Do wzięcia pełen numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2016

POBIERZ BEZPŁATNIE - wystarczy Założyć konto 

Jak zabezpieczyć elementy stałe w nieruchomości?

Dom czy mieszkanie to skomplikowana sieć powiązań niewidocznych gołym okiem, bo ukrytych pod warstwą tynku czy w podłodze. Dopiero w trakcie awarii okazuje się, że usunięcie szkody niesie ze sobą konieczność poważnych nakładów finansowych. Dlatego warto stosować wszelkie środki, które pomogą zapobiec zniszczeniu posiadanego mienia.

Każdy lokator powinien przynajmniej wyobrazić sobie najczarniejszy scenariusz, jaki może spotkać jego nieruchomość w razie zalania, dewastacji czy osuwania się ziemi. Sen z powiek spędza wtedy nie tyle skala zniszczeń, ile suma kosztów potrzebnych do odtworzenia nieruchomości sprzed szkody.

 

Koszt szkody w nieruchomości

Jeśli w dom uderzy pojazd, uszkodzeniu ulegnie nie tylko ściana nośna, ale również elementy stałe oraz ruchomości, czyli wyposażenie wnętrza – liczyć się trzeba z wieloma wydatkami. A im bardziej zaawansowana konstrukcja budynku, tym koszty remontu większe. Jak się przed nimi chronić, aby nie destabilizować domowego budżetu? To proste – wystarczy ubezpieczenie nieruchomości z odpowiednio dobranymi składnikami.

 

W przypadku nieruchomości takie ubezpieczenie jest w stosunku do okresu ochrony jedną z najkorzystniejszych cenowo ofert. Roczne zabezpieczenie mienia łącznie z konstrukcją, elementami stałymi i wyposażeniem można posiadać już za nieco ponad 100 zł z serwisu www.ubezpieczeniemieszkania.pl lub jemu podobnych.

 

Czym są elementy stałe w nieruchomości?

 

Z punktu widzenia polisy mieszkaniowej wyróżnia się 3 rodzaje ochrony: mury, elementy stałe i ruchomości. Mury są zawarte w podstawowym wariancie ubezpieczenia, natomiast elementy stałe i wyposażenie to opcje do wykupienia na zasadzie zawarcia umowy dodatkowej.

 

Według definicji jednego z dokumentów OWU elementy stałe to przedmioty stanowiące własność, zamontowane lub wbudowane na stałe, w sposób, który uniemożliwia ich odłączenie, zdemontowanie bez ich uszkodzenia, uszkodzenia substancji pomieszczenia lub użycia narzędzi.

 

Elementy stałe odnoszą się do wnętrza mieszkania, domu lub budynku gospodarczego i są to w szczególności:

 • przegrody i ścianki działowe,
 • wewnętrzne powłoki malarskie,
 • tynki wewnętrzne,
 • wewnętrzne wykładziny na ścianie, podłodze, schodach,
 • punkty świetlne na stałe związane z podłożem lub sufitami,
 • obudowy instalacji i grzejników,
 • stolarka drzwiowa i okienna, łącznie z zamknięciami i przeszkleniami,
 • zabezpieczenia przeciwwłamaniowe drzwi i okien.

 

Stałe wyposażenie i zabudowa dotyczy różnych pomieszczeń, w tym kuchni, łazienki czy pokoju gościnnego. Mogą to być np.:

 

 • sprzęt zmechanizowany i urządzenia gospodarstwa domowego konstrukcyjnie przeznaczone pod zabudowę,
 • urządzenia sanitarne),
 • zabudowy wnęk, pawlaczy i ścian, antresole,
 • kominki, piece kaflowe,
 • natynkowe urządzenia i elementy stanowiące część instalacji.

 

Niektórzy ubezpieczyciele poszerzają zakres stałych elementów nieruchomości o zewnątrz, jak zabezpieczenia przeciwwłamaniowe drzwi i okien,

 

Elementy stałe jako rozszerzenie polisy

 

Aby mieć pewność otrzymania świadczenia za zaistniałą szkodę, która dotknęła oświetlenie sufitowe, instalację grzewczą czy tynk, należy pomyśleć o rozszerzeniu polisy nieruchomości. Najlepiej zrobić to od samego początku, czyli w momencie zawierania umowy z ubezpieczycielem, ale istnieje też możliwość zwiększenia zakresu ochrony trakcie trwania polisy.

 

Elementy stałe, w zależności od wybranego wariantu na www.ubezpieczeniemieszkania.pl/oferty/, będą chronione na wypadek:

 

 • pożaru i innych zdarzeń losowych,
 • kradzieży z włamaniem lub od rozboju,
 • dewastacji domu, mieszkania i budynku gospodarczego.

 

Ubezpieczając elementy stałe od kradzieży warto pamiętać o dodatkowych zabezpieczeniach nieruchomości w postaci atestowanych drzwi antywłamaniowych i zamka, krat w oknach czy innych środkach utrudniających włamywaczowi dostanie się do środka.

 

Bycie zapobiegliwym to z jednej strony niższa składka za ubezpieczenie, a z drugiej większa szansa na pozostawienie przez złodzieja śladów włamania – a tylko w takim zestawieniu, czyli kradzieży z włamaniem ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie bez zbędnych formalności.

   18.05.2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zrobić porządek z plątaniną kabli »
Tylko na święta! Atrakcyjne ceny na kamery termowizyjne »
Coraz większa liczba różnego typu urządzeń w instalacjach wymaga zwiększonej ilości rozprowadzanego okablowania zasilającego (...) czytaj dalej »


 


Wybierz wentylator do okapów kuchennych »

Wentylator znajduje zastosowanie w instalacjach, w których wymagane są małe i średnie wydajności(...) czytaj dalej »

 


Jeden sprawdzony sposób na zachowanie komfortowego klimatu w biurze » Nie trać ciepła - oszczędzaj nawet do 80% energii »
Kurtyny powietrzne to idealne rozwiązanie dla zachowania komfortowego klimatu w (...) czytaj dalej »

Rozpoczynaliśmy od konserwacji podręcznego sprzętu gaśniczego w
(...)
czytaj dalej »

 


Wybierz odpowiednią przepustnicę i oszczędzaj »

Metalowy, pływający pierścień jest usadowiony w rowku w korpusie przepustnicy (...) czytaj dalej »

 


Wszystko dla kominów w jednym miejscu »
Wpływ parametrów pracy wymiennika chłodu na jego wielkość i cenę »
Wszystkie nasze wyroby kominowe posiadają wymagane przepisami certyfikaty i dopuszczenia (...) czytaj dalej » Wymienniki płytowe uszczelkowe stosowane są w instalacjach chłodu od wielu lat i nie (...) czytaj dalej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
11/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2017
W miesięczniku m.in.:
 • - Pompy ciepła zasilane OZE
 • - Wentylacja pożarowa budynków
Zobacz szczegóły

Przeglądy produktów

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl