RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ograniczenie zapotrzebowania na energię do wentylacji pomieszczeń handlowych centralnymi strefowymi urządzeniami wentylacyjnymi

Limitation of energy demand for ventilation of commercial premises with central zone ventilation devices

Zadaniem wentylacji i klimatyzacji jest, aby w pomieszczeniach zapewnić komfort cieplny/Redakcja RI

Zadaniem wentylacji i klimatyzacji jest, aby w pomieszczeniach zapewnić komfort cieplny/Redakcja RI

Zastosowanie w wentylacji pomieszczeń handlowo-usługowych wysokosprawnych urządzeń do odzysku ciepła z powietrza wywiewanego oraz zaprojektowanie układu z regulacją jakościowo-ilościową może w dużym stopniu ograniczyć moce maksymalne takich urządzeń jak nagrzewnica lub chłodnica, a także zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do uzdatniania i transportu powietrza w cyklu całorocznym. Kolejne oszczędności to ograniczenie czasu działania nagrzewnic strefowych i kosztów serwisowo-remontowych, np. związanych z wymianą filtrów czy łożysk, dzięki zmiennemu strumieniowi powietrza.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów

Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów

Efektem rozbudowy i modernizacji ursynowskiego ratusza jest montaż nowoczesnego i efektywnego energetycznie systemu klimatyzacji, który zapewnia komfortową i cichą pracę. Zastosowany system VRF firmy Panasonic...

Efektem rozbudowy i modernizacji ursynowskiego ratusza jest montaż nowoczesnego i efektywnego energetycznie systemu klimatyzacji, który zapewnia komfortową i cichą pracę. Zastosowany system VRF firmy Panasonic spełnił wszystkie wymagania inwestora dotyczące energooszczędności, wysokiej wydajności, elastyczności działania i efektywności. Składająca się z 250 pomieszczeń siedziba Urzędu Dzielnicy Warszawa-Ursynów to obecnie największy budynek w Polsce, w którym zainstalowano nowoczesny system VRF.

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

LG ELECTRONICS POLSKA SP. Z O.O Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022

Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022 Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022

W roku 2022 firma LG Electronics przygotowała dla swoich Klientów wiele nowości w segmencie klimatyzatorów pokojowych typu RAC. Niemal wszystkie ich modele zostały odświeżone o dodatkowe funkcjonalności....

W roku 2022 firma LG Electronics przygotowała dla swoich Klientów wiele nowości w segmencie klimatyzatorów pokojowych typu RAC. Niemal wszystkie ich modele zostały odświeżone o dodatkowe funkcjonalności. Pojawiły się także nowe urządzenia, takie jak jednostka Artcool Beige – w stylowym, beżowym kolorze.

W artykule:
  • Specyfika zagadnienia wentylacji lokali w wielkopowierzchniowych centrach handlowych
  • Sposób wyliczenia efektywności energetycznej systemu
  • Charakterystyka analizowanego obiektu
  • Systemy wentylacyjne umożliwiające indywidualne kształtowanie mikroklimatu w każdym pomieszczeniu
  • Oszacowanie całorocznego zapotrzebowania na energię układu wentylacyjnego

Od kilkudziesięciu lat obserwuje się w branży handlowej tendencje przenoszenia tradycyjnych sklepów usytuowanych w pierzei placów i ulic do wielkopowierzchniowych centrów handlowych, gdzie są one lokowane wzdłuż wewnętrznych pasaży [1]. Najważniejszymi pomieszczeniami w obiektach handlowo-usługowych są sale sprzedaży oraz pomieszczenia usługowe dostępne dla klientów. Poza zagwarantowaniem klientom właściwej obsługi, istotnym aspektem przyczyniającym się do zwiększenia przychodów w tego typu obiektach jest również zapewnienie odpowiedniego klimatu wewnętrznego [2].

Należy pamiętać, że dla pomieszczeń usytuowanych w tym samym obiekcie, a mających różne przeznaczenie wymagania związane z mikroklimatem mogą się znacznie różnić. W pomieszczeniach, w których przebywa się krócej niż 2,5–3 godziny, zaleca się kształtowanie temperatury powietrza w funkcji temperatury powietrza zewnętrznego [3].

Ponadto obciążenia cieplno-wilgotnościowe obiektów handlowych charakteryzują się dużą losowością i dynamiką zmian wartości w przedziałach czasowych oraz w odniesieniu do poszczególnych branż. Dlatego mikroklimat w tego typu pomieszczeniach musi być kształtowany w wyniku mechanicznej wymiany odpowiednio uzdatnionego powietrza. System ten powinien się składać z następujących elementów [4, 8]:

  • uzdatnianie powietrza (oczyszczenie oraz obróbka cieplno-wilgotnościowa),

  • dostarczenie i dystrybucja powietrza w pomieszczeniu,

  • prawidłowa organizacja wymiany powietrza w pomieszczeniu,

  • odpowiednie usunięcie powietrza wentylującego z pomieszczenia,

  • odzyskiwanie energii z powietrza wywiewanego.

Zadaniem wentylacji i klimatyzacji w obiektach handlowo-usługowych jest takie uzdatnienie powietrza, żeby we wszystkich pomieszczeniach o każdej porze ich użytkowania zapewnione zostały parametry komfortu cieplnego, a w przerwach w użytkowaniu parametry minimalne (zima) bądź maksymalne (lato) przewidziane dla danego pomieszczenia [8]. Ponadto procesy uzdatniania i transportu powinny być przeprowadzane przy minimalnych nakładach energetycznych.

Systemem spełniającym powyższe wymagania jest wentylacja realizowana przez centralne systemy o dwustopniowym uzdatnianiu powietrza. Charakteryzują się one dwuetapową obróbką cieplno-wilgotnościową powietrza, tj. w pierwszej kolejności centralnie do parametrów odpowiednich dla wszystkich obsługiwanych stref, następnie indywidualnie do parametrów powietrza odpowiadających chwilowym obciążeniom cieplnym w poszczególnych strefach [5].

W przypadku rozpatrywanego systemu istnieje klika możliwości ograniczania zapotrzebowania na energię do procesów uzdatniania i transportu powietrza.

W kwestii zmniejszania zapotrzebowania dla procesów uzdatniania powietrza możliwe jest zastosowanie [6]:

  • częściowej recyrkulacji powietrza wywiewanego,

  • odzysku energii z powietrza wywiewanego,

  • ograniczenia czasu eksploatacji urządzeń,

  • pełnej regulacji bezpośredniej procesów uzdatniania.

Ograniczenie zapotrzebowania na energię do transportu powietrza można realizować poprzez [6]:

  • zmniejszenie strat ciśnienia na elementach nawiewnych i wywiewnych instalacji,

  • zastosowanie systemu wentylacji ze zmiennymi strumieniami powietrza,

  • zastosowanie regulacji bezpośredniej do sterowania pracą wentylatorów,

  • ograniczenie czasu eksploatacji urządzeń, tj. pracy wentylatorów.

Poniżej przedstawiono wpływ sprawności zainstalowanych urządzeń do odzysku energii z powietrza wywiewanego oraz zastosowania zmiennych strumieni powietrza wentylującego na maksymalne moce czynników energetycznych.

Efektywność energetyczna systemu

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych [7] w urządzeniach wentylacji mechanicznej ogólnej nawiewno-wywiewnej oraz klimatyzacji komfortu o wydajności przekraczającej 500 m3/h należy zastosować urządzenia do odzysku ciepła z powietrza wywiewanego o sprawności temperaturowej co najmniej 50%. Sprawność temperaturową ht można zdefiniować jako [9]:

gdzie:
tz – chwilowa temperatura powietrza zewnętrznego, °C;
tp – chwilowa temperatura powietrza wywiewanego, °C;
tz’ – temperatura powietrza zewnętrznego podgrzewanego lub ochładzanego w wymienniku, °C.

Po przekształceniu zależność na temperaturę zewnętrzną za wymiennikiem przyjmuje postać:

Moc nagrzewnicy przy i-tej temperaturze zewnętrznej oblicza się z równania [8]:

gdzie:
Vi – strumień powietrza wentylującego w i-tym przedziale temperatur zewnętrznych, m3/s;
ρ – gęstość powietrza uzdatnianego, kg/m3;
cp – ciepło właściwe powietrza, kJ/kgK;
ΔtiN – przyrost temperatury powietrza w nagrzewnicy,


tn –  temperatura powietrza za nagrzewnicą (zależna od chwilowych zysków ciepła jasnego w pomieszczeniu) w i-tym przedziale zewnętrznych temperatur, °C.

Całoroczne zapotrzebowanie na energię EN do podgrzania powietrza wentylującego oblicza się z zależności [5]:

gdzie:
τi – czas trwania i-tej temperatury zewnętrznej, h/rok.

Chwilową moc chłodniczą do obniżenia temperatury powietrza wentylującego przy chwilowej temperaturze powietrza zewnętrznego oblicza się z zależności [8]:

gdzie:
Vj – chwilowy strumień powietrza wentylującego w j-tym przedziale temperatury zewnętrznej, m3/s;
ΔtjCH – spadek temperatury powietrza ochładzanego (od temperatury za wymiennikiem do odzysku ciepła do wymaganej chwilowej temperatury nawiewu), °C.

Całoroczne zapotrzebowanie na energię do obniżania temperatury powietrza nawiewanego ECH można obliczyć z zależności [5]:

Chwilową moc elektryczną niezbędną do napędu wentylatora oblicza się z zależności [5]:

gdzie:
Δpi – spręż wentylatora, Pa;
ηwi – sprawność wentylatora;
ηpi – sprawność przekładni;
ηsi – sprawność silnika.

Zapotrzebowanie na energię do transportu powietrza w i-tych warunkach eksploatacji przyjmuje wtedy postać [5]:

Jeżeli roczny czas pracy układu do transportu powietrza podzielony zostanie na przedziały zależne od chwilowych wartości strumienia tłoczonego powietrza, to całoroczne zapotrzebowanie na energię do zasilania wentylatorów wyniesie [10]:

Wydajność wentylatora może być regulowana poprzez zmianę jego prędkości obrotowej za pomocą falownika zamontowanego na silniku wentylatora. Wraz ze zmianą obrotów z η1 na η2 zmianie ulega jego wydajność V, spręż p oraz pobór mocy elektrycznej N zgodnie z poniższymi zależnościami [10]:

Działanie rozpatrywanych systemów omówiono na podstawie kształtowania komfortu cieplnego w pięciu pomieszczeniach handlowych o różnym przeznaczeniu, zlokalizowanych w galerii handlowej trzeciej generacji, która położona jest w drugiej strefie klimatycznej [11].

Charakterystyka obiektu

Analizowane pomieszczenia zlokalizowane są na najwyższej kondygnacji i nie mają zewnętrznych przegród przezroczystych. Pełnią następujące funkcje:

  • pomieszczenie 001: sklep odzieżowy o powierzchni ok. 400 m2, kubaturze ok. 2210 m3 i strumieniu powietrza wentylującego 1,32 m3/s,

  • pomieszczenie 002: księgarnia o powierzchni ok. 234 m2, kubaturze ok. 1290 m3 i strumieniu powietrza wentylującego 1,15 m3/s,

  • pomieszczenie 003: sklep obuwniczy o powierzchni ok. 60 m2, kubaturze ok. 331 m3i strumieniu powietrza wentylującego 0,35 m3/s,

  • pomieszczenie 004: sklep jubilerski o powierzchni ok. 50 m2, kubaturze ok. 277 m3 i strumieniu powietrza wentylującego 1,39 m3/s,

  • pomieszczenie 005: drogeria o powierzchni ok. 123 m3, kubaturze ok. 679 m3 i strumieniu powietrza wentylującego 0,78 m3/s,

Rys. 1. Rozkład maksymalnych i minimalnych bilansów ciepła w poszczególnych pomieszczeniach
w godzinach ich użytkowania dla warunków obliczeniowych w lipcu; rys. M. Matuszczak

Rys. 1. Rozkład maksymalnych i minimalnych bilansów ciepła w poszczególnych pomieszczeniach w godzinach ich użytkowania dla warunków obliczeniowych w lipcu
rys. M. Matuszczak

Na rys. 1 przedstawiono chwilowe bilanse ciepła jawnego wydzielanego w czasie użytkowania pomieszczeń dla lipca przy maksymalnych i minimalnych obliczeniowych zyskach ciepła z poszczególnych źródeł, takich jak:

  • przegrody nieprzezroczyste, w tym stropodach,

  • ludzie,

  • oświetlenie,

  • wyposażenie w sprzęt elektroniczny.

Natomiast na rys. 2 pokazano zmiany bilansu ciepła w poszczególnych pomieszczeniach użytkowanych w okresie zimowym przy minimalnych i maksymalnych obliczeniowych zyskach ciepła.

Z rys. 1 wynika, że choć w trakcie użytkowania zyski ciepła w poszczególnych lokalach zmieniają się w podobny sposób, wartości znacznie się różnią. Ponadto należy pamiętać, że w sposób losowy zmieniać się mogą zyski ciepła jawnego od ludzi. Podyktowane jest to porą dnia, roku oraz częstością i atrakcyjnością ofert zniżkowych przyciągających klientów.

Statyczne straty ciepła w warunkach obliczeniowych są na tyle małe, że w okresie minimalnych zysków w czterech pomieszczeniach utrzymywany jest dodatni bilans ciepła jawnego, co przedstawia rys. 2.

Przy tak losowo zmieniających się bilansach ciepła jawnego dla każdego pomieszczenia należy indywidualnie kształtować zdolność asymilacyjną powietrza nawiewanego. Można to osiągnąć poprzez regulację jakościową lub ilościowo-jakościową:

  • regulacja jakościowa charakteryzuje się zmiennymi przyrostami temperatury między powietrzem nawiewanym a wywiewanym przy zachowaniu stałego strumienia powietrza,

  • w przypadku regulacji ilościowo-jakościowej układ utrzymuje stałą różnicę temperatur, zmniejszając ilość strumienia do minimum – jest to zazwyczaj 60–50% maksymalnego strumienia powietrza nawiewanego do danej strefy i utrzymanie stałego minimalnego strumienia powietrza przy zmiennej różnicy temperatury powietrza wywiewanego i nawiewanego.

Systemy wentylacyjne

Poniżej omówione zostaną dwa systemy wentylacyjne umożliwiające indywidualne kształtowanie mikroklimatu w każdym pomieszczeniu.

Zyski ciepła dla warunków obliczeniowych okresu zimnego

Rys. 2. Maksymalne i minimalne zyski ciepła dla warunków obliczeniowych okresu zimnego
rys. M. Matuszczak

Na rys. 3 przedstawiono schemat urządzenia wentylacyjnego z otwartym przepływem powietrza, odzyskiem energii z powietrza wywiewanego w wymienniku obrotowym, nagrzewnicami strefowymi i bezpośrednim sterowaniem procesami uzdatniania powietrza.

  • Regulator centralny Rt steruje centralnymi procesami uzdatniania powietrza, takimi jak ogrzewanie w nagrzewnicy centralnej N oraz ochładzanie w chłodnicy przeponowej Ch.

  • Regulatory strefowe Rtp sterują natomiast pracą nagrzewnic strefowych N1, N2, N3, N4, N5.

Dzięki ścisłej współpracy regulatorów strefowych Rtp z regulatorem Rt możliwa jest minimalizacja zapotrzebowania na energię do uzdatniania powietrza.

    • W okresie zimowym nagrzewnica N podgrzewa w centrali powietrze do temperatury nawiewu, niezbędnej dla pomieszczenia o najwyższym chwilowym obciążeniu cieplnym. Powietrze do pozostałych stref podgrzewane jest do wymaganej temperatury nawiewu w nagrzewnicach strefowych.
    • W okresie letnim powietrze ochładzane jest centralnie do najniższej wymaganej temperatury nawiewu jednej z obsługiwanych stref, a w pozostałych strefach podgrzewane w nagrzewnicach strefowych do odpowiednich temperatur nawiewu.

Przy takiej konfiguracji sterowania układem co najmniej jedna nagrzewnica strefowa nie pracuje, co przekłada się na ograniczenie chwilowych mocy grzewczych oraz chłodniczych układu.

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię można również uzyskać poprzez racjonalne sterowanie jej odzyskiem na wymienniku obrotowym WO. W momencie występowania obliczeniowych temperatur zewnętrznych wymiennik pracuje ze swoją maksymalną sprawnością, natomiast w okresie przejściowym następuje stopniowy spadek jego sprawności [5].

Przykładowy sposób racjonalnego strefowania odzyskiem ciepła przedstawiono na rys. 4.

Schemat urzadzenia wentylacyjnego ze stalym strumieniem powietrza

Rys. 3. Schemat urządzenia wentylacyjnego ze stałym strumieniem powietrza nawiewanego, odzyskiem energii z powietrza wywiewanego w wymienniku obrotowym, nagrzewnicami strefowymi i regulacją bezpośrednią;
Oznaczenia: P 1–2 – przepustnica, Wo – wymiennik obrotowy, N – nagrzewnica, Ctpz – kapilara przeciwzamrożeniowa, Ch – chłodnica przeponowa, Wn – wentylator nawiewny, Ctn – czujnik temperatury powietrza nawiewanego, N 1–5 – nagrzewnice strefowe, Ctp – czujnik temperatury powietrza w pomieszczeniu, Rtp – regulator temperatury powietrza w pomieszczeniu, Rt – regulator temperatury, Ctz – czujnik temperatury zewnętrznej, Ctw – czujnik temperatury powierza wywiewanego, Ww – wentylator wywiewny, Pr – presostat
rys. M. Matuszczak [Przydróżny E., Szczęśniak S., Besler G.J., Wentylacja i klimatyzacja obiektów handlowo-usługowych, X International Conference: Air Conditioning, Air Protection and District Heating, Wrocław–Szklarska Poręba 2002]

Regulację jakościowo-ilościową powietrza nawiewanego do pomieszczeń przedstawiono na rys. 5. Zaproponowano urządzenie wentylacyjne ze zmiennymi strumieniami powietrza wentylującego, odzyskiem energii z powietrza wywiewanego w wymienniku obrotowym ze strefowymi nagrzewnicami oraz regulatorami przepływu z bezpośrednią regulacją procesów uzdatniania i transportu powietrza.

Powietrze wentylujące każdą strefę ustawiane jest na regulatorach Rv, sterowanych strefowymi regulatorami Rtp w funkcji różnicy temperatury między powietrzem nawiewanym i w pomieszczeniu, które są mierzone czujnikami temperatury Ctn i Ctp. Kiedy obciążenie cieplne pomieszczeń nie osiąga najwyższych wartości, utrzymywana jest maksymalna różnica temperatury powietrza nawiewanego w pomieszczeniu poprzez odpowiednie zmniejszanie strumieni powietrza przepływającego przez strefę na regulatorach przepływu Rv.

Parametrami pracy wentylatorów steruje się za pomocą regulatora wydatku RV. Regulator przepływu Rv każdej strefy wysyła sygnał o ustawieniu przepustnic do regulatora RV, który steruje prędkością obrotową wentylatorów w taki sposób, aby w co najmniej jednym regulatorze Rv przepustnice były całkowicie otwarte. W pozostałych regulatorach przepływu Rv o niższych oporach przepływu przepustnice przymykają się w celu wyrównania ciśnień.

W przypadku uzdatniania cieplnego powietrza następuje podobna jak w schemacie na rys. 3 korelacja między strefowymi regulatorami temperatury Rtp a centralnym regulatorem Rt [5].

Zmiany temperatury powietrza uzdatnianego

Rys. 4. Wykres t–tz przedstawiający zmiany temperatury powietrza uzdatnianego przy stałym maksymalnym strumieniu powietrza wentylującego
rys. M. Matuszczak [Przydróżny E., Szczęśniak S., Besler G.J., Wentylacja i klimatyzacja obiektów handlowo-usługowych, X International Conference: Air Conditioning, Air Protection and District Heating, Wrocław–Szklarska Poręba 2002]

Całoroczne zapotrzebowanie na energię

W celu oszacowania zapotrzebowania na energię do transportu i uzdatniania powietrza w okresie całorocznym pracę układu przedstawiono na wykresach t–tz (rys. 5 i rys. 6). Obrazują one zmiany temperatury powietrza w pomieszczeniu, powietrza nawiewanego oraz temperaturę za centralnymi i strefowymi wymiennikami ciepła w funkcji temperatury zewnętrznej.

Ponadto na wykresie przedstawiono optymalną sprawność wymiennika do odzysku w zależności od temperatury zewnętrznej.

Na rys. 5 pokazano wykres t–tz dla urządzenia wentylacyjnego z regulacją jakościową, czyli stałym maksymalnym strumieniem powietrza wentylującego (rys. 3). Natomiast na rys. 6 przedstawiono wykres t–tz dla układu wentylacyjnego realizującego regulację jakościowo-ilościową (rys. 4).

Wykresy te sporządzono, przyjmując:

  • maksymalny przyrost temperatury powietrza nawiewanego w pomieszczeniach ∆tp = 9°C;

  • maksymalną sprawność temperaturową wymiennika do odzysku energii ηt = 0,75.

Schemat urzadzenia wentylacyjnego ze zmiennymi strumieniami powietrza

Rys. 5. Schemat urządzenia wentylacyjnego ze zmiennymi strumieniami powietrza wentylującego, odzyskiem energii z powietrza wywiewanego w wymienniku obrotowym, indywidualnymi nagrzewnicami strefowymi i regulatorami przepływu oraz z bezpośrednią regulacją procesów uzdatniania i transportu powietrza;
Oznaczenia: P 1–2 – przepustnica, Wo – wymiennik obrotowy, N – nagrzewnica, Ctpz – kapilara przeciwzamrożeniowa, Ch – chłodnica przeponowa, Wn – wentylator nawiewny, Ctn – czujnik temperatury powietrza nawiewanego, N 1–5 – nagrzewnice strefowe, Ctp – czujnik temperatury powietrza w pomieszczeniu, Rtp – regulator temperatury powietrza w pomieszczeniu, Rt – regulator temperatury, Ctz – czujnik temperatury zewnętrznej, Ctw – czujnik temperatury powierza wywiewanego, Ww – wentylator wywiewny, Pr – presostat, Rv 1–2 – regulator zmiennego przepływu, Rv – regulator przepływu
rys. M. Matuszczak

Z wykresu t–tz przedstawionego na rys. 5 wynika, że w okresie letnim zachodzi konieczność centralnego ochładzania całego strumienia powietrza wentylującego, po czym wymagane jest podgrzanie powietrza w nagrzewnicach strefowych dla czterech z pięciu pomieszczeń.

Dzięki zastosowaniu regulacji jakościowo-ilościowej w znacznie większym zakresie można wykorzystać wymiennik do odzysku ciepła w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię cieplną do uzdatniania strumienia powietrza wentylującego. Jednocześnie w okresie letnim nie zachodzi konieczność ochładzania, a następnie podgrzewania strumieni powietrza w wymiennikach strefowych.

Na rys. 6 zamieszczono wykres przedstawiający zmiany strumieni powietrza wentylującego poszczególne pomieszczenia w funkcji temperatury zewnętrznej. W formie wykresu słupkowego przedstawiono zestawienie energii do ogrzewania EN, ochładzania ECh oraz transportu powietrza EE w cyklu całorocznym, zakładając dwuzmianową pracę urządzeń wentylacyjnych.

Wykres t–tz przedstawiający zmiany temperatury powietrza

Rys. 6. Wykres t–tz przedstawiający zmiany temperatury powietrza uzdatnianego przy zmiennym strumieniu powietrza wentylującego w zakresie 50–100%
rys. M. Matuszczak

Energia do uzdatniania i transportu powietrza w cyklu rocznym

Rys. 7. Zapotrzebowanie na energię do uzdatniania i transportu powietrza w cyklu rocznym
rys. M. Matuszczak

Z przedstawionego na rys. 7 zestawienia całorocznego zapotrzebowania na energię do transportu i uzdatniania powietrza wentylującego wynika, że zastosowanie układów ze zmiennym strumieniem pozwala na znaczne ograniczenie ilości energii do podgrzewania i transportu powietrza względem układów ze stałym maksymalnym strumieniem powietrza wentylującego.

Podsumowanie

Rozpatrywane urządzenia z nagrzewnicami strefowymi, zarówno ze stałym maksymalnym strumieniem powietrza nawiewanego, jak i ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego, są w stanie zapewnić wymagane parametry cieplne w kilku–kilkunastu pomieszczeniach handlowo-usługowych. Jednak zastosowanie wysokosprawnych urządzeń do odzysku ciepła z powietrza wywiewanego oraz zaprojektowanie układu z regulacją jakościowo-ilościową może w dużym stopniu ograniczyć nie tylko moce maksymalne urządzeń takich jak nagrzewnica lub chłodnica, ale również zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do uzdatniania i transportu powietrza w cyklu całorocznym.

Ponadto w urządzeniach ze zmiennym przepływem powietrza wentylującego ogranicza się czas działania nagrzewnic strefowych, co jest istotne przy zastosowaniu nagrzewnic elektrycznych.

Stosowanie zmiennych strumieni powietrza wentylującego pozwala także na zmniejszenie kosztów serwisowo-remontowych związanych z wymianą filtrów, łożysk itp.

Literatura

  1. Sompoliński M., Przydróżny E., Wentylacja i klimatyzacja galerii handlowej, „Rynek Instalacyjny” nr 11/2011.

  2. Szczęśniak S., Mikroklimat w obiektach handlowych i usługowych, „Ciepłownictwo Ogrzewnictwo Wentylacja” nr 2/2006.

  3. Przydróżny S., Ferencowicz J., Klimatyzacja, Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1988.

  4. Przydróżny E., Szczęśniak S., Besler G.J., Wentylacja i klimatyzacja obiektów handlowo-usługowych, X International Conference: Air Conditioning, Air Protection and District Heating, Wrocław–Szklarska Poręba 2002.

  5. Przydróżny E., Wysokosprawne systemy wentylacji i klimatyzacji – technologia i projektowanie, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2007.

  6. Przydróżna A., Ograniczenie zapotrzebowania energii do uzdatniania i transportu powietrza w urządzeniach wentylacyjnych z recyrkulacją lub odzyskiem energii, „Budownictwo i Inżynieria Środowiska” nr 1/2010.

  7. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).

  8. Pełech A., Wentylacja i klimatyzacja – podstawy, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2011.

  9. Roulet C.A., Heidt F.D., Foradini F., Pibiri M.C., Real heat recovery with air handling units, „Energy and Buildings” 33, 5 (2001).

  10. Przydróżny E., Schwitalla A., Zapotrzebowanie energii do całorocznej eksploatacji wentylatorów w układach ze zmiennymi strumieniami powietrza, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 8/2003.

  11. PN-EN 12831:2006 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania projektowego obciążenia cieplnego.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK Ile kosztuje wentylacja w budynku pasywnym?

Ile kosztuje wentylacja w budynku pasywnym? Ile kosztuje wentylacja w budynku pasywnym?

W budynkach mieszkalnych występują różne zanieczyszczenia (od ludzi, zwierząt, wyposażenia itp.). W normach i przepisach znaleźć można projektowe wartości minimalnego strumienia powietrza świeżego uzależnione...

W budynkach mieszkalnych występują różne zanieczyszczenia (od ludzi, zwierząt, wyposażenia itp.). W normach i przepisach znaleźć można projektowe wartości minimalnego strumienia powietrza świeżego uzależnione od założonej kategorii pomieszczenia. Jednym z najczęściej spotykanych, nie tylko w Polsce, rozwiązań jest wentylacja grawitacyjna. Wentylacja naturalna nie zawsze zapewnia wymagany strumień powietrza, dlatego w budynkach, w których została zastosowana, występować może syndrom chorego budynku,...

Waldemar Joniec Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Redakcja RI Nowoczesne centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne

Nowoczesne centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne Nowoczesne centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne

Jak pogodzić często wykluczające się zadania: minimalizację kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych i jednoczesne zapewnienie komfortu? Z tym dylematem projektanci zmagają się każdego dnia. Ich decyzje...

Jak pogodzić często wykluczające się zadania: minimalizację kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych i jednoczesne zapewnienie komfortu? Z tym dylematem projektanci zmagają się każdego dnia. Ich decyzje muszą wynikać z wnikliwej analizy, w której nie można pomijać m.in. specyficznych cech danego obiektu, oczekiwanych parametrów powietrza wewnętrznego, okresu użytkowania urządzeń i instalacji oraz możliwości ich rozbudowy lub modernizacji.

Jakub Jankowski Zamarzanie central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła

Zamarzanie central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła Zamarzanie central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła

Podczas zimy miewamy do czynienia z bardzo niskimi temperaturami powietrza zewnętrznego, dochodzącymi nawet do –25°C. Tak niskie temperatury do dobry sprawdzian poprawności doboru i dokładności montażu...

Podczas zimy miewamy do czynienia z bardzo niskimi temperaturami powietrza zewnętrznego, dochodzącymi nawet do –25°C. Tak niskie temperatury do dobry sprawdzian poprawności doboru i dokładności montażu instalacji wentylacyjnych.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 2)

Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 2) Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 2)

W artykule (cz. 1 w RI 12/2011) opisano systemy wentylacyjne stosowane w izolatkach septycznych i aseptycznych oraz w innych pomieszczeniach szpitalnych oddziałów zakaźnych. Ponieważ za pomocą powietrza...

W artykule (cz. 1 w RI 12/2011) opisano systemy wentylacyjne stosowane w izolatkach septycznych i aseptycznych oraz w innych pomieszczeniach szpitalnych oddziałów zakaźnych. Ponieważ za pomocą powietrza przenoszone są drobnoustroje chorobotwórcze, instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne tych pomieszczeń muszą spełniać odpowiednie wymagania techniczne i sanitarne.

Waldemar Joniec Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne

Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne

Przed każdym projektantem i inwestorem stoi zadanie jednoczesnego zminimalizowania kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. W większości wypadków te cele wykluczają się nawzajem, gdyż rozwiązanie tanie...

Przed każdym projektantem i inwestorem stoi zadanie jednoczesnego zminimalizowania kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. W większości wypadków te cele wykluczają się nawzajem, gdyż rozwiązanie tanie w inwestycji okazuje się przeważnie drogie w eksploatacji. Wybór powinien być zatem poprzedzony wnikliwą analizą, w której nie można pomijać konkretnych uwarunkowań danego obiektu i zakładanego okresu użytkowania urządzeń oraz instalacji, a także potencjalnej możliwości jej rozbudowy lub przyszłej...

Maciej Kosowski Kominek w domu z rekuperatorem

Kominek w domu z rekuperatorem Kominek w domu z rekuperatorem

„Energooszczędność przede wszystkim” – jest to hasło coraz bardziej popularne wśród inwestorów indywidualnych. Tanim, dodatkowym źródłem ciepła jest kominek, a znaczne obniżenie kosztów ogrzewania można...

„Energooszczędność przede wszystkim” – jest to hasło coraz bardziej popularne wśród inwestorów indywidualnych. Tanim, dodatkowym źródłem ciepła jest kominek, a znaczne obniżenie kosztów ogrzewania można uzyskać dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ale jak pogodzić obie te instalacje tak, aby ich użytkowanie nie stanowiło problemu?

Materiały PR Systemy dystrybucji powietrza

Systemy dystrybucji powietrza Systemy dystrybucji powietrza

System dystrybucji powietrza to element całościowego systemu komfortowej wentylacji, montowanego zgodnie z wymaganiami klienta. System wentylacji obejmuje centralną jednostkę wentylacyjną, innowacyjny...

System dystrybucji powietrza to element całościowego systemu komfortowej wentylacji, montowanego zgodnie z wymaganiami klienta. System wentylacji obejmuje centralną jednostkę wentylacyjną, innowacyjny system dystrybucji powietrza oraz wymiennik gruntowy.

mgr inż. Marcin Łuczak Triki automatyki

Triki automatyki Triki automatyki

W artykule scharakteryzowano rozwiązania zmierzające do optymalizacji zużycia energii przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów sterowania centralą wentylacyjną, czyli bez konieczności ponoszenia dodatkowych...

W artykule scharakteryzowano rozwiązania zmierzające do optymalizacji zużycia energii przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów sterowania centralą wentylacyjną, czyli bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów inwestycyjnych na urządzenia.Więcej na str. 75 Rynku Instalacyjnego 9/2009

EBM-PAPST Polska Sp. z o.o., Jacek Skotak Wentylatory typu „Plug Fans”

Wentylatory typu „Plug Fans” Wentylatory typu „Plug Fans”

Nowe wentylatory typu „Plug Fans” firmy ebm-papst zostały specjalnie zaprojektowane tak, by spełnić wymagania nowoczesnych central wentylacyjnych, ale mogą być także używane tam, gdzie wymagane są: wysoka...

Nowe wentylatory typu „Plug Fans” firmy ebm-papst zostały specjalnie zaprojektowane tak, by spełnić wymagania nowoczesnych central wentylacyjnych, ale mogą być także używane tam, gdzie wymagane są: wysoka sprawność, wydajność, możliwość sprostania dużym oporom przepływu, kompaktowa konstrukcja i płynna regulacja prędkości.

dr inż. Bogdan Nowak Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251 Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego,...

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego, które uwzględniane są przy projektowaniu instalacji oraz podczas oceny efektywności energetycznej budynków wynikającej z dyrektywy EPBD (energy performance of buildings directive) [2].

Dariusz Ryżkowski Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie...

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie w ogóle nie zwracano uwagi na punkty mówiące o szczególnych, przyszłościowych zakazach zawartych w tych regulacjach i skupiano się na rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z funkcjonowaniem branży chłodnictwa i klimatyzacji w zmienionej rzeczywistości. Czas jest jednak nieubłagany i wspomniane...

Waldemar Joniec Klimatyzatory – etykiety i przeglądy

Klimatyzatory – etykiety i przeglądy Klimatyzatory – etykiety i przeglądy

Energii elektrycznej zaczyna brakować latem, nie zimą. W dużych miastach podczas upałów sieć energetyczna jest niestabilna. Wpływ na to mają m.in. właśnie klimatyzatory. Ich sprzedaż wzrasta z roku na...

Energii elektrycznej zaczyna brakować latem, nie zimą. W dużych miastach podczas upałów sieć energetyczna jest niestabilna. Wpływ na to mają m.in. właśnie klimatyzatory. Ich sprzedaż wzrasta z roku na rok. Na rynku konkuruje kilka wiodących marek, a czołowi producenci wprowadzają do oferty coraz nowocześniejsze rozwiązania.

Jerzy Kosieradzki Klimatyzatory

Klimatyzatory Klimatyzatory

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Redakcja RI Zasady doboru klimatyzatorów

Zasady doboru klimatyzatorów Zasady doboru klimatyzatorów

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników. Zdarza się, że instalatorzy...

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników. Zdarza się, że instalatorzy montują urządzenia bez obliczania zapotrzebowania na moc, opierając się na analogiach lub niepewnych szacunkach.

Waldemar Joniec Nowe etykiety dla klimatyzatorów

Nowe etykiety dla klimatyzatorów Nowe etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają wysoką efektywność energetyczną, która znacznie przekracza poziomy ustanowione kilka lat temu dyrektywą 2002/31/WE. Konieczne stało się więc wprowadzenie nowych systemów...

Współczesne klimatyzatory osiągają wysoką efektywność energetyczną, która znacznie przekracza poziomy ustanowione kilka lat temu dyrektywą 2002/31/WE. Konieczne stało się więc wprowadzenie nowych systemów ich etykietowania.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK, mgr inż. Krzysztof Pszczoła Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV)

Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV) Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV)

Systemy klimatyzacyjne generują znaczące koszty eksploatacyjne budynków biurowych. Wciąż prowadzone są prace nad redukcją tych kosztów bez zmniejszania komfortu w pomieszczeniach. Jednym z rozwiązań może...

Systemy klimatyzacyjne generują znaczące koszty eksploatacyjne budynków biurowych. Wciąż prowadzone są prace nad redukcją tych kosztów bez zmniejszania komfortu w pomieszczeniach. Jednym z rozwiązań może być wentylacja indywidualna, pozwalająca utrzymywać komfort tylko w bezpośredniej bliskości użytkownika.

Redakcja RI Etykiety dla klimatyzatorów

Etykiety dla klimatyzatorów Etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą...

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą wiedzę o urządzeniach, mają też przynieść oszczędności energii elektrycznej rzędu 11 TWh rocznie do 2020 r.

Waldemar Joniec Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania

Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania

Od klimatyzatorów oczekuje się obecnie chłodzenia i osuszania powietrza latem, a w okresach przejściowych dogrzewania. Klimatyzator powinien też oczyszczać powietrze. Warto zatem wybierać spośród najlepszych...

Od klimatyzatorów oczekuje się obecnie chłodzenia i osuszania powietrza latem, a w okresach przejściowych dogrzewania. Klimatyzator powinien też oczyszczać powietrze. Warto zatem wybierać spośród najlepszych rozwiązań, gwarantujących energooszczędną eksploatację oraz najwyższy komfort temperatury i wilgotności.

dr inż. Kazimierz Wojtas Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia...

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą, zwane potocznie systemami „wody lodowej”, mogą pozostać nadal efektywną alternatywą w stosunku do systemów ze zmiennym przepływem czynnika ziębniczego („multisplit”) pod warunkiem zachowania podstawowych zasad na etapach projektowania, realizacji i eksploatacji systemu.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP

Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], zmienia wymagania odnośnie do energooszczędności budynków. Zaplanowano stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących...

Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], zmienia wymagania odnośnie do energooszczędności budynków. Zaplanowano stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej przegród budowlanych i zapotrzebowania na nieodnawialną energią pierwotną (w 2014, 2017 i 2012 r.) [2] oraz energooszczędności wentylacji i klimatyzacji [3].

Michał Dobrzyński Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro

Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro

Minęło już 10 lat od uchwalenia ustawy określającej zasady stosowania freonów CFC i HCFC w Polsce [1]. Niebawem minie 8 lat od opublikowania unijnego rozporządzenia nr 842/2006 o F-gazach regulującego...

Minęło już 10 lat od uchwalenia ustawy określającej zasady stosowania freonów CFC i HCFC w Polsce [1]. Niebawem minie 8 lat od opublikowania unijnego rozporządzenia nr 842/2006 o F-gazach regulującego wykorzystanie czynników z grupy HFC [2] oraz 5 lat od wydania „nowego” unijnego rozporządzenia nr 1005/2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową [3]. Za kilka miesięcy – z nowym rokiem – zakończy się kariera R22 w Europie.

dr inż. Kazimierz Wojtas Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania...

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania go do obliczeń zapotrzebowania na energię niezbędną do chłodzenia budynków. Niniejsze opracowanie należy traktować komplementarnie z artykułem komentującym procedurę obliczeniową zawartą w nowej wersji rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku,...

Redakcja RI Klimatyzatory - rynek i perspektywy

Klimatyzatory - rynek i perspektywy Klimatyzatory - rynek i perspektywy

Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na polskim rynku klimatyzacji. Są na nim obecne główne marki światowe oraz wiele mniejszych firm. Do niedawna w Polsce pomieszczenia chłodzone były w biurowcach, ale...

Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na polskim rynku klimatyzacji. Są na nim obecne główne marki światowe oraz wiele mniejszych firm. Do niedawna w Polsce pomieszczenia chłodzone były w biurowcach, ale wraz ze wzrostem poziomu życia rosną też nasze oczekiwania wobec komfortu w innych budynkach. Rynek klimatyzacji i wentylacji napędzały inwestycje w galerie i mniejsze obiekty handlowe oraz biurowe.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.