Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Kolor elektrody – czy i jakie ma znaczenie

Spawanie metodą TIG wymaga zastosowania odpowiednich elektrod nietopliwych. Ich ogromna różnorodność sprawia, że w zależności od rodzaju obrabianego materiału, możemy perfekcyjnie dobrać idealnie dopasowaną elektrodę. Jak jednak dokonać tego wyboru? Radzą specjaliści ze sklepu Expondo.pl. Kolor ma znaczenie!

Wszystkie kolory tęczy – od czego zależy kolor elektrod?

Okazuje się, że pozornie zupełnie losowe kolory obecnych na rynku elektrod mają tak naprawdę kolosalne znaczenie i zdecydowanie warto się z nimi zapoznać.

Wybór odpowiedniej elektrody to nie jest proste zadanie. W szczególności osoby rozpoczynające swoją przygodę ze spawaniem mogą mieć spory problem z wyborem właściwej elektrody. Poza swoim kolorem, elektrody różnią się od siebie przeznaczeniem i materiałem, z jakiego zostały wykonane.

Aby ułatwić domowym majsterkowiczom oraz profesjonalnym wykonawcom odróżnienie elektrod i uszeregowanie ich w zależności od ich zastosowania, wprowadzony został bardzo praktyczny system ich oznaczania, polegający na wykorzystaniu określonych kolorów do pomalowania końcówek poszczególnych elektrod. Dzięki temu rozwiązaniu, w szczególności osoby pracujące z różnego rodzaju metalami, mogą bez trudu odnaleźć odpowiednią elektrodę w swoich zbiorach, bez konieczności odczytywania ich oznaczeń.

Różne kolory precyzyjnie określają materiał, jaki został wykorzystany do wykonania danej elektrody. Głównym surowcem służącym do produkcji elektrod nietopliwych jest wolfram, lecz w zależności od docelowego zastosowania danej elektrody, stosowane są również różnego typu domieszki. To właśnie te domieszki odpowiedzialne są za specyficzne właściwości konkretnych elektrod. Powszechnie przyjmuje się, że wszystkie elektrody nietopliwe określane są mianem elektrod wolframowych, lecz warto mieć na uwadze, że w większości przypadków zawierają różnego rodzaju domieszki.

 

Expondo

Elektrody zielone

Podstawowym rodzajem, jeśli chodzi o elektrody nietopliwe przeznaczone do spawania metodą TIG, są elektrody wykonane w 99,5% z czystego wolframu (pozostałą część stanowią powstałe w wyniku procesów produkcyjnych zanieczyszczenia). Są one oznaczane przy pomocy końcówek w kolorze zielonym, zaś ich skrótowa nazwa to WP.

Elektrody w kolorze zielonym przeznaczone są do pracy przy użyciu prądu przemiennego typu AC, szczególnie w przypadku sinusoidalnego przebiegu wykazują się najlepszą stabilnością łuku. Ze wszystkich dostępnych na rynku elektrod nietopliwych to właśnie elektrody zielone cechują się najszybszym zużyciem. Nie nadają się one również do spawania przy wykorzystaniu prądu stałego. Zielone elektrody przeznaczone są do spawania aluminium oraz magnezu, a także ich stopów i można je wykorzystywać na przykład w spawarce Stamos Germany S-WIGMA 250.

 

Elektrody czerwone

Elektrody z końcówkami wykończonymi w kolorze czerwonym są nazywane elektrodami torowymi. Zostały one wykonane w 98% z wolframu z dodatkiem 2% tlenku toru. Ich skrótowe oznaczenie to WT20.

Elektrody czerwone doskonale współpracuję z prądem stałym DC o polaryzacji ujemnej. Przy pomocy tego typu elektrod można z łatwością spawać stale niskostopowe oraz wysokostopowe, stopy aluminium, niklu, miedzi oraz tytanu. Ta zdecydowanie najbardziej popularna elektroda nietopliwa jest wyjątkowo trwała, a ponadto cechuje się dużą stabilnością łuku i bardzo dobrym zajarzeniem.

Kolejną jej zaletą jest fakt, że podczas pracy wytrąca się zdecydowane najmniej wolframu, który następnie trafia do spawanej spoiny. Ze względu na to, że podczas ostrzenia elektrod torowych wzbijane są w powietrze niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia pyły z zawieszonym w nich tlenkiem toru, elektrody WT20 są stopniowo wycofywane z użycia i zastępowane elektrodami w kolorze szarym oraz złotym.

 

Elektrody szare

Wykonane z połączenia wolframu (98%) oraz ceru (2%) elektrody oznaczane są kolorem szarym. Ta niezwykle uniwersalna elektroda posiada szerokie spektrum zastosowania i może być wykorzystywana do pracy zarówno z prądem przemiennym, jak i stałym.

Oznaczane skrótem WC20 elektrody szare najlepiej sprawdzają się podczas spawania aluminium, ale oprócz tego doskonale współpracują z magnezem, miedzią, tytanem i niklem, a także stalą niskostopową i wysokostopową.

 

Elektrody złote

Do produkcji elektrod złotych – oznaczanych także jako elektrody WL15 – wykorzystany został wolfram w stężeniu 98,5% oraz tlenku lantanu w stężeniu 1,5%. Elektrody te wyróżniają się fantastycznymi właściwościami, jeśli chodzi o pierwsze i ponowne ich zajrzenie. Oprócz tego doskonale utrzymują stabilność łuku, dzięki czemu sprawdzą się świetnie podczas spawania wysokimi prądami.

Złote elektrody mogą być wykorzystywane do spawania oba rodzajami prądu – stałym oraz przemiennym. Mogą być one wykorzystywane do spawania stali niskostopowych i wysokostopowych, a także tytanu, aluminium, miedzi oraz stopów magnezu.

 

Elektrody niebieskie

Oznaczane jako WL20 elektrody niebieskie, podobnie jak te w kolorze złotym, zostały wykonane z wolframu z domieszką tlenku lantanu, lecz w nieco większym stężeniu wynoszącym 2%. Nadają się do spawania plazmą oraz świetnie współpracują zarówno z prądem stałym, jak i zmiennym.

Doskonale sprawdzają się podczas spawania zautomatyzowanego, ponieważ posiadają świetne właściwości zajarzenia. Niebieskie elektrody wykorzystuje się do spawania stali niskostopowej i wysokostopowych, aluminium, tytanu, miedzi i stopów magnezu.

 

Elektrody purpurowe

Purpurowe elektrody poza wolframem w stężeniu 98,15% zawierają dodatek tlenków lantanu oraz ceru w stężeniach odpowiednio 1,75% oraz 0,095%. Oznaczane jako WX3 elektrody dedykowane są pracy z prądem stałym DC.

Ich łatwe zajarzenie łuku sprawia, że są one chętnie wykorzystywane przy spawaniu niskimi wartościami prądu oraz podczas spawani automatycznego. Nie są one zalecane do spawania aluminium – można jednak przy ich pomocy spawać miedź, tytan i nikiel, a także stali niskostopową i wysokostopową. Dane do artykułu zebrałem ze strony www.expondo.pl/spawarki-mma/

   08.09.2017

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl