Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Nagrzewnice i kurtyny VTS z silnikami EC

Rys. Silniki EC są kluczowym elementem, w które zostały wyposażone zmodernizowane nagrzewnice Volcano oraz kurtyny powietrzne Wing firmy VTS
Rys. Silniki EC są kluczowym elementem, w które zostały wyposażone zmodernizowane nagrzewnice Volcano oraz kurtyny powietrzne Wing firmy VTS
VTS

Rosnące zapotrzebowanie na energię, wynikające z rozwoju gospodarczego, wymusza konieczność obniżenia kosztów jej zużycia. Znaczący udział w poborze energii mają silniki, stosowane w różnego rodzaju urządzeniach, w związku z czym ich producenci dążą do stosowania napędów o zmniejszonym poborze mocy. Firma VTS – specjalizująca się w sprzedaży nagrzewnic i kurtyn – również przygotowała swoje propozycje urządzeń z energooszczędnymi silnikami EC.

Silnik EC to elektronicznie komutowany, bezszczotkowy silnik prądu stałego. W jego skład wchodzi m.in. wirnik z magnesami trwałymi oraz stojan z uzwojeniami. Rezygnacja z komutatora i szczotek – elementów stosowanych w tradycyjnych silnikach, które bardzo szybko się zużywają – pozwoliła na znaczące wydłużenie czasu pracy silników elektronicznie komutowanych.

Silniki EC charakteryzują się również wysoką sprawnością w pełnym zakresie regulacji, a ich trwałość jest bardzo duża, praktycznie nie jest wymagana konserwacja. Maszyna elektryczna, jaką jest silnik EC, uzyskuje cichobieżność nawet przy znaczących prędkościach obrotowych, co korzystnie wpływa na akustykę urządzeń, w których montowane są te silniki – Volcano EC i WING EC. Poznaj szeroki asortyment firmy VTS Sp. zo. o. >>

Nagrzewnice Volcano i kurtyny powietrzne Wing

Silniki EC są kluczowym elementem, w które zostały wyposażone zmodernizowane nagrzewnice Volcano oraz kurtyny powietrzne Wing firmy VTS. Obecność tego rodzaju napędów w urządzeniach niesie konkretne korzyści dla klienta: zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych i kosztów konserwacji, cichą pracę oraz wydłużony okres eksploatacji.

Kolejną zaletą jest prostota podłączenia ze sterownikami. Silnik podłączony do sieci, wymaga jedynie doprowadzenia sygnału 0-10 V DC, aby móc wysterować jego prędkością obrotową.

Kurtyna powietrzna VTS WING W150 EC
Rys. Kurtyna powietrzna VTS WING W150 EC

Cicha praca urządzeń z silnikami EC

Zespół wentylatorowy, czyli silnik w połączeniu z zoptymalizowanym pod względem aerodynamicznym kształtem łopatek wirnika, decyduje o efektywności tłoczenia powietrza. Jego dokładne spasowanie z obudową nagrzewnic Volcano oraz równomierny przepływ powietrza wewnątrz urządzenia, gwarantuje maksymalną efektywność przy najniższym poziomie mocy akustycznej generowanej do otoczenia. Skonsultuj się ze specjalistami VTS Sp. z o. o. >>

W przypadku kurtyn powietrznych akustyka pracy urządzenia jest również kluczowym elementem, gdyż urządzenia tego typu pracują m.in. w strefach wejściowych reprezentacyjnych budynków (teatrów, restauracji itp.). Kurtyna WING wyposażona w silniki EC ogranicza poziom emitowanego dźwięku, a jego dodatkową redukcję zapewnia precyzyjne dopasowanie wydajności i zasięgu do potrzeb obiektu dzięki zastosowaniu sterownika WING EC.

Porównanie kosztów pracy urządzeń

Poniższa tabela prezentuje porównanie kosztów inwestycji polegającej na zakupie 8 nagrzewnic VR2 w wersji EC lub AC, ogrzewających budynek o kubaturze 6600 m3. W obliczeniach pominięto koszty podgrzania wody oraz koszty jej doprowadzenia, przyjmując, że w obu analizowanych wariantach byłyby one równe.

Założenia budynku i warunków otoczenia:

 • wymiary pomieszczenia: 55 x 30 x 4 m
 • izolacja: słaba
 • projektowa temperatura zewnętrzna: -20°C
 • oczekiwana temperatura wewnętrzna: 15°C
 • zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu: 150 kW
 • temperatura czynnika grzewczego: 60/40oC
 • cena energii elektrycznej: 0,61 zł/kWh

Parametry pracy nagrzewnic:

 • bieg na którym pracują nagrzewnice: 2
 • liczba godzin pracy nagrzewnic w ciągu roku: 1792 h
 • liczba lat pracy nagrzewnic przyjęta do obliczeń: 5

Porównanie kosztów zakupu i eksploatacji nagrzewnic Volcano w wersji AC i EC

Urządzenie

VR 2 AC

VR 2 EC

Bieg II

Bieg II

Wydatek powietrza

3600 m3/h

3600 m3/h

Moc elektryczna silnika

0,243 kW

0,089 kW

Koszt zakupu 8 urządzeń Volcano VR 2 wraz z automatyką i osprzętem (netto)

14 048 zł

16 921 zł

Koszt zużycia energii elektrycznej przez rok (8 x VR2)

2 125 zł

778 zł

Koszt energii elektrycznej zużytej w ciągu 5 lat (8 x VR2)

10 625 zł

3 890 zł

Całkowity koszt po 5 latach użytkowania

24 673 zł

20 811 zł

Oszczędność w ciągu 5 lat

- 3862 zł (16%)


Zestawienie pokazuje, że koszt zakupu nagrzewnic z silnikami EC zwróci się po około 2 latach, a 5-letnia eksploatacja pozwoli uzyskać oszczędności blisko 3900 zł.
Z uwagi na fakt, że sprawności silników EC i AC mają największą różnicę przy pracy na najniższym biegu (patrz rysunek poniżej), porównanie kosztów w takiej sytuacji wykazałoby możliwość uzyskania jeszcze większych korzyści. Biorąc pod uwagę, że nagrzewnice z reguły pracują na niższych biegach, oszczędności wynikające z zastosowania silników EC są oczywiste.

 Porównanie sprawności silników EC i AC
Rys. Porównanie sprawności silników EC i AC

Zmiany legislacyjne oraz dalsze trendy w technologii

Unia Europejska i Polska jako Państwo członkowskie, zobowiązują się do redukcji emisji CO2 o co najmniej 20% do roku 2020. Aby osiągnąć wyznaczony cel, konieczne jest wprowadzenie coraz bardziej restrykcyjnych norm oraz w odniesieniu do branży HVAC, stosowanie coraz bardziej sprawnych urządzeń elektrycznych tj. silników czy wentylatorów.

Jedno z rozporządzeń UE w tej sprawie (Rozporządzenie WE640/2009) mówi o tym, że w pewnych odstępach czasu Unia Europejska nakłada minimalne progi i klasy sprawności stosowanych silników, zmniejszając przy tym ilość niepotrzebnie traconej energii. Ostatnia zmiana w tej kwestii została przeprowadzona w 2017 r. Istnieje również wiele innych norm i rozporządzeń mających za zadanie zmuszać producentów do stopniowego zmniejszania ilości traconej energii oraz lepszego gospodarowania energią już wytworzoną.

Zgodnie z tymi trendami naturalne staje się stosowanie rozwiązań energooszczędnych (takich jak silniki EC) oraz lepsze gospodarowanie energią. To z kolei wymusza inwestycje w odnawialne źródła energii i urządzenia wykorzystujące takie źródła, jak np. nagrzewnica VOLCANO VR3 i pompy ciepła.

VTS
VTS Polska Sp. z o.o.
ul. Grzybowska 87, piętro 9,
00-844 Warszawa
Telefon: +48 22 4313700
Fax: +48 22 4313714
e-mail:
strona www: vtsgroup.pl
   31.05.2017

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny

Rodzaje i działanie wentylatorów

 

Wentylator to urządzenie, którego podstawowym zadaniem jest chłodzenie. W zależności od przeznaczenia może wspomóc np. działanie wentylacji w domu, chłodzić i utrzymywać odpowiednią temperaturę w zależności od jego zastosowania. Aby wentylator prawidłowo spełniał swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrany do wymogów krotności wymian powietrza dla np. danego pomieszczenia.

Kiedy dobrze wybierzemy wentylator, nie musimy się bać jego użytkowania. Wentylator oprócz chłodzenia zapewnia właściwy obieg powietrza i normuje temperaturę urządzenia lub pomieszczenia. Wentylatory możemy podzielić ze względu na ich zastosowanie. W przypadku wentylatorów wspomagających wentylację w domu możemy wybrać wentylator: ścienno-sufitowy, kanałowy lub dachowy.

Wentylator dachowy są przeznaczone do odprowadzania odpowiedniej ilości powietrza zanieczyszczonego, żeby utrzymać je na prawidłowym poziomie. Zazwyczaj wentylatory dachowe wspomagają wentylację naturalną lub są wykorzystywane w wentylacji mechanicznej.

Wentylator kanałowy to dosyć małe urządzenie, które wymusza cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, aby wyprowadzić z nich wilgoć oraz usunąć nieprzyjemne zapachy. Z tego powodu tego typu wentylatory montuje się w łazienkach i kuchniach.

Wentylator ścienno-sufitowy podobnie jak wentylator kanałowy ma za zadanie wymusić obieg powietrza i odprowadzić z niego wilgoć. Dużym atutem tego typu wentylatorów jest ich montaż zgodny z nazwą, który można swobodnie zainstalować w miejscu mało widocznym.

Oprócz tego dostępne są wentylatory promieniowe, przemysłowe, osiowe i typu ESM.

Zły montaż wentylatora może spowodować obniżenie wydajności jego pracy. Dlatego w przypadku wentylatorów montowanych w pomieszczeniu najlepiej zainstalować go w miejscu najbardziej oddalonym od dostępu świeżego powietrza. Kiedy wentylator montujemy w miejscu, gdzie będzie pracować urządzenie z ogniem, wówczas musimy zapewnić też mu taką samą ilość świeżego powietrza. Ponadto wentylator nie może być podłączony do przewodu kominowego odprowadzającego spaliny. Instalując wentylator w otworze w ścianie zewnętrznej, powinniśmy stosować wentylator osiowy. W przypadku wentylatorów promieniowych montuje się je zazwyczaj na osobnych fundamentach lub specjalnych ramach.

11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl