznego oraz energii pomocniczej.

Czytaj też: Nowa charakterystyka energetyczna - przewodnik. Część 3. Metoda zużyciowa określania charakterystyki energetycznej budynków - analiza przypadku >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   09.05.2017

Komentarze

(1)
ceb.com.pl | 09.05.2018, 13:26

Jest bardzo mało artykułów w internecie omawiających problem braku spełnienia wymagania warunku powierzchni okien w projektowanej charakterystyce energetycznej. Mowa tu o polu powierzchni przegród szklanych i przezroczystych o współczynniku U >= 0,9 [W/m2•K] który w budynkach wielorodzinnych (blokach) i wysokich biurowcach przeważnie nie jest spełniony. Moim zdaniem ten warunek na dzień dzisiejszy przy WT2017 dla okien U=1,1 W/m²K jest nie do spełnienia. Co do świadectw charakterystyki energetycznej warto dodać że od 09.03.2015 zgodnie z nową ustawą o charakterystyce energetycznej budynków znosi obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla wszystkich budynków oddawanych do użytkowania. Obowiązek dotyczy tylko sprzedawanych/wynajmowanych budynków/lokali oraz dla budynków, w których całkowita powierzchnia użytkowa wynosi powyżej 250 m2 i jest zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej i w których dokonywana jest obsługa interesantów. Wszystkie odstępstwa od wykonywania obecnie świadectwa charakterystyki energetycznej zawarłem na stronie ***

   1 / 1   

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl