RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nawilżanie adiabatyczne w klimatyzacji hal przemysłowych – studium przypadku

Adiabatic humidification application in tobacco industry – case study

Nawilżanie adiabatyczne w pewnych przypadkach technologii przemysłowych może przynieść wymierne efekty energetyczne i ekologiczne oraz jest uzasadnione ekonomicznie.
Fot. arch. redakcji/hoecker-polytechnik.pl

Nawilżanie adiabatyczne w pewnych przypadkach technologii przemysłowych może przynieść wymierne efekty energetyczne i ekologiczne oraz jest uzasadnione ekonomicznie.


Fot. arch. redakcji/hoecker-polytechnik.pl

Niektóre procesy prowadzone w halach przemysłowych wymagają precyzyjnej stabilizacji parametrów powietrza wewnętrznego, w tym jego oczyszczania i uzdatniania. Pochłania to znaczne ilości energii, zwłaszcza na chłodzenie i nawilżanie powietrza.
Od wielu lat głównym sposobem nawilżania wykorzystywanym w klimatyzacji (nie tylko przemysłowej) jest nawilżanie parą.
Dostępne są też nowe rozwiązania, jak np. nawilżacze adiabatyczne z dyszami wysokociśnieniowymi, które pozwalają nie tylko na nawilżanie, ale i schłodzenie powietrza w hali, w której generowane są duże ilości ciepła.

Zobacz także

Mastervent Tomasz Miliński Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia...

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia materiałów, transportowania, szlifowania i polerowania. Pyły są nie tylko zagrożeniem zdrowotnym, ale również mogą być przyczyną wybuchu.

Mastervent Tomasz Miliński Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy...

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy oraz w jego okolicach, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania tzw. obłoku pyłowego, a niewielkie zaiskrzenie mechaniczne lub otwarty ogień mogą spowodować wybuch.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie...

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie rozwiązań architektoniczno-budowlanych, które zmniejszają potrzeby cieplne budynku oraz likwidują mostki termiczne. Stosuje się też systemy instalacyjne, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny, zmniejszają koszty eksploatacyjne budynku oraz podnoszą prestiż ekologiczny obiektu. Jakie rozwiązania...

W artykule:

• Charakterystyka porównywanych systemów
- wariant A - przed modernizacją
- wariant B - po modernizacji)
• Algorytm obliczeń zużycia nośników energii w obydwu wariantach systemu klimatyzacji w skali roku
- wariant A - przed modernizacją
- wariant B - po modernizacji)
• Podsumowanie analizy energetyczno-ekonomicznej rozwiązania modernizacyjnego
• Wnioski końcowe

Rozwój niektórych gałęzi przemysłu jest uzależniony od wprowadzania nowych technologii produkcji, które coraz częściej wymagają precyzyjnej stabilizacji parametrów powietrza wewnątrz hali. Szczególnie dotyczy to takich branż, jak przemysł farmaceutyczny, elektroniczny, spożywczy lub tytoniowy.

W niektórych przypadkach wymagania generują potrzebę dokładnego oczyszczania powietrza, w innych większy nacisk kładziony jest na jego uzdatnianie. Każdy z tych procesów wymaga znacznych nakładów energii, szczególnie gdy zachodzi konieczność chłodzenia lub nawilżania powietrza.

O zaletach nawilżania adiabatycznego w tym względzie trudno dyskutować, gdyż są one oczywiste. Problemy eksploatacyjne związane z korozją, jakością wody itp. spowodowały, że od wielu lat głównym sposobem nawilżania wykorzystywanym w klimatyzacji (nie tylko przemysłowej) jest nawilżanie parą.

W ostatnich latach zaczęły się jednak pojawiać nowe rozwiązania nawilżaczy adiabatycznych z dyszami wysokociśnieniowymi, które pozwalają na sterylne i bezpieczne nawilżanie przestrzeni hali przemysłowej lub pomieszczenia z wykorzystaniem wysoko zdemineralizowanej wody. Dodatkowym efektem powyższego rozwiązania jest możliwość równoczesnego chłodzenia powietrza w hali, w której często generowane są duże ilości ciepła.

Wykonany przez autorów audyt efektywności energetycznej miał na celu wykazanie dodatnich efektów energetycznych i środowiskowych zamiany układu nawilżania powietrza parowego na adiabatyczne w systemie klimatyzacji hali produkcyjnej. Modernizacja systemu polegała na zastąpieniu nawilżania parowego przez nawilżanie adiabatyczne połączone z chłodzeniem wyparnym, przez co użytkownik obiektu spodziewa się uzyskać znaczne oszczędności energetyczne.

Charakterystyka porównywanych systemów

Wariant A (przed modernizacją)

W dotychczasowej wersji systemu klimatyzacji hali produkcyjnej o dużej intensywności zysków ciepła i potrzebie utrzymywania wysokiej wilgotności względnej w okresie całego roku (nazwanej wariantem A) para wykorzystywana do nawilżania powietrza nawiewanego wytwarzana jest centralnie w kotłach parowych zasilanych gazem i dostarczana do central klimatyzacyjnych, gdzie za pomocą odpowiednich dystrybutorów przekazywana jest do powietrza przed opuszczeniem centrali.

Istniejący system klimatyzacji hali składa się z dziewięciu central o strukturze przedstawionej na rys. 1, które nawiewają w sumie VN = 635 860 m3/h o temperaturze 16–17oC. Technologia produkcji nie generuje zysków wilgoci, w związku z czym zawartość wilgoci w powietrzu nawiewanym musi być doprowadzona do wartości wymaganej wewnątrz hali poprzez zewnętrzny układ nawilżania powietrza.

Schemat uzdatniania

Rys. 1. Schemat uzdatniania w centralach klimatyzacyjnych hali produkcyjnej w wariancie A; rys.: archiwa autorów (B. Maludziński, K. Wojtas)

Uzdatnianie powietrza

Rys. 2. Uzdatnianie powietrza w wariancie A systemu klimatyzacji dla okresu zimowego; rys.: archiwa autorów (B. Maludziński, K. Wojtas)

Urządzenia pracujące wewnątrz hali zużywają określony strumień powietrza, które jest wyrzucane na zewnątrz hali. Powoduje to konieczność dostarczania stałego strumienia powietrza zewnętrznego (świeżego), które jest mieszane w centralach z powietrzem recyrkulacyjnym.

W okresach występowania niskich temperatur powietrze jest podgrzewane w nagrzewnicy wstępnej, co ma zapobiec kondensacji wilgoci w komorze mieszania.

Po komorze mieszania powietrze jest schładzane w chłodnicy zasilanej wodą oziębianą w maszynowni chłodniczej lub (w szczególnych przypadkach) podgrzewane w nagrzewnicy wtórnej.

Przed wylotem z centrali powietrze jest nawilżane parą. Nawilżanie realizowane jest za pomocą pary technologicznej wytwarzanej w kotłowni zakładowej przy ciśnieniu 7,5 bara.

Po uwzględnieniu powyższych danych uzdatnianie powietrza w istniejącym systemie klimatyzacji hali można zobrazować na wykresie Molliera (rys. 2 i rys. 3).

W analizie zużycia nośników energii przez system klimatyzacji ważną rolę odgrywa charakterystyka cieplna obiektu, czyli wielkość strumieni zysków ciepła i wilgoci generowanych w pomieszczeniu w czasie jego eksploatacji.

W przypadku hali, w której zachodzą skomplikowane procesy technologiczne, wyliczenie tych wartości jest niemożliwe.

W celu oszacowania powyższych wielkości wykonano analizę parametrów powietrza nawiewanego w rzeczywistych warunkach pracy hali, uśredniając odczyty czujników powietrza nawiewanego TN z danych historycznych zarejestrowanych przez system BMS i udostępnionych przez użytkownika.

Zaobserwowano, że nawet przy bardzo różniących się temperaturach powietrza zewnętrznego (powyżej 20 deg) i niezmiennej temperaturze powietrza wewnętrznego ok. 23°C temperatura powietrza nawiewanego ulega niewielkim zmianom oscylującym wokół wartości 17°C. Świadczy to jednoznacznie o tym, że w hali występują znaczne zyski ciepła od urządzeń technologicznych, a system klimatyzacji wymaga dostarczenia dużych ilości energii chłodniczej przez cały rok.

Potwierdzenie tego faktu można znaleźć na wykresie, na którym przedstawiono wyniki rejestracji zużycia nośników energii przez system klimatyzacji analizowanej hali w roku 2016 (rys. 4).

Czytaj też: Koszty instalacji wentylacyjnej z materiałów kompozytowych w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych >>>

 

Uzdatnianie powietrza

Rys. 3. Uzdatnianie powietrza w wariancie A systemu klimatyzacji dla okresu letniego; rys.: archiwa autorów (B. Maludziński, K. Wojtas)

Zużycie nośników energii

Rys. 4. Zużycie nośników energii przez system klimatyzacji hali produkcyjnej oraz temperatura zewnętrzna zarejestrowane przez system BMS w roku 2016; rys: archiwa autorów (B. Maludziński, K. Wojtas)

Charakterystyka porównywanych systemów

Wariant B (po modernizacji)

W wyniku modernizacji systemu klimatyzacji hali produkcyjnej przewiduje się zastąpienie w nim nawilżania parowego przez układ nawilżania adiabatycznego, czyli bezpośredniego rozpylania wody za pomocą dysz o specjalnej konstrukcji w przestrzeni hali.

Woda rozdrobniona do mikrocząstek odparowuje w początkowej fazie swojego opadania kosztem ciepła jawnego pobranego z powietrza w hali. Uzyskuje się dzięki temu podwójny (pozytywny) efekt: oprócz koniecznego nawilżania powietrza w hali do wymaganej przez technologię wilgotności uzyskuje się efekt chłodzenia powietrza, co jest szczególnie korzystne w przypadku występowania zysków ciepła w pomieszczeniach.

Ten sposób nawilżania wymaga jednak zastosowania następujących elementów i urządzeń:

  • w przestrzeni każdej hali na odpowiedniej wysokości zainstalowane zostaną zestawy dyszowe;
  • do każdego zestawu dostarczana będzie woda uzdatniona (zdemineralizowana) pod wysokim ciśnieniem (ok. 4–5 barów), co przy odpowiedniej konstrukcji dysz zapewni wypływ wody w postaci aerozolu, którego cząstki prawie natychmiast odparują. Dzięki temu całkowita ilość wody dostarczonej do dysz zamieni się w 100% w parę wodną przekazaną do powietrza w pomieszczeniu;
  • proces odwróconej osmozy służący do uzdatniania wody wymagać będzie dostarczenia zwiększonej ilości wody (o ok. 15%) ponad strumień wymagany do dostarczenia do dysz nawilżających, co zostało uwzględnione w obliczeniach kosztów wody wymaganej przez proponowane rozwiązanie;
  • dostarczenie uzdatnionej wody do dysz pod wysokim ciśnieniem zapewni stacja uzdatniania (odwrócona osmoza) wraz z zestawem pompowym wysokiego ciśnienia;
  • energia zużywana przez zestaw pompowy stanowić będzie energię pomocniczą procesu nawilżania i jako taka została uwzględniona w obliczeniach.

Ponadto ustalono z użytkownikiem, że wariant B systemu po modernizacji będzie się charakteryzował następującymi cechami:

  • liczba central, ich struktura oraz strumienie powietrza nawiewanego i świeżego (zewnętrznego) nie ulegną zmianie,
  • z central zostaną usunięte dystrybutory pary technologicznej,
  • system sterowania zasadniczo nie ulegnie zmianie (poza tym, że sygnał wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu nie będzie decydował o strumieniu pary technologicznej dostarczanej do central, ale będzie regulował ilość wody dostarczanej do dysz systemu nawilżania adiabatycznego),
  • temperatura powietrza w pomieszczeniu będzie regulowana pracą chłodnic i nagrzewnic w centralach (w niezmienionym w stosunku do dotychczasowego trybie pracy).
Uzdatnianie powietrza w wariancie B

Rys. 5. Uzdatnianie powietrza w wariancie B systemu klimatyzacji dla okresu zimowego; rys.: archiwa autorów (B. Maludziński, K. Wojtas)

Uzdatnianie powietrza

Rys. 6. Uzdatnianie powietrza w wariancie B systemu klimatyzacji dla okresu letniego; rys.: archiwa autorów (B. Maludziński, K. Wojtas)

W wyniku powyższego uzdatnianie powietrza (na wykresie Molliera) w nowej wersji systemu będzie realizowane w sposób taki, jaki przedstawiają rys. 5 i rys. 6. Uwaga: na rys. 5 i rys. 6 zobrazowano dwie możliwe technicznie wersje wariantu B w postaci:

a) nawilżania wodą rozpylaną dyszami rozstawionymi równomiernie w przestrzeni hali (powietrze wypływa z centrali o odpowiednio niskiej temperaturze oraz zbyt niskiej zawartości wilgoci i zostaje podgrzane kosztem zysków ciepła pochodzących od urządzeń, a następnie nawilżone do wymaganych parametrów powietrza w przestrzeni hali),

b) nawilżania wodą rozpylaną za pomocą dysz bezpośrednio w centrali klimatyzacyjnej (powietrze wypływa z centrali o nieco niższej niż w przypadku a) temperaturze i zawartości wilgoci takiej, jakiej wymagają parametry powietrza w pomieszczeniu).

Algorytm obliczeń zużycia nośników energii w obydwu wariantach systemu klimatyzacji w skali roku

Wariant A (przed modernizacją)

W tab. 1 i poniżej zestawiono podstawowe założenia oraz opis algorytmu obliczeń zużycia nośników energii przez wariant A systemu klimatyzacji hali. Ilustrację graficzną sposobu obliczeń stanowią przemiany na wykresie h-x Molliera przedstawione na rys. 2 i rys. 3 (na których zdefiniowano również oznaczenia poszczególnych charakterystycznych punktów przemian termodynamicznych).

Podstawowe dane wejściowe

Tabela 1. Podstawowe dane wejściowe w procesie uzdatniania powietrza w systemie klimatyzacji hali (zarówno dla wariantu A, jak i wariantu B)

Stałe parametry wody zasilającej chłodnicę (6/14°C) generują (w przybliżeniu) stałą temperaturę ścianki chłodnicy (Ts = 12°C).

Parametry powietrza za chłodnicą leżą na prostej wyznaczonej przez punkt o parametrach powietrza wlotowego na chłodnicę (po komorze mieszania) oraz powietrza o temperaturze ścianki i wilgotności 100%.

Chłodnica, jeżeli pracuje, obniża temperaturę powietrza nawiewanego do założonej temperatury powietrza nawiewanego TN.

Proces nawilżania parowego przebiega w przybliżeniu bez zmiany temperatury powietrza nawilżanego (czyli w temperaturze TN).

Jeżeli zawartość wilgoci w powietrzu po komorze mieszania XM jest większa od zawartości wilgoci w powietrzu w pomieszczeniu XP, następuje osuszanie powietrza w chłodnicy (do wymaganej zawartości wilgoci oraz temperatury powietrza nawiewanego).

Jeżeli temperatura powietrza po komorze mieszania jest większa od temperatury powietrza nawiewanego TN, następuje konieczne ochładzanie powietrza w chłodnicy (do temperatury powietrza nawiewanego).

W obydwu powyższych przypadkach nawilżacz parowy dowilża powietrze przed wylotem z centrali do wymaganej zawartości wilgoci w pomieszczeniu – XP.

Obliczenia funkcji i parametrów powietrza wilgotnego prowadzono zgodnie z zasadami termodynamiki [3 i 5].

Obliczenia są prowadzone dla każdej godziny o parametrach powietrza zewnętrznego dla „roku referencyjnego” stacji meteo w Krakowie-Balicach.

Zdolność produkcyjna zakładu jest utrzymywana na stałym poziomie przez ok. 8000 godzin w ciągu roku, a okres letni trwa od 1 kwietnia do 31 października.

W każdej godzinie pracy systemu klimatyzacji hali wyliczano ilość pary niezbędnej do dostarczenia do powietrza nawiewanego (wzór 1).

gdzie:

GP,i – ilość wilgoci (pary lub wody) dostarczonej w ciągu godziny „i”;

VN – strumień powietrza nawiewanego, m3/h;

ρa – gęstość powietrza, kg/m3;

XN – zawartość wilgoci w powietrzu nawiewanym, g/kg;

XC,i – zawartość wilgoci w powietrzu przed nawilżaczem w „i-ej” godzinie pracy systemu w ciągu roku, g/kg.

W każdej godzinie pracy systemu klimatyzacji hali wyliczana była ilość energii chłodzenia niezbędna do dostarczenia do powietrza nawiewanego w celu uzyskania pożądanych parametrów powietrza przed procesem nawilżania (wzór 2).

gdzie:

QC,i – energia chłodnicza dostarczona przez chłodnicę do powietrza nawiewanego w ciągu godziny „i” pracy systemu klimatyzacji (uwaga: we wzorze 2 pominięto zapis jednej godziny, przez którą należy pomnożyć otrzymany z tej zależności wynik, aby uzyskać poprawny sens fizyczny wyrażenia);

hM – entalpia właściwa powietrza przed chłodnicą (po wyjściu z komory mieszania), g/kg;

hC,i – entalpia właściwa powietrza za chłodnicą w „i-ej” godzinie w ciągu roku pracy systemu, g/kg.

Obliczenia rocznego zużycia energii końcowej i pierwotnej oraz wielkości redukcji emisji CO2 polegały na zsumowaniu wartości wyliczonych dla każdej godziny w ciągu roku przy uwzględnieniu:

  • zapotrzebowania na ilość pary na potrzeby nawilżania powietrza w hali,
  • zapotrzebowania na ciepło do przygotowania pary do procesu nawilżania powietrza po uwzględnieniu sprawności całorocznej kotłowni parowej (ηK = 87,8% – wg rzeczywistych danych zarejestrowanych przez użytkownika),
  • zużycia energii elektrycznej przez napędy pomocnicze (pompy wody uzupełniającej w systemie wytwarzania pary),
  • zapotrzebowania na energię chłodniczą przez chłodnice w centralach klimatyzacyjnych,
  • zużycia energii elektrycznej przez agregaty ziębnicze, niezbędnej do wytworzenia ww. ilości energii chłodniczej (z uwzględnieniem średniorocznego, rzeczywistego wskaźnika efektywności SEER maszynowni chłodniczej w zakładzie produkcyjnym).

Wariant B (po modernizacji)

Porównywane systemy klimatyzacji różnią się sposobem nawilżania, który nie tylko zostaje przesunięty z central klimatyzacyjnych bezpośrednio do pomieszczenia, ale na dodatek zmienia swój charakter z parowego na adiabatyczny. Pociąga to za sobą następujące konsekwencje w obliczeniach przemian powietrza wilgotnego:

  • powietrze w hali w trakcie nawilżania adiabatycznego obniża swoją temperaturę, nie zmieniając entalpii właściwej, więc entalpia właściwa powietrza przed procesem nawilżania (powietrze nawiewane) musi być równa entalpii właściwej powietrza wymaganej w pomieszczeniu hali,
  • temperatura powietrza nawiewanego musi być niższa od temperatury powietrza przed procesem nawilżania o wartość ΔTN wynikającą z zysków ciepła jawnego, które muszą być zbilansowane przez powietrze nawiewane do hali przez centrale,
  • z uwagi na fakt, że ww. zyski ciepła będą takie same zarówno przed, jak i po modernizacji, różnica temperatur ΔTN’ = TP’ – TN (po modernizacji) będzie równa różnicy ΔTN = TP – TN(przed modernizacją),
  • parametry powietrza zewnętrznego oraz powietrza wewnątrz hali są identyczne jak w wariancie A (patrz tab. 1).

W konsekwencji powyższego:

  • chłodnica, jeżeli pracuje, obniża entalpię powietrza nawiewanego do założonej entalpii powietrza nawiewanego hN,
  • jeżeli zawartość wilgoci w powietrzu po komorze mieszania X­M jest większa od zawartości wilgoci w powietrzu w pomieszczeniu XP, następuje konieczne osuszanie powietrza w chłodnicy (do entalpii powietrza nawiewanego – hN oraz zawartości wilgoci: Xc’= XN),
  • jeżeli entalpia powietrza po komorze mieszania jest większa od entalpii powietrza nawiewanego, następuje konieczne ochładzanie powietrza w chłodnicy (do osiągnięcia wartości entalpii powietrza nawiewanego hN),
  • pozostałe założenia oraz procedury obliczeń – analogiczne jak w wariancie A.

Czytaj też: Zdecentralizowana wentylacja budynków i mieszkań >>>

Podsumowanie analizy energetyczno-ekonomicznej rozwiązania modernizacyjnego

Obliczenia efektów energetyczno-ekologiczno-ekonomicznych przedsięwzięcia wykonywano w środowisku obliczeniowym Excel, analizując zgodnie z opisanym powyżej algorytmem parametry statystycznego roku obliczeniowego dla Krakowa i zakładając, zgodnie z deklaracją użytkownika, że produkcja zakładu odbywa się w sposób ciągły ze stałą wydajnością (w praktyce występują kilkudniowe przerwy w produkcji w okresach świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych oraz przeglądowo-konserwacyjne).

W tab. 2 zestawiono i porównano wyniki obliczeń podstawowych składników rocznego bilansu nośników energii uzyskane dla badanego przypadku modernizacyjnego.

Zestawienie porównawcze wyników

Tabela 2. Zestawienie porównawcze wyników obliczeń audytu energetycznego dla wariantów przed modernizacją (A) i po modernizacji systemu nawilżania (B)

Wyniki audytu energetycznego

Rys. 7. Wyniki audytu energetycznego w formie graficznej; rys: archiwa autorów (B. Maludziński, K. Wojtas)

Podstawowe wyniki obliczeń audytu opisywanego przedsięwzięcia modernizacyjnego przedstawiono w formie graficznej na rys. 7.

Obliczenia efektów ekologicznych i kosztów prowadzono przy aktualnie obowiązujących wskaźnikach przeliczeniowych współczynników nakładu energii pierwotnej oraz emisyjności CO2 dla poszczególnych nośników energii, przy ich rzeczywistych kosztach jednostkowych (netto bez VAT) uzgodnionych z użytkownikiem (tab. 3 i tab.4).

Proponowana zmiana technologii nawilżania powietrza likwiduje zapotrzebowanie na parę wykorzystywaną w procesie i eliminuje zużycie gazu jako nośnika energii niezbędnego do jej wytworzenia. Wykorzystanie dodatkowego efektu chłodzenia wyparnego przy nawilżaniu adiabatycznym pozwala na ograniczenie zapotrzebowania na energię chłodniczą, a w konsekwencji ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez analizowany zakład produkcyjny.

Zestawienie współczynników

Tabela 3. Zestawienie współczynników przeliczeniowych do obliczeń

Zestawienie składników kosztów

Tabela 4. Zestawienie składników kosztów eksploatacyjnych dla poszczególnych wariantów

Zestawienie korzyści

Rys. 8. Zestawienie korzyści z uzyskanych z zastosowania proponowanego przedsięwzięcia modernizacyjnego10; rys. archiwa autorów (B. Maludziński, K. Wojtas)

Z racji dużej skali produkcji oraz wymagań technologicznych dla systemu klimatyzacji hali produkcyjnej dzięki proponowanej modernizacji systemu uzyskano znaczące oszczędności zarówno nośników energii, kosztów, jak i emisji CO2 (patrz rys. 8). Średnioroczna oszczędność energii końcowej wyniesie 570,774 toe/rok, a energii pierwotnej 699,215 toe/rok.

Pomimo że w tego typu analizach autorzy nie są zwolennikami pełnej analizy ekonomicznej (z racji trudnego do ustalenia kosztu inwestycyjnego), w tym przypadku dokonano oszacowania kosztów inwestycji (ok. 1 400 000 zł – na podstawie danych producentów).

Przy porównaniu tej kwoty z rocznymi oszczędnościami kosztów eksploatacyjnych przedsięwzięcia uzyskano „szokującą” wartość wskaźnika SPBT na poziomie poniżej jednego roku.

Wnioski końcowe

Zastosowanie nawilżania adiabatycznego nie jest z pewnością żadnym nowatorskim rozwiązaniem technicznym w dziedzinie uzdatniania powietrza w klimatyzacji, jednak w ostatnich latach projektanci unikali jego stosowania z racji szeregu niedogodności eksploatacyjnych, wykorzystując do tego celu tzw. nawilżanie parowe.

Celem przeprowadzonych prac było nie tyle wykazanie, że zastosowanie tego rozwiązania w warunkach klimatu polskiego jest na obecnym poziomie rozwoju techniki klimatyzacyjnej możliwe, ale że w pewnych szczególnych przypadkach technologii przemysłowych może ono przynieść wymierne efekty energetyczne i ekologiczne oraz jest uzasadnione ekonomicznie.

Ponadto, jak wskazuje duża liczba prac poświęconych temu zagadnieniu (np. [7,8]), wykorzystanie efektu chłodzenia adiabatycznego związanego z tym sposobem nawilżania powinno być coraz powszechniejsze nie tylko w specyficznych procesach technologicznych (jak w referowanym przypadku), ale również w systemach klimatyzacji komfortu, w których negatywny wpływ wzrostu zawartości wilgoci w powietrzu może być neutralizowany przez osuszanie adsorpcyjne przy wykorzystaniu ciepła odpadowego lub energii słonecznej („desiccant cooling” lub „solar cooling”). Jeden z przypadków tego typu został poddany analizie w publikacji [8] jednego z autorów.

streszczenie

Autorzy artykułu prezentują wyniki analizy przeprowadzonej w ramach audytu energetycznego hali produkcyjnej zakładu przemysłowego, w którym wykorzystano rzeczywiste dane o przepływach energii pochodzące z monitoringu. Dane te zostały zaadaptowane do autorskiego modelu obliczeniowego umożliwiającego symulację procesów uzdatniania powietrza w systemie klimatyzacji hali. Obliczenia zużycia nośników energii w okresie „referencyjnego roku obliczeniowego” (stacja Kraków-Balice [10]) zostały wykonane w godzinowych interwalach czasowych dla dwóch rozwiązań nawilżania powietrza w postaci nawilżania parowego (rozwiązanie A – przed modernizacją) oraz nawilżania adiabatycznego (rozwiązanie B – po modernizacji), a wyniki porównania obydwu rozwiązań systemowych zostały uzupełnione o prostą analizę kosztów.



abstract

The paper presents the authors’ analysis’ results conducted as a major part of an energetic audit provided for tobacco industry. The calculations were made based on real, „historical” data monitored and stored by the customer’s BMS system. These data have been adapted to an author’s own computational model that simulates air treatment processes in the analyzed hall air conditioning system. Calculations of energy consumption during the „reference year” (Krakow-Balice station [10]) were performed in hourly intervals for two solutions of humidifying air, in the form of steam humidification (solution A – before modernization) and adiabatic humidification (solution B – after modernization). The results of comparison of both system solutions were supplemented by simple cost analysis.

Literatura

  1. Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (DzU 2016, poz. 831).
  2. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 10 sierpnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej, wzoru karty audytu efektywności energetycznej oraz metod obliczania oszczędności energii, (DzU 2012, poz. 962).
  3. Pełech A., Wentylacja i klimatyzacja – podstawy, Oficyna Wydawnicza PWr, Wrocław 2008.
  4. Baumgarth S., Hoener B., Reeker J., Poradnik klimatyzacji. Tom 1. Podstawy, Systherm Technik, Poznań 2010.
  5. Jones W.P., Klimatyzacja, Arkady, Warszawa 2001.
  6. Recknagel H., Sprenger E., Hönmann W., Schramek E.R., Ogrzewanie i klimatyzacja, EWFE, Wydanie 1, Gdańsk 2005.
  7. Kowalski P., Kwiecień D., Nawilżanie adiabatyczne – alternatywny sposób chłodzenia powietrza, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2017.
  8. Wojtas K., Możliwości wykorzystania miejskiego ciepła systemowego w chłodzeniu wyparnym obiektów wielkokubaturowych, „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja” nr 11/2016.
  9. Koncepcja modernizacji instalacji nawilżania adiabatycznego hali produkcyjnej.10. http://mib.gov.pl.

Czytaj też: Nowoczesne chłodzenie serwerowni i data center >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Beata Wilk-Słomka, dr inż. Janusz Belok Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych...

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych okien i żaluzji bez odpowiedniego algorytmu sterowania nimi oraz oświetleniem nie gwarantuje zysków energetycznych i utrzymania komfortu. Wypadkowa efektywność energetyczna tego typu rozwiązań jest trudna do określenia bez przeprowadzenia badań symulacyjnych. Dlatego warto je wykonać na etapie...

WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Systemy kanalizacji od WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów...

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów łączeniowych. Dzięki doświadczeniu i zaawansowanemu procesowi technologicznemu oferowane przez firmę produkty są najwyższej jakości, mają podwyższoną trwałość oraz precyzyjne wykonanie.

Joanna Ryńska Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z...

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z podstawowych wskazań higienicznych jest odpowiednia jakość powietrza w salach i klasach. Tymczasem jej zapewnienie to ogromne wyzwanie.

mgr inż. Artur Miszczuk Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku...

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku i wymiana stolarki pociągają za sobą zmiany w systemie wentylacji. W obecnie termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych należy odchodzić od wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji hybrydowej lub mechanicznej. Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w...

jr Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Szafy klimatyzacji precyzyjnej Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań...

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań szaf klimatyzacji precyzyjnej – wydajnego, niezawodnego i ciągłego odprowadzania zysków ciepła – doszedł też wymóg energooszczędnej pracy.

Air-Com Pneumatyka Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj! Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Joanna Ryńska Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą...

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą część roku wysoka temperatura powietrza zewnętrznego sprawia, że poszukiwane są także ekonomiczne rozwiązania chłodnicze. Te sprężarkowe są skuteczne, ale zwykle energochłonne. Można jednak wspomóc – a w pewnych warunkach nawet zastąpić – ich działanie, stosując systemy chłodzenia wyparnego.

mgr inż. Monika Załuska, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym...

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym pochodzącymi z własnych urządzeń grzewczych, jest niebezpieczne, ponieważ znacząco obniża jakość powietrza i prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. W celu zredukowania ilości zanieczyszczeń pyłowych w domach jednorodzinnych można zastosować oczyszczacz powietrza lub wentylację mechaniczną...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji? Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań...

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań systemów łączących wentylację, ogrzewanie i chłodzenie.

dr inż. Marian Rubik Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia...

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną, łatwością prowadzenia przewodów czynnika chłodniczego oraz elastycznym współdziałaniem z systemami BMS. Systemy takie są jednak droższe inwestycyjnie i mają pewne ograniczenia stosowania spowodowane głównie warunkami bezpieczeństwa użytkowników.

Joanna Ryńska Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS,...

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS, przybywa też instalacji łączących niezależne systemy regulacji i sterowania.

Redakcja RI Sklepy online dla instalatora

Sklepy online dla instalatora Sklepy online dla instalatora

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Flowair Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego...

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego dnia jest bardzo duża. Jak nie pogubić się w tym natłoku i jednocześnie wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb? Czy przy wyborze kierować się samymi parametrami produktów czy może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Na te i inne nurtujące Was pytania odpowiada FLOWAIR i jego program...

Waldemar Joniec Wentylacja garaży zamkniętych

Wentylacja garaży zamkniętych Wentylacja garaży zamkniętych

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi...

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami. Z czasem będą w nich parkować samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, a może nawet napędzane wodorem. Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać...

Waldemar Joniec Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja wspomagana energią z gruntu Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji...

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji regulowanej i odzysku energii z powietrza wywiewanego z budynków, a także korzystaniu z energii gruntu.

Andrzej Romanowski Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a...

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a także regulacja ciśnienia i strumienia powietrza. Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji jest uzyskanie wymaganych strumieni powietrza we wszystkich jej przewodach i urządzeniach przy możliwie niskim zużyciu energii.

Joanna Ryńska Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących...

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących do szybkiego osuszania pomieszczeń.

Joanna Ryńska Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie,...

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z rozprzestrzenianiem powodującego ją wirusa SARS-CoV-2, ze zdwojoną siłą powraca dyskusja o znaczeniu prawidłowej wentylacji, klimatyzacji i uzdatniania powietrza wewnętrznego dla czystości mikrobiologicznej pomieszczeń.

Waldemar Joniec Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych. Sercem tych systemów są sensory użyte w detektorach. Do detekcji trującego CO oraz wybuchowych LPG i CNG można stosować różne sensory. Standardem są proste w obsłudze systemy działające automatycznie z detektorami progowymi sygnalizującymi przekroczenie stężeń...

Joanna Ryńska Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza...

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza w pomieszczeniu, jak i do dezynfekcji pomieszczeń po pobycie w nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań,...

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, umożliwiających redukcję zużycia energii przez budynki i ich wpływu na środowisko. Bez nowego spojrzenia na zagadnienia związane z systemami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia powietrza w obiektach nie jest możliwy dalszy rozwój segmentu instalacji HVAC w budynkach mieszkalnych,...

Redakcja RI zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas...

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas największy wpływ. Z badań wynika, że w wielu budynkach wielorodzinnych i placówkach edukacyjnych jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dlatego programy ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI i ODDECH DLA SZKÓŁ skupiają się na rozwiązaniu problemu jakości powietrza wewnętrznego i efektywności energetycznej...

Marcin Gasiński Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021? Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie...

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jednak dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego do mieszkań wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi.

Joanna Ryńska Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk...

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk kładzie się na ekonomikę stosowanych urządzeń i instalacji. Inwestorzy i projektanci budynków produkcyjnych, magazynowych czy centrów danych poszukują więc rozwiązań technicznych spełniających obydwa te wymagania.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.