Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Modernizacja sprężarkowej maszynowni chłodniczej na sorpcyjną zasilaną z miejskiej sieci ciepłowniczej

Możliwości modernizacji maszynowni chłodniczej
Na świecie systemy chłodzenia są odpowiedzialne za zużycie od 16 do nawet 50 proc. energii elektrycznej, przy ponad 40-proc. udziale zużycia energii przez sektor mieszkaniowo-usługowy.
Na świecie systemy chłodzenia są odpowiedzialne za zużycie od 16 do nawet 50 proc. energii elektrycznej, przy ponad 40-proc. udziale zużycia energii przez sektor mieszkaniowo-usługowy.
Rys. archiwum redakcji RI
Ciąg dalszy artykułu...

Możliwości modernizacji maszynowni chłodniczej

Wykorzystanie na dużą skalę miejskich sieci ciepłowniczych do zasilania agregatów sorpcyjnych produkujących chłód do celów klimatyzacyjnych w budynkach biurowych prowadzi bezpośrednio do znaczącego zwiększenia zapotrzebowania na ciepło w okresie letnim. W takim przypadku to ciepło z sieci staje się głównym źródłem energii dla budynku, znacząco obniżając bilans zapotrzebowania na energię elektryczną.

Należy zaznaczyć, że w razie modernizacji istniejącej maszynowni chłodniczej ze sprężarkowymi agregatami chłodniczymi na opartą na agregatach absorpcyjnych bądź adsorpcyjnych w większości wypadków zmianie ulega tylko źródło wytwarzania chłodu – w instalacji wewnętrznej opartej na wodzie lodowej nie są wymagane żadne zmiany.

Powstały w ten sposób węzeł cieplno-chłodniczy dostarcza do budynku biurowego przez cały rok ciepło na potrzeby c.w.u., w okresie zimowym na cele c.o., a letnim do zasilania ABS bądź 3ADS produkujących chłód na cele klimatyzacyjne.

Przykładowy roczny przebieg zapotrzebowania na energię do zasilania urządzenia produkującego chłód na cele klimatyzacyjne przedstawiono na rys. 1.

Korzyści, jakie niesie zastosowanie technologii sorpcyjnej produkcji chłodu dla systemów ciepłowniczych i systemu elektroenergetycznego, są bezsporne. Zostały one potwierdzone przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (stanowisko regulacyjne z dnia 9 października 2013 r.), Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie czy Ministerstwo Gospodarki, które w obwieszczeniu o wykazie przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej uwzględniło wyposażanie węzłów ciepłowniczych w urządzenia do produkcji chłodu z ciepła sieciowego [13].

Zastosowanie agregatów sorpcyjnych do wytwarzania chłodu z ciepła sieciowego niesie wymierne korzyści zarówno po stronie systemów ciepłowniczych, jak i systemu elektroenergetycznego, takie jak m.in.:

  • poprawa efektywności ekonomicznej przedsiębiorstw ciepłowniczych poprzez zwiększenie sprzedaży ciepła i ograniczenie strat na przesyle oraz optymalizację pracy sieci ciepłowniczej i źródeł w okresie letnim,
  • możliwość zwiększenia produkcji energii elektrycznej w źródłach kogeneracyjnych w okresie letnim, a więc w okresie szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną, a w efekcie zwiększenie efektywności wykorzystania energii pierwotnej i zmniejszenie emisji CO2,
  • możliwość zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną na cele klimatyzacyjne w okresie letnim, a więc w okresie szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Rys. 8. Zapotrzebowanie na ciepło na potrzeby c.o., c.w.u. i chłodu; rys. archiwum autora (M. Malicki)
Rys. 8. Zapotrzebowanie na ciepło na potrzeby c.o., c.w.u. i chłodu; rys. archiwum autora (M. Malicki)

Na rys. 8 zaprezentowano przebieg zapotrzebowania na ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej w wypadku zastosowania agregatu sorpcyjnego produkującego chłód na cele klimatyzacyjne dla budynku biurowego, zapotrzebowania na ciepło na potrzeby c.o. i c.w.u. oraz chłodu.

Zastosowanie agregatów sorpcyjnych zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej prowadzi do wykorzystania „zamrożonych” w okresie letnim mocy wytwórczych węzła cieplnego i ich spożytkowania na potrzeby zasilania agregatów absorpcyjnych lub adsorpcyjnych.
Kształt wykresu na rys. 8 sugeruje znaczącą optymalizację wykorzystania węzła cieplnego przy jednoczesnym obniżeniu rocznej zmienności zapotrzebowania na ciepło. Ograniczeniu ulega także zapotrzebowanie na energię elektryczną na potrzeby zasilania sprężarkowych agregatów chłodniczych, zbliżając bilans energetyczny budynku w okresie letnim do zapotrzebowania średniorocznego.

streszczenie

Zapotrzebowanie na energię elektryczną do celów klimatyzacyjnych systematycznie rośnie. Należy się spodziewać, że trend ten zostanie utrzymany. Na rynku dostępne są urządzenia wykorzystujące jako główne źródło produkcji chłodu ciepło, które może pochodzić z miejskiej sieci ciepłowniczej. W publikacji przedstawiono otoczenie techniczne oraz korzyści płynące z modernizacji sprężarkowej maszynowni chłodniczej na sorpcyjną.abstract

Air conditioning installations demand for electricity is growing steadily. It is expected that this trend will be maintained. Technology using hot water, which may come from the Municipal District Heating Network, as main energy source for producing cooling capacity, is available on the market. The publication presents the technical environment and the benefits from the modernization of standard compressor cooling source for sorption one.

 

Literatura

1. Strategia Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko – perspektywa do 2020 r., Ministerstwo Gospodarki, 2011.
2. Adnot J., Energy Efficiency and Certification of Central Air Conditioners (EECCAC). Final Raport, 2008.
3. Kobyliński K., Smyk A., Doświadczenia firmy Vattenfall w wykorzystaniu ciepła do produkcji chłodu w Europie oraz plany wdrożenia tej technologii w Warszawie, Warsztaty projektu, Polysmart, 2010.
4. Wykres przygotowany przez portal www.wysokienapiecie.pl.
5. Wojdyga K., Prognozowanie zapotrzebowania na ciepło, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2007.
6. District heating and cooling country by country – 2005 Survey, Euroheat & Power, Brussels 2005.
7. Zwierzchowski R., Mańkowski S., Niemyjski O., Heat losses of the district heating network in different operation conditions, The 6th ASME-JSME Thermal Engineering Joint Conference, March 16–20, 2003.
8. Malicki M., Chłodziarki na poprawę efektywności, „Energetyka Cieplna i Zawodowa” nr 2/2013.
9. Pietrzyk Z., Skowroński P., Smyk A., Możliwości dostarczania ciepła na potrzeby uzyskiwania chłodu na przykładzie doświadczeń warszawskich, materiały z konferencji „Ciepło skojarzone, komfort zimą i latem – trójgeneracja”, 2005.
10. Rubik M., Techniczne aspekty wykorzystania ciepła systemowego do wytwarzania chłodu – przykłady zastosowania w kraju i za granicą, „Nowoczesne Ciepłownictwo” nr 12/2012.
11. Instrukcja instalacji, obsługi i konserwacji bromolitowego agregatu absorpcyjnego SL Eco Energy Systems 2016.
12. Instrukcja instalacji, obsługi i konserwacji trójzłożowej chłodziarki adsorpcyjnej NETI®.
13. Obwieszczenie Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej (Monitor Polski z dnia 11 stycznia 2013 r., poz. 15).

Czytaj też: Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   06.09.2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl