Do wzięcia pełen numer Ryneku Instalacyjnego 7-8/2016

POBIERZ BEZPŁATNIE - wystarczy Założyć konto 

Jak zabezpieczyć elementy stałe w nieruchomości?

 ubezpieczeniemieszkania.pl  |  18.05.2017

Dom czy mieszkanie to skomplikowana sieć powiązań niewidocznych gołym okiem, bo ukrytych pod warstwą tynku czy w podłodze. Dopiero w trakcie awarii okazuje się, że usunięcie szkody niesie ze sobą konieczność poważnych nakładów finansowych. Dlatego warto stosować wszelkie środki, które pomogą zapobiec zniszczeniu posiadanego mienia.

Każdy lokator powinien przynajmniej wyobrazić sobie najczarniejszy scenariusz, jaki może spotkać jego nieruchomość w razie zalania, dewastacji czy osuwania się ziemi. Sen z powiek spędza wtedy nie tyle skala zniszczeń, ile suma kosztów potrzebnych do odtworzenia nieruchomości sprzed szkody.

 

Koszt szkody w nieruchomości

Jeśli w dom uderzy pojazd, uszkodzeniu ulegnie nie tylko ściana nośna, ale również elementy stałe oraz ruchomości, czyli wyposażenie wnętrza – liczyć się trzeba z wieloma wydatkami. A im bardziej zaawansowana konstrukcja budynku, tym koszty remontu większe. Jak się przed nimi chronić, aby nie destabilizować domowego budżetu? To proste – wystarczy ubezpieczenie nieruchomości z odpowiednio dobranymi składnikami.

 

W przypadku nieruchomości takie ubezpieczenie jest w stosunku do okresu ochrony jedną z najkorzystniejszych cenowo ofert. Roczne zabezpieczenie mienia łącznie z konstrukcją, elementami stałymi i wyposażeniem można posiadać już za nieco ponad 100 zł z serwisu www.ubezpieczeniemieszkania.pl lub jemu podobnych.

 

Czym są elementy stałe w nieruchomości?

 

Z punktu widzenia polisy mieszkaniowej wyróżnia się 3 rodzaje ochrony: mury, elementy stałe i ruchomości. Mury są zawarte w podstawowym wariancie ubezpieczenia, natomiast elementy stałe i wyposażenie to opcje do wykupienia na zasadzie zawarcia umowy dodatkowej.

 

Według definicji jednego z dokumentów OWU elementy stałe to przedmioty stanowiące własność, zamontowane lub wbudowane na stałe, w sposób, który uniemożliwia ich odłączenie, zdemontowanie bez ich uszkodzenia, uszkodzenia substancji pomieszczenia lub użycia narzędzi.

 

Elementy stałe odnoszą się do wnętrza mieszkania, domu lub budynku gospodarczego i są to w szczególności:

 • przegrody i ścianki działowe,
 • wewnętrzne powłoki malarskie,
 • tynki wewnętrzne,
 • wewnętrzne wykładziny na ścianie, podłodze, schodach,
 • punkty świetlne na stałe związane z podłożem lub sufitami,
 • obudowy instalacji i grzejników,
 • stolarka drzwiowa i okienna, łącznie z zamknięciami i przeszkleniami,
 • zabezpieczenia przeciwwłamaniowe drzwi i okien.

 

Stałe wyposażenie i zabudowa dotyczy różnych pomieszczeń, w tym kuchni, łazienki czy pokoju gościnnego. Mogą to być np.:

 

 • sprzęt zmechanizowany i urządzenia gospodarstwa domowego konstrukcyjnie przeznaczone pod zabudowę,
 • urządzenia sanitarne),
 • zabudowy wnęk, pawlaczy i ścian, antresole,
 • kominki, piece kaflowe,
 • natynkowe urządzenia i elementy stanowiące część instalacji.

 

Niektórzy ubezpieczyciele poszerzają zakres stałych elementów nieruchomości o zewnątrz, jak zabezpieczenia przeciwwłamaniowe drzwi i okien,

 

Elementy stałe jako rozszerzenie polisy

 

Aby mieć pewność otrzymania świadczenia za zaistniałą szkodę, która dotknęła oświetlenie sufitowe, instalację grzewczą czy tynk, należy pomyśleć o rozszerzeniu polisy nieruchomości. Najlepiej zrobić to od samego początku, czyli w momencie zawierania umowy z ubezpieczycielem, ale istnieje też możliwość zwiększenia zakresu ochrony trakcie trwania polisy.

 

Elementy stałe, w zależności od wybranego wariantu na www.ubezpieczeniemieszkania.pl/oferty/, będą chronione na wypadek:

 

 • pożaru i innych zdarzeń losowych,
 • kradzieży z włamaniem lub od rozboju,
 • dewastacji domu, mieszkania i budynku gospodarczego.

 

Ubezpieczając elementy stałe od kradzieży warto pamiętać o dodatkowych zabezpieczeniach nieruchomości w postaci atestowanych drzwi antywłamaniowych i zamka, krat w oknach czy innych środkach utrudniających włamywaczowi dostanie się do środka.

 

Bycie zapobiegliwym to z jednej strony niższa składka za ubezpieczenie, a z drugiej większa szansa na pozostawienie przez złodzieja śladów włamania – a tylko w takim zestawieniu, czyli kradzieży z włamaniem ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie bez zbędnych formalności.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


 

Czym charakteryzują się energooszczędne silniki EC »

Sercem każdego urządzenia tłoczącego powietrze jest zespół wentylatorowy czyli wirnik napędzany silnikiem (...) czytaj dalej »

 


Już w sprzedażny - jednostrefowe pompy oddymiające! »
Chcesz być innowacyjny w pomiarach spalin? Skorzystaj z limitowanej edycji »
Stalowe PRZEWODY ODDYMIAJĄCE typu AWP-OD przeznaczone są do obsługi pojedynczej strefy pożarowe (...) czytaj dalej » Z okacji 60 urodzin Testo oferuje jubileuszowe zestawy promocyjne z analizatorem spalin testo 330 LX (...) czytaj dalej »

 


 

Nowy produkt na rynku instalacji! Pompa ciepła powietrze/woda »

Vampair służy zarówno do ogrzewania, jak i aktywnego chłodzenia latem (...) czytaj dalej »

 


 

Jak szybko i sprawnie przeprowadzić konserwację instalacji pożarowych » Jak szybko i sprawnie przeprowadzić konserwację instalacji pożarowych »
Do wszystkich rodzajów przewodów, bogaty system mostkowania (...)  czytaj dalej »

Rozpoczynaliśmy od konserwacji podręcznego sprzętu gaśniczego w
 (...)
czytaj dalej »

 


Jesteś projektantem instalacji? Przyśpiesz swoją pracę »


 


Ciepło i zimno z sufitu? Jak to możliwe »
Czego nie może zabraknąć w wentylatorach przemysłowych »
Bezpośrednie promieniowanie generowane przez panele promiennikowe
 
(...)
czytaj dalej »
  (...) produkty niezbędne w instalacjach wentylacji i klimatyzacji (...) czytaj dalej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
9/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2017
W miesięczniku m.in.:
 • - Wykorzystanie ciepła odpadowego
 • - Izolacje techniczne dla przemysłu
Zobacz szczegóły

Przeglądy produktów

Tubes International Sp. z o.o. Tubes International Sp. z o.o.
Tubes International istnieje na rynku od 1993 roku. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło zdobyć pozycje lidera wśród dostawców węży i...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl