Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

aquatherm black system - o ogrzewaniu płaszczyznowym

aquatherm black system
aquatherm black system
Aquatherm Polska

Ogrzewanie płaszczyznowe w pomieszczeniach można zrealizować na wiele sposobów. Najbardziej rozpowszechnione jest ogrzewanie podłogowe, które jeżeli jest dobrze zaprojektowane i wykonane, pozwala stworzyć w pomieszczeniu unikalne warunki komfortu cieplnego. Dodatkową zaletą takiego ogrzewania jest możliwość dowolnej aranżacji wnętrza, pozbawionego widocznych urządzeń grzewczych, jakimi są grzejniki. Rozwiązaniem nie ingerującym w podłogę, a równie interesującym jest wykonanie ogrzewania ściennego lub sufitowego.

Panele aquatherm black system, bo o nich mowa, wykorzystane jako ogrzewanie ścienne mogą być jedynym systemem grzewczym w pomieszczeniu. W przypadku ogrzewania ściennego, możemy dzięki dużej powierzchni i niskiej temperaturze ściany uzyskać w pomieszczeniu unikalne wrażenie przytulnego ciepła.

Dla zachowania właściwych warunków wymiany ciepła, poprzez promieniowanie, jak dla ogrzewań płaszczyznowych, temperatura zasilania nie powinna przekraczać jednak 55°C. Dla paneli przykrytych tynkiem (10 mm) i Tz 40ºC / Tp 35ºC możemy uzyskać wydajność cieplną rzędu 110 W/m2. Warto zwrócić uwagę na ten sposób ogrzewania, gdyż nie jest ono związane z podłogą a więc pozwala np. wykonać wykończenie podłogi nawet drewnem czy mozaiką drewnianą bez obawy o trwałość w jej użytkowaniu. Fakt możliwości nie ingerowania w konstrukcję podłogi umożliwia zastosowanie ogrzewania ściennego w obiektach zarówno nowych jak i poddanych rewitalizacji. Dowiedz się więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym >>

aquatherm black system oparty jest o wykonane z polipropylenu prostokątne panele. Panele zbudowane są z prostokątnych rozdzielaczy połączonych rurami grzewczymi o przekroju kwadratowym 12x12 mm, co przy zachowanym rozstawie 40 mm, daje w efekcie aż 25 mb rur grzewczych przypadających na 1 m2 powierzchni. Jest to ilość nie do osiągnięcia przy powszechnie stosowanych systemach rurowych, o zbliżonej średnicy, układanych na ścianach.

Panele łączy się w zestawy wykorzystując technikę zgrzewania. Grubość paneli, z szyną mocującą i przyłączami wynosi zaledwie 24,5 mm. Panele po zamontowaniu można przykryć tynkiem o grubości zaledwie jednego centymetra, uzyskując bardzo małą bezwładność cieplną układu i krótki czas reakcji na zmianę nastawy na termostacie pokojowym.

aquatherm black system

Ta niewielka grubość warstwy przykrywającej panele przekłada się bezpośrednio na obniżenie finalnego kosztu budowanego ogrzewania. Kwadratowy przekrój rur grzewczych paneli aquatherm black system wraz z unikalnym systemem mocowania zapewnia ich sztywność montażową, ułatwiającą późniejsze prace tynkarskie. Panele możemy też ukryć pod płytami z karton gipsu idealnie wpisując się wymiarami w konstrukcję szkieletu konstrukcyjnego takiej ściany. Panele produkowane są w wymiarach: szerokość 24 ÷ 100 cm i wysokości od 40 ÷ 500 cm. Skorzystaj z doświadczenia specjalistów Aquatherm Polska >>

Tak szeroka gama wymiarów registrów pozwala na dostosowanie ich zabudowy do wielkości ścian w pomieszczeniu. Poza pomieszczeniami takimi jak pokoje, sypialnie, niewątpliwie ciekawym rozwiązaniem jest też montaż registrów pod glazurą ścian kabiny natryskowej. Zapewniamy w ten sposób dodatkowy komfort w jej użytkowaniu uzyskując ciepły “dotyk” ściany, oraz osuszanie kabiny po zakończeniu jej użytkowania.

aquatherm black system uzupełniają takie elementy automatyki jak: termostat pokojowy, listwa podłączeniowa automatyki, głowice termoelektryczne, oraz akcesoria: rury 16 – 20 mm i kształtki niezbędne do połączenia zestawów paneli.

Wielowarstwowa konstrukcja zarówno paneli jak i rur przyłączeniowych zapewnia (zgodnie z DIN 4726) szczelność tlenową takiego ogrzewania. Naturalnym rozwinięciem idei ogrzewania ściennego jest zastosowanie paneli w ogrzewaniu, bądź chłodzeniu sufitowym. Panele aquatherm black system zamontowane w pomieszczeniach, jako elementy chłodzące podobnie jak grzejniki, w ogrzewaniu, wykorzystują w swojej pracy naturalną zasadę cyrkulacji powietrza. Ten niewymuszony cykl ma charakter ciągły a ruch powietrza jest powolny, pozbawiony niepożądanych przeciągów.

Panele są skuteczne w odprowadzaniu powstałych w pomieszczeniu zysków ciepła, przy czym są bardzo ciche i ekonomiczne w eksploatacji. Nie wymagają dostarczenia tak dużych ilości energii jak systemy chłodzenia powietrzem. Nie dostarczają jednak powietrza świeżego. Do zastosowania w sufitach podwieszanych panele aquatherm black system mają dodatkowo wymiary dostosowane do wielkości kasetonów. Wymiary 60x60 lub 62,5x62,5 cm. Panele w sufitach mogą być łączone w zestawy przy pomocy elastycznych przyłączy ze złączką typu „klik“.

Panele zależnie od typu zaopatrzone są w różnej konfiguracji przyłącza 16 mm, dzięki którym łącznik zaciskowy typu „klik“ pozwala w sposób pewny połączyć kolejne registry. Ten wygodny, rozłączny, sposób połączeń pozwala na łatwy montaż i ewentualny demontaż paneli np.: w celach przeprowadzenia prac serwisowych urządzeń znajdujących się w przestrzeni sufitu podwieszanego. Zaprezentowany system aquatherm black stanowi z pewnością dopracowane w szczegółach, nowatorskie i warte uwagi rozwiązanie w dziedzinie ogrzewań płaszczyznowych.

 Aquatherm Polska

AQUATHERM-POLSKA

tel. 22 321 00 00


ul. Puławska 538
WARSZAWA 02-884
   15.11.2017

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl