RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Napowietrzanie wód zbiorników wodnych z zastosowaniem OZE

Aeration of water reservoirs with the use of renewable energy sources

Schemat pracy oraz zasilania mobilnego aeratora pulweryzacyjnego

Schemat pracy oraz zasilania mobilnego aeratora pulweryzacyjnego

Wzrost stężenia zanieczyszczeń spowodował zwiększenie żyzności wód, a co za tym idzie, rozwój glonów oraz sinic, które degradują faunę jezior i powodują ich wypłycanie. Jedną z metod rekultywacji zbiorników wodnych jest napowietrzanie wód warstw przydennych, które może być wspomagane systemami wykorzystującymi odnawialne źródła energii.

Zobacz także

GWF Sp. z o.o., Łukasz Kubiak Nowa precyzja pomiaru ścieków

Nowa precyzja pomiaru ścieków Nowa precyzja pomiaru ścieków

Pomiar ścieków, zarówno w pełnych i niepełnych rurach, jak i w kanałach otwartych, jest domeną i jednym z głównych filarów sukcesów i portfolio szwajcarskiej firmy GWF. Wsłuchując się w różnorodne potrzeby...

Pomiar ścieków, zarówno w pełnych i niepełnych rurach, jak i w kanałach otwartych, jest domeną i jednym z głównych filarów sukcesów i portfolio szwajcarskiej firmy GWF. Wsłuchując się w różnorodne potrzeby klientów z 86 krajów obsługiwanych przez GWF, stale udoskonalamy produkty, a o naszych najnowszych wdrożeniach mogą Państwo przeczytać poniżej. Szczegółową prezentację oferty będzie można także zobaczyć na stoisku firmy w trakcie targów IFAT 2022, które odbędą się w Monachium w dniach 30 maja–3...

EuroClean Polska Sp. z o.o. Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody? Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności....

W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności. Jak możemy zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

Green Water Solutions Odzysk wody deszczowej i recykling wody szarej. Wiodące technologie dla klimatu i nowoczesnego budownictwa

Odzysk wody deszczowej i recykling wody szarej. Wiodące technologie dla klimatu i nowoczesnego budownictwa Odzysk wody deszczowej i recykling wody szarej. Wiodące technologie dla klimatu i nowoczesnego budownictwa

Woda szara i deszczowa skupiają coraz większą uwagę inwestorów budowlanych oraz deweloperów komercyjnych i mieszkaniowych, a możliwości ich odzysku zyskują coraz większą rzeszę entuzjastów po stronie projektantów...

Woda szara i deszczowa skupiają coraz większą uwagę inwestorów budowlanych oraz deweloperów komercyjnych i mieszkaniowych, a możliwości ich odzysku zyskują coraz większą rzeszę entuzjastów po stronie projektantów budynków przemysłowych, komercyjnych mieszkaniowych i użytku publicznego.

 

W artykule:

  • Znaczenie napowietrzania wód zbiorników wodnych
  • Urządzenia napowietrzające i ich konfiguracja z OZE
  • Elementy systemu wspomagania napowietrzania

Budowa sztucznych zbiorników wodnych, a także zagospodarowanie jezior i stawów przeżywały swój rozkwit w XX wieku. Rozpoczęto wtedy użytkowanie m.in. Jeziora Solińskiego (1968), Włocławskiego (1970) czy Czorsztyńskiego (1997). Zmiana ustroju w 1989 roku wpłynęła na rozwój kraju, przyspieszoną urbanizację i rozrost miast. Jednocześnie wzrosło zapotrzebowania na wodę i energię, a co za tym idzie, zwiększyła się ilość produkowanych ścieków przemysłowych oraz bytowo-gospodarczych.

To właśnie przez braki sieci kanalizacyjnej – głównie na terenach wiejskich – rzeki transportowały zanieczyszczenia do zbiorników wodnych, powodując ich degradację.

Wieloletnie zaniedbania wpłynęły na wysokie stężenia azotanów i fosforanów oraz niedobory tlenu w warstwach przydennych wód stojących. Stworzyło to konieczność przedsięwzięcia odpowiednich i dynamicznych kroków w celu ochrony środowiska przyrodniczego wód stojących, tak aby zabezpieczyć je przed procesem eutrofizacji.

Urządzenia napowietrzające i ich konfiguracja z OZE

Aerator strumieniowy denny (ASD)

Urządzenia ASD stworzono z myślą o ich zastosowaniu w oczyszczalniach ścieków. Okazało się jednak, że w odpowiedniej konfiguracji mogą być one wykorzystywane również jako napowietrzacze wód powierzchniowych.

Aerator strumieniowy denny zbudowany jest z dyszy powietrznej, stożka iniekcyjnego, rury wznoszącej, płaszcza powrotnego, rury głębokiego ssania (dla jezior głębokich), kierownicy rozpraszającej oraz deflektora tłumiąco-rozpraszającego [1]. Elementy te stosuje się razem lub wybiórczo w zależności od okoliczności oraz możliwości zasto- sowania.

Zasada działania aeratora jest bardzo prosta:

  • Sprężone powietrze doprowadzane jest do dyszy powietrznej, która znajduje się na dnie aeratora (bądź w określonej projektowanej wysokości nad dnem w przypadku natleniania jezior głębokich).
  • Na dnie urządzenia umiejscowiona jest pompa ssąca, która zasysa wody przydenne.
  • Woda jest kolejno natleniana oraz „wyrzucana” w warstwie powierzchniowej zbiornika.
  • W tym miejscu dodatkowo można stosować płaszcze powrotne w celu zawrócenia napowietrzonej wody w kierunku dna zbiornika oraz deflektor dla rozproszenia wody w warstwie powierzchniowej.
Schemat działania ASD

Rys. 1. Schemat działania oraz zasilania ASD: a) z paneli fotowoltaicznych, b) z generatorów wiatrowych

ASD może być stosowany w systemach współpracujących z OZE. Należy jednak pamiętać, że ma on duże zapotrzebowanie na energię, co wiąże się z dużymi kosztami eksploatacyjnymi i często uniemożliwia jego zastosowanie. ASD można zastosować wraz z zasilaniem panelami fotowoltaicznymi (rys. 1a) lub generatorami wiatrowymi (rys. 1b).

W przypadku paneli monokrystalicznych zlokalizowane są one na brzegu, podłączone do panelu sterowania, akumulatorów oraz kompresora i pompy. Sprężone powietrze trafia do rurociągu i doprowadzane jest do odpowiadającego mu aeratora. Jedna dmuchawa przypada na jeden aerator.

Jeżeli dmuchawy napędzane są przy użyciu generatorów wiatrowych, zlokalizowane mogą być np. na masztach. Będą one przymocowane do panelu dołączonego w górnej części aeratora. Nie będzie dzięki temu konieczności układania długich kanałów doprowadzających powietrze do dysz oraz energię do pompy.

W obu wymienionych przypadkach ponad wylotem z aeratora znajduje się deflektor w celu lepszego rozproszenia napowietrzonej wody.

Urządzenia napowietrzające i ich konfiguracja z OZE

Pulweryzator

Schemat pracy aeratora

Rys. 2. Schemat pracy oraz zasilania mobilnego aeratora pulweryzacyjnego na tratwie pływającej

Rozwiązanie to może w sposób mobilny lub stacjonarny napowietrzać wodę, jak również doprowadzać do niej odpowiednie ilości potrzebnych koagulantów. Składa się z tratwy pływającej, na której znajduje się specjalne urządzenie doprowadzające i napowietrzające wodę do odpowiedniego zbiornika, zasysając ją ze strefy naddennej.

W tym miejscu do wody dodawane są koagulanty lub inne związki, w zależności od celów rekultywacyjnych.

Woda trafia następnie do warstw głębszych jeziora, gdzie dostaje się specjalnym rurociągiem w sposób grawitacyjny.

Coraz częściej stosuje się mobilne aeratory pulweryzacyjne z napędem wietrznym [2].

Pulweryzator mobilny napędzany jest za pośrednictwem turbiny Savoniusa (rys. 2). Jej atutem jest bardzo ciche działanie, a także prosta budowa.

Warto dodać, że koszty utrzymania takiego systemu są bardzo małe ze względu na brak okablowania, a także dodatkowych paneli sterowniczych czy kompresorów. Turbina działa przy każdym wietrze, umożliwia także przemieszczanie się po zbiorniku całego urządzenia.

Ruszty napowietrzające

Schemat działania rusztu

Rys. 3. Schemat działania oraz zasilania rusztu napowietrzającego

Wodę w zbiorniku można wzbogacać tlenem oraz powodować jej mieszanie również poprzez instalację na dnie odpowiednich rusztów napowietrzających. Stosuje się je najczęściej na mniejszych głębokościach, w strefach przybrzeżnych jeziora.

Zasada działania rusztów polega na dostarczeniu sprężonego powietrza do zespołu połączonych ze sobą kanałów, na których zlokalizowane są dyfuzory. W zależności od potrzeb można zastosować różne rodzaje dyfuzorów.

Ruszty napowietrzające można stosować w połączeniu z OZE. W celu prawidłowego działania na brzegu lokalizuje się bazę zasilającą, która dostarcza energię do skrzynki z akumulatorami (rys. 3) [3].

Baza jest wyposażona w dwa generatory wiatrowe oraz panele fotowoltaiczne monokrystaliczne.

Podobnie jak w przypadku systemu ASD, kolejnymi elementami są panel sterowania oraz kompresor.

Powietrze pod zadanym ciśnieniem docierać ma kanałami do kanałów rusztu napowietrzającego i kolejnych deflektorów. W ten sposób do przydennych warstw jeziora dostawać się będzie powietrze.

Inne urządzenia

Do napowietrzania wody służą również m.in. fontanny pływające. Stosuje się je głównie w celu poprawy warunków wizualnych. Urządzenie składa się z siatki zabezpieczającej przed zassaniem dużych fragmentów mogących zniszczyć pompę, a także różnej liczby dysz, których zadaniem jest wyrzut wody. Kiedy woda znajduje się „w powietrzu”, dochodzi do jej napowietrzania, po czym trafia ona wyłącznie do powierzchniowej warstwy zbiornika.

Jest to sposób mało efektywny, który poprawia stan wód stojących w sposób iluzoryczny. Zasilane mogą być one z pobliskiej sieci elektrycznej bądź z instalacji OZE.

Elementy systemu wspomagania napowietrzania

Koszty rekultywacji zbiorników wodnych są często bardzo wysokie, sięgają milionów złotych [5], a sam proces trwa niekiedy kilka lub kilkanaście lat. Stąd próby zmniejszania kosztów utrzymania urządzeń służących m.in. do natleniania wód warstw przydennych. Jednym ze sposobów jest stworzenie systemu zasilania wykorzystującego OZE.

W skład takiego systemu wchodzą:

  • panele fotowoltaiczne monokrystaliczne dla uzyskania możliwie najwyższych sprawności. Liczba paneli powinna być wystarczająca do zasilania urządzenia;
  • generator wiatrowy w odpowiedniej liczbie sztuk, zlokalizowany bezpośrednio nad urządzeniem zasilanym lub na brzegu zbiornika wodnego. Umieszczany jest na maszcie o wysokości umożliwiającej swobodne i efektywne działanie. Liczba generatorów uzależniona jest od potrzeb zasilanego urządzenia;
  • turbina Savoniusa, która jest silnikiem rotorowym napędzanym przez wiatr. W przekroju przypomina literę S, wirnik jest najczęściej wyposażony w dwa lub trzy ramiona. Jest bardzo odporna na zmiany warunków atmosferycznych oraz kierunku wiatru. Jej obroty są bardzo powolne, dlatego nie wykorzystuje się jej do wytwarzania energii elektrycznej;
  • panel sterowania konieczny do prawidłowego działania systemu;
  • akumulatory, które mają na celu magazynowanie energii elektrycznej oraz zasilanie pompy tłoczącej wodę lub powietrze – w zależności od rodzaju obsługiwanego urządzenia;
  • kompresor lub pompa pobierające powietrze atmosferyczne albo wodę i wtłaczające do rurociągu pod odpowiednim ciśnieniem. Powietrze będzie zużywane do napowietrzania wód warstwy przydennej.

W zależności od miejsca lokalizacji „napowietrzacza” każdy system składać się będzie z:

  • urządzenia generującego energię elektryczną lub napędzającego bezpośrednio urządzenie,
  • panelu sterowania,
  • akumulatorów
  • oraz kompresora (nie będzie ich w przypadku zastosowania pulweryzatora) lub/i pompy (dla ASD).

Literatura

  1. Sadecka Z., Waś J., Nieinwazyjne metody poprawy jakości zbiorników wodnych – perspektywa, w: „Oczyszczanie ścieków i przeróbka osadów ściekowych”, Oficyna Wyd. UZ, 2008.
  2. Dondajewska R., Operat wodno-prawny na przeprowadzenie procesu rekultywacji Jeziora Nowogardzkiego, Uniwersytet im. A. Mickiewicza, Poznań, marzec 2013.
  3. CRAAQ, Aménagement d’un système d’aération pour les étangs d’irrigation”, Québec, listopad 2011, www.agrireseau.net, 5.01.2016.
  4. Etang.ca, Systèmes d’aération pour applications industrielles à privé, www.canadianpond.ca, 5.01.2016.
  5. Szekalska E., Łączenie metod najbardziej korzystne w rekultywacji wód, www.teraz-srodowisko.pl, 22.01.2016.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski Przyczyny i skutki przeciążenia dolnego źródła gruntowej pompy ciepła

Przyczyny i skutki przeciążenia dolnego źródła gruntowej pompy ciepła Przyczyny i skutki  przeciążenia dolnego źródła gruntowej pompy ciepła

Stabilna temperatura gruntu na głębokości poniżej 15 m gwarantuje wydajną i ekonomiczną eksploatację gruntowych pomp ciepła. Wymaga to jednak szczególnej uwagi na etapie projektowania i wykonywania wymienników....

Stabilna temperatura gruntu na głębokości poniżej 15 m gwarantuje wydajną i ekonomiczną eksploatację gruntowych pomp ciepła. Wymaga to jednak szczególnej uwagi na etapie projektowania i wykonywania wymienników. Ważny jest zatem świadomy wybór wykonawcy z doświadczeniem oraz aktualną wiedzą wiertniczo-geologiczną. Końcowym ogniwem determinującym poprawną pracę układu jest jego eksploatacja, która w dużej mierze zależy od świadomości właściciela instalacji.

Joanna Ryńska Jakie dolne źródło pompy ciepła dla konkretnej inwestycji?

Jakie dolne źródło pompy ciepła dla konkretnej inwestycji? Jakie dolne źródło pompy ciepła dla konkretnej inwestycji?

Ideą pompy ciepła jest pobieranie ogólnodostępnego ciepła niskotemperaturowego obecnego w otoczeniu (powietrzu, wodzie, gruncie – źródłach odnawialnych) i efektywne przekształcenie go w użyteczną energię...

Ideą pompy ciepła jest pobieranie ogólnodostępnego ciepła niskotemperaturowego obecnego w otoczeniu (powietrzu, wodzie, gruncie – źródłach odnawialnych) i efektywne przekształcenie go w użyteczną energię cieplną. O wydajności pompy ciepła decyduje wiele czynników, ale jednym z ważniejszych jest źródło dolne.

Franciszek Binek Efekty termomodernizacji i zastosowania OZE w budynku jednorodzinnym

Efekty termomodernizacji i zastosowania OZE w budynku jednorodzinnym Efekty termomodernizacji i zastosowania OZE  w budynku jednorodzinnym

Dobrze przeprowadzona termomodernizacja i zastosowanie OZE dają efekty w postaci redukcji kosztów eksploatacyjnych oraz negatywnego wpływu na środowisko, zwłaszcza w aspekcie działań na rzecz redukcji...

Dobrze przeprowadzona termomodernizacja i zastosowanie OZE dają efekty w postaci redukcji kosztów eksploatacyjnych oraz negatywnego wpływu na środowisko, zwłaszcza w aspekcie działań na rzecz redukcji smogu. Inwestorzy, którzy zdecydują się jedynie na zmianę „kopciucha” na nowszy kocioł, szybko będą zawiedzeni z uwagi na wzrost kosztów grzewczych. Domy warto modernizować, a nie tylko wymienić kocioł – osiągamy wtedy wymierne efekty w postaci podnoszenia komfortu i jakości życia oraz wzrostu wartości...

Redakcja RI Projekty domów plusenergetycznych

Projekty domów plusenergetycznych Projekty domów plusenergetycznych

Z Pawłem Lachmanem, prezesem PORT PC – inicjatorem i liderem akcji „Dom bez rachunków”, rozmawiamy na temat projektów domów plusenergetycznych.

Z Pawłem Lachmanem, prezesem PORT PC – inicjatorem i liderem akcji „Dom bez rachunków”, rozmawiamy na temat projektów domów plusenergetycznych.

Waldemar Joniec Dom bez rachunków

Dom bez rachunków Dom bez rachunków

Z analizy przepisów budowlanych jednoznacznie wynika, że po 2020 roku nowe i modernizowane budynki będą niemal zeroenergetyczne i wykorzystujące OZE. Już dziś dostępne są gotowe projekty takich domów,...

Z analizy przepisów budowlanych jednoznacznie wynika, że po 2020 roku nowe i modernizowane budynki będą niemal zeroenergetyczne i wykorzystujące OZE. Już dziś dostępne są gotowe projekty takich domów, ale nie zawsze kładzie się w nich nacisk na koszty eksploatacji i wpływ na środowisko w całym cyklu życia. Zainicjowany przez PORT PC projekt „Dom bez rachunków”, poparty przez najważniejsze organizacje branżowe, ma szansę zmienić postrzeganie społeczeństwa, a zwłaszcza inwestorów indywidualnych, jak...

dr inż. Paweł Kędzierski Przygotowanie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych

Przygotowanie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych Przygotowanie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych

Przeglądy energetyczne budynków powinny zawierać część budowlaną, instalacyjną i dotyczącą zaopatrzenia w media i nośniki energii oraz zyskać rangę podobną jak tzw. przeglądy pięcioletnie. Warunkiem skorzystania...

Przeglądy energetyczne budynków powinny zawierać część budowlaną, instalacyjną i dotyczącą zaopatrzenia w media i nośniki energii oraz zyskać rangę podobną jak tzw. przeglądy pięcioletnie. Warunkiem skorzystania z publicznych instrumentów pomocy finansowej powinien być przegląd energetyczny – narzędzie wspomagające ocenę efektywności energetycznej budynku. Narodowa Agencja Poszanowania Energii opracowała autorską metodykę oceny energetycznej przeznaczoną dla budynków mieszkalnych, składającą się...

Janusz Topolski, Jerzy Topolski Jak uchronić się przed trudnościami w realizacji inwestycji OZE w przedsiębiorstwach wodociągowych

Jak uchronić się przed trudnościami w realizacji inwestycji OZE w przedsiębiorstwach wodociągowych Jak uchronić się przed trudnościami w realizacji inwestycji OZE w przedsiębiorstwach wodociągowych

W związku ze stale zwiększającym się poborem energii elektrycznej przez użytkowników oraz jej rosnącymi cenami inwestycja w OZE jest jednym ze sposobów redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną pobieraną...

W związku ze stale zwiększającym się poborem energii elektrycznej przez użytkowników oraz jej rosnącymi cenami inwestycja w OZE jest jednym ze sposobów redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną pobieraną z sieci. Umożliwia to również redukcję kosztów zakupu energii ponoszonych przez przedsiębiorstwa wodociągowe. Jednak ze względu na całodobowy charakter pracy dobór źródła odpowiedniego do potrzeb odbiorcy okazuje się trudniejszy, niż mogło się pierwotnie wydawać. W artykule przybliżono metody...

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku

Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku

Promocji instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii służą m.in. termomodernizacje budynków użyteczności publicznej. Zwiększają one wiedzę społeczeństwa i dowodzą, że możliwe jest ogrzewanie...

Promocji instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii służą m.in. termomodernizacje budynków użyteczności publicznej. Zwiększają one wiedzę społeczeństwa i dowodzą, że możliwe jest ogrzewanie i oświetlenie dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. W opisywanym budynku urzędu gminy przeprowadzono głęboką termomodernizację, a starą kotłownię węglową zastąpiono gruntową pompą ciepła i kondensacyjnym kotłem olejowym oraz instalacją PV.

Waldemar Joniec Wentylacja i klimatyzacja w nowych dyrektywach

Wentylacja i klimatyzacja w nowych dyrektywach Wentylacja i klimatyzacja w nowych dyrektywach

Nowe regulacje kładą nacisk na synergię pomiędzy korzystaniem z OZE a niskim zapotrzebowaniem na energię przez budynki wyposażone w inteligentne systemy automatyki i sterowania instalacjami wentylacyjnymi,...

Nowe regulacje kładą nacisk na synergię pomiędzy korzystaniem z OZE a niskim zapotrzebowaniem na energię przez budynki wyposażone w inteligentne systemy automatyki i sterowania instalacjami wentylacyjnymi, klimatyzacyjnymi i ogrzewania.

mgr inż. Piotr Krysik Czego należy oczekiwać po implementacji dyrektyw 2018/2001 i 2018/2002?

Czego należy oczekiwać po implementacji dyrektyw 2018/2001 i 2018/2002? Czego należy oczekiwać po implementacji dyrektyw 2018/2001 i 2018/2002?

Nowe dyrektywy zwiększają prawa konsumentów energii. Mają oni uzyskać dostęp do czystej energii, jej bezpiecznych i konkurencyjnych dostaw, a także do wynagrodzenia za wyprodukowaną i wprowadzoną do sieci...

Nowe dyrektywy zwiększają prawa konsumentów energii. Mają oni uzyskać dostęp do czystej energii, jej bezpiecznych i konkurencyjnych dostaw, a także do wynagrodzenia za wyprodukowaną i wprowadzoną do sieci energię odnawialną. Nowe regulacje mają także na celu zwiększenie świadomości konsumentów, że energia kosztuje i należy ją oszczędzać, ponieważ każde jej marnotrawstwo wiąże się z wyższym kosztem ekonomicznym i ekologicznym. Zmiany te będą kolejnym impulsem do wdrażania nowych standardów i technologii...

Redakcja RI Program „Czyste Powietrze” powinien mocniej wspierać OZE

Program „Czyste Powietrze” powinien mocniej wspierać OZE Program „Czyste Powietrze”  powinien mocniej wspierać OZE

Podczas wstępnych rozmów otrzymaliśmy jasną informację z Komisji Europejskiej, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia Europejska nie zamierza finansować i dotować wymian domowych kotłów na takie,...

Podczas wstępnych rozmów otrzymaliśmy jasną informację z Komisji Europejskiej, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia Europejska nie zamierza finansować i dotować wymian domowych kotłów na takie, które korzystać będą z paliw kopalnych, to znaczy zarówno z węgla, jak i z gazu – powiedział na początku stycznia br. „Gazecie Wyborczej” Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”.

Redakcja RI Co wybrać - kocioł na paliwa stałe czy olejowy?

Co wybrać - kocioł na paliwa stałe czy olejowy? Co wybrać - kocioł na paliwa stałe czy olejowy?

Sezon grzewczy w Polsce trwa bardzo długo. Dlatego decydując o systemie ogrzewania domu jednorodzinnego, warto zastanowić się nad różnymi opcjami, które oferuje obecnie rynek. Jedną z możliwości jest ogrzewanie...

Sezon grzewczy w Polsce trwa bardzo długo. Dlatego decydując o systemie ogrzewania domu jednorodzinnego, warto zastanowić się nad różnymi opcjami, które oferuje obecnie rynek. Jedną z możliwości jest ogrzewanie budynku za pomocą kotła na paliwo stałe lub kotła olejowego. Które źródło ciepła wybrać?

Redakcja RI Kocioł gazowy czy elektryczny - który wybrać?

Kocioł gazowy czy elektryczny - który wybrać? Kocioł gazowy czy elektryczny - który wybrać?

Budując dom bardzo często zastanawiamy się, jaki system ogrzewania wybrać. Jest to istotny temat, ponieważ ważny jest nie tylko koszt zakupu systemu, ale również późniejsze opłaty za ogrzewanie oraz jego...

Budując dom bardzo często zastanawiamy się, jaki system ogrzewania wybrać. Jest to istotny temat, ponieważ ważny jest nie tylko koszt zakupu systemu, ale również późniejsze opłaty za ogrzewanie oraz jego eksploatacja. Najczęściej do ogrzewania domu wykorzystujemy kotły — gazowe lub elektryczne. Czym się różnią i jakie spełniają funkcje?

Joanna Ryńska Trendy w chłodzeniu centrów danych

Trendy w chłodzeniu centrów danych Trendy w chłodzeniu centrów danych

Coraz większa moc obliczeniowa i coraz wyższa efektywność energetyczna – przed takimi wyzwaniami stoją współczesne centra danych, a wśród nich systemy klimatyzacji, odpowiedzialne za blisko połowę energii...

Coraz większa moc obliczeniowa i coraz wyższa efektywność energetyczna – przed takimi wyzwaniami stoją współczesne centra danych, a wśród nich systemy klimatyzacji, odpowiedzialne za blisko połowę energii zużywanej przez serwerownie.

Waldemar Joniec Perspektywy dla polskiego ciepłownictwa

Perspektywy dla polskiego ciepłownictwa Perspektywy dla polskiego ciepłownictwa

Konieczna jest dyskusja o modernizacji ciepłownictwa w celu wypracowania wizji jego rozwoju do roku 2030, przygotowania planu działań, a także uruchomienia mechanizmów i źródeł ich finansowania. W wyniku...

Konieczna jest dyskusja o modernizacji ciepłownictwa w celu wypracowania wizji jego rozwoju do roku 2030, przygotowania planu działań, a także uruchomienia mechanizmów i źródeł ich finansowania. W wyniku wieloletnich zaniechań za 10 lat funkcjonowanie systemów ciepłowniczych będzie zagrożone, jeśli nie zostaną one dostosowane do norm środowiskowych. Konieczne zatem będzie m.in. takie planowanie inwestycji, żeby wykorzystać źródła odnawialne i integrować ciepłownictwo z energetyką.

Dagmara Ćwiek, Karolina Kowal, Bartłomiej Tokarzewski, Tomasz Kolsicki Project Island – projekt instalacji sanitarnych w budynku stacji meteorologicznej w Chile

Project Island – projekt instalacji sanitarnych w budynku stacji meteorologicznej w Chile Project Island – projekt instalacji sanitarnych w budynku stacji meteorologicznej w Chile

Zespół studentów Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zwyciężył w międzynarodowym konkursie projektowym organizowanym przez ASHRAE – 2017 Student...

Zespół studentów Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zwyciężył w międzynarodowym konkursie projektowym organizowanym przez ASHRAE – 2017 Student Design Competition. Pierwszy w historii zespół z Polski w czteroosobowym składzie opracował projekt systemów HVAC dla budynku stacji meteorologicznej na wyspie Diego Ramirez w Chile, pokonując rywali z całego świata.

Redakcja RI Pomagamy wybrać najlepsze panele fotowoltaiczne

Pomagamy wybrać najlepsze panele fotowoltaiczne Pomagamy wybrać najlepsze panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne pozwalają na wytwarzanie energii elektrycznej w sposób przyjazny dla środowiska, pomagają obniżyć rachunki, nadwyżki energii można kierować do sieci energetycznej - nic dziwnego,...

Panele fotowoltaiczne pozwalają na wytwarzanie energii elektrycznej w sposób przyjazny dla środowiska, pomagają obniżyć rachunki, nadwyżki energii można kierować do sieci energetycznej - nic dziwnego, że zainteresowanie fotowoltaiką rośnie.

Waldemar Joniec news Postawmy na promocję zawodu instalatora

Postawmy na promocję zawodu instalatora Postawmy na promocję zawodu instalatora

Robert Przywitowski, dyrektor handlowy i członek zarządu Bisan Sp. z o.o., w rozmowie z Waldemarem Jońcem, redaktorem naczelnym miesięcznika Rynek Instalacyjny, dzieli się swoimi uwagami na temat problemów...

Robert Przywitowski, dyrektor handlowy i członek zarządu Bisan Sp. z o.o., w rozmowie z Waldemarem Jońcem, redaktorem naczelnym miesięcznika Rynek Instalacyjny, dzieli się swoimi uwagami na temat problemów systemu współczesnego szkolnictwa zawodowego.

Stefan Żuchowski Kotły kondensacyjne – nowe rozwiązania i kierunki rozwoju

Kotły kondensacyjne – nowe rozwiązania i kierunki rozwoju Kotły kondensacyjne – nowe rozwiązania i kierunki rozwoju

Rynek kotłów kondensacyjnych odnotowuje stały dynamiczny rozwój. Coraz nowsze konstrukcje są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby użytkowników i wymagania budownictwa. Zmieniają się również systemy...

Rynek kotłów kondensacyjnych odnotowuje stały dynamiczny rozwój. Coraz nowsze konstrukcje są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby użytkowników i wymagania budownictwa. Zmieniają się również systemy sterowania. Coraz częściej kotły stają się częścią systemów hybrydowych i wielopaliwowych.

dr inż. Szymon Firląg Rynek termomodernizacji w Polsce

Rynek termomodernizacji w Polsce Rynek termomodernizacji w Polsce

Większość Polaków żyje i pracuje w niedostatecznie zaizolowanych budynkach. Szacuje się, że problem ten dotyczy 72% jednorodzinnych domów mieszkalnych (ok. 3,6 mln), połowy budynków wielorodzinnych i ok. 70%...

Większość Polaków żyje i pracuje w niedostatecznie zaizolowanych budynkach. Szacuje się, że problem ten dotyczy 72% jednorodzinnych domów mieszkalnych (ok. 3,6 mln), połowy budynków wielorodzinnych i ok. 70% budynków niemieszkalnych.

Łukasz Kasprzyk KLIMOSZ Sp. z o.o. Nowoczesne ekologiczne systemy grzewcze

Nowoczesne ekologiczne systemy grzewcze Nowoczesne ekologiczne systemy grzewcze

Rozwiązań związanych z systemem grzewczym budynku jest bardzo dużo. Od dłuższego czasu inwestorzy zauważyli, że należy łączyć różne typy systemów grzewczych, aby osiągnąć wyraźne zmniejszenie kosztów związanych...

Rozwiązań związanych z systemem grzewczym budynku jest bardzo dużo. Od dłuższego czasu inwestorzy zauważyli, że należy łączyć różne typy systemów grzewczych, aby osiągnąć wyraźne zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku przy jednoczesnym zapewnieniu sobie komfortu cieplnego.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

mgr inż. Eligiusz Huk, mgr inż. Małgorzata Jakubiak, mgr inż. Paweł Krupicz Pompy ciepła w IKEA

Pompy ciepła w IKEA Pompy ciepła w IKEA

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono...

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono koszty eksploatacji systemu grzewczego.

dr inż. Michał Szymański, mgr inż. Aleksandra Nyka, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacja fotowoltaiczna dla Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej

Instalacja fotowoltaiczna dla Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej Instalacja fotowoltaiczna dla Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej

Sektor energii słonecznej to obecnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi energetyki. Komisja Europejska uznała energię słoneczną za strategiczne źródło zaopatrzenia UE w energię w przyszłości.

Sektor energii słonecznej to obecnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi energetyki. Komisja Europejska uznała energię słoneczną za strategiczne źródło zaopatrzenia UE w energię w przyszłości.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.