RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Buforowe zbiorniki ciepła

Zbiornik buforowy z kotłem na paliwa stałe

Przykład instalacji z buforem ciepła i przepływowym podgrzewaczem c.w.u., Rys. archiwum redakcji RI

Przykład instalacji z buforem ciepła i przepływowym podgrzewaczem c.w.u., Rys. archiwum redakcji RI

Bufory ciepła umożliwiają magazynowanie energii dostarczanej przez jedno lub kilka źródeł ciepła wtedy, gdy jest ona dostępna lub najtańsza. Ciepło przekazywane jest następnie do odbiorników – grzejników w instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej.

Zobacz także

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

ADEY Innovation SAS ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).

Alfa Laval Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży...

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży poszukują nowych sposobów maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii i udoskonaleniu swojego wizerunku w zakresie ochrony środowiska. Wyzwania te będą złożone i wieloaspektowe.

W artykule:

  • Rodzaje zbiorników akumulacyjnych
  • Przykłady konfiguracji buforów
  • Zbiornik buforowy z kotłem na paliwa stałe
  • Podgrzewanie c.w.u.
  • Bufor jako wymiennik ciepła

Bufory umożliwiają ponadto regulowanie temperatury w pomieszczeniach i zasilania niskotemperaturowych systemów grzewczych, co jest szczególnie istotne w przypadku, gdy źródło ciepła nie jest stabilne – kocioł na paliwa stałe, kominek z płaszczem wodnym, kocioł zgazowujący drewno itp. Dzięki temu, że odbierają, kumulują i przekazują ciepło, możliwa jest współpraca w jednej instalacji dwóch lub nawet trzech urządzeń, np. kotła i kominka, instalacji solarnej. Zapewniają to specjalne wężownice wbudowane w zasobnik, z których każda zrzuca ciepło z innego źródła.

Urządzenia te pełnią ważną funkcję w instalacjach z pompami ciepła, gdzie dąży się do tego, żeby miały one na tyle duży zład, by sprężarka miała odpowiednio długie czasy pracy i tym samym niewielką liczbę włączeń.

Zaleca się, żeby na 1 kW mocy pompy ciepła przypadało minimum 25 l pojemności w instalacji. Bufor pełni wtedy funkcję magazynu energii, w tym potrzebnej do odmrażania parownika w pompach powietrze/woda. Może też gromadzić ciepło z innych źródeł zasilania.

Bufor może działać również jako wymiennik ciepła, podgrzewacz c.w.u. zasilany z wielu źródeł ciepła – każdego na innej wężownicy. Ich układ powinien być taki, aby źródło o najniższej temperaturze miało możliwość montażu grzałki elektrycznej. Straty ciepła w buforze nie są duże dzięki skutecznej izolacji termicznej. W praktyce przy dobrze zaizolowanym zbiorniku o pojemności 1000 l temperatura cieczy roboczej nie powinna spadać o więcej niż 2–3°C na dobę.

Bufory mają duże wymiary – trzeba mieć to na uwadze przy projektowaniu kotłowni, gdyż architekci często ograniczają jej przestrzeń do minimum. Bufor ciepła wymaga też z reguły większego naczynia wzbiorczego.

Rodzaje zbiorników

Praktyczne zastosowanie znajduje kilka rodzajów zbiorników akumulacyjnych. Najogólniejszą klasyfikacją jest podział na akumulacyjne zbiorniki proste i kombinowane. W obu grupach można wyodrębnić podgrupy, zbiorniki mogą mieć bowiem jedną, dwie lub trzy wężownice, najczęściej o konstrukcji spiralnej.

Wykorzystuje się również wężownice c.w.u., które zapewniają przepływowe podgrzewanie wody, przy czym utrzymana być musi wysoka temperatura cieczy grzewczej.

Za najprostsze rozwiązania uznaje się zbiorniki bez wężownic.

Zbiorniki buforowe z jedną wężownicą umożliwiają połączenie np. kolektorów słonecznych z instalacjami pracującymi w układzie otwartym.

Na rynku dostępne są m.in. ciśnieniowe pojemnościowe podgrzewacze wody wyposażone w grzałkę elektryczną i wężownicę. Takie urządzenie jest w stanie obsługiwać jeden lub kilka poborów wody. Przy podgrzewaniu wody wykorzystuje się miedzianą grzałkę elektryczną lub wymiennik ciepła. Wbudowany termometr mierzy temperaturę wody znajdującej się w zasobniku, a użytkownik może nastawiać temperaturę ogrzewanej wody. Zasobniki są zwykle wykonywane ze stali, którą dodatkowo pokrywa się emalią. Ważna jest również anoda magnezowa i izolacja – najczęściej z pianki poliuretanowej. W zależności od rozwiązania wybrać można urządzenie montowane pionowo lub poziomo.

Dostępne są również zbiorniki wyposażone w dwie lub trzy wężownice. W porównaniu do rozwiązań bazujących na jednej wężownicy mają one z reguły większe wymiary. Jedno z zastosowań takiego urządzenia obejmuje np. podłączenie do bufora kotła na paliwa stałe, który pracuje w układzie otwartym z resztą instalacji działającą w układzie zamkniętym.

Najbardziej rozbudowane są zasobniki kombinowane, mające konstrukcję tzw. zbiornik w zbiorniku. Ich zaletą jest uproszczenie instalacji poprzez zastosowanie mniejszej liczby pomp obiegowych. W efekcie zwiększa się poziom niezawodności instalacji i niższe są koszty eksploatacji przy prostszym sterowaniu całym układem.

Korzyścią jest również możliwość wykorzystania uwarstwienia cieczy w zbiorniku. Tym sposobem wysokotemperaturowy (np. grzejniki) i niskotemperaturowy obieg grzewczy (np. instalacja ogrzewania podłogowego) mogą być podłączone do przyłączy znajdujących się na różnych wysokościach.

Rozbudowane bufory umożliwiają wykonywanie instalacji etapami poprzez podłączanie kolejnych źródeł ciepła w różnym czasie bez konieczności przeróbki instalacji.

Przykłady konfiguracji

Możliwości konfiguracji buforów ze źródłami ciepła i instalacjami grzewczymi jest przynajmniej kilka.

W prostszym rozwiązaniu bufor może mieć wężownicę do c.w.u. oraz podłączenie urządzenia grzewczego bezpośrednio do płaszcza wodnego.

Z kolei w innej aplikacji zbiornik współpracujący z kolektorami słonecznymi ma dwie wężownice (c.w.u., podłączenie kolektorów) oraz podłączenie urządzeń grzewczych bezpośrednio do płaszcza.

Bufor ciepła może również współpracować z pompą ciepła. W takim rozwiązaniu przewiduje się dwie wężownice (c.w.u., pompa ciepła) oraz podłączenie urządzeń grzewczych bezpośrednio do płaszcza.

W instalacjach wielomedialnych można wykorzystać np. trzy wężownice (pompa ciepła, c.w.u., kolektory) oraz podłączenie urządzeń grzewczych bezpośrednio do płaszcza.

Przykładowy schemat układu hybrydowego zasilanego powietrzną pompą ciepła i jednofunkcyjnym kotłem gazowym przedstawia rys. 1. W instalacji zastosowano wymiennik 250 l oraz zbiornik buforowy 300 l

Rys. 1. Przykładowy schemat układu hybrydowego zasilanego powietrzną pompą ciepła i jednofunkcyjnym
kotłem gazowym. W instalacji zastosowano wymiennik 250 l oraz zbiornik buforowy 300 l

Rys. 1. Przykładowy schemat układu hybrydowego zasilanego powietrzną pompą ciepła i jednofunkcyjnym kotłem gazowym. W instalacji zastosowano wymiennik 250 l oraz zbiornik buforowy 300 l
Źródło: Galmet

Zbiornik buforowy z kotłem na paliwa stałe

W przypadku buforów współpracujących z kotłami na paliwa stałe zyskuje się przede wszystkim obniżenie kosztów ogrzewania i zmniejszenie zużycia kotła dzięki możliwości jego pracy z mocą nominalną, zapewniającą najwyższą sprawność.

Jak wiadomo, zapotrzebowanie na moc nominalną w sezonie grzewczym jest z reguły małe i występuje jedynie podczas skrajnie niskich temperatur. Obniża się więc sprawność, która może wynosić średnio zaledwie 50–60%. Niższa sprawność kotła występuje również w okresach przejściowych i gdy zapotrzebowanie na energię jest mniejsze.

Zapewnienie efektywnego spalania pozwala zmniejszyć do minimum tlenie paliwa (nieekonomiczne spalanie), co także ogranicza zanieczyszczenie kotła i komina oraz redukuje szkodliwą emisję.

W instalacji kotła na paliwa stałe z buforem ciepła czynnik roboczy jest podgrzewany niezależnie od zapotrzebowania instalacji na ciepło. Tym sposobem moc kotła nie zależy od chwilowych zmian w ilości pobieranego ciepła, a kocioł może pracować z mocą nominalną, co zapewni najwyższy poziom sprawności. Wszelkie nadmiary w ilości ciepła są wykorzystywane w czasie faktycznego zapotrzebowania na energię cieplną.

Akumulacja ciepła zapewnia stabilizację temperatury czynnika roboczego w instalacji grzewczej. Ze względu na to, że podgrzanie znacznej ilości wody wymaga dużo energii cieplnej, nie dochodzi do zjawiska wrzenia cieczy roboczej lub zwiększenia płomienia w kotle zasypowym czy w kominku z płaszczem wodnym.

Na poprawność pracy układu nie wpływa również brak energii elektrycznej, pomiędzy kotłem a zasobnikiem nie ma bowiem pompy.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kotłów zgazowujących drewno. Zjawisko zgazowania odbywa się w wysokiej temperaturze spalania i nie można zmieniać dopływu powietrza do spalania, żeby tym wpływać na moc kotła, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze. Energię trzeba zmagazynować w buforze.

Podgrzewanie c.w.u.

Zbiornik buforowy można wykorzystać do podgrzewania c.w.u. za pomocą różnych systemów instalacyjnych. W jednym z nich wężownica, która znajduje się we wnętrzu bufora, połączona jest z zewnętrznym zasobnikiem c.w.u.

Za przerwę w nagrzewaniu c.w.u. wodą znajdującą się w buforze odpowiada zawór zamontowany na połączeniu zbiornika c.w.u. i wężownicy. Jeżeli zastosowano pompę do wymuszenia obiegu, to przerwanie nagrzewania następuje z chwilą wyłączenia pompy. Woda w wężownicy może podgrzewać się również przepływowo od cieczy zgromadzonej w zasobniku.

Rys. 2. Schemat zbiornika akumulacyjnego warstwowego z dwiema wężownicami stalowymi o pojemności 600–
2000 l

Rys. 2. Schemat zbiornika akumulacyjnego warstwowego z dwiema wężownicami stalowymi o pojemności 600– 2000 l
Źródło: Galmet

Przykład schematy zbiornika akumulacyjnego warstwowego z dwiema wężownicami stalowymi przedstawia rys. 2.

Bufor jako wymiennik ciepła

Zbiornik buforowy pracujący jako wymiennik ciepła może mieć więcej niż jedną wężownicę. Woda, która przepływa przez zbiornik, oddaje ciepło do wody w wężownicy. Takie rozwiązanie bardzo często stosuje się do rozdzielania obiegów zamkniętych od otwartych, co stanowi alternatywę dla wymienników płytowych.

Częstym zastosowaniem zbiorników akumulacyjnych jest łączenie kilku źródeł ciepła, w tym z instalacjami solarnymi. Energia cieplna wytwarzana przez źródła ciepła podgrzewa wodę, która znajduje się w zasobniku. Poszczególne wężownice mogą być wykorzystane do rozdzielenia obiegów.

Podsumowanie

Celem buforów ciepła jest przede wszystkim magazynowanie energii cieplnej w wodzie znajdującej się w zbiorniku. Wiele źródeł ciepła, jak np. kotły na paliwa stałe czy kolektory słoneczne, nie może dostarczać energii według aktualnego zapotrzebowania.

Z kolei praca pomp ciepła jest tańsza w niższej taryfie. Konieczne jest więc magazynowanie nadwyżek ciepła, żeby można było z niego skorzystać również wtedy, gdy urządzenia nie pracują albo występuje zwiększone zapotrzebowanie na ciepło do c.o. lub ciepłą wodę.

Magazynowanie ciepła w buforach pozwala na pracę kotłów na paliwa stałe z maksymalną sprawnością i tym samym przyczynia się do niższej emisji szkodliwych spalin i pyłów.

Bufory umożliwiają także skuteczne odebranie ciepła z instalacji solarnych na potrzeby przygotowania c.w.u. i ewentualne jej dogrzanie do określonej temperatury. Ich ważną cechą jest możliwość połączenia kilku źródeł ciepła w ramach jednej instalacji.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Joanna Ryńska Sterowanie urządzeniami grzewczymi

Sterowanie urządzeniami grzewczymi Sterowanie urządzeniami grzewczymi

Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe – takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki – sterowania...

Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe – takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki – sterowania i regulacji pracy kotłów, kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz układów łączących różne źródła ciepła.

Joanna Ryńska Układy hybrydowe jako odpowiedź na wymagania WT2017 i WT2021

Układy hybrydowe jako odpowiedź na wymagania WT2017 i WT2021 Układy hybrydowe jako odpowiedź na wymagania WT2017 i WT2021

Układy hybrydowe, czyli korzystające z co najmniej dwóch różnych form energii do produkcji ciepła, w ciągu najbliższych lat będą zyskiwały na popularności, szczególnie w budynkach mieszkalnych. Wszystko...

Układy hybrydowe, czyli korzystające z co najmniej dwóch różnych form energii do produkcji ciepła, w ciągu najbliższych lat będą zyskiwały na popularności, szczególnie w budynkach mieszkalnych. Wszystko za sprawą coraz ostrzejszych wymagań dotyczących energooszczędności. Obecnie stosowane źródła ciepła nie będą w stanie ich samodzielnie spełnić i łączenie kilku źródeł energii, w tym odnawialnej, stanie się koniecznością.

Waldemar Joniec Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach...

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach oraz poddawanych termomodernizacji. Są też efektywne w instalacjach ogrzewczych remontowanych budynków, także zabytkowych. Tam, gdzie jest to możliwe, coraz częściej do zasilania pomp ciepła wykorzystuje się instalacje fotowoltaiczne. Wiele inwestycji nie wymaga już dotacji i stają się one atrakcyjne...

Waldemar Joniec Energia z hybryd

Energia z hybryd Energia z hybryd

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami....

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami. Będą one wykorzystywać różne nośniki energii i w coraz większym stopniu energię odnawialną.

Paweł Lachman Pompy ciepła w układach hybrydowych

Pompy ciepła w układach hybrydowych Pompy ciepła w układach hybrydowych

Jedną z najszybciej rozwijających się technologii grzewczych są obecnie pompy ciepła typu powietrze/woda i powietrze/powietrze. Związane jest to z wprowadzeniem obowiązku stosowania od 2015 r. klas energetycznych...

Jedną z najszybciej rozwijających się technologii grzewczych są obecnie pompy ciepła typu powietrze/woda i powietrze/powietrze. Związane jest to z wprowadzeniem obowiązku stosowania od 2015 r. klas energetycznych urządzeń grzewczych (najwyższe klasy: A+ i A++). Nie bez znaczenia jest też duży udział energii ze źródeł odnawialnych przekazywany przez pompę ciepła (min. 60% dla sezonowego współczynnika SPF równego 2,5).

Waldemar Joniec Grzejniki i bufory w instalacjach z pompami ciepła w budynkach remontowanych

Grzejniki i bufory w instalacjach z pompami ciepła w budynkach remontowanych Grzejniki i bufory w instalacjach z pompami ciepła w budynkach remontowanych

W budynkach istniejących, w których montowane są pompy ciepła, nie jest konieczne instalowanie ogrzewania podłogowego – można skorzystać z grzejników naściennych niskotemperaturowych oraz konwektorowych....

W budynkach istniejących, w których montowane są pompy ciepła, nie jest konieczne instalowanie ogrzewania podłogowego – można skorzystać z grzejników naściennych niskotemperaturowych oraz konwektorowych. W wielu przypadkach możliwe jest także wykorzystanie dotychczasowych grzejników, każdorazowo konieczne jest jednak przeprowadzenie analizy wpływu temperatur zasilania na wielkość grzejników i efektywność pracy pompy ciepła. Zależy od tego główny cel modernizacji, jakim są niższe koszty eksploatacyjne,...

REGULUS-system Wójcik s.j. Hybrydowa dystrybucja ciepła

Hybrydowa dystrybucja ciepła Hybrydowa dystrybucja ciepła

Nowoczesne systemy grzewcze muszą sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie komfortu cieplnego. Do ogrzania współczesnych domów wystarczy mała ilość energii cieplnej, bowiem przez większą część doby i sezonu...

Nowoczesne systemy grzewcze muszą sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie komfortu cieplnego. Do ogrzania współczesnych domów wystarczy mała ilość energii cieplnej, bowiem przez większą część doby i sezonu grzewczego w ciepłym, dobrze akumulującym domu, instalacja nie musi grzać w ogóle – zatem instalacja oparta jedynie na samej "podłogówce" nie sprawdzi się.

Redakcja RI news Seria podgrzewaczy c.w.u. SRNB od De Dietrich do domów jednorodzinnych

Seria podgrzewaczy c.w.u. SRNB od De Dietrich do domów jednorodzinnych Seria podgrzewaczy c.w.u. SRNB od De Dietrich do domów jednorodzinnych

Nowa seria stojących, emaliowanych podgrzewaczy c.w.u. SRNB marki De Dietrich przeznaczona jest do wiszących kotłów gazowych.

Nowa seria stojących, emaliowanych podgrzewaczy c.w.u. SRNB marki De Dietrich przeznaczona jest do wiszących kotłów gazowych.

Redakcja RI news Podgrzewacze c.w.u. BPB De Dietrich

Podgrzewacze c.w.u. BPB De Dietrich Podgrzewacze c.w.u. BPB De Dietrich

Nowa seria podgrzewaczy c.w.u. BPB, przeznaczona do zastosowań komercyjnych, rozszerzona została o cztery nowe modele, dostępne w pojemnościach 800 oraz 1000 litrów. Pozwoli to na jeszcze większe możliwości...

Nowa seria podgrzewaczy c.w.u. BPB, przeznaczona do zastosowań komercyjnych, rozszerzona została o cztery nowe modele, dostępne w pojemnościach 800 oraz 1000 litrów. Pozwoli to na jeszcze większe możliwości w zakresie projektowania i wykonania instalacji grzewczych w firmach, restauracjach, hotelach oraz innych obiektach komercyjnych.

Redakcja RI news 30 lat Vaillant na polskim rynku

30 lat Vaillant na polskim rynku 30 lat Vaillant na polskim rynku

Marka Vaillant świętuje właśnie 30-lecie obecności na polskim rynku. Jak wyglądała historia światowego lidera w zakresie techniki grzewczej i wentylacyjnej oraz jakie plany firma ma na kolejne lata?

Marka Vaillant świętuje właśnie 30-lecie obecności na polskim rynku. Jak wyglądała historia światowego lidera w zakresie techniki grzewczej i wentylacyjnej oraz jakie plany firma ma na kolejne lata?

Redakcja RI news Nowy logotyp Saunier Duval

Nowy logotyp Saunier Duval Nowy logotyp Saunier Duval

Saunier Duval istnieje od 115 lat, a na polskim rynku jest obecna od 1995 roku. Oferuje w swoim portfolio wysokiej jakości urządzenia grzewcze – kotły kondensacyjne, pompy ciepła, urządzenia klimatyzacyjne...

Saunier Duval istnieje od 115 lat, a na polskim rynku jest obecna od 1995 roku. Oferuje w swoim portfolio wysokiej jakości urządzenia grzewcze – kotły kondensacyjne, pompy ciepła, urządzenia klimatyzacyjne oraz gazowe podgrzewacze ciepłej wody. Produkty Saunier Duval kojarzone są z logo ptaka – jednak w ostatnim czasie identyfikacja wizualna marki przeszła przemianę.

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą? Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów,...

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców....

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy wziąć pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowych) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy...

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie ukształtowane zasady dotyczące projektowania.

prof. dr hab. inż. Stanisław Nawrat Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów...

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów gminnych rozpoczęło prace w celu wykorzystania metanu (po wtłoczeniu do sieci gazowych) w ogrzewaniu kompleksów budynków.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Janusz Skorek Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział...

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział układów CHP małej mocy wpisujących się w obszar energetyki rozproszonej.

Adam Pytlik, Jiří Koníček, Radek Dvořák Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

dr inż. arch. Marta Skiba Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście? Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

dr Artur Miros Preizolowane rury giętkie – badania własności

Preizolowane rury giętkie – badania własności Preizolowane rury giętkie – badania własności

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.