Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Artykuł sponsorowany

Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

 EcoComfort    |  3
EcoComfort

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy o własnym kącie. Budowa domu jest dla większości inwestorów największym wydatkiem w życiu, bo to tam właściciel planuje spędzić swoją przyszłość. Nie da się ukryć, że do budowy domu trzeba się dobrze przygotować. Wbrew pozorom inwestycja nie zaczyna się wraz z wyborem działki czy projektu – rozpocząć ją powinien kosztorys całego przedsięwzięcia.

Koszty budowy domu wielu inwestorów przerażają, jednak po dokładnym przeliczeniu, cała budowa niejednokrotnie kosztuje nieco mniej lub nawet tyle samo, co kupno trzypokojowego mieszkania, nawet niekoniecznie w centrum, dużego miasta.

Zacznijmy od początku, czyli jaki jest koszt budowy domu

W artykule zostaną przedstawione koszty budowy domu o powierzchni 140 m2 do stanu pod klucz. Nie uwzględniliśmy kosztów związanych z zakupem działki, ponieważ jest to bardzo indywidualna kwestia i zależy od regionu Polski, wielkości miejscowości oraz samej działki. W wyliczeniach nie zostały uwzględnione również koszty podciągnięcia mediów.

Zanim inwestor dowie się, ile będzie kosztował jego wymarzony dom, musi ustalić, co i o jakiej powierzchni chce zbudować. W Polsce najczęściej powstają domy o powierzchni 100, 140 i 200 m2. Ustalmy zatem, że nasz przykładowy dom będzie średniej wielkości, a więc 140 m2. Będzie on miał jedynie parter i poddasze użytkowe - bez piwnicy.

Wszystkie ceny za materiały budowalne i robociznę zostały uśrednione, są to kwoty brutto. Pamiętajmy, że podane kwoty mogą różnić się o około 10% w górę lub w dół w zależności od regionu Polski. Warto zaznaczyć, że w przypadku samych wykonawców ceny są bardzo zróżnicowane i nie są adekwatne do umiejętności pracowników firmy budowlanej, dlatego przed podpisaniem umowy należy skontaktować się z kilkoma wykonawcami, sprawdzić opinie o nich, poprosić o zdjęcia z dotychczasowych prac i porównać ceny, by po rozpoczęciu budowy nie żałować swojej decyzji, która na tym etapie bywa już nieodwracalna.

Oszacujemy tu koszty budowy tradycyjnego domu, jeśli interesują Cię koszty budowy domu energooszczędnego, zobacz tutaj.

Koszt udowy domu - EcoComfort

Projekt i formalności, czyli najczęściej bagatelizowane koszty budowy domu

Prace nie mogą się rozpocząć dopóki wszystkie sprawy formalne nie zostaną załatwione przez właściciela. Za większość z nich trzeba uiścić drobne opłaty.

Pierwszym wydatkiem (nie licząc formalności) jest kupno projektu budowlanego. Kwota jaką inwestor chce lub może zapłacić za projekt, zależna jest od tego, czy będzie on wykonywany na indywidualne zlecenie, czy raczej wybrany z katalogu gotowych prac. Należy pamiętać, że nawet gotowy projekt trzeba zaadaptować do warunków panujących na działce. Im więcej zmian, tym bardziej rosną jego koszty. Zatem, uśredniając - gotowy i zaadaptowany projekt wyniesie około 6 500 zł, natomiast projekt na zamówienie to koszt od 10 000 do nawet 25 000 zł.

Stan surowy otwarty oraz zamknięty a koszty budowy domu

Kiedy już formalności zostały załatwione, a projekt kupiony, czas pozwolić ekipie budowlanej na wbicie pierwszej łopaty w grunt. Wszystkie prace rozpoczynają się od wykonania fundamentów. Jeśli projekt domu przewiduje budowę piwnicy, wówczas koszty znacznie wzrastają. Nasz przykładowy dom jest prostszy - ma jedynie parter i piętro.

W związku z tym, że dom ma mieć powierzchnię 140 m2, sprawia to, że jego metraż rozłoży po 70 m2 na każde piętro. Prace ziemne na głębokości około 1 metra i wszystkie inne czynności związane z budową fundamentu pod dom bez piwnicy wyniosą z uwzględnieniem kosztów materiałów i robocizny około 20 000 zł.

Wzniesienie ścian nośnych, wraz z materiałami i wynagrodzeniem dla murarza to koszt około 13 000 zł. Ściany działowe wykonywane są z mniej wymagających materiałów, dlatego ich ogólna cena to około 6 000 zł.

Czas na wentylację i kominy - pięć kominów wentylacyjnych i jeden dymowy to łączny koszt około 4 300 zł, a wykończenie dwóch kominów na dachu to kolejne 2 000 zł.

W domu z użytkowym poddaszem niezbędne jest zastosowanie dwóch stropów - jeden między parterem a poddaszem - powinien on być bardzo wytrzymały, a drugi - nad poddaszem, który nie wymaga już tak mocnych materiałów i nic nie stoi na przeszkodzie, by był drewniany. Łącznie za oba stropy inwestor będzie musiał zapłacić około 35 000 zł.

Czas na dach - jego powierzchnia w tym przypadku wyniesie 105 m2, jest on dwuspadowy o kącie nachylenia 35 stopni. Jego całkowity koszt (czyli: prefabrykowana więźba dachowa, wykonanie więźby, poszycie dachowe, pokrycie dachu dachówką ceramiczną) to około 40 000 zł.

Skoro dom ma posiadać poddasze użytkowe, muszą zostać zamontowane schody między parterem a piętrem. Będą one żelbetowe o powierzchni 7,5 m2. Ich wykonanie wraz z materiałami budowlanymi i robocizną to około 3 200 zł.

Na piętrze będzie znajdował się balkon o powierzchni 6 m2. Jego koszt po wliczeniu wszystkich dodatkowych wydatków to 5 000 zł.

Jeśli chodzi o drzwi antywłamaniowe jest to koszt około 2 500 zł, brama garażowa uchylna - 2 000 zł. Natomiast łączna ilość okien wyniesie w zaokrągleniu 30 m2, co przekłada się na koszt 25 000 zł.

Całkowite koszty budowy domu o powierzchni 140 m2 to koszt około 153 000 zł.

Koszt budowy domu 2017 pod stan deweloperski

Kiedy inwestor już dokładnie wie, ile będzie go kosztowała budowa domu do stanu surowego zamkniętego, czas mu przedstawić kosztorys przejścia do stanu pod klucz.

Ocieplenie i elewacja:

Najczęściej do ocieplania budynków używa się styropianu oraz wełny mineralnej. Niektórzy inwestorzy decydują się na styrodur, jednak nadal jest to zbyt mało rozpowszechniony materiał. Załóżmy zatem, że firma budowlana wykorzystuje wełnę mineralną, a powierzchnia elewacji w przypadku domu 140 m2, to 168 m2. Inwestor zapłaci za wykonanie elewacji około 25 000 zł.

Instalacja:

Prace wewnątrz budynku przy stanie surowym zamkniętym to przede wszystkim montaż instalacji elektrycznych, wodociągowych i grzewczych. Ich koszt uzależniony jest od ilości punktów, możemy orientacyjnie przyjąć, że:

W naszym przykładowym domu znajdzie się około 100 punktów elektrycznych, co daje łączny koszt około 11 000 zł.

Punktów wodno-kanalizacyjnych będzie łącznie 15 (uwzględniając wszystkie punkty w dwóch łazienkach, kuchni, kran na zewnątrz) jest to koszt około 5 500 zł.

Zostało jeszcze ogrzewanie - jeśli przyjmiemy, że parter będzie ogrzewany za pomocą ogrzewania podłogowego, a na poddaszu użytkowym znajdować się będą kaloryfery to łączny koszt instalacji wyniesie około 13 000 zł.

Oczywiście ogrzewanie nie zadziała bez pieca. Jednak koszty związane z jego zakupem zależą od metrażu domu (decydujący wpływ ma tu moc piec), a także rodzaju paliwa. Dlatego nie będziemy zagłębiać się w tę kwestię. 

Koszt udowy domu - EcoComfort

Prace wykończeniowe

Koszty związane z położeniem posadzek wraz z robocizną to około 7 500 zł, natomiast tynkowanie ścian to koszt ponad 12 500 zł. Same parapety zewnętrzne oraz wewnętrzne będą kosztować inwestora prawie 4 000 zł. Natomiast prosty, jednopoziomowy sufit podwieszany o metrażu 70 m2 to wydatek rzędu 9 000 zł.

Koszt doprowadzenia domu do stanu deweloperskiego to kwota 240 500 zł.

Koszt budowy domu 2017 pod klucz

Kwestie ostatniego etapu budowy domu jest już bardzo indywidualna. Inwestor może zdecydować się na najtańsze panele podłogowe, ale też może wykazać się ekstrawagancją i wybrać model dostępny jedynie na zamówienie. Podobnie jest z wyposażeniem - nawet ceny różnych modeli toalet znacznie się od siebie różnią.

W naszym domu znajduje się: łazienka główna, mniejsza łazienka, WC, kuchnia, salon, przedpokój na parterze, przedpokój na piętrze, kotłownia, trzy sypialnie i garaż.

Załóżmy, że główna łazienka ma 7 m2, a mniejsza - 4 m2. Biorąc pod uwagę położenie płytek ceramicznych oraz zakup wszystkich urządzeń sanitarnych, a także robociznę i drzwi, całkowite wykończenie obu łazienek wyniesie prawie 20 000 zł. Wykończenie WC to kolejne 2 000 zł.

Kuchnia jest zazwyczaj najdroższym z pomieszczeń, samo wyposażenie jej w sprzęt AGD to koszt kilku tysięcy złotych, zaś meble na wymiar - nawet kilkanaście tysięcy. W przypadku kuchni o powierzchni 10 m2 i z uwzględnieniem średniej półki wyposażenia, łączny koszt jej wykończenia to niemal 24 000 zł.

Salon zostanie wykończony na najwyższym poziomie, ponieważ wielu inwestorów uważa, że jest to pomieszczenie reprezentacyjne, dlatego uwzględniając zestaw wypoczynkowy z najwyższej półki cenowej, parkiet dębowy, dodatkowe meble i wykorzystanie dobrej jakości farby do pomalowania ścian, całe pomieszczenie wyniesie inwestora kolejne 15 000 zł.

Przejdźmy do sypialni. W domu planujemy mieć trzy takie pomieszczenia, wszystkie wykończone w takim samym standardzie z podobnym wyposażeniem. Decydujemy się zatem na panele ze średniej półki cenowej, pomalowanie ścian, po jednej lampie sufitowej i dwóch lampkach nocnych, dużym łóżku z materacem, szafie do zabudowy, komodzie i drzwiach. Wykończenie i wyposażenie trzech sypialni wyniesie inwestora około 22 500 zł.

W domu mamy dwa przedpokoje - ich wykończenie nie będzie dużo kosztować, ponieważ wszystkie prace ograniczone zostaną do położenia podłogi (płytek lub paneli), pomalowania ścian i zamontowania oświetlenia. W przedpokoju na parterze zamontowana zostanie jeszcze szafa na wymiar.

Kiedy ekipa wykończeniowa ukończy już wszystkie pomieszczenia i zostaną jej jedynie garaż i kotłownia, gdzie nakład pracy jest już niewielki, jak w przypadku przedpokoju - położenie płytek na podłodze, pomalowanie ścian i montaż oświetlenia. Łączny koszt tych prac wyniesie około 4 000 zł.

Inwestor zapłaci za wykończenie domu pod klucz łącznie około 328 000 zł.

Koszty inwestycyjne związane z instalacją systemu rekuperacji

Obecnie coraz częściej inwestorzy decydują się na montaż systemu rekuperacji w swoich domach (więcej o tym jak działa rekuperacja przeczytasz tu). Ceny rekuperatorów wahają się między 2 000 - 12 000 zł, w zależności od ich marki, jakości wykonania oraz wydajności (więcej o wyborze odpowiedniego rekuperatora przeczytasz tu).

Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wyniesie zatem dla naszego przykładowego domu około 16 000 zł.

Nie da się ukryć, że decyzja o zamontowaniu rekuperacji niesie za sobą spore koszty, które w połączeniu z budową domu do stanu pod klucz tworzy już całkiem poważną sumę. Wentylacja mechaniczna to nie samo urządzenie, to przede wszystkim koszty związane z projektem i robocizną, ale i cały potrzebny osprzęt.

Stare budownictwo nie przewidywało najczęściej żadnej wentylacji, nieco nowsze wykorzystywało wentylację grawitacyjną. Najnowsza technologia stawia na rekuperację. Energooszczędne domy, które muszą być szczelne, nie mogą wykorzystywać techniki działania wentylacji grawitacyjnej, ponieważ cyrkulacja powietrza będzie bardzo ograniczona. Warto zaznaczyć, że jeśli inwestor zdecyduje się na montaż wentylacji mechanicznej już na etapie tworzenia projektu budowy, wówczas zaoszczędzi na wykonaniu kominów, a realny koszt rekuperacji spadnie o połowę. Ponadto warto brać pod uwagę długoterminowe korzyści, takie jak odzysk ciepła, który zimą daje możliwość uzyskania sporych oszczędności na ogrzewaniu, co nie jest możliwe w przypadku zastosowania wentylacji grawitacyjnej.

Dom, który buduje inwestor i w którym zamierza spędzić resztę życia powinien być nie tylko ładny wizualnie, ale także funkcjonalny, energooszczędny i nowoczesny. Wszystkie te wytyczne można osiągnąć dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która gwarantuje zawsze czyste i świeże powietrze w budynku bez konieczności otwierania okien. Koszty budowy domu należy rozpatrywać przyszłościowo, również pod względem oszczędności, do których niewątpliwie przyczyni się zastosowanie najnowszych technologii.

EcoComfort ECO Comfort
ul. Drogowców 3
32-400 Myślenice

Tel/fax: 12 274 22 06
Tel. 603 908 700
e-mail:

   01.06.2017

Komentarze

(1)
aaad | 05.09.2018, 00:33
Przekalkulowac i jeszcze materiał samemu kupic i dac tylko położyć - ja tak zrobiłem , kupilem w firmie Wiplast ( deweloper chciał kłąśc na 2 x drożyszch produktah a po co - jakosc ta sama tylko firma polska, przepłącac nie będe a pełne zadowolenie, gośc co robił instalacje sam zchwałał rury z Wiplastu jak je kładł
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl