Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nawilżanie adiabatyczne – alternatywny sposób chłodzenia powietrza

Wyparne chłodzenie bezpośrednie
Są różne sposoby chłodzenia wyparnego ze szczególnym uwzględnieniem procesów uzdatniania powietrza wentylującego, jednak nie wszystkie można zastosować w praktyce.
Są różne sposoby chłodzenia wyparnego ze szczególnym uwzględnieniem procesów uzdatniania powietrza wentylującego, jednak nie wszystkie można zastosować w praktyce.
Rys. redakcja RI
Ciąg dalszy artykułu...

Wyparne chłodzenie bezpośrednie

Bezpośrednie chłodzenie wyparne należy do stosunkowo prostych rozwiązań stosowanych w technice obniżania temperatury powietrza w pomieszczeniach i można je podzielić na dwie grupy:

  • bezpośrednie chłodzenie wyparne powietrza wentylującego, w którym nawilżaniu adiabatycznemu poddawany jest strumień powietrza nawiewanego do pomieszczeń,
  • bezpośrednie chłodzenie wyparne powietrza wewnętrznego, w którym nawilżaniu adiabatycznemu poddawane jest bezpośrednio powietrze w pomieszczeniu.

Na rys. 7 przedstawiono ogólny schemat urządzenia wentylacyjnego z bezpośrednim chłodzeniem wyparnym wyposażonym w nawilżacz adiabatyczny oraz przykładowe przemiany stanu powietrza dla okresu zimnego i ciepłego zobrazowane na wykresie h-x Moliera.

W przypadku całorocznej pracy urządzenia wentylacyjnego w naszej strefie klimatycznej niezbędne jest wyposażenie go dodatkowo w nagrzewnicę oraz z reguły w wymiennik do odzysku energii z powietrza wywiewanego.

Rys. 7. Przykład rozwiązania bezpośredniego chłodzenia wyparnego (w kanale powietrza nawiewanego) z przemianami stanu powietrza na wykresie h-x Moliera; rys. arch. autorów (P. Kowalski, D. Kwiecień)
Rys. 7. Przykład rozwiązania bezpośredniego chłodzenia wyparnego (w kanale powietrza nawiewanego) z przemianami stanu powietrza na wykresie h-x Moliera; rys. arch. autorów (P. Kowalski, D. Kwiecień)

Rozwiązanie to uniemożliwia w zasadzie pełne normowanie parametrów powietrza wewnętrznego w okresie ciepłym w zalecanym dla pomieszczeń bytowych zakresie. Dla przykładowej temperatury powietrza zewnętrznego t1oc = 28°C zawartość wilgoci w powietrzu wewnętrznym jest nieakceptowalna, pomimo osiągnięcia górnej wartości zalecanej temperatury powietrza w pomieszczeniu t6oc = 26°C. Urządzenie wentylacyjne z nawilżaniem bezpośrednim może zatem być stosowane tylko w niektórych pomieszczeniach, głównie technologicznych, w których wymagane jest utrzymanie wyższej wilgotności względnej powietrza (np. φ = 70%). W okresie zimnym natomiast urządzenie takie pracuje jak konwencjonalny system klimatyzacyjny, umożliwiając utrzymanie w pomieszczeniu żądanego poziomu parametrów powietrza.

Rys. 8. Przykład rozwiązania bezpośredniego chłodzenia wyparnego (nawilżanie w pomieszczeniu) z przemianami stanu powietrza na wykresie h-x Moliera; rys. arch. autorów (P. Kowalski, D. Kwiecień)
Rys. 8. Przykład rozwiązania bezpośredniego chłodzenia wyparnego (nawilżanie w pomieszczeniu) z przemianami stanu powietrza na wykresie h-x Moliera; rys. arch. autorów (P. Kowalski, D. Kwiecień)

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie nawilżania powietrza bezpośrednio w samym pomieszczeniu. Schemat takiego urządzenia wraz z przemianami stanu powietrza na wykresie h-x Moliera przedstawiono na rys. 8. Rozwiązanie takie ma podobne do poprzedniego ograniczenia w stosowaniu, z tym że do pomieszczenia dostarczane jest powietrze charakteryzujące się znacznie mniejszą zawartością wilgoci. Procesy przemiany stanu powietrza w pomieszczeniu (4oc–5oc i 4oz–5oz), narysowane linią falistą, ujmują zarówno asymilację ciepła i wilgoci przez powietrze nawiewane, jak i nawilżanie adiabatyczne powietrza w pomieszczeniu.

Wyparne chłodzenie pośrednie

W pośrednim chłodzeniu wyparnym wykorzystuje się zazwyczaj różne rozwiązania wymienników do odzysku energii. Do najczęściej wymienianych w literaturze rozwiązań należą:

  • system pośredni z obrotowym wymiennikiem do odzysku energii i nawilżaniem powietrza wywiewanego z pomieszczenia klimatyzowanego,
  • system pośredni z płytowym wymiennikiem do odzysku energii, zraszanym po stronie powietrza wywiewanego,
  • system z pośrednią chłodnicą wyparną, w którym zraszana jest część powietrza zewnętrznego (roboczego), zawracanego do wymiennika płytowego po wcześniejszym w nim ochłodzeniu,
  • system z pośrednią chłodnicą wyparną i pompą ciepła z parownikiem umieszczonym w kanale powietrza nawiewanego oraz skraplaczem w kanale powietrza zewnętrznego (roboczego).
Rys. 9. Przykład rozwiązania pośredniego chłodzenia wyparnego (w kanale powietrza wywiewanego) z przemianami stanu powietrza na wykresie h-x Moliera; rys. arch. autorów (P. Kowalski, D. Kwiecień)
Rys. 9. Przykład rozwiązania pośredniego chłodzenia wyparnego (w kanale powietrza wywiewanego) z przemianami stanu powietrza na wykresie h-x Moliera; rys. arch. autorów (P. Kowalski, D. Kwiecień)

Na rys. 9 przedstawiono przykładowy schemat urządzenia wentylacyjnego z pośrednim chłodzeniem wyparnym wyposażonym w nawilżacz adiabatyczny w kanale powietrza wywiewanego oraz przykładowe przemiany stanu powietrza dla okresu zimnego i ciepłego zobrazowane na wykresie h-x Moliera. Podobnie jak w poprzednich rozwiązaniach zastosowano również wymiennik do odzysku energii z powietrza wywiewanego i nagrzewnicę powietrza nawiewanego.

Z uwagi na zastosowanie odzysku energii z powietrza wywiewanego, stan powietrza nawiewanego w okresie ciepłym (2oc) charakteryzuje się niższą zawartością wilgoci niż w rozwiązaniu bezpośrednim przedstawionym na rys. 7. Dzięki temu stan powietrza w pomieszczeniu (3oc) leży znacznie bliżej obszaru zalecanych parametrów powietrza wewnętrznego.

Poza tym wykluczony jest lub znacznie ograniczony (w zależności od rodzaju zastosowanego wymiennika do odzysku energii) kontakt powietrza nawiewanego z rozpylaną wodą, co jest bardzo korzystne pod względem zapewnienia odpowiednich warunków higienicznych. Niestety w okresie zimnym, z uwagi na brak nawilżacza powietrza nawiewanego, nie ma możliwości uzyskania odpowiedniej zawartości wilgoci w powietrzu wewnętrznym.

Czytaj też: Nowoczesne chłodzenie serwerowni i data center >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   24.05.2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl