Wełna skalna okryje także chłód

Na zdjęciu: Joanna Pożeżyńska – manager produktu HVAC and FirePro w Dziale Zarządzania Produktowego i Doradztwa Technicznego firmy ROCKWOOL Polska
Na zdjęciu: Joanna Pożeżyńska – manager produktu HVAC and FirePro w Dziale Zarządzania Produktowego i Doradztwa Technicznego firmy ROCKWOOL Polska
Fot. Rockwool Polska

Rozmowa z Joanną Pożeżyńską – manager produktu HVAC and FirePro w Dziale Zarządzania Produktowego i Doradztwa Technicznego firmy ROCKWOOL Polska

Nie wyobrażamy sobie dziś biur, hoteli, centrów handlowych czy budynków mieszkalnych bez klimatyzacji. Jaki to ma wydźwięk w kontekście izolacji?

Rzeczywiście wentylacja mechaniczna i klimatyzacja występuje dziś powszechnie praktycznie we wszystkich typach budynków. Ale to rodzi pewne konsekwencje. Ilość energii, którą musimy zużyć do ochłodzenia budynku, bywa niewspółmiernie większa od ilości zużywanej na jego ogrzanie.

Skupialiśmy się dotąd na obudowie budynku, żeby ocieplone zostały ściany i dach, a obecnie więcej uwagi trzeba poświęcić izolowaniu instalacji, tak aby nie traciły one energii zużywanej właśnie na ogrzewanie i chłodzenie budynków. Dlatego tak ważny jest wybór jak najlepszego materiału izolacyjnego, który pozwoli utrzymać straty energii na racjonalnie niskim poziomie i zapewni prawidłowe działanie systemów instalacyjnych.

W związku z dynamicznym rozwojem branży instalacji chłodniczych do oferty ROCKWOOL wprowadziliśmy nowość – system izolacyjny TECLIT, który został stworzony z myślą o instalacjach chłodniczych i zimnej wody. Jego właściwości umożliwiają stosowanie go przy temperaturze medium od 0 do 250°C, czyli zarówno na instalacjach zimnych, gorących, jak i tych pracujących w zmiennych temperaturach.

System TECLIT jest uniwersalny – można izolować nim nie tylko instalacje w obiektach użyteczności publicznej, ale też wykorzystywać go w budynkach mieszkaniowych w systemach wentylacji mechanicznej i klimatyzacji.

Inwestorów interesuje koszt realizacji, a także jak najdłuższa i bezproblemowa eksploatacja. Czym by ich pani przekonała?

Bardzo istotnym atutem wełny skalnej jest jej stabilność wymiarowa. To parametr, który zdecydowanie wyróżnia wełnę na tle innych materiałów izolacyjnych. Jest ona odporna na działanie substancji chemicznych i czynników fizycznych. Czas nie wpływa na nią negatywnie – wełna skalna jest bardzo trwała, nie kurczy się, nie rozszerza, nie jest wrażliwa na wahania temperatur – i tym samym nie zmieniają się jej parametry izolacyjne.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że otuliny TECLIT PS mają najniższy współczynnik przewodzenia ciepła na rynku izolacji przeznaczonych do „zimnych” instalacji i bardzo wysoki opór dyfuzyjny.

System TECLIT jest skutecznym zabezpieczeniem przed kondensacją pary wodnej, dlatego może być bezpiecznie stosowany w izolacjach instalacji chłodniczych.

Skuteczną barierę paroszczelną zapewnia w tym wypadku pięciowarstwowa powłoka aluminiowa wzmocniona włóknem szklanym, którą pokryte są zarówno otuliny, jak i maty lamelowe.

Z kolei instalatorzy cenią łatwy montaż.

Szybkość i łatwość montażu to także cechy charakteryzujące nowy system TECLIT. Montaż izolacji w zasadzie nie różni się od standardowej izolacji rurociągów materiałami z wełny skalnej.

Materiał ma odpowiednio dobraną gęstość i jest na tyle sztywny, że z pomocą noża można z łatwością docinać go do wymaganych rozmiarów i kształtów.

Elementów systemu TECLIT nie trzeba kleić, co znacznie przyspiesza proces izolowania – otuliny wyposażone są w zakładki samoprzylepne ułatwiające montaż.

W systemie dostępne są też taśmy aluminiowe do zabezpieczania styków poszczególnych elementów izolacji.

Wyniki testów, które przeprowadziliśmy, wskazują, że izolację systemem TECLIT układa się zdecydowanie szybciej – możemy oszczędzić od 35%, w przypadku skomplikowanych instalacji, do nawet 50% czasu dla prostych odcinków.

W skład systemu TECLIT wchodzi pięć głównych elementów:

  • Pierwszym są otuliny TECLIT PS z wełny skalnej, które pokryte są wielowarstwową powłoką aluminiową wzmocnioną włóknem szklanym.
  • Następnie maty lamelowe TECLIT LM do izolacji skomplikowanych elementów instalacji, np. armatury – zaworów, kołnierzy, pomp itp. – są one również pokryte tą samą powłoką paroszczelną.
  • Dalej mamy uchwyty TECLIT HA wykonane z wełny o bardzo dużej gęstości, pokryte powłoką paroszczelną. Elementy te zapewniają ciągłość izolacji, niwelując mostki termiczne, i jednocześnie przenoszą obciążenia związane z ciężarem instalacji. Daje to gwarancję, że izolacja nie ulegnie uszkodzeniom pod wpływem ciężaru w miejscu podwieszania, czyli bezpośrednio pod obejmami stalowymi.
  • Kolejnymi częściami systemu są taśmy TECLIT AT. To taśma aluminiowa wzmocniona siatką z włókna szklanego przeznaczona do klejenia połączeń izolacji z folią aluminiową na instalacjach rurowych. Natomiast elastyczna taśma TECLIT FT przeznaczona jest do uszczelniania skomplikowanych połączeń izolacji na instalacjach, szczególnie miejsc przebicia paroszczelnej powłoki aluminiowej przez elementy instalacji, np. zawory.

Na co chciałaby pani zwrócić uwagę projektantom przy doborze materiału izolacyjnego?

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określa najważniejsze cechy, które powinny charakteryzować materiały izolacyjne. Grubość izolacji to jedna rzecz, ale bardzo ważnym aspektem jest zapis mówiący o tym, że wszystkie izolacje stosowane na instalacjach w budynkach powinny mieć właściwości nierozprzestrzeniające ognia, co oznacza, że klasa reakcji na ogień izolacji nie może być gorsza niż B-s3,d0.

Niestety na rynku wciąż możemy znaleźć materiały, które nie spełniają tych norm i nie zapewniają odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej. Często ich niższa cena bywa czynnikiem decydującym przy wyborze materiału izolacyjnego. Tymczasem system TECLIT jest dziś jedynym dostępnym na rynku niepalnym rozwiązaniem, o klasie reakcji na ogień A2–s1,d0, gwarantującym spełnienie wymagań prawnych w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.

Projektantom oddajemy do dyspozycji dobre materiały ułatwiające dobór właściwej izolacji i grupę doradców, którzy wspomagają pracę projektantów. Na naszej stronie internetowej można również znaleźć specjalny program kalkulacyjny Heatrock, który pomoże w obliczeniach dotyczących doboru izolacji termicznej instalacji technicznych.

Czytaj też: Rozwój technologii pomp ciepła w oparciu o transfer wiedzy do przemysłu >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   23.10.2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl