RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych

Economical and environmental factors of electric heating systems in new single-family buildings

Zużycie energii pierwotnej charakteryzuje jedynie jeden z aspektów oddziaływania budynków na środowisko.
Rys. redakcja RI

Zużycie energii pierwotnej charakteryzuje jedynie jeden z aspektów oddziaływania budynków na środowisko.


Rys. redakcja RI

Ogrzewanie elektryczne nowych i modernizowanych budynków mieszkalnych mogłoby być konkurencyjne pod względem ekonomicznym i ekologicznym (zwłaszcza w kontekście ograniczania niskiej emisji) w stosunku do innych rozwiązań, gdyby system energetyczny korzystał w dużej mierze z energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii i nie był obarczony tak wysokim współczynnikiem nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej.

Zobacz także

REGULUS-system Wójcik s.j. Grzejniki do pompy ciepła?

Grzejniki do pompy ciepła? Grzejniki do pompy ciepła?

Jeśli Twój klient zmienia ogrzewanie na pompę ciepła, nie zapomnij zaproponować mu wymiany grzejników na nowoczesne, sterowalne, niskotemperaturowe. Jeśli inwestor nie dokonał gruntownej termomodernizacji...

Jeśli Twój klient zmienia ogrzewanie na pompę ciepła, nie zapomnij zaproponować mu wymiany grzejników na nowoczesne, sterowalne, niskotemperaturowe. Jeśli inwestor nie dokonał gruntownej termomodernizacji swojego domu, pozostawienie dotychczasowych grzejników jest „błędem w sztuce”. Inwestorzy mają potem żal, że nikt ich o tej konieczności nie poinformował.

REGULUS-system Wójcik s.j. Jak podwyższyć moc grzejników? Dostępne są dwie drogi

Jak podwyższyć moc grzejników? Dostępne są dwie drogi Jak podwyższyć moc grzejników? Dostępne są dwie drogi

Gdy dysponujemy łatwo sterowalnym źródłem ciepła z dużym zakresem dostępnej mocy grzewczej, takim jak kocioł elektryczny, olejowy czy też gazowy, odpowiedź na zadane pytanie jest prosta: należy podwyższyć...

Gdy dysponujemy łatwo sterowalnym źródłem ciepła z dużym zakresem dostępnej mocy grzewczej, takim jak kocioł elektryczny, olejowy czy też gazowy, odpowiedź na zadane pytanie jest prosta: należy podwyższyć temperaturę czynnika grzewczego.

REGULUS-system Wójcik s.j. REGULUS-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła

REGULUS-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła REGULUS-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła

Jeśli decydujemy się na wymianę czegokolwiek, to na coś co jest lepsze, bardziej ekonomiczne, funkcjonalne, ładniejsze, a czasem także modne. Pamiętajmy jednak, że moda przemija…

Jeśli decydujemy się na wymianę czegokolwiek, to na coś co jest lepsze, bardziej ekonomiczne, funkcjonalne, ładniejsze, a czasem także modne. Pamiętajmy jednak, że moda przemija…

W artykule:

• Ogrzewanie elektryczne globalnym remedium na ograniczanie emisji smogu
• Wymagania techniczne w zapisach dotyczących efektywności energetycznej budynków
• Zakres analizy przeprowadzonej w celu określenia zasadności stosowania ogrzewania elektrycznego
• Porównanie wskaźników jednostkowego zapotrzebowania na energię pierwotną
• Porównanie emisji CO2 i pozostałych zanieczyszczeń
• Aspekty ekonomiczne poszczególnych systemów grzewczych

Zjawisko smogu jest ściśle związane z postępem cywilizacyjnym, głównie rozwojem przemysłu, ale także dążeniem do podniesienia komfortu życia. Jest jego uciążliwym, niechcianym i wstydliwym „produktem ubocznym”. Do rozwoju potrzebna jest energia, a ta produkowana jest głównie z paliw kopalnych, których spalanie jest podstawową przyczyną występowania smogu.

Szkodliwość oddziaływania zanieczyszczeń powietrza na zdrowie jest powszechnie znana i udokumentowana. Podobnie jak w przypadku palenia tytoniu negatywne skutki zdrowotne smogu nie pojawiają się od razu i nie wszyscy ludzie są jednakowo podatni na jego długotrwałe działanie. Stąd wieloletnie ignorowanie tego zjawiska i późniejsza tolerancja – przecież ciepło, energia i transport są nam niezbędne do życia i rozwoju, a walka ze smogiem kosztuje. Jednak po osiągnięciu pewnego poziomu życia i wzrostu świadomości pojawia się nacisk znaczącej części społeczeństwa na podjęcie w tej kwestii radykalnych działań (z czym mamy obecnie do czynienia w Polsce).

Podstawowym źródłem zanieczyszczeń odpowiedzialnych za występowanie zjawiska smogu jest spalanie niskiej jakości paliw w urządzeniach o małej efektywności – czyli paleniskach indywidualnych kotłów zasilających w ciepło przede wszystkim jednorodzinne budynki mieszkalne. Dotyczy to w głównej mierze emisji benzo(a)pirenu odpowiedzialnego za wzrost zachorowań na nowotwory oraz drobnych frakcji pyłu będących przyczyną zaostrzenia chorób górnych dróg oddechowych oraz układu krążenia.

Katastrofalny jest obecny stan budynków oraz urządzeń do ogrzewania. Konieczne są zatem bardzo szybkie działania wspierające termomodernizację budynków oraz wymianę kotłów na nowoczesne, niskoemisyjne urządzenia.

Jednym z możliwych rozwiązań jest zastosowanie ogrzewania elektrycznego, które nie powoduje lokalnej, „niskiej” emisji zanieczyszczeń. Celem niniejszego artykułu jest sprawdzenie, czy ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego może być konkurencyjne pod względem zużycia energii, emisji i ekonomicznym w porównaniu z innymi nośnikami energii na przykładzie budynku, który spełnia aktualne wymagania w zakresie ochrony cieplnej (nowego lub poddanego głębokiej termomodernizacji).

Wymagania techniczne

Zapisy dotyczące efektywności energetycznej budynków określone zostały w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT) [12], obowiązujących od 1 stycznia 2014 roku. Zakładają one stopniowe zwiększanie wymagań dotyczących ochrony cieplnej oraz efektywności energetycznej instalacji wykorzystywanych w budynkach.

Rozporządzenie to nie reguluje wprawdzie bezpośrednio kwestii związanych z zastosowaniem źródeł ciepła, jednak sformułowanie wymagań całościowych w odniesieniu do zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną bardzo wyraźnie promuje źródła energii charakteryzujące się niskim nakładem nieodnawialnej energii pierwotnej.

Osiągnięcie określonego w WT dla roku 2021 wskaźnika EP jedynie dzięki poprawie ochrony cieplnej budynku może być praktycznie niemożliwe, co wykazały analizy różnych autorów [1–7].

Efektywną metodą spełnienia wymagań stawianych nowo wznoszonym budynkom może być zatem wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, takich jak źródła odnawialne czy kogeneracja.

Energia elektryczna pochodząca z sieci elektroenergetycznej charakteryzuje się niemal trzykrotnie wyższym współczynnikiem nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej (wi = 3,0) w stosunku do paliw kopalnych (wi = 1,1). Oznacza to, że przy jednakowym zapotrzebowaniu na energię końcową zastosowanie w budynku źródła ciepła zasilanego energią elektryczną skutkowałoby niemal trzykrotnie wyższą wartością wskaźnika EPH+W w stosunku do budynku zasilanego paliwami kopalnymi. W praktyce może to uniemożliwić spełnienie warunku EP przy wykorzystaniu ogrzewania elektrycznego jako podstawowego źródła ciepła w budynku.

Zużycie energii pierwotnej charakteryzuje jedynie jeden z aspektów oddziaływania budynków na środowisko. Jednym z głównych nurtów działań w obszarze efektywności energetycznej jest obecnie ograniczenie emisji CO2 oraz wyeliminowanie smogu [8, 9, 10], którego główną przyczyną w Polsce jest emisja z indywidualnych palenisk domowych (tzw. niska emisja), dlatego warto zwrócić uwagę również na te aspekty eksploatacji źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.

Czytaj też: Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym >>>

Zakres analizy

W celu określenia potencjału źródeł ciepła zasilanych energią elektryczną przeanalizowano oddziaływanie na środowisko oraz efektywność ekonomiczną wybranych systemów ogrzewania wykorzystujących:

  1. ogrzewanie elektryczne (dynamiczne grzejniki akumulacyjne + pojemnościowy podgrzewacz c.w.u.);
  2. gruntową pompę ciepła (ogrzewanie podłogowe + pojemnościowy podgrzewacz c.w.u.);
  3. powietrzną pompę ciepła (ogrzewanie podłogowe + pojemnościowy podgrzewacz c.w.u.);
  4. kocioł węglowy klasy 5 (ogrzewanie grzejnikowe + pojemnościowy podgrzewacz c.w.u.);
  5. kocioł olejowy (ogrzewanie grzejnikowe + pojemnościowy podgrzewacz c.w.u.);
  6. gazowy kocioł kondensacyjny (ogrzewanie grzejnikowe + pojemnościowy podgrzewacz c.w.u.);
  7. kocioł biomasowy (na pelet) klasy 5 (ogrzewanie grzejnikowe + pojemnościowy podgrzewacz c.w.u.).

W przypadku wszystkich wariantów zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową odbywa się za pomocą systemu centralnego wyposażonego w zasobnik ciepła pozwalający na pokrycie dobowego zapotrzebowania na c.w.u.

W wariancie 1 ze względu na brak centralnego źródła ciepła zasobnik został wyposażony w dodatkową grzałkę elektryczną, dzięki czemu pełni on funkcję pojemnościowego podgrzewacza c.w.u. Przyjęte do analizy na podstawie [13] sprawności poszczególnych źródeł ciepła przedstawiono w tab. 1.

Analizę przeprowadzono dla przykładowego budynku jednorodzinnego o powierzchni 100 m2(tab 2).

  • W budynku tym zastosowano odzysk ciepła z powietrza wentylacyjnego o średniej sezonowej sprawności 65%, a jego przegrody spełniają wymagania szczegółowe WT dla roku 2017 w zakresie izolacyjności termicznej.
  • Charakterystyka energetyczna analizowanego budynku została określona zgodnie z normą PN-EN 13790 [15] oraz rozporządzeniem z 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej [13].
  • Parametry ochrony cieplnej budynku (izolacyjność przegród, odzysk ciepła) zostały dobrane w sposób umożliwiający osiągnięcie wymaganego poziomu EP przy zastosowaniu kotła gazowego współpracującego z kolektorami słonecznymi pokrywającymi 40% zapotrzebowania na c.w.u.
  • Charakterystykę energetyczną uzupełniono o obliczoną wartość zapotrzebowania na energię elektryczną na cele bytowe (tj. oświetlenie, zasilanie urządzeń RTV i AGD), z uwzględnieniem godzinowej charakterystyki występowania (wyrażonej za pośrednictwem udziału zużycia w godzinach strefy taryfowej dziennej).
Zestawienie przyjętych

Tabela 1. Zestawienie przyjętych w analizie sprawności poszczególnych źródeł ciepła

Zestawienie podstawowych parametrów

Tabela 2. Zestawienie podstawowych parametrów analizowanego budynku

Porównanie zapotrzebowania

Rys. 1. Porównanie zapotrzebowania na energię końcową dla analizowanych systemów

Dla przyjętych założeń obliczono zapotrzebowanie na energię końcową w przypadku poszczególnych systemów zaopatrzenia w ciepło (rys. 1). Obliczone wartości zapotrzebowania na energię końcową stały się następnie podstawą do dalszej analizy porównawczej.

Porównanie wskaźników jednostkowego zapotrzebowania na energię pierwotną

Porównanie wartości EP

Rys. 2. Porównanie wartości wskaźnika EP dla analizowanych systemów; rys. archiwum autorów (A. Trząski, A. Wiszniewski)

Na rys. 2 przestawiono wyniki obliczeń jednostkowego zużycia energii pierwotnej EP dla analizowanego budynku oraz rozpatrywanych systemów ogrzewania.

Zgodnie z wynikami obliczeń uzyskana wartość EP = 191,6 kWh/(m2 rok) dla systemu opartego na grzejnikach elektrycznych przeszło dwukrotnie przewyższa wartość dopuszczalną określoną przez WT 2017 [EP = 95 kWh/(m2 rok)]. Dzieje się tak pomimo wykorzystania przegród o wysokiej izolacyjności termicznej, zastosowania odzysku ciepła oraz wykorzystania kolektorów słonecznych.

Ponieważ dalsza poprawa ochrony cieplnej budynku byłaby bardzo kosztowna i stosunkowo mało efektywna, spełnienie warunku EP wymagałoby znacznego zwiększenia udziału energii odnawialnej (do poziomu 55% całkowitego zapotrzebowania na ciepło).

W przypadku systemów z pompami ciepła dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej pochodzącej z otoczenia uzyskano znacznie korzystniejszą wartość EP: 89,9 kWh/(m2 rok) dla pompy powietrznej oraz 77,0 kWh/(m2 rok) dla pompy gruntowej.

Najniższą wartość EP uzyskano dla kotła opalanego biomasą: 36,9 kWh/(m2 rok).

W przypadku paliw kopalnych uzyskano zbliżone wartości EP.

Niewielkie przekroczenie wartości dopuszczalnej w przypadku kotłowni olejowej mogłoby zostać stosunkowo łatwo zniwelowane dzięki poprawie rozwiązań w zakresie ochrony cieplnej budynku. W przypadku kotłowni węglowej wymagany poziom EP został wprawdzie przekroczony o przeszło 10 kWh/(m2 rok), jednak mógłby on zostać osiągnięty poprzez poprawę ochrony cieplnej budynku i/lub zwiększenie udziału energii pochodzącej z kolektorów słonecznych.

Czytaj też: Kontrowersje wokół Warunków Technicznych >>>

Porównanie emisji dwutlenku węgla

Kolejnym etapem analizy oddziaływania na środowisko było porównanie wielkości emisji szkodliwych substancji w ciągu roku.

Ze względu na fakt, że emisja poszczególnych substancji zależy nie tylko od rodzaju paliwa, ale również od konstrukcji kotła, wartości specyficznych wskaźników emisji mogą się zmieniać w dość szerokim zakresie.

Przykładowo w przypadku kotłów na paliwa stałe emisja pyłów może się zmieniać od ok. 62 g/GJ (dla kotłów 5 klasy) do ok. 620 g/GJ dla zasypowych kotłów pozaklasowych.

Zgodnie z wynikami analizy (rys. 3), podobnie jak w przypadku zużycia energii pierwotnej, najwyższą wartością emisji CO2 charakteryzuje się ogrzewanie elektrycznymi grzejnikami akumulacyjnymi (5,2 tCO2/rok). Znamienne jest jednak, że pomimo wyższego zużycia energii pierwotnej system wykorzystujący kocioł gazowy charakteryzuje się niższą emisją CO2 (1,9 tCO2/rok) niż systemy wykorzystujące powietrzną (2,4 tCO2/rok) lub gruntową (2,1 tCO2/rok) pompę ciepła.

Porównanie emisji pozostałych zanieczyszczeń – „niska emisja”

W przypadku emisji pozostałych zanieczyszczeń (pyły, SO2, NOx, B(a)P) szczególnym zagrożeniem jest emisja ze źródeł lokalnych na wysokości poniżej 40 m (tzw. niska emisja). Z powodu braku efektywnego rozproszenia zanieczyszczeń może ona w istotny sposób wpływać na zdrowie okolicznych mieszkańców, a w szczególności prowadzić do powstawania smogu.

W przypadku źródeł ciepła zasilanych energią elektryczną proces spalania realizowany jest zazwyczaj w znacznym oddaleniu od budynków mieszkalnych, a spaliny odprowadzane są na znacznie większą wysokość, co umożliwia skuteczne ich rozproszenie w atmosferze, w konsekwencji zmniejsza stężenie zanieczyszczeń oraz ogranicza ich szkodliwy wpływ na zdrowie. Z tego względu dla źródeł zasilanych energią elektryczną emisja powinna być interpretowana w inny sposób niż dla źródeł lokalnych i została wyróżniona na rys. 4.

Otrzymane wyniki wykazały znaczne zróżnicowanie poziomu emisji poszczególnych substancji dla analizowanych systemów. Szczególnie widoczna jest bardzo wysoka wartość emisji pyłów w przypadku kotła opalanego węglem (0,70 kg/rok) oraz biomasą (0,64 kg/rok). Ze względu na charakterystykę paliw kocioł węglowy cechuje się jednak znacznie większą emisją SO2 (9,8 kg/rok), podczas gdy kocioł opalany biomasą ma najwyższy wskaźnik emisji benzo(a)pirenu (0,26 g/rok).

Współczynniki emisji

Tabela 3. Współczynniki emisji dla poszczególnych nośników energii [źródła: „Wskaźniki emisyjności CO2, SO2, NOx, CO, i TSP dla energii elektrycznej na podstawie informacji zawartych w Krajowej bazie o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji za 2015 rok” - KOBiZE, 2017; „Instrukcja wypełnienia części ekologiczno-technicznej wniosku składanego w ramach Programu Pilotażowego KAWKA” - WFOŚiGW, 2013; „Możliwości techniczno-technologiczne poprawy jakości powietrza w sezonie grzewczym” - Sobolewski A., Matuszek K., Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, konferencja z cyklu „Skuteczny program finansowania poprawy jakości powietrza w Subregionie Sądeckim”, Nowy Sącz, 31 marca 2014.]

Porównanie emisji CO2

Rys. 3. Porównanie emisji CO2 dla analizowanych systemów; rys. archiwum autorów (A. Trząski, A. Wiszniewski)

Porównanie emisji zanieczyszczeń

Rys. 4. Porównanie emisji zanieczyszczeń dla analizowanych systemów: a) pyły, b) SO2, c) NOx, d) benzo(a)piren; rys. archiwum autorów (A. Trząski, A. Wiszniewski)

Nieco mniejsze różnice występują w przypadku emisji NOx, która zmienia się od 1,2 kg/rok (dla kotła gazowego) do 4,5 kg/rok (w przypadku kotła węglowego).

Czytaj też: Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego >>>

Aspekty ekonomiczne

W ramach przeprowadzonej analizy porównano efektywność ekonomiczną poszczególnych systemów grzewczych w 15-letnim cyklu życia, przy założeniu stopy dyskonta na poziomie 3%. W tym celu na podstawie obliczonego zapotrzebowania na energię końcową oraz kosztów dostawy nośników energii (tab. 4) określono koszty zakupu energii na cele grzewcze.

Dane uzupełniono następnie o wysokość podstawowych kosztów obsługi źródeł ciepła oraz wartość nakładów inwestycyjnych, z uwzględnieniem zarówno kosztów samego źródła ciepła, jak i pozostałych niezbędnych elementów analizowanych systemów zaopatrzenia w ciepło (tab. 5).

Efektywność ekonomiczną poszczególnych systemów wyrażono za pomocą dwóch wskaźników:

  • LCC – koszt w cyklu życia, obliczony jako suma zdyskontowanych w 15-letnim cyklu życia nakładów finansowych,
  • ZKE – zdyskontowany koszt energii, obliczony jako stosunek kosztów w cyklu życia odniesiony do zdyskontowanej sumy ciepła dostarczonego przez źródło w cyklu życia.

Zgodnie z wynikami obliczeń wykonanych dla analizowanego budynku koszty ogrzewania w 15-letnim cyklu życia byłyby najniższe przy wykorzystaniu kotła węglowego (LCC = 35 432 zł, ZKE = 0,60 zł/kWh).

Pomimo najniższych kosztów eksploatacyjnych najmniej opłacalne okazały się systemy oparte na pompach ciepła, co jest spowodowane wysokim udziałem nakładów inwestycyjnych (rys. 5).

Co ciekawe, dla przyjętych założeń ogrzewanie elektryczne okazało się bardziej opłacalne (LCC = 41 204 zł, ZKE = 0,70 zł/kWh) niż zastosowanie kotła na biomasę, olej opałowy, a nawet gaz ziemny (LCC = 42 319 zł, ZKE = 0,72 zł/kWh). Było to możliwe dzięki:

  • stosunkowo niewielkim nakładom inwestycyjnym (brak odrębnego źródła ciepła, kosztownego wyposażenia kotłowni, dodatkowego przyłącza lub zasobnika paliwa),
  • wykorzystaniu niższej taryfy nocnej oraz opłat stałych związanych z dostawą innych nośników energii,
  • uniknięciu okresowych przeglądów kotła oraz instalacji kominowej.

Podsumowanie i wnioski

W przypadku nowo wznoszonych budynków pomimo stosunkowo niskiego zapotrzebowania na energię końcową spełnienie warunku EPmax przy wykorzystaniu ogrzewania elektrycznego wymagałoby znacznych nakładów inwestycyjnych związanych z ograniczeniem zapotrzebowania na energię końcową oraz wykorzystaniem energii odnawialnej.

Analiza emisji szkodliwych substancji do atmosfery wykazała, że w kontekście przeciwdziałania globalnemu ociepleniu ogrzewanie elektryczne (bez wykorzystania pomp ciepła) cechuje się 2–3-krotnie wyższym wskaźnikiem emisji dwutlenku węgla do atmosfery niż systemy wykorzystujące kotły na paliwa kopalne (w tym węgiel).

Zestawienie przyjętych

Tabela 4. Zestawienie przyjętych w analizie kosztów poszczególnych nośników energii (stan na 1.07.2017)

Zestawienie nakładów

Tabela 5. Zestawienie nakładów początkowych oraz kosztów eksploatacyjnych dla analizowanych systemów

Porównanie kosztów

Rys. 5. Porównanie kosztów w cyklu życia analizowanych systemów; rys. archiwum autorów (A. Trząski, A. Wiszniewski)

Z kolei analiza zanieczyszczeń przyczyniających się do powstawania smogu wykazała, że ogrzewanie elektryczne charakteryzuje się niższymi wartościami emisji w stosunku do wykorzystania kotłowni lokalnych na paliwa stałe (w tym biomasę). Ponadto emisja szkodliwych substancji występuje na znacznej wysokości i w oddaleniu od skupisk ludzkich, co umożliwia jej skuteczne rozproszenie, a dzięki mniejszym stężeniom zanieczyszczeń ograniczenie szkodliwego wpływu na zdrowie.

Pomimo stosunkowo wysokiej jednostkowej ceny energii elektrycznej wykorzystanie taryf pozaszczytowych, niższe nakłady inwestycyjne, koszty stałe dostawy energii oraz koszty obsługi systemu grzewczego sprawiają, że w przypadku nowych budynków o niedużym zapotrzebowaniu na ciepło (tj. spełniającym wymagania WT 2017) ogrzewanie elektryczne może być konkurencyjne ekonomicznie w porównaniu do systemów tradycyjnie uważanych za rozwiązania tańsze, takich jak kocioł gazowy.

streszczenie

W artykule przeanalizowano zasadność stosowania ogrzewania elektrycznego w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych spełniających wymagania dotyczące ochrony cieplnej określone w WT 2017. W tym celu wyznaczono i porównano zużycie energii pierwotnej, emisję dwutlenku węgla, „niską emisję” oraz koszty w cyklu życia związane z ogrzewaniem budynku przy wykorzystaniu różnych nośników i technik ogrzewania.

Analiza wykazała, że niemożliwe jest spełnienie wymagań WT 2017 przez budynek ogrzewany wyłącznie energią elektryczną w zakresie wskaźnika EP. Charakteryzuje się on również najwyższą emisją dwutlenku węgla. Z kolei wyeliminowanie „niskiej” emisji oraz stosunkowo niskie koszty w cyklu życia sprawiają, że ten sposób ogrzewania może być konkurencyjny w stosunku do pozostałych technologii i nośników energii.



abstract

In the paper the grounds for the use of electric heating in single family buildings meeting the thermal protection requirements set in WT 2017 were analyzed. To achieve this, primary energy consumption, carbon dioxide and low-stack emissions as well as life cycle costs associated with building heating using various energy sources and technologies were estimated and compared.

The analysis indicated that for a building heated solely with electricity it is impossible to meet the primary energy index requirements set in WT 2017. Moreover the electric heating results in the highest carbon dioxide emission. On the other hand possible elimination of low-stack emissions, and relatively low life cycle costs makes this way of heating competitive with other technologies and energy sources.

 

Literatura

  1. Cholewa T., Siuta-Olcha A., Analiza efektywności energetycznej wybranych systemów grzewczych stosowanych w budynkach wielorodzinnych, „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja” nr 9/2014.
  2. Jadwiszczak P., Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2014.
  3. Kubski P., O możliwości poprawy wskaźnika EP budynku przez zastosowanie pompy ciepła, „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja” nr 10/2011.
  4. Pitry R., Czy nadal możliwa jest w Polsce budowa domu jednorodzinnego ogrzewanego kotłem na paliwo węglowe bez zastosowania dodatkowych rozwiązań?, „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja” nr 6/2014.
  5. Trząski A., Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE cz. 1, „Rynek Instalacyjny” nr 7–8/2015.
  6. Trząski A., Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE cz. 2, „Rynek Instalacyjny” nr 10/2015.
  7. Trząski A., Przykład dostosowania budynku biurowego do wymagań w zakresie EP po roku 2020, „Materiały Budowlane” nr 1/2016.
  8. Reizer M., Juda-Rezler K., Maciejewska K., Source apportionment of episodic PM10 air pollution in Polish urban areas, „ProScience” 2014, Vol. 1, Digilabs S.a.s.
  9. Świtalska K., Dwie twarze niskiej emisji, „Logistyka Odzysku” nr 4/2014.
  10. Zawada M., Starostka-Patyk M., Energy Efficiency in the Context of Low-stack Emissions Reduction on the Example of the City of Czestochowa, „Transportation Research Procedia” 2016, Vol. 16.
  11. Kaczmarczyk M. et al., Niska emisja. Od przyczyn występowania do sposobów eliminacji, Geosystem, Kraków 2015.
  12. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2013, poz. 926).
  13. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (DzU 2014, poz. 888).
  14. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU nr 89/1994, poz. 414, z późn. zm.).
  15. PN-EN ISO 13790:2009 Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Obliczanie zużycia energii do ogrzewania i chłodzenia.
  16. Prognoza pokrycia zapotrzebowania szczytowego na moc w latach 2016–2035, materiał informacyjny opracowany w Departamencie Rozwoju Systemu PSE S.A., 2016.
  17. Wskaźniki emisyjności CO2, SO2, NOx, CO, i TSP dla energii elektrycznej na podstawie informacji zawartych w Krajowej bazie o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji za 2015 rok, KOBiZE, 2017.
  18. Instrukcja wypełnienia części ekologiczno-technicznej wniosku składanego w ramach Programu Pilotażowego KAWKA, WFOŚiGW, 2013.
  19. Sobolewski A., Matuszek K., Możliwości techniczno-technologiczne poprawy jakości powietrza w sezonie grzewczym, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, konferencja z cyklu „Skuteczny program finansowania poprawy jakości powietrza w Subregionie Sądeckim”, Nowy Sącz, 31 marca 2014.

Czytaj też: Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Zawory i regulatory do instalacji c.o.

Zawory i regulatory do instalacji c.o. Zawory i regulatory do instalacji c.o.

Zapewnienie komfortu wewnątrz pomieszczeń i niskich kosztów eksploatacyjnych wymaga hydraulicznego równoważenia instalacji oraz zastosowania regulatorów.

Zapewnienie komfortu wewnątrz pomieszczeń i niskich kosztów eksploatacyjnych wymaga hydraulicznego równoważenia instalacji oraz zastosowania regulatorów.

dr inż. Dorota Anna Krawczyk, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚStan techniczny instalacji grzewczo-wentylacyjnych przed termomodernizacją i możliwości poprawy ich efektywności

Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚStan techniczny instalacji grzewczo-wentylacyjnych przed termomodernizacją i możliwości poprawy ich efektywności Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚStan techniczny instalacji grzewczo-wentylacyjnych przed termomodernizacją i możliwości poprawy ich efektywności

Rozkład zużycia energii w sektorze budowlanym pomiędzy systemy grzewcze, wentylacyjne, chłodnicze, ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenie i urządzenia elektryczne zależy od warunków klimatycznych, w jakich...

Rozkład zużycia energii w sektorze budowlanym pomiędzy systemy grzewcze, wentylacyjne, chłodnicze, ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenie i urządzenia elektryczne zależy od warunków klimatycznych, w jakich dany obiekt się znajduje, preferencji i przyzwyczajeń użytkowników oraz uwarunkowań techniczno-ekonomicznych. W Polsce ok. 70% zużycia energii wiąże się z ogrzewaniem budynków [2] – w Wielkiej Brytanii ok. 58–60% [3, 4]. Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia w krajach o ciepłym klimacie,...

mgr inż. Konrad Rodacki, mgr inż. Małgorzata Mieszczak Sterowanie systemami ogrzewania i wentylacji a oszczędność energii

Sterowanie systemami ogrzewania i wentylacji a oszczędność energii Sterowanie systemami ogrzewania i wentylacji a oszczędność energii

Przy badaniu efektywności energetycznej i komfortu nowoczesnych budynków pasywnych lub energooszczędnych uwaga skupiana jest głównie na aspektach związanych z parametrami przegród budowlanych, nawiewno-wywiewnej...

Przy badaniu efektywności energetycznej i komfortu nowoczesnych budynków pasywnych lub energooszczędnych uwaga skupiana jest głównie na aspektach związanych z parametrami przegród budowlanych, nawiewno-wywiewnej instalacji wentylacji czy ogrzewania budynku. Elementy te projektowane są na ogół przez specjalistów z danej dziedziny inżynierii (architektura, konstrukcja, inżynieria sanitarna, ogrzewnictwo) i traktowane osobno. Jednak jedynie całościowe analizowanie wszystkich elementów zintegrowanych...

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, mgr inż. Izabela Łukaszuk Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE

Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE

Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu...

Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu ciepłej wody jego użytkownikom.

Koniec rur przy grzejniku

Koniec rur przy grzejniku Koniec rur przy grzejniku

Nowy grzejnik aluminiowy G500 F/D wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym trendem. Dzięki nowemu sposobowi przyłączenia, doprowadzające wodę rury pozostają niewidoczne.

Nowy grzejnik aluminiowy G500 F/D wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym trendem. Dzięki nowemu sposobowi przyłączenia, doprowadzające wodę rury pozostają niewidoczne.

kr Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w nowym wydaniu

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w nowym wydaniu Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w nowym wydaniu

Efektywność energetyczna jest pojęciem coraz częściej używanym nie tylko przez specjalistów – zwracają na nią uwagę także inwestorzy i klienci końcowi. Stale zwiększane wymagania dotyczące zużycia energii...

Efektywność energetyczna jest pojęciem coraz częściej używanym nie tylko przez specjalistów – zwracają na nią uwagę także inwestorzy i klienci końcowi. Stale zwiększane wymagania dotyczące zużycia energii motywują producentów do wytwarzania coraz lepszych, sprawniejszych urządzeń.

mgr inż. Hubert Denda, prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, dr inż. Michał Ryms Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody

Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody

Kamery termowizyjne mogą znaleźć nowe zastosowanie w ocenie budynków. Dotychczas stosowano je do jakościowej kontroli strat ciepła – nowa metoda umożliwia dodatkowe pomiary ilości tych strat. Metoda ta...

Kamery termowizyjne mogą znaleźć nowe zastosowanie w ocenie budynków. Dotychczas stosowano je do jakościowej kontroli strat ciepła – nowa metoda umożliwia dodatkowe pomiary ilości tych strat. Metoda ta jest prosta, szybka i nie wymaga kosztownych pomiarów. Po ustaleniu się równowagi temperaturowej, co zajmuje kilkanaście minut, oraz wykonaniu i przetworzeniu termogramu uzyskujemy dane badanego obszaru bez konieczności czasochłonnego próbkowania tradycyjnymi miernikami temperatury.

dr inż. Andrzej Górecki Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność

Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność

Zagadnienia trwałości i sprawności instalacji ogrzewczych były przedmiotem wielu artykułów. Jednak większość instalacji c.o. (oraz innych układów zamkniętych) wciąż nie spełnia wymagań, które powinny zagwarantować...

Zagadnienia trwałości i sprawności instalacji ogrzewczych były przedmiotem wielu artykułów. Jednak większość instalacji c.o. (oraz innych układów zamkniętych) wciąż nie spełnia wymagań, które powinny zagwarantować im 50-letnią trwałość oraz komfort użytkowania pomieszczeń, a także prawidłowe rozliczanie kosztów ogrzewania.

dr inż. Szymon Firląg, dr inż. Arkadiusz Węglarz, inż. Andrej Goleniewski Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego....

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Autorzy zaprezentowali metodykę obliczania kosztów skumulowanych uwzględnianych w projekcie budynku, analizowane warianty wraz z analizą ich kosztów, nadto przedstawili wyniki obliczeń i wnioski.

REGULUS-system Wójcik s.j. Hybrydowa dystrybucja ciepła

Hybrydowa dystrybucja ciepła Hybrydowa dystrybucja ciepła

Nowoczesne systemy grzewcze muszą sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie komfortu cieplnego. Do ogrzania współczesnych domów wystarczy mała ilość energii cieplnej, bowiem przez większą część doby i sezonu...

Nowoczesne systemy grzewcze muszą sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie komfortu cieplnego. Do ogrzania współczesnych domów wystarczy mała ilość energii cieplnej, bowiem przez większą część doby i sezonu grzewczego w ciepłym, dobrze akumulującym domu, instalacja nie musi grzać w ogóle – zatem instalacja oparta jedynie na samej "podłogówce" nie sprawdzi się.

Waldemar Joniec Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o. Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania...

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania i rozpoznania funkcjonowania sieci i instalacji oraz ich stałego monitorowania. Systemy zdalnego odczytu i sterowanie pracą sieci wprowadzane jest w wielu miastach. Końcowy efekt ma być wynikiem synergii najnowszych osiągnięć technologii, automatyki, informatyki i telekomunikacji do sterowania...

Redakcja RI Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej

Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej

Projektowanie instalacji c.o. nie kończy się na doborze źródła ciepła i grzejników czy przewodów chłodniczych. Gwarancją prawidłowej pracy instalacji jest jej zrównoważenie hydrauliczne.

Projektowanie instalacji c.o. nie kończy się na doborze źródła ciepła i grzejników czy przewodów chłodniczych. Gwarancją prawidłowej pracy instalacji jest jej zrównoważenie hydrauliczne.

dr inż. Tomasz Cholewa, dr hab. inż. Alicja Siuta-Olcha, prof. PL, mgr inż. Rafał Anasiewicz Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych

Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych

Wśród badanych budynków wielorodzinnych najniższe koszty ciepła niezbędnego do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej generują obiekty wyposażone w wymiennikownię i dodatkowo w węzły mieszkaniowe....

Wśród badanych budynków wielorodzinnych najniższe koszty ciepła niezbędnego do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej generują obiekty wyposażone w wymiennikownię i dodatkowo w węzły mieszkaniowe. Dzięki zastosowaniu mieszkaniowych węzłów cieplnych można znacznie ograniczyć straty ciepła na przesyle czynnika od źródła ciepła do mieszkań.

dr hab. inż. Paweł Michnikowski Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

Kazimierz Zakrzewski Miedź czy tworzywo?

Miedź czy tworzywo? Miedź czy tworzywo?

Przekonanie, że miedziane instalacje grzewcze i sanitarne są drogie, jest mitem. Pomimo że cena rury miedzianej jest wyższa niż rury z tworzywa sztucznego, korzyści wynikające ze stosowania przewodów miedzianych...

Przekonanie, że miedziane instalacje grzewcze i sanitarne są drogie, jest mitem. Pomimo że cena rury miedzianej jest wyższa niż rury z tworzywa sztucznego, korzyści wynikające ze stosowania przewodów miedzianych są bezapelacyjne.

dr hab. inż. Edyta Dudkiewicz, dr inż. Alina Żabnieńska-Góra Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej

Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej

Zarówno zaniżenie, jak i zawyżenie prędkości przepływu wody wpływa na efektywność ekonomiczną pracy instalacji, jej trwałość oraz tworzenie się biofilmu. Przyczyną błędów obliczeniowych jest m.in. stosowanie...

Zarówno zaniżenie, jak i zawyżenie prędkości przepływu wody wpływa na efektywność ekonomiczną pracy instalacji, jej trwałość oraz tworzenie się biofilmu. Przyczyną błędów obliczeniowych jest m.in. stosowanie różnych wzorów i wartości współczynników oraz nieuwzględnianie temperatury wody.

REGULUS-system Wójcik s.j. Zmodernizowana instalacja grzewcza z grzejnikami REGULUS-system

Zmodernizowana instalacja grzewcza z grzejnikami REGULUS-system Zmodernizowana instalacja grzewcza z grzejnikami REGULUS-system

Zasadniczym elementem modernizacji domu jest obniżenie zapotrzebowania na ciepło poprzez termomodernizację. W tym celu należy ocieplić budynek, wymienić stolarkę okienną, zmniejszyć straty wentylacyjne...

Zasadniczym elementem modernizacji domu jest obniżenie zapotrzebowania na ciepło poprzez termomodernizację. W tym celu należy ocieplić budynek, wymienić stolarkę okienną, zmniejszyć straty wentylacyjne i zlikwidować mostki cieplne. Po remoncie należy ponownie dobrać grzejniki, ich moc powinna być dostosowana do nowych potrzeb grzewczych, które trzeba dokładnie wyliczyć. Unikniemy w ten sposób przewymiarowania źródła ciepła, które wiąże się nie tylko z wyższymi kosztami zakupu instalacji, ale też...

REGULUS-system Wójcik s.j. Bardzo cienkie grzejniki Inspiro

Bardzo cienkie grzejniki Inspiro Bardzo cienkie grzejniki Inspiro

• bardzo cienkie grzejniki – tylko 65 mm • wersja INSPIRO z konwekcją naturalną – wysokość: 300 mm • wersja INSPIRO E-VENT z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem – wysokość: 400 mm • wszystkie dostępne...

• bardzo cienkie grzejniki – tylko 65 mm • wersja INSPIRO z konwekcją naturalną – wysokość: 300 mm • wersja INSPIRO E-VENT z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem – wysokość: 400 mm • wszystkie dostępne kolory wg palety RAL w tej samej cenie

Damian Żabicki Zawory regulacyjne i równoważące

Zawory regulacyjne i równoważące Zawory regulacyjne i równoważące

Zawory regulacyjne (CV – Control Valves) i zawory równoważące (BV – Balancing Valves) znajdują zastosowanie w instalacjach c.o. i chłodniczych. Te pierwsze zapewniają poprawną regulację temperatury, natomiast...

Zawory regulacyjne (CV – Control Valves) i zawory równoważące (BV – Balancing Valves) znajdują zastosowanie w instalacjach c.o. i chłodniczych. Te pierwsze zapewniają poprawną regulację temperatury, natomiast zawory równoważące odpowiadają za właściwe równoważenie instalacji.

inż. Michał Jarosiński, Michał Zarębski Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016

Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016 Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016

Wymagania dla nowych budynków są coraz wyższe i popularność zyskują obiekty nisko-, zero-, a nawet plusenergetyczne. Często jednak zapomina się o takich szczególnych budynkach zamieszkania zbiorowego jak...

Wymagania dla nowych budynków są coraz wyższe i popularność zyskują obiekty nisko-, zero-, a nawet plusenergetyczne. Często jednak zapomina się o takich szczególnych budynkach zamieszkania zbiorowego jak domy studenckie, gdzie zużycie mediów czasem kilkukrotnie przekracza akceptowalne wielkości. Studenci Politechniki Warszawskiej przyjrzeli się bliżej poziomowi energii pochłanianej przez „akademiki”, mającemu zasadniczy wpływ na koszty ich eksploatacji. Wnioski z audytu mogą stanowić ważne przesłanki...

Redakcja RI Dlaczego warto stosować zawory równoważące?

Dlaczego warto stosować zawory równoważące? Dlaczego warto stosować zawory równoważące?

Zawory równoważące mają na celu hydrauliczne równoważenie instalacji grzewczych i chłodniczych, co zapewnienia komfort wewnątrz pomieszczeń i pomaga obniżyć koszty eksploatacyjne instalacji.

Zawory równoważące mają na celu hydrauliczne równoważenie instalacji grzewczych i chłodniczych, co zapewnienia komfort wewnątrz pomieszczeń i pomaga obniżyć koszty eksploatacyjne instalacji.

Joanna Ryńska Sterowanie urządzeniami grzewczymi

Sterowanie urządzeniami grzewczymi Sterowanie urządzeniami grzewczymi

Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe – takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki – sterowania...

Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe – takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki – sterowania i regulacji pracy kotłów, kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz układów łączących różne źródła ciepła.

mgr inż. Elżbieta Niemierka, mgr inż. Kamila Kozłowska, dr inż. Piotr Jadwiszczak Numeryczna analiza CFD gruntowych rurowych wymienników ciepła

Numeryczna analiza CFD gruntowych rurowych wymienników ciepła Numeryczna analiza CFD gruntowych rurowych wymienników ciepła

Zastosowanie gruntowych rurowych wymienników ciepła (GRWC) ogranicza zapotrzebowanie budynków na konwencjonalne ciepło i chłód oraz poprawia warunki pracy urządzeń grzewczo-wentylacyjnych. Wariantowa analiza...

Zastosowanie gruntowych rurowych wymienników ciepła (GRWC) ogranicza zapotrzebowanie budynków na konwencjonalne ciepło i chłód oraz poprawia warunki pracy urządzeń grzewczo-wentylacyjnych. Wariantowa analiza parametrów GRWC jest podstawą wyboru najkorzystniejszego rozwiązania oraz uzyskania zakładanych na etapie projektowania efektów, szczególnie w wypadku dużych i złożonych wymienników gruntowych. Modelowanie CFD dostarcza dużo dokładniejszych danych i informacji wspomagających inżyniera niż metody...

dr inż. Bogusław Maludziński Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok”

Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok” Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok”

Węzły cieplne w budynkach zasilanych z miejskiej sieci cieplnej są przygotowane do stałego dostarczania ciepła do mieszkań, szczególnie węzły dwufunkcyjne zasilane przez cały rok. Zapewnienie komfortu...

Węzły cieplne w budynkach zasilanych z miejskiej sieci cieplnej są przygotowane do stałego dostarczania ciepła do mieszkań, szczególnie węzły dwufunkcyjne zasilane przez cały rok. Zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach w okresach spadku temperatur powietrza zewnętrznego poza sezonem grzewczym nie generuje wysokich kosztów i może być z powodzeniem stosowane w budynkach mieszkalnych.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.