Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku

Określenie podatności ścieków na rozkład biologiczny podczas sezonu
Trzciny porastające złoże oczyszczalni hydrofitowej są jej ważnym elementem.
Trzciny porastające złoże oczyszczalni hydrofitowej są jej ważnym elementem.
Fot. freeimages.com
Ciąg dalszy artykułu...

Określenie podatności ścieków na rozkład biologiczny podczas sezonu

Kryteria określające celowość zastosowania procesów biologicznych do usuwania zanieczyszczeń organicznych, stężenia azotu i fosforu (obecność w ściekach odpowiednich stężeń azotu oraz fosforu: BZT5/Nog = 5,5 i jest mniejsze od 20 oraz BZT5/Pog = 33,3 i jest mniejsze od zalecanych 100), są optymalne.

Kryterium określające podatność zanieczyszczeń organicznych na procesy biodegradacji jest następujące: ChZT/BZT5 = 2,0 [7].

Otrzymana wartość wskazuje, że ścieki są podatne na rozkład biologiczny.

W opracowanych koncepcjach zaproponowano bardziej efektywne i stabilne w działaniu obiekty kombinowane – hybrydowe systemy hydrofitowe (HSH), składające się z co najmniej dwóch złóż pracujących szeregowo, czyli dwóch stopni oczyszczania.

Dzięki wieloletnim badaniom nad tymi systemami wiadomo już, że materia organiczna usuwana jest bardzo efektywnie, w bardzo szerokim zakresie obciążeń i niezależnie od zastosowanej konfiguracji HSH, natomiast jednostkowa wydajność usuwania związków azotu jest w większym stopniu uzależniona od zastosowanej konfiguracji niż od stosowanych wielkości obciążeń ładunkiem azotu [5, 6, 14, 17].

Wariant I oczyszczalni

Pierwszą częścią projektowanej oczyszczalni jest zbiornik buforowy i osadnik Imhoffa.

Zbiornik buforowy powinien przyjmować ścieki dowożone wozami asenizacyjnymi, a w przyszłości ścieki dopływające z systemu kanalizacji. Pojemność użytkowa zapewnia zatrzymanie największej dobowej ilości ścieków występującej w weekendy w czasie sezonu letniego, tj. 300 m3/d.

Zbiornik buforowy pozwoli na sterowanie natężeniem przepływu ścieków przez kolejne stopnie złoża hydrofitowego. Powinien on być wyposażony w mieszadło mechaniczne, niezbędnym elementem jest również pompa zatapialna, instalowana w celu równomiernego dozowania ścieków do systemu. Kolejne urządzenie w ciągu oczyszczania, czyli osadnik Imhoffa, przy prawidłowym zaprojektowaniu i eksploatacji pozwala na obniżenie stężenia zawiesin o ok. 60–70% oraz BZT5 o ok. 30–40% [7, 8].

Część biologiczna oczyszczalni składa się z dwóch stopni złóż hydrofitowych:

  • pierwszy to złoże z przepływem poziomym SSHF, które zaprojektowano na podstawie wskaźnika powierzchni jednostkowej 1,1 m2/RLM. Największa występująca w roku liczba mieszkańców to 3600, stąd powierzchnia całkowita złoża I stopnia wynosi 3960 m2. Przyjęto podział złoża na trzy kwatery pracujące równolegle, każda o powierzchni 1320 m2 i wymiarach 49×27 m. Głębokość złoża wynosi 0,7 m.
  • Drugi stopień składa się z trzech równoległych kwater złóż z pionowym przepływem (SSVF). Zwymiarowane zostały na podstawie jednostkowej powierzchni 0,9 m2/RLM. Całkowita powierzchnia wynosi 3240 m2, natomiast pojedynczej kwatery 1080 m2. Założone wymiary oraz głębokość: 33×33 m i 0,9 m.
Rys. 1. Schemat projektowanego systemu hydrofitowego – wariant I Źródło: Oprac. własne (K. Skrzypiec, M. Gajewska)
Rys. 1. Schemat projektowanego systemu hydrofitowego – wariant I Źródło: Oprac. własne (K. Skrzypiec, M. Gajewska)
Rys. 2. Schemat projektowanego systemu hydrofitowego – wariant II Źródło: Oprac. własne (K. Skrzypiec, M. Gajewska)
Rys. 2. Schemat projektowanego systemu hydrofitowego – wariant II Źródło: Oprac. własne (K. Skrzypiec, M. Gajewska)

Na rys. 1 przedstawiono schemat projektowanego układu oczyszczania. W rozwiązaniu przyjęto zainstalowanie pompy dozującej ścieki na poszczególne kwatery złóż I stopnia.

Kolejnym wspomagającym pracę oczyszczalni elementem, umożliwiającym efektywną denitryfikację, jest zastosowanie systemu recyrkulacji części ścieków odpływających z systemu po drugim stopniu oczyszczania. Recyrkulację ścieków przewidziano do osadnika Imhoffa – układu wstępnego oczyszczania.

Stopień recyrkulacji w okresie zimowym może wynosić nawet 100% ze względu na niewielkie ilości powstających ścieków, natomiast w sezonie jest to od 10 do 30% całkowitego przepływu ścieków.

Wariant II oczyszczalni

W tym wariancie przyjęto rozwiązanie według systemu francuskiego, w którym surowe ścieki dawkowane są za pomocą pompy z młynkiem bezpośrednio na złoże pionowe I stopnia, a następnie II stopnia.

Rezygnacja z mechanicznego stopnia oczyszczania jest podstawową zaletą tej koncepcji. Jedynie dla wychwycenia grubych zanieczyszczeń stałych zainstalowana jest krata rzadka (prześwit 10 mm). Pompa służy do dawkowania ścieków na złoże pierwszego stopnia, naprzemiennie na każdą z kwater, drugi stopień jest zasilany przez syfon.

Złoże I stopnia zaprojektowano na podstawie wytycznych zaproponowanych w [1, 3].

Za parametr projektowy przyjęto jednostkową powierzchnię złoża wynoszącą 1,2 m2/RLM, stąd wymagana powierzchnia złoża wynosi:
1,2 m2 · 3600 = 4320 m2.

Podzielono je na trzy równoległe kwatery, każda o powierzchni 1440 m2 i wymiarach 38×38 m (rzeczywista powierzchnia wynosi 1444 m2).

Złoże II stopnia o wymaganej powierzchni 0,8 m2/RLM podzielone jest na dwie kwatery.
Całkowita powierzchnia złoża będzie wynosić: 0,8 m2 · 3600 = 2880 m2.

Powierzchnia jednej kwatery to 1440 m2, dlatego wymiary pozostają takie same, jak przyjęte dla pierwszego stopnia.

Schemat projektowanego układu oczyszczania przedstawiono na rys. 2.

Czytaj też: Ekologiczne rozwiązania oczyszczania małych ilości ścieków bytowych >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   31.05.2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl