RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wpływ jakości wody na tworzenie się produktów korozji i kamienia kotłowego w instalacjach c.o i c.w.u.

The water quality effect on the formation of corrosion products and boiler deposits of central heating and hot water circuit installations

Elementy pomp oraz zawór mieszający obiektu

Elementy pomp oraz zawór mieszający obiektu

Z badań wynika, że sama analiza fizykochemiczna jakości wody kierowanej do systemów c.o. i c.w.u. nie pozwala w pełni przewidzieć skali odkładania się kamienia kotłowego w urządzeniach i instalacjach. Konieczne jest również uwzględnienie parametrów pracy kotła, takich jak temperatura i sposób nagrzewania ciepłej wody.

Zobacz także

Hoval Sp. z o.o. Kotły w obudowach zewnętrznych – ważne aspekty projektowe

Kotły w obudowach zewnętrznych – ważne aspekty projektowe Kotły w obudowach zewnętrznych – ważne aspekty projektowe

Na etapie projektowania budynku inwestor we współpracy z architektem i projektantem instalacji sanitarnych musi podjąć decyzję o zlokalizowaniu kotłowni gazowej. Często zdarza się, że z uwagi na moc projektowanej...

Na etapie projektowania budynku inwestor we współpracy z architektem i projektantem instalacji sanitarnych musi podjąć decyzję o zlokalizowaniu kotłowni gazowej. Często zdarza się, że z uwagi na moc projektowanej kotłowni oraz ograniczenia przestrzenne – zabronione jest jej wybudowanie w piwnicy i konieczne staje się jej zlokalizowanie na najwyższej kondygnacji budynku.

RESAN pracownia projektowa W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek?

W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek? W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek?

Budynki komercyjne lub użyteczności publicznej mogą mieć własne źródła ciepła, (kotły, pompy ciepła) lub być podłączone do sieci miejskiej poprzez węzeł cieplny. Niezależnie od wybranego rozwiązania, prawidłowo...

Budynki komercyjne lub użyteczności publicznej mogą mieć własne źródła ciepła, (kotły, pompy ciepła) lub być podłączone do sieci miejskiej poprzez węzeł cieplny. Niezależnie od wybranego rozwiązania, prawidłowo zaprojektowane i wykonane źródło ciepło jest absolutną podstawą do tego, by ogrzewanie budynku było niezawodne, wydajne i energooszczędne.

ELTERM Konfigurator doboru kotłów elektrycznych ELTERM

Konfigurator doboru kotłów elektrycznych ELTERM Konfigurator doboru kotłów elektrycznych ELTERM

Firma ELTERM zaprezentowała konfigurator doboru kotłów elektrycznych 2020. Wszystkie modele naszych kotłów współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi i poza Wachmistrzem wyposażone są w dedykowane liczniki...

Firma ELTERM zaprezentowała konfigurator doboru kotłów elektrycznych 2020. Wszystkie modele naszych kotłów współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi i poza Wachmistrzem wyposażone są w dedykowane liczniki zużycia energii pochodzącej z instalacji PV.

Przy określaniu wymagań stawianych wodzie w obiegach kotłowych należy skupić się na jakości wody zasilającej i kotłowej. Szczegółowe wytyczne zależą od rodzaju urządzenia i jego typu oraz od parametrów pracy. Producenci i dostawcy urządzeń grzewczych określają parametry wody zapewniające prawidłową pracę całego systemu grzewczego.

Jakość wody kierowanej do instalacji c.o. i c.w.u. ma istotny wpływ na sprawną, efektywną i bezpieczną pracę wszystkich węzłów instalacji. Ponieważ nie stosuje się do tego celu wody surowej (głębinowej czy powierzchniowej), nie ma konieczności pozbywania się dodatkowych zanieczyszczeń fizycznych czy biologicznych. Instalacje zasilane są zwykle wodą wodociągową.

Do wymagań wobec jakości wody stawianych przez producentów instalacji grzewczych należą:

  • twardość ogólna,
  • zasadowość,
  • zawartość tlenu i dwutlenku węgla
  • oraz odczyn pH.

Odczyn jest podstawowym i najważniejszym wskaźnikiem jakości wody, gdyż dostarcza informacji w zakresie jej kwasowości i zasadowości [1].

Twardość jest wskaźnikiem stężenia jonów wapnia i magnezu w formach węglanowych i niewęglanowych, które zwiększają potencjał tworzenia kamienia kotłowego. Parametr ten podawany jest w różnych jednostkach. W Polsce obowiązuje jednostka twardości podawana w mg CaCO3/l, zatem jeśli producent podaje twardość w innych jednostkach, wynik należy przeliczyć. Informacje na temat twardości wody wodociągowej używanej do zasilania instalacji c.o. i c.w.u. można uzyskać w powiatowych stacjach sanepidu lub lokalnych wodociągach.

Tlen, dwutlenek węgla, pH i zasadowość to parametry bardzo ważne w określaniu agresywności i korozyjności wody oraz potencjału tworzenia kamienia kotłowego w urządzeniach grzewczych. Stężenie tlenu w wodzie jest zależne od ciśnienia cząstkowego i temperatury. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dwutlenku węgla, który może występować w formie wolnej i związanej.

Węglany i wodorowęglany wapnia i magnezu wiążące cząsteczki gazu są powiązane z twardością, ale wpływają też na pH medium.

Do parametrów wody określających jej korozyjność należą, oprócz pH i zasadowości ogólnej, stężenie chlorków, siarczanów, azotanów i wodorowęglanów, czyli jonów agresywnych [2, 3].

Procesy korozyjne ulegają przyspieszeniu pod wpływem wyższej temperatury i większego ciśnienia oraz w obecności mikroorganizmów [3].

Zanieczyszczenia obecne w wodzie, będącej czynnikiem wymiany ciepła w układach grzewczych, są wytrącane w postaci osadów na ściankach omywanych przez medium.

Największe zagrożenie stanowią osady o charakterze kamienistym, które odkładają się warstwami i wpływają na pogorszenie procesów przewodzenia ciepła [1, 3].

Zjawisko powstawania kamienia i negatywny wpływ na procesy technologiczne oraz instalacje dotyczy zarówno obiektów komunalnych, jak i przemysłowych o podwyższonej temperaturze roboczej.

Uszkodzenia spowodowane brakiem odpowiednich systemów uzdatniania wody oraz błędów związanych z łącznikami rurowymi są często niedoceniane, tak jak w przypadku instalacji parowych i na wodę przegrzaną. Skutkiem tego jest możliwość uszkodzenia zarówno kotła, jak i elementów instalacji [4].

Kamień kotłowy, który powstaje w wyniku wytrącenia soli wapnia i magnezu oraz krzemionki, może mieć charakter kamienisty lub występować w postaci szlamu, czyli zawiesiny opadającej na dno układu wodnego.

Kamień osadza się na ściankach rur i kotła, a proces jego wytrącania rozpoczyna się już w strefie podgrzewania wody.

Struktury pojawiające się w wodzie poniżej jej temperatury wrzenia są w większości przypadków osadami twardymi. Oznacza to, że najczęściej problem zarastania kamieniem obserwuje się w rurach podgrzewaczy wody.

Obszary najwyższych obciążeń cieplnych są najbardziej zagrożone w sytuacji powstania i odłożenia się kamienia.

Woda może powodować szereg reakcji na poziomie jej użytkowania w systemach c.o. i c.w.u., gdyż jest elektrolitem, w którym substancje chemiczne będą miały różną drogę elektrochemiczną w zmiennych warunkach temperaturowych.

Do intensyfikacji tych zjawisk dochodzi zwłaszcza wtedy, gdy medium staje się ciepłe [3, 5].

Do wyposażenia instalacji indywidualnych centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oferuje się m.in. magnetyzery, które zapobiegają zjawisku, a nawet je eliminują, rozmiękczając i wypłukując skrystalizowane cząstki na ściankach.

Metody chemiczne również są powszechnie stosowane tam, gdzie istnieje możliwość stosowania preparatów o skojarzonym działaniu wraz z inhibitorami korozji [3, 6].

Wśród nowych i znajdujących uznanie metod można wymienić technologię wykorzystującą fale elektromagnetyczne o częstotliwości ok. 150 kHz. W rezultacie indukowany sygnał w postaci fali o zmiennej amplitudzie rozchodzi się i ma wpływ na niepożądane składniki.

Stosowane są także metody strąceniowe, z zastosowaniem m.in. związków fosforanowych czy też filtracji lub zmiękczaczy jonowych [7–8]. Natomiast do usunięcia powstałego kamienia kotłowego albo produktów korozji stosuje się głównie metody mechaniczne lub metody chemiczne.

Pierwsze zaklasyfikowano jako tzw. metody udarowe, czyli kruszące kamień za pomocą uderzeń (kamień twardy), i tzw. metody gryzowe, do których należy skrawanie lub zdzieranie kamienia specjalnymi urządzeniami (kamień miękki).

Metody chemiczne sprowadzają się do rozmiękczenia i rozkruszenia przez wygotowanie fosforanowe lub całkowite rozpuszczenie osadu pod wpływem kwasu.

Czynności technologiczne związane z odkamienianiem urządzenia i instalacji powinny być realizowane w określonym reżimie czasowym i z dużą ostrożnością [8].

Zaleca się cykliczne powtarzanie płukania, tj. raz na rok dla układów produkujących ciepłą wodę użytkową i raz na dwa lata na cele centralnego ogrzewania, zakładając stałe parametry wody zasilającej i uzupełniającej układ, w celu zabezpieczenia układu przed odkładaniem osadu na elementach wymienników ciepła.

Nie tylko jakość wody i konieczność czyszczenia instalacji ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie instalacji c.o. i c.w.u., ale także stosowanie właściwych rozwiązań projektowych oraz niewprowadzanie zmian podczas eksploatacji urządzeń [4, 9].

W artykule przedstawiono ocenę miejsc powstawania korozji i kamienia kotłowego w instalacjach c.o. i c.w.u. i określono wpływ najczęściej badanych parametrów jakości na te efekty [10].

Materiał i metodyka badań

Do badań wybrano dziesięć instalacji c.o. i c.w.u. o różnej konstrukcji i mocy cieplnej (20–300 kW) zasilających lokale mieszkalne w województwie opolskim.

  • Wybrano małe obiekty, gdyż są one bardziej narażone na usterki związane z powstawaniem i odkładaniem się kamienia, choćby z uwagi na fakt, że w wymiennikach stosowane są niewielkie przekroje rurek.
  • Próbki wody zasilającej pobierane były bezpośrednio za licznikiem głównym, przed stacjami uzdatniającymi i filtrami, jeśli takie występowały.
  • Ze względu na ograniczenia techniczne tylko w czterech miejscach możliwe było pobranie kamienia kotłowego (głównej przyczyny usterki urządzenia).

Pierwszym z analizowanych obiektów była kotłownia znajdująca się w Opolu przy ulicy Stawowej, w budynku jednorodzinnym o powierzchni 100 m2, o mocy 21 kW na cele c.o. i c.w.u. (fot. 1a).

  • Woda użytkowa podgrzewana jest w trybie przepływowym.
  • Miejscem najbardziej zagrożonym zjawiskiem odkładania się kamienia jest pierwotny wymiennik ciepła (fot. 1b), który pracuje w układzie zamkniętym. Zjawisko to polega na warstwowym nadbudowywaniu się złogów, w wyniku czego powstają grube warstwy kamienia, częściowo odrywającym się podczas przepływu wody przez wymiennik.
  • Fragmenty kamienia krążące w obiegu zamkniętym kotła gromadzą się w miejscach, gdzie przepływ wody jest laminarny, i tam osadzają.
  • Miejscami wrażliwymi na proces są również wymienniki wtórne obiegów kotłowych służące do podgrzewania wody na potrzeby c.w.u. Dochodzi tam do stopniowego osadzania się cząstek kamienia, powodującego zmniejszenie powierzchni czynnej wymiennika i pogorszenie efektywności wymiany ciepła.
  • Z instalacji pobrano kamień kotłowy charakteryzujący się barwą czarną, drobny i łamliwy (fot. 1b).

Drugi analizowany obiekt to kotłownia z jednostką o mocy 24 kW, mieszczący się w wielorodzinnym budynku mieszkalnym o powierzchni 60 m2 w Strzelcach Opolskich.

Zdjęcie instalacji obiektu

Rys. 1. Instalacja c.o. i c.w.u. obiektu nr 1: a) kocioł o mocy 21 kW, b) pierwotny wymiennik ciepła, miejsce najbardziej narażone na odkładanie się kamienia

  • Problem, który wystąpił w urządzeniu, to wytrącenie się kamienia na powierzchni płytowego wymiennika ciepła.
  • Kamień spowodował powstanie warstwy izolacyjnej, która doprowadziła do pogorszenia wymiany ciepła, a tym samym do spadku temperatury wody i przegrzewania się urządzenia.
  • Na fot. 2 przedstawiono przekrój wymiennika płytowego pracującego w tym urządzeniu.
Wymiennik wtórny kotła

Rys. 2. Wymiennik wtórny kotła w instalacji nr 2

Trzecia wybrana instalacja, o mocy 20 kW, działa w domu jednorodzinnym w Dąbrowie Niemodlińskiej. Obecnie służy jedynie do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

  • Podgrzanie wody odbywa się bezpośrednio w wymienniku pierwotnym, a kamień kotłowy odrywa się i trafia do instalacji wody użytkowej, osadzając się na sitkach oraz perlatorach baterii łazienkowych. Zmniejsza w ten sposób przepływ wody (< 3 l/min) wymagany do podjęcia pracy przez urządzenie.

Czwarty z analizowanych układów grzewczych to kocioł o mocy 35 kW pracujący w budynku jednorodzinnym o powierzchni 170 m2 w Opolu przy ul. Morcinka.

  • Urządzenie działa na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, podgrzewanej przez zasobnik o pojemności 40 l.
  • Na fot. 3 przedstawiono omawiane urządzenie i zaznaczono obszar, na którym widoczny jest zator z kamienia.
  • Najwięcej kamienia kotłowego znajdowało się w zaworze 3-drogowym oraz wtórnym wymienniku ciepła.
Kocioł instalacji 4

Rys. 3. Kocioł w instalacji nr 4

Piątą badaną jednostką grzewczą był kocioł olejowy z zasobnikiem o pojemności 200 l, z obiegiem podłogowym i grzejnikowym, zlokalizowany w domu jednorodzinnym w Suchym Borze.

  • Charakter pracy kotła jest nieco inny niż poprzednio omawianych jednostek, ponieważ korpus samego kotła jest żeliwny, a tym samym wrażliwy na naprężenia.
  • Automatyka zapewnia utrzymanie temperatury kotła powyżej temperatury punktu rosy oleju, która dla oleju tr = 50°C. Kocioł pracuje więc powyżej tej temperatury.
  • Problem kamienia, który tu występuje, dotyczy takich elementów instalacji, jak: automatyczne zawory odpowietrzające, które w wyniku osadzania się złogów zaczynają przeciekać, oraz grzejnikowych zaworów termostatycznych, w których dochodzi do blokowania iglic i w konsekwencji niewłaściwego działania.

Instalacje nr 6–8, w domach jednorodzinnych w Luboszycach (6), Brzegu (7) oraz w Opolu przy ul. Strzeleckiej (8), można opisać zbiorczo ze względu na zbliżoną moc (20–35 kW).

  • Występowało w nich zjawisko sinusoidalnej zmiany temperatury wody użytkowej. Powodem było zakamienienie elementów pomiarowych urządzenia oraz wymiennika płytowego po stronie obiegu zamkniętego.
  • Kamień występujący w tych przypadkach ściśle przylegał do ścianek wymienników i jedyną możliwością poprawy funkcjonowania urządzeń było ich chemiczne płukanie.

Obiekt nr 9 to największa jednostka spośród badanych instalacji, o mocy 300 kW. Pracuje w budynku wielorodzinnym o łącznej powierzchni 2700 m2 zlokalizowanym w Polskiej Nowej Wsi.

  • Jest to duży układ z kotłem żeliwnym, systemem płynnej regulacji temperatury powrotu kotła oraz gazowym palnikiem nadmuchowym.
  • Realizowany jest tu program centralnego ogrzewania podzielony na dwie strefy z podmieszaniem układu.
  • Woda użytkowa podgrzewana jest w zasobniku z wężownicą o pojemności 2 m3 i cyrkulacją ciepłej wody użytkowej.
  • Woda zasilająca do napełniania układu pochodzi z sieci wodociągowej i nie jest poddana procesom zmiękczania.
  • Z uwagi na charakter oraz wymagania techniczne kotła pracuje on w przedziale temperatur od 60 do 90°C.
  • Ze względu na materiał, z jakiego wykonany jest korpus urządzenia (żeliwo), jak i na punkt rosy (dla gazu ziemnego tr = 57,8°C), układ jest w większym stopniu zagrożony odkładaniem się kamienia. Występuje tu problem związany z pracą elementów instalacji, pomp czy zaworów mieszających (fot. 4a/b i fot. 4c).
  • W elementach tych dochodzi do uszkodzeń mechanicznych, takich jak:
    — zablokowanie wirników pomp,
    — uszkodzenie elementów uszczelniających zawory mieszające (perforacja, nieszczelność) bądź ich zatarcie.
Rys. 4a,b. Elementy pomp oraz zawór mieszający
obiektu nr 9

Rys. 4a,b. Elementy pomp oraz zawór mieszający obiektu nr 9

Rys. 4c. Elementy pomp oraz zawór mieszający
obiektu nr 9

Rys. 4c. Elementy pomp oraz zawór mieszający obiektu nr 9


 

  • Elementy kamienia są również powodem innego rodzaju uszkodzeń w samych pompach, gdzie większe fragmenty mogą się zatrzymywać w obrębie wirnika, nie blokując go całkowicie, ale zakleszczając się w szczelinach łopatek. Prowadzi to do zmiany ciężaru wirnika i pojawienia się „bicia”, co skutkuje uszkodzeniem łożysk w pompie i bardzo głośną pracą. Widok elementów pomp oraz zaworu mieszającego obiektu nr 9 zamieszczono na fot. 4a/b i fot. 4c.
  • Duża pojemność zbiornika wody użytkowej, temperatura oraz jakość wody zasilającej ma wpływ nie tylko na sam zbiornik, ale również na elementy instalacji z cyrkulacją (reduktory, zawory odcinające) i elementy pomiarowe (liczniki wody). Kamień osadza się w rurociągach, zmniejszając ich średnicę, i prowadzi do blokowania zaworów odcinających i łopatkowych liczników pomiarowych.
  • Fot. 5 przedstawia fragmenty kamienia, który osadził się w rurociągu (o dł. 500 mm) wykonanego z rury PP o średnicy 25 mm (nr 9a) oraz kamień pochodzący z tej instalacji (9b).
Rodzaje kamienia kotłowego

Rys. 5. Rodzaje kamienia kotłowego zebranego z badanych instalacji nr 1, 3, 4, i 9

Dziesiąta badana instalacja, o mocy 25 kW (Zawadzkie), napełniona została wodą ze stacji zmiękczającej, a do obiegu dodano inhibitor korozji.

  • Problem pojawił się podczas przygotowywania wody użytkowej, ponieważ kamień, który się tam wytrąca, zmniejszył powierzchnię czynną zasobnika ciepłej wody, a w konsekwencji zmniejszyła się powierzchnia wymiany ciepła (zmalała objętość zbiornika).
  • Brak otworu rewizyjnego zasobnika zmusza do zastosowania środków chemicznych do rozpuszczania osadu.
  • Próbki wody poddano analizom fizykochemicznym: pH, zasadowość i twardość ogólna (wskaźniki korozyjności wody), przewodność elektryczna właściwa (PEW) jako wskaźnik zasolenia oraz zawartość Ca, Mg i Fe jako wskaźniki twardości i korozyjności oraz składniki kamienia kotłowego.
  • W badaniu wody zastosowano metody referencyjne dla wody pitnej stosowane w Wojewódzkich Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych. Uzyskane wyniki zaklasyfikowano wg obowiązujących norm.
  • Do oceny własności korozyjnych wody wykorzystano wskaźniki stanu równowagi węglanowo-wapniowej.
  • Do oceny charakteru wody posłużył wskaźnik pHn, indeks Ryznara IR oraz indeks Langeliera IL, obliczone zgodnie z normą PN-72/C-04609 [11].

Omówienie wyników

W tab. 1 przedstawiono charakterystykę próbek wody pobranych z poszczególnych obiektów.

  • Badane próbki wody charakteryzowały się zawartością wapnia w granicach 26–49 mg/l oraz magnezu 2,8–67 mg/l.
  • Największe stężenie Ca i Mg występowało w wodzie z instalacji nr 1–4.
  • Udział żelaza w badanej wodzie był niewielki. Najwyższe stężenie Fe oznaczono w wodzie z punktu nr 1 i 2. W pozostałych przypadkach zawartość tego metalu była poniżej granicy oznaczalności.
  • Żelazo w kamieniu kotłowym może pochodzić nie tylko z wody chłodzącej czy obiegowej, ale z elementów metalowych poddanych korozyjnemu działaniu wody.
  • Zasadowość ogólna próbek wody występowała w szerokim zakresie, od 0,8 (nr 5) do 7,4 mval/l (nr 10).
  • Zwiększona zasadowość może wskazywać na tendencje do tworzenia się kamienia kotłowego.
  • Twardość wody także była zróżnicowana w badanych próbkach.
  • Najmniejszą twardością charakteryzowała się woda z instalacji nr 5 (40 mg CaCO3/l), co klasyfikuje ją jako bardzo miękką.
  • Wodę z instalacji nr 4 i 6 zaklasyfikowano jako miękką, a z 1–3 i 7–9 jako średniotwardą. Natomiast wodę z instalacji nr 10 należy zaklasyfikować jako twardą.

Na podstawie obliczeń indeksów stabilności wody IL i IR można wnioskować, że wszystkie badane próbki charakteryzowały się znaczną agresywnością, a nieznaczną tendencją do tworzenia kamienia kotłowego. Jedynie woda z instalacji nr 10 wykazywała nieznaczną agresywność i skłonność do wytwarzania kamienia kotłowego.

Charakterystyka badanej wody

Tabela 1. Charakterystyka badanej wody oraz stopnia jej stabilności obliczonej na podstawie indeksów Ryznara (IR) oraz Langeliera (IL)

Wyniki obliczeń nie pokrywają się z rzeczywistymi efektami w postaci kamienia kotłowego w badanych instalacjach.

W przypadku wzrostu temperatury dochodzi do zmniejszenia rozpuszczalności CO2 i tym samym korozyjności wody. Jednak przy podwyższonym zasoleniu korozyjność wody może wzrosnąć, rośnie także tendencja do odkładania osadów CaCO3 z jednoczesnym obniżaniem indeksu IR.

Podsumowanie

  • Tworzenie się kamienia kotłowego w instalacjach c.o. i c.w.u. jest zjawiskiem powszechnym. Kamień powoduje zmniejszenie przewodności cieplnej stali kotłowej. Dodatkowo może doprowadzić do uszkodzenia wymiennika, najbardziej obciążonego cieplnie.
  • Każdy użytkownik instalacji c.o. i c.w.u. może kontrolować jakość wody obiegowej i chłodzącej, w celu ochrony instalacji przed korozją i wytrącaniem osadów.
  • Na rynku dostępnych jest wiele testów umożliwiających kontrolę jakości wody. Do zapewnienia optymalnych warunków pracy układu konieczne jest podjęcie odpowiednich działań, takich jak monitoring jakości wody, wyznaczenie częstotliwości płukania instalacji, montaż odsalaczy lub stosowanie inhibitorów korozji i antyskalantów.
  • Na proces tworzenia się kamienia kotłowego można również wpłynąć poprzez minimalizację wycieków z obiegu kotłowego, a co za tym idzie, zmniejszyć częstotliwość uzupełniania samego zładu. Optymalizacja pracy urządzenia i właściwy dobór parametrów eksploatacyjnych również zmniejsza prawdopodobieństwo wytrącania kamienia kotłowego.

Celem przeprowadzonych badań było określenie wpływu jakości wody na tworzenie się kamienia kotłowego w działających instalacjach c.o. i c.w.u.

  • W pierwszych trzech obiektach stwierdzono najwyższe stężenie jonów wapnia i magnezu w wodzie, co jest czynnikiem wpływającym na odkładanie się kamienia.
  • Zwiększoną zasadowość, która zgodnie z danymi literaturowymi powinna wpływać na tworzenie kamienia, stwierdzono w wodzie instalacji nr 1, 3 i 9.
  • Największą twardością charakteryzowała się woda z instalacji nr 10, pozostałe wody zaklasyfikowano jako średnio twarde lub miękkie.

Z badań wynika, że sama analiza fizykochemiczna jakości wody kierowanej do systemów c.o. i c.w.u. nie jest wystarczającą przesłanką do przewidywania procesu odkładania się kamienia kotłowego w urządzeniach i instalacjach. Proces ten jest składową jakości wody i parametrów pracy kotła, takich jak temperatura i sposób nagrzewania ciepłej wody.

Potwierdzeniem tego założenia jest fakt, że woda z instalacji nr 4, zaklasyfikowana jako miękka i jednocześnie woda o najniższej zasadowości, była medium, w którym dochodziło do powstawania kamienia. Równocześnie instalację tę różniły od pozostałych temperaturowe parametry pracy: w tym przypadku 65°C, a w pozostałych 50–55°C.

Reasumując, metodą zapobiegania i redukcji powstawania złogów korozji oraz kamienia kotłowego są przede wszystkim wstępnie prowadzone procesy chemiczne i fizyczne, takie jak oczyszczanie i uzdatnianie wody z naciskiem na redukcję jonów wapnia i magnezu, a co za tym idzie zmniejszenie twardości.

Drugim równolegle prowadzonym zespołem czynności technologicznych powinna być optymalizacja i kontrolowanie parametrów pracy urządzeń grzewczych, przede wszystkim właściwy dobór zakresów temperaturowych pracy kotła.

streszczenie

W artykule przedstawiono problem wpływu jakości wody na tworzenie się produktów korozji oraz powstawanie kamienia kotłowego na przykładzie dziesięciu wybranych instalacji centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Obiekty badawcze zlokalizowane były w różnych miejscowościach województwa opolskiego. Wybrano instalacje grzewcze o mocy od 20 do 300 kW, różniące się specyfiką pracy oraz rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Z przeprowadzonych badań wynika, że ocena fizykochemiczna wody kierowanej do systemów c.o. i c.w.u. nie wystarcza do przewidywania procesu powstawania i odkładania się kamienia kotłowego w urządzeniach i instalacjach. Proces ten jest składową jakości wody i parametrów pracy kotła, takich jak temperatura czy sposób nagrzewania ciepłej wody.



abstract

The article presents the problem of the formation of corrosion products and boiler deposits from ten installation of central heating and hot water circuit. The installations were located in different cities of the Opole Region. The heating systems with outputs from 20 to 300 kW were selected and they characterized different specificity of work and design constructions. The study shows that examine the quality of the water directed to the central heating and hot water systems is not enough to predict the process of formation and deposition of boiler deposit in equipment and installations. This process is the sum of components of quality of the water and the boiler operation parameters, such as temperature and heating system of water.

 

Literatura

  1. Stańda J., Woda do kotłów parowych i obiegów chłodzących siłowni cieplnych, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 1998.
  2. Górecki A., Korozyjność wody wodociągowej a materiał instalacji, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2011.
  3. Płyny instalacyjne i inhibitory, „Rynek Instalacyjny” nr 12/2014.
  4. Świetliński B., Zjawiska korozji i tworzenia się kamienia w instalacjach c.o. w budynkach wielorodzinnych – możliwe przyczyny, http://instalreporter.pl/, 12.07.2013.
  5. Joniec W., Zapobieganie korozji i powstawaniu osadów w instalacjach c.w.u., „Rynek Instalacyjny” nr 10/2012.
  6. Tracz B., Ocena jakości wody po zastosowaniu inhibitora korozji w sieci wodociągowej QUA S.A. w Bielsku-Białej, „Instal” nr 7–8/2014.
  7. Kowal A.L., Świderska-Bróż M., Oczyszczanie wody, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003.
  8. Marjanowski J., Uzdatnianie wody w ciepłownictwie – zmiany w zakresie technologii i urządzeń z perspektywy czterdziestu lat doświadczeń, „Instal” nr 12/2015.
  9. Szaflik W., Problemy korozji w instalacjach i układach przygotowania ciepłej wody, „Instal” nr 4/2009.
  10. Mulik M., Wpływ jakości wody na tworzenie się kamienia kotłowego w instalacjach C.O. oraz metody redukcji i zapobiegania powstawaniu tego zjawiska, praca dyplomowa, Wydział Mechaniczny, Politechnika Opolska, 2015.
  11. PN-72/C-04609 Woda i ścieki. Wstępna jakościowa ocena korozyjnego działania zimnych wód naturalnych na przewody z żeliwa, stali zwykłej lub ocynkowanej.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Jerzy Kosieradzki Korozja w instalacji centralnego ogrzewania

Korozja w instalacji centralnego ogrzewania Korozja w instalacji centralnego ogrzewania

O korozji instalacji centralnego ogrzewania krążą najróżniejsze opinie. Które z opowiadań instalatorów są prawdziwe?

O korozji instalacji centralnego ogrzewania krążą najróżniejsze opinie. Które z opowiadań instalatorów są prawdziwe?

dr inż. Jacek Zawistowski Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego

Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego

W kotle wodnym dla instalacji centralnego ogrzewania wyróżnia się trzy podstawowe układy: układ spalania – zespół urządzeń zamieniających energię chemiczną zawartą w paliwie na ciepło; układ wymiany ciepła...

W kotle wodnym dla instalacji centralnego ogrzewania wyróżnia się trzy podstawowe układy: układ spalania – zespół urządzeń zamieniających energię chemiczną zawartą w paliwie na ciepło; układ wymiany ciepła – zespół urządzeń umożliwiających przekazanie uzyskanego ciepła czynnikowi pośredniemu (wodzie), transportującemu ciepło do ogrzewanych obiektów; układ sterowania – zespół urządzeń umożliwiających racjonalne prowadzenie ruchu kotła. Podstawą podziału kotłów na charakterystyczne grupy stanowią rozwiązania...

dr inż. Władysław Węgrzyn Ochrona przeciwpożarowa przy transporcie, składowaniu i spalaniu biomasy

Ochrona przeciwpożarowa przy transporcie, składowaniu i spalaniu biomasy Ochrona przeciwpożarowa przy transporcie, składowaniu i spalaniu biomasy

Bezpieczne pod względem pożarowym i wybuchowym przetwarzanie biomasy na energię elektryczną możliwe jest jedynie wtedy, gdy w całym procesie technologicznym transportu, składowania i spalania biomasy zachowane...

Bezpieczne pod względem pożarowym i wybuchowym przetwarzanie biomasy na energię elektryczną możliwe jest jedynie wtedy, gdy w całym procesie technologicznym transportu, składowania i spalania biomasy zachowane zostaną zasady bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego dostosowane do postaci występowania i parametrów fizyko-chemicznych produktu, wyrobu lub odpadu określanego jako biomasa.Jeżeli w procesach technologicznych u wytwórcy produktu, wyrobu lub odpadu technologicznego, który w elektrociepłowni...

Waldemar Joniec Kotłownie na biopaliwa stałe

Kotłownie na biopaliwa stałe Kotłownie na biopaliwa stałe

Wiedza i praktyka dotycząca budowy kotłowni wbudowanych oraz wolno stojących dla urządzeń spalających węgiel i koks jest ugruntowana i powszechna. W praktyce zasady dotyczące kotłowni węglowych wykorzystywane...

Wiedza i praktyka dotycząca budowy kotłowni wbudowanych oraz wolno stojących dla urządzeń spalających węgiel i koks jest ugruntowana i powszechna. W praktyce zasady dotyczące kotłowni węglowych wykorzystywane są przy budowie kotłowni na biopaliwa stałe. Jednak jest wiele różnic pomiędzy tymi paliwami, determinujących wielkość, lokalizację oraz dojazd i dojście do kotłowni, a także ich budowę i aranżację wnętrza.

Jerzy Kosieradzki Jak dobrać kocioł gazowy?

Jak dobrać kocioł gazowy? Jak dobrać kocioł gazowy?

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może...

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może spełnić prośbę klienta? Co musi wiedzieć, aby móc zaprezentować coś z oferty swojej hurtowni? I zrobić to tak, aby klient był zadowolony i szef hurtowni także.

Testo Sp. z o.o. Analizatory spalin Testo

Analizatory spalin Testo Analizatory spalin Testo

Sezon grzewczy tuż-tuż. Dla instalatorów i serwisantów kotłów grzewczych to czas wytężonej pracy, ale również największej liczby zleceń, a co za tym idzie, zarobku. Podstawą wygodnej i skutecznej pracy...

Sezon grzewczy tuż-tuż. Dla instalatorów i serwisantów kotłów grzewczych to czas wytężonej pracy, ale również największej liczby zleceń, a co za tym idzie, zarobku. Podstawą wygodnej i skutecznej pracy instalatorów i serwisantów jest sprawny i precyzyjny analizator spalin. Umożliwi on szybkie i wiarygodne pomiary, niezbędne do właściwego ustawienia pracy kotła grzewczego.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie...

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie się rozwijała. Pierwsze kotły kondensacyjne były raczej połączeniem zwykłego kotła atmosferycznego z dodatkowym wymiennikiem ciepła pełniącym funkcję ekonomizera doprowadzającego do dalszego odebrania ciepła od spalin, które opuściły pierwotny wymiennik ciepła. Z uwagi na niską temperaturę spalin...

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90....

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90. Spowodowane to było przede wszystkim wysoką ceną ówczesnych urządzeń, ale także nieufnością inwestorów i instalatorów wobec nowej technologii. Przeszkodą było również stosowanie prawie wyłącznie ogrzewania grzejnikowego oraz powszechne przekonanie, że kocioł kondensacyjny może współpracować tylko z...

Waldemar Joniec, Sławomir Pilarski Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi...

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi instalacjami z zaworami termostatycznymi i jednocześnie z kolektorami słonecznymi lub pompami ciepła, a nawet z instalacjami zasilanymi dodatkowo kotłami olejowymi lub na gaz płynny. Powyższe wymagania mogą być w pełni spełnione w instalacjach zamkniętych. Jednak dotychczas prawo dopuszczało...

Jerzy Kosieradzki Regularna kontrola kotłów. Co i jak robić?

Regularna kontrola kotłów. Co i jak robić? Regularna kontrola kotłów. Co i jak robić?

Od 4 stycznia 2006 r. obowiązuje w krajach Wspólnoty Europejskiej dyrektywa 2002/91/EC w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1], wprowadzająca m.in. obowiązek sporządzania świadectw energetycznych...

Od 4 stycznia 2006 r. obowiązuje w krajach Wspólnoty Europejskiej dyrektywa 2002/91/EC w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1], wprowadzająca m.in. obowiązek sporządzania świadectw energetycznych budynków, wykonywania kontroli kotłów i systemów klimatyzacji. Z ostatnim dniem grudnia br. kończy się okres przejściowy i do stycznia 2009 r. wymagania tej dyrektywy są obowiązkowe. Obowiązek okresowych kontroli kotłów wdrożyła do polskiego prawa zmiana w ustawie Prawo budowlane wprowadzona...

Olgierd Romanowski Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać?

Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać? Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać?

Znowelizowane Prawo budowlane [4] wdraża do polskich przepisów prawnych dyrektywę 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1]. Dyrektywa wprowadza dwa mechanizmy służące zmniejszeniu...

Znowelizowane Prawo budowlane [4] wdraża do polskich przepisów prawnych dyrektywę 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1]. Dyrektywa wprowadza dwa mechanizmy służące zmniejszeniu zużycia energii w budynkach: certyfikację energetyczną budynków i okresową kontrolę kotłów grzewczych, a także jednorazową kontrolą instalacji grzewczych, w których kotły pracują dłużej niż 15 lat. Jednak zawarte w polskich przepisach szczegółowe wymagania są nieprecyzyjne i osoby zobowiązane do ich...

Waldemar Joniec Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty...

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty płynie gorący płyn, a po drugiej – w przeciwprądzie – płyn zimny. Każda płyta wymiennika ma specjalne wytłoczenia, które zwiększają turbulencje obu płynów, co podwyższa wartość współczynników przenikania ciepła.

Jan Bylicki, Grażyna Lechman Uwagi na temat spalania

Uwagi na temat spalania Uwagi na temat spalania

Proces spalania pozwala na uzyskanie niezbędnego dla ludzi ciepła. Może ono być zamienione w pracę mechaniczną bądź użyte do celów grzewczych (ewentualnie przygotowania ciepłej wody użytkowej) w kotłach.

Proces spalania pozwala na uzyskanie niezbędnego dla ludzi ciepła. Może ono być zamienione w pracę mechaniczną bądź użyte do celów grzewczych (ewentualnie przygotowania ciepłej wody użytkowej) w kotłach.

dr inż. Jacek Zawistowski, mgr inż. Sławomir Janiszewski Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o. Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Ze względu na dostępność surowca podaż kwalifikowanych paliw węglowych w sortymencie groszek dla nowoczesnych kotłów c.o. małej mocy jest ograniczona i tym samym wyznacza naturalną granicę rozwoju produkcji...

Ze względu na dostępność surowca podaż kwalifikowanych paliw węglowych w sortymencie groszek dla nowoczesnych kotłów c.o. małej mocy jest ograniczona i tym samym wyznacza naturalną granicę rozwoju produkcji kotłów na tzw. ekogroszek. Deficyt węgli sortymentu groszek wpłynął na opracowanie palników retortowych nowej generacji do spalania węgla sortymentu miał i węgli o podwyższonej spiekalności. Producenci kotłów i ich użytkownicy powinni uwzględnić te uwarunkowania przed podjęciem decyzji o inwestycjach.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

Leszek Pacuła Siłownie ORC – ciekawa alternatywa

Siłownie ORC – ciekawa alternatywa Siłownie ORC – ciekawa alternatywa

Ograniczanie emisji do atmosfery wiąże się z unijną polityką wspierania odnawialnych źródeł energii (OZE). Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem OZE premiowana jest tzw. zielonymi certyfikatami,...

Ograniczanie emisji do atmosfery wiąże się z unijną polityką wspierania odnawialnych źródeł energii (OZE). Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem OZE premiowana jest tzw. zielonymi certyfikatami, mającymi wymierną wartość rynkową. Kogeneracja energii cieplnej i elektrycznej w oparciu o biomasę jest atrakcyjną alternatywą dla powszechnych w Polsce kotłowni węglowych, zasilających nieduże organizmy miejskie, osiedla satelickie większych miast czy obiekty przemysłowe, w których generowane...

dr inż. Zdzisław Gebhardt, Waldemar Joniec Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów...

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów spalinowych i dymowych. Uwzględniają one uwagi od lat zgłaszane przez producentów kotłów gazowych, i to na producentach będzie teraz spoczywała większa odpowiedzialność za dostarczenie do urządzenia instrukcji umożliwiającej prawidłowy dobór i montaż przewodów. Zmiany te powinny być też...

dr inż. Jacek Zawistowski, mgr inż. Sławomir Janiszewski Kotły z automatycznym podawaniem paliwa

Kotły z automatycznym podawaniem paliwa Kotły z automatycznym podawaniem paliwa

Pierwsze kotły węglowe z automatycznym podawaniem paliwa stałego pojawiły się na polskim rynku dopiero w połowie lat 90. i w początkowym okresie bazowały na zagranicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych....

Pierwsze kotły węglowe z automatycznym podawaniem paliwa stałego pojawiły się na polskim rynku dopiero w połowie lat 90. i w początkowym okresie bazowały na zagranicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Od tego czasu obserwuje się dynamiczny rozwój produkcji i sprzedaży tych kotłów, skutkujący poprawianiem się ich jakości. W Polsce w eksploatacji znajduje się ok. 250 tys. kotłów z automatycznym podawaniem paliwa o łącznej mocy ok. 5000 MW. To ponad 10% wszystkich eksploatowanych w kraju małych kotłów...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło?

Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło? Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło?

W artykule szczegółowo przedstawiono znaczący wpływ izolacji na zapotrzebowanie budynku na ciepło i komfort cieplny jego mieszkańców. W kolejnej publikacji omówione zostaną izolacje transparentne, umożliwiające...

W artykule szczegółowo przedstawiono znaczący wpływ izolacji na zapotrzebowanie budynku na ciepło i komfort cieplny jego mieszkańców. W kolejnej publikacji omówione zostaną izolacje transparentne, umożliwiające pozyskanie przez budynek ciepła z otoczenia.

ROTH POLSKA Sp. z o.o. ROTH... życie pełne energii

ROTH... życie pełne energii ROTH... życie pełne energii

ROTH Polska Sp. z o.o. jest członkiem międzynarodowej grupy ROTH Industries GmbH & Co. rodzinnej firmy, która w roku 1947 zatrudniała kilka osób, zajmowała się produkcją kotłów i miała ograniczony zasięg...

ROTH Polska Sp. z o.o. jest członkiem międzynarodowej grupy ROTH Industries GmbH & Co. rodzinnej firmy, która w roku 1947 zatrudniała kilka osób, zajmowała się produkcją kotłów i miała ograniczony zasięg działania, a której rozwój nastąpił bardzo szybko – budowa pierwszej hali produkcyjnej, poszerzenie palety produktów, znaczne zwiększenie zatrudnienia, wreszcie rozpoczęcie działalności na szerokim europejskim rynku. Obecnie ROTH Industries GmbH & Co. jest koncernem posiadającym 24 oddziały i biura...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.)

Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.) Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.)

W artykule (cz. 1 – „RI” nr 12/2010) omówiono wielofunkcyjne izolacje energetyczne nowej generacji, chroniące przed stratami energii cieplnej, ale dodatkowo umożliwiające jeszcze pobranie energii promieniowania...

W artykule (cz. 1 – „RI” nr 12/2010) omówiono wielofunkcyjne izolacje energetyczne nowej generacji, chroniące przed stratami energii cieplnej, ale dodatkowo umożliwiające jeszcze pobranie energii promieniowania słonecznego. W ten sposób, dostarczając energię słoneczną i ograniczając straty energii cieplnej, izolacje transparentne poprawiają bilans energetyczny budynku i zmniejszają koszty jego eksploatacji.

Jerzy Kosieradzki Jak nie łączyć kotła z kominem

Jak nie łączyć kotła z kominem Jak nie łączyć kotła z kominem

Nie wszystkie instalacje łączące kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania z kominem wykonywane są prawidłowo. Przy zastosowaniu takiego kotła ważny jest prawidłowy dopływ świeżego powietrza (nadmiar...

Nie wszystkie instalacje łączące kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania z kominem wykonywane są prawidłowo. Przy zastosowaniu takiego kotła ważny jest prawidłowy dopływ świeżego powietrza (nadmiar powietrza pogarsza kondensację pary wodnej) oraz szczelność przewodu oprowadzającego spaliny.

Redakcja RI Kotły. Oferta rynkowa

Kotły. Oferta rynkowa Kotły. Oferta rynkowa

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł...

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł grzewczy. Na rynku dostępne sa różnorodne kotły grzewcze: na paliwa płynne, paliwa stałe czy gazowe. Kotły grzewcze można podzielić także ze względu na rodzaj opału na kotły na paliwa węglowe (węgiel, brykiet, ekogroszek) oraz na biomasę (drewno, zrębki, pelet, i in.). Dobierając kocioł właściwy do...

Dawid Pantera Wymiana kotła olejowego na gazowy

Wymiana kotła olejowego na gazowy Wymiana kotła olejowego na gazowy

W domu jednorodzinnym od 10 lat pracuje kocioł olejowy Vitorond 100 o mocy 18 kW. Ponieważ budynek wyposażony zostanie w przyłącze gazowe i gaz ziemny, mam następujące pytania: 1. Czy można w tym kotle...

W domu jednorodzinnym od 10 lat pracuje kocioł olejowy Vitorond 100 o mocy 18 kW. Ponieważ budynek wyposażony zostanie w przyłącze gazowe i gaz ziemny, mam następujące pytania: 1. Czy można w tym kotle wymienić palnik z olejowego na gazowy i czy jest to uzasadnione ekonomicznie (ile w przybliżeniu mogłoby to kosztować)? 2. Czy nie lepiej zainwestować w kocioł gazowy kondensacyjny? 3. Jakich zmian w kominie i kotłowni (wentylacja itd.) będzie wymagać zainstalowanie kondensacyjnego kotła...

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.