RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Eksperymentalna analiza współczynników oporów lokalnych przy przepływie przez wybrane trójniki systemu rur wielowarstwowych

Experimental analysis of the coefficients of local resistance values for chosen tees from multilayer pipes system

Badane trójniki: a) 20×2/16×2/16×2, b) 25×2,5/25×2,5/20×2
Rys. M. Pobłocki

Badane trójniki: a) 20×2/16×2/16×2, b) 25×2,5/25×2,5/20×2


Rys. M. Pobłocki

Badania laboratoryjne wskazują, że rzeczywiste wielkości współczynników oporów badanych kształtek rur wielowarstwowych są większe niż podawane w literaturze i przyjmowane przez projektantów do obliczeń z kart katalogowych. W literaturze przytacza się wartości, powołując na wcześniejsze publikacje dotyczące rur stalowych, gdzie kolanka i kształtki miały określony promień gięcia i ciecz nie zmieniała tak gwałtownie kierunku, jak w przypadku kształtek z rur wielowarstwowych. Z badań wynika również, że wielkość współczynnika jest zmienna i nie należy przyjmować jej jako stałej.

Zobacz także

HP - Hydraulika Siłowa i Mechanika Maszyn S.C. Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych

Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych

Przewody hydrauliczne są bardzo ważnymi elementami, które znaleźć można w maszynach rolniczych, sprzętach budowlanych i różnego rodzaju urządzeniach, korzystających ze sterowania lub napędu hydraulicznego....

Przewody hydrauliczne są bardzo ważnymi elementami, które znaleźć można w maszynach rolniczych, sprzętach budowlanych i różnego rodzaju urządzeniach, korzystających ze sterowania lub napędu hydraulicznego. Są one wykorzystywane w wielu branżach, między innymi w transporcie, budownictwie, rolnictwie, motoryzacji, leśnictwie itp. Ich zadaniem jest przetłaczanie olejów oraz innych substancji pochodnych, zasilających układy hydrauliczne w maszynach rolniczych, a także wielu urządzeń. Węże hydrauliczne,...

Wilo Polska Sp. z o.o. Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Nowy hydrofor Wilo-Isar BOOST5 nadaje się do uniwersalnego zastosowania w domowym systemie zaopatrzenia w wodę i zapewnia w każdym czasie i w każdym punkcie czerpalnym stałe ciśnienie wody.

Nowy hydrofor Wilo-Isar BOOST5 nadaje się do uniwersalnego zastosowania w domowym systemie zaopatrzenia w wodę i zapewnia w każdym czasie i w każdym punkcie czerpalnym stałe ciśnienie wody.

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

W artykule:

• Wstęp do metodyki wyznaczania strat energii kinetycznej ciśnienia wody w instalacjach wodnych
• Stanowisko badawcze i sposób prowadzenia eksperymentów
• Teoretyczne podstawy wyznaczania współczynnika strat  lokalnych
• Omówienie wyników

Podczas projektowania otwartych instalacji wodnych, w których występuje przepływ płynów, projektanci mają stosunkowo dużą swobodę przy wykonywaniu obliczeń hydraulicznych. W celu sporządzenia dobrego projektu takiej instalacji należy prawidłowo uwzględnić przede wszystkim dwa istotne parametry:

  • Po pierwsze, projektant powinien znać wysokość geometryczną, na jaką wymagane jest podniesienie cieczy
  • Drugą kwestią jest wyznaczenie strat energii, które wystąpią przy danym wydatku na konkretnych odcinkach obliczeniowych.

Straty te przy przesyle medium wyrażane są najczęściej w postaci spadków ciśnienia na długości przewodów. Ich podstawowym źródłem jest siła tarcia występująca na powierzchni kontaktu wody ze ściankami rur oraz zdolność wody do przenoszenia naprężeń stycznych. Innymi słowy, na straty będą wpływały przede wszystkim siły wynikające bezpośrednio z lepkości cieczy oraz wielkość siły tarcia. Jednak ze względu na stopień skomplikowania równań opisujących zachowanie płynu podczas przepływu nie jest możliwe dokładne określenie tych sił. Na szczęście istnieje wiele metod szacowania strat energii. Możliwy jest także ich pomiar na specjalnym stanowisku w warunkach laboratoryjnych. W szeroko pojętej praktyce inżynierskiej stosuje się głównie proste wzory służące oszacowaniu strat.

Czytaj też: Badanie współczynników oporów miejscowych w trójnikach żeliwnych i PVC >>>

W przypadku strat na długości zarówno projektanci, jak i programy do wspomagania projektowania wykorzystują prosty wzór Darcy–Weisbacha. Głównym problemem podczas jego stosowania okazuje się przyjęcie właściwej wielkości współczynnika oporów liniowych.

W zależności od rodzaju ruchu, jaki panuje przy danym wydatku na liczonym odcinku, współczynnik ten będzie zależeć od liczby kryterialnej Reynoldsa lub od chropowatości względnej przewodu.

Powszechnie stosuje się wzory empiryczne, jednak większość z nich wyprowadzana była dla rur stalowych. Pojawia się pytanie, czy mają one również zastosowanie dla obecnie produkowanych rur z tworzyw sztucznych. Jednak nie wszystko można ująć za pomocą współczynnika oporów liniowych. W każdej instalacji stosuje się kształtki, w których pole prędkości płynu jest często dużo bardziej skomplikowane niż w przypadku odcinków prostych.

Przyjęło się stosowanie w takich miejscach współczynników strat miejscowych [1]. Obejmują one wszystkie straty powstałe przy przepływie przez daną kształtkę, włączając w to np. straty wywołane zmianą kierunku przepływu. Straty tego typu można uwzględniać na wiele sposobów. Jednym z nich jest korzystanie z odpowiedniej formuły:

  (1)

gdzie:

ζ – współczynnik oporów lokalnych, –;

V – prędkość średnia za przeszkodą, m/s;

g – przyśpieszenie ziemskie, m/s2.

Decydujące znaczenie dla obliczeń ma przyjęcie właściwego dla danego elementu współczynnika oporów lokalnych. Wartości tego współczynnika podane są w literaturze, a czasami można je znaleźć w katalogach producentów. Większość projektantów bierze je za pewnik, ale przeprowadzone eksperymenty laboratoryjne pokazują (dla przebadanych przypadków) zupełnie inny obraz. Szczególne znaczenie ma to dla nietypowych kształtek, jakimi są trójniki redukcyjne.

Ogólnie rzecz ujmując, brakuje łatwego dostępu do danych przeznaczonych dla tych części instalacji. Ze względu na ich specyfikę, tzn. równocześnie występujący przepływ przez trójnik i redukcję, nie można znaleźć informacji, w jaki sposób je uwzględniać w obliczeniach hydraulicznych. Czy wystarczające jest przyjęcie współczynnika strat dla trójnika, czy może należy zsumować wartości podane dla redukcji i trójnika? Problemy te były inspiracją dla badań, którym poddano dwa trójniki należące do systemu rur wielowarstwowych.

W artykule zaprezentowano jedynie fragment szerszych badań prowadzonych w ramach sformułowanego problemu, ograniczający się do analizy dwóch wariantów przepływu przez wybrane trójniki.

Czytaj też: Badanie współczynników oporów miejscowych w trójnikach żeliwnych i PVC >>>

Stanowisko badawcze i sposób prowadzenia eksperymentów

Miejscem badań była hala laboratoryjna przy budynku HYDRO na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej.

Schemat stanowiska pomiarowego

Rys. 1. Schemat stanowiska pomiarowego; rys. autora (M. Pobłocki)

Podstawą stanowiska badawczego (rys. 1) był komplet stołów, do których zostały przymocowane wszystkie niezbędne elementy.

  • Cały zestaw został podłączony do instalacji wodociągowej budynku, w związku z tym narażony był na skoki ciśnienia wywołane jej normalnym użytkowaniem. Z tego powodu na początku stanowiska, zaraz za pierwszym zaworem odcinającym, umieszczono regulator ciśnienia.
  • Bezpośrednio za nim zainstalowany został wodomierz, który z pomocą stopera pozwalał mierzyć średni wydatek zasilający stanowisko podczas próby pomiaru.
  • Dalej znajdował się drugi zawór odcinający.

Kolejnym elementem było miejsce montażu kształtki.

  • W odpowiedniej odległości przed i za kształtką (ok. 25 cm), na rozpatrywanej drodze przepływu, umieszczono wężyki łączące dany punkt z przetwornikiem różnicy ciśnień.
  • Urządzenie to mierzyło nie tylko ciśnienie w danych punktach, ale również temperaturę, podawało także różnicę ciśnień.
  • Na końcu stanowiska zamocowane były zawory kulowe, dzięki którym zwiększano bądź zmniejszano wielkość natężenia przepływu.
  • Na jednym z przewodów odchodzących od kształtki został zamontowany drugi wodomierz w celu kontroli przepływu wody odpływającej z trójnika.
  • Wszystkie odcinki proste zostały wykonane z przewodów PE-X/Al/PE-X.

Czytaj też: Ochrona nowoczesnych kotłów kondensacyjnych >>>

Badane trójniki

Rys. 2. Badane trójniki: a) 20×2/16×2/16×2, b) 25×2,5/25×2,5/20×2; rys. autora (M. Pobłocki)

Eksperymenty przeprowadzono na dwóch trójnikach redukcyjnych będących częścią systemu rur wielowarstwowych. Należy również nadmienić, że dla każdego z nich badano stratę energii na innej drodze przepływu:

  • pierwszy (rys. 2a) miał średnicę 20×2/16×2/16×2 mm,
  • drugi (rys. 2b) 25×2,5/25×2,5/20×2 mm.

W przypadku trójnika o mniejszych średnicach króćców zbadano stratę w przepływie na przelot, natomiast dla drugiej kształtki – występującą na strumieniu bocznym.

Pomiar składał się z dwóch etapów:

  • Na początku należało połączyć wszystkie przewody, uruchomić stanowisko i przeprowadzić próbę ciśnienia.
  • Kolejnym etapem były już właściwe pomiary.

W pierwszej fazie regulowano stopień otwarcia zaworów tak, aby uzyskać żądany stosunek wydatku bocznego do wejściowego. Następnie czekano kilka minut, aby przepływ się ustabilizował i nie powodował zakłóceń. Wtedy, za pomocą oprogramowania, włączano odczyt manometru różnicowego.

  • Urządzenie wysyłało do komputera informacje dotyczące wcześniej wspomnianych parametrów z zadanym interwałem czasowym.
  • Po ok. 2 min wyłączano zapis i eksportowano wyniki do programu Excel.
  • W międzyczasie mierzono wydatek za pomocą stopera i wodomierza.
  • Pomiaru tego dokonywano w dwóch miejscach stanowiska pomiarowego, mierząc czas dwukrotnie dla każdego z nich.
  • Wydatek przyjęty do obliczeń stanowił średnią arytmetyczną zmierzonych dwóch wydatków.
  • Na koniec zabezpieczano wszystkie uzyskane rekordy, zmieniano stosunek przepływów i powtarzano cały proces od nowa.

Uzyskane wartości poddano obróbce, która w pierwszym etapie polegała na usunięciu obserwacji znacząco odbiegających od trendu zauważanego w ich otoczeniu, aby nie fałszowały ostatecznego rezultatu.

Ze wszystkich miarodajnych wartości dla każdego pomiaru obliczano średnią i podstawiano do wzoru, żeby wyliczyć współczynnik oporów lokalnych.

Ponadto pierwszy pomiar dla każdego z trójników prowadzono dla warunków hydrostatycznych. Był on konieczny, aby określić wielkość poprawki, która następnie była dodawana lub odejmowana od poszczególnych wskazań manometru. Wynikała ona z niedoskonałego wypoziomowania punktów pomiarowych (różnica między nimi wynosiła 1 mm, co powodowało zafałszowanie wyników o tę wartość).

Po uwzględnieniu poprawki otrzymane wyniki można uznać za miarodajne.

Wyniki próby

Rys. 3. Wyniki próby w warunkach hydrostatycznych dla trójnika 20×2/16×2/16×2; rys. autora (M. Pobłocki)

Na rys. 3 przedstawiono wykres, na którym naniesione zostały punkty pomiarowe uzyskane w wyniku przeprowadzenia pomiarów dla pierwszego trójnika w warunkach hydrostatycznych. Oś odciętych pokazuje numer odczytu, natomiast oś rzędnych ukazuje wielkość różnicy ciśnień między punktami.

Jak widać, punkty na wykresie układają się w postać „chmury” zamiast linii. Taki efekt mógł być wywołany drganiami bądź zmianą ciśnienia w instalacji wodociągowej, która nie została zneutralizowana przez zawór regulacji ciśnienia. Niemniej jednak największa różnica wartości była na tyle mała, żeby można było uznać wynik pomiaru za miarodajny. Ciągłą zieloną linią zaznaczono na wykresie wartość średnią obliczoną z widniejących punktów i poprawkę przyjętą na dalszym etapie analizy danych pochodzących z innych pomiarów.

Teoretyczne podstawy wyznaczania współczynnika strat  lokalnych

Aby móc wyliczyć współczynnik [2] strat lokalnych, posłużono się równaniem Bernoulliego:

(2)

gdzie:

z – wysokość geometryczna punktu pomiarowego względem przyjętego poziomu porównawczego,

p – ciśnienie w punkcie pomiarowym,

α – współczynnik de Saint-Venanta,

V – średnia prędkość masowa płynu w przekroju pomiarowym,

γ – ciężar właściwy wody o danej temperaturze,

hstr1–2– straty występujące pomiędzy dwoma mierzonymi przekrojami.

Graficzna interpretacja

Rys. 4. Graficzna interpretacja równania Bernoulliego; rys. autora (M. Pobłocki)

Taką formułę można zinterpretować graficznie tak jak na rys. 4.

Ważne, że oprócz strat lokalnych występują również straty liniowe, ponieważ punkty zlokalizowane są w pewnej odległości od badanej kształtki. W związku z tym można je zapisać, używając wzoru Darcy–Weisbacha:

(3)

gdzie:

L – długość odcinka przewodu,

D – średnica przewodu na danym odcinku,

λ – współczynnik oporów liniowych,

ζ – szukany współczynnik oporów lokalnych.

Odpowiednio przekształcając wzory (2 i 3), otrzymamy stosunkowo prostą formułę na obliczenie wartości współczynnika strat miejscowych:

(4)

Do obliczeń potrzebne są prędkości w poszczególnych przekrojach oraz współczynniki strat na długości. Te pierwsze można obliczyć dzięki znajomości wydatku:

(5)

gdzie:

Q – średni wydatek w przekroju pomiarowym,

A – pole przekroju.

Natomiast współczynnik oporów liniowych został zaczerpnięty z innych badań prowadzonych przez dyplomantów Politechniki Gdańskiej [3]. Odpowiednią wartość λ odczytano dla liczby Reynoldsa charakteryzującej dany przypadek przepływu.

Omówienie wyników

Na rys. 5 i rys. 6 przedstawiono wykresy sporządzone na podstawie uzyskanych wyników eksperymentów. Przedstawiają one zależność wartości współczynnika oporów lokalnych od stosunku strumienia bocznego wypływającego z trójnika do strumienia zasilającego (Qb/Qz). Wartości współczynnika oporów lokalnych zmieniają się wraz ze stosunkiem strumieni i plasują w bardzo szerokim zakresie.

Dla pierwszego trójnika, w którym badana była strata dla przepływu na wprost, przy stosunku wydatków od 0,2 do 0,7 wartość współczynnika oscyluje na poziomie 9,5 i wykazuje małą tendencję wzrostową. Jednak po przekroczeniu stosunku natężeń przepływów 0,7 jego ζ szybko wzrasta, aż do 117. W przypadku drugiej kształtki zaobserwować można hiperboliczną tendencję spadkową. Przy małym stosunku natężeń wartość ζ jest bardzo wysoka i wynosi 82. Następnie spada, ale się nie wyrównuje. Najniższa uzyskana wielkość to 16.

Czytaj też: Hydranty – wymagania prawne i podstawowe parametry hydrauliczne >>>

Tendencja ta jest odwrotna niż w pierwszym przypadku, ponieważ badana była strata na przepływie bocznym. Uzyskane wyniki znacząco odbiegają od danych przytaczanych w literaturze oraz w katalogach. Według materiałów opublikowanych przez producenta [4] dla strumienia przelotowego przez trójnik należy przyjmować wielkość ζ równą 1,0. Nawet mając na względzie, że jest to trójnik redukcyjny, i tym samym sumując współczynnik dla trójnika przelotowego i redukcji, otrzymamy 2,4, czyli wartość ponad trzykrotnie mniejszą od otrzymanej w wyniku eksperymentów.

W literaturze podawane są również znacznie mniejsze wielkości. Wahają się one w okolicach jedności [5,6]. W przypadku trójnika nr 2 i strumienia bocznego w materiałach producenta [4] podana jest wartość współczynnika oporów miejscowych równa 2,0. Rezultaty eksperymentów dla najkorzystniejszego pod względem strat stosunku przepływów są aż ośmiokrotnie wyższe. Niestety tak samo istotnie różnią się wyniki przytoczone w literaturze. Podane tam wartości współczynnika ζ wynoszą około 1,5 [5,6].

Wyniki pomiarów

Rys. 5. Wyniki pomiarów dla trójnika 20×2/16×2/16×2; rys. autora (M. Pobłocki)

Wyniki pomiarów

Rys. 6. Wyniki pomiarów dla trójnika 25×2,5/25×2,5/20×2; rys. autora (M. Pobłocki)

Podsumowanie

Rezultaty eksperymentów laboratoryjnych pokazują, że rzeczywiste wartości ζ dla badanych kształtek są kilka lub nawet kilkanaście razy większe od przyjmowanych przez projektantów do obliczeń. Z badań wynika również, że wielkość współczynnika jest zmienna.

Otrzymane wyniki są tak wysokie prawdopodobnie ze względu na geometrię badanych trójników. Przewężenia występują natychmiastowo, do tego faktyczna średnica wewnętrzna w trójniku jest mniejsza niż przewody zastosowanego systemu rur. Musi to powodować większe straty. Dodatkowo należy stwierdzić, że przyrównanie otrzymanych wartości ζ do podawanych w literaturze jest zasadniczo błędne.

W książkach przytacza się wartości, powołując na wcześniejsze publikacje. Znaczna większość z nich dotyczy jednak rur stalowych, gdzie kolanka i kształtki miały określony promień gięcia, zatem płynąca ciecz nie zmieniała tak gwałtownie kierunku jak w przypadku badanego systemu przewodów. Generowało to mniejsze straty, więc z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że podanych współczynników nie powinno się stosować w obliczeniach nowszych systemów rur.

Na ostateczne wyniki wpływ miały niewątpliwie również zakłócenia pojawiające się podczas pomiaru, związane z drganiem stołów laboratoryjnych przy przypadkowym poruszeniu lub skokami ciśnienia w instalacji wodociągowej.

Pewne znaczenie miał także czynnik ludzki. W momencie mierzenia wydatku za pomocą stopera ważny był refleks osoby obsługującej włączanie i wyłączanie urządzenia. Kolejnym czynnikiem wpływającym na eksperymenty był dobór współczynników oporów liniowych. Jednak z uwagi na fakt, że skorzystano z wyników innych eksperymentów, nie powinny one powodować istotnego błędu. Mimo powyższych zastrzeżeń końcowe rezultaty można traktować jako dobre oszacowanie wartości współczynników oporów lokalnych.

Literatura

  1. Puzyrewski R., Sawicki J., Podstawy mechaniki płynów i hydrauliki, PWN, Warszawa 1987, s. 230–239.
  2. Weinerowska K., Laboratorium z mechaniki płynów i hydrauliki, Politechnika Gdańska, Gdańsk 2004, s. 68–73.
  3. Kaczmarek M., Wstępne doświadczalne wyznaczanie współczynników oporów na długości dla wybranych rur firmy KAN, Politechnika Gdańska, Gdańsk 2011, s. 48–49.
  4. System KAN-therm. Poradnik projektanta i wykonawcy. Straty ciśnienia – tablice, http://pl.kan-therm.com/kan/upload/tablice-poradnik-projektanta-i-wykonawcy.pdf, s. 79, dostęp: 2.02.2017.
  5. Walden H., Stasiak J., Mechanika cieczy i gazów w inżynierii sanitarnej, Arkady, Warszawa 1971, s. 250–251.
  6. Jeżowiecka-Kabsch K., Szewczyk H., Mechanika płynów, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2001, s. 278–279.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła...

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

Waldemar Joniec Zabezpieczenia chroniące przed wtórnym zanieczyszczeniem wody

Zabezpieczenia chroniące przed wtórnym zanieczyszczeniem wody Zabezpieczenia chroniące przed wtórnym zanieczyszczeniem wody

W instalacji wodociągowej woda dostarczana do punktów czerpalnych musi spełniać wymagania jakościowe dla wody pitnej. Po drodze narażona jest na wtórne zanieczyszczenie z powodu przepływów zwrotnych w...

W instalacji wodociągowej woda dostarczana do punktów czerpalnych musi spełniać wymagania jakościowe dla wody pitnej. Po drodze narażona jest na wtórne zanieczyszczenie z powodu przepływów zwrotnych w instalacjach lub kontaktu wody pitnej z innymi płynami. Z tego powodu stosuje się zabezpieczenia uniemożliwiające wtórne zanieczyszczenie wody, adekwatne do zagrożenia i kategorii płynów mogących ją zanieczyścić.

Waldemar Joniec Ochrona sieci oraz instalacji wodociągowych przed zamarzaniem

Ochrona sieci oraz instalacji wodociągowych przed zamarzaniem Ochrona sieci oraz instalacji wodociągowych przed zamarzaniem

Pomimo postępującego ocieplenia klimatu nie należy przyjmować, że w Polsce zmniejsza się strefa przemarzania gruntów. Co więcej, nowe dane i badania wskazują, że dla wielu regionów kraju należy przyjmować...

Pomimo postępującego ocieplenia klimatu nie należy przyjmować, że w Polsce zmniejsza się strefa przemarzania gruntów. Co więcej, nowe dane i badania wskazują, że dla wielu regionów kraju należy przyjmować większe wartości, niż podano w normie PN-B-03020. Wpływa na to postęp wiedzy oraz fakt, że zmiany klimatu powodują brak lub krótkie okresy zalegania pokrywy śnieżnej, a także spadek ogólnej wielkości opadów, zwłaszcza w regionach kraju uważanych za cieplejsze zimą, czyli północno-zachodnich, zachodnich...

Damian Żabicki Instalacje i urządzenia do indywidualnych ujęć wody

Instalacje i urządzenia do indywidualnych ujęć wody Instalacje i urządzenia do indywidualnych ujęć wody

Indywidualne ujęcia wody są coraz częściej stosowane, zwłaszcza na obszarach wiejskich lub tam, gdzie nie ma dostępu do miejskiej sieci wodociągowej. Najpopularniejsze z nich to oczywiście studnie kopane...

Indywidualne ujęcia wody są coraz częściej stosowane, zwłaszcza na obszarach wiejskich lub tam, gdzie nie ma dostępu do miejskiej sieci wodociągowej. Najpopularniejsze z nich to oczywiście studnie kopane bądź wiercone. Doprowadzenie wody z takiego ujęcia do domowej sieci wodociągowej wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń i elementów instalacji.

opr. red. Urządzenia do podnoszenia ciśnienia wody

Urządzenia do podnoszenia ciśnienia wody Urządzenia do podnoszenia ciśnienia wody

Niezawodność dostaw wody w sieciach i instalacjach wodociągowych dla różnych obiektów – budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, stacji uzdatniania wody, pompowni, myjni, pralni, obiektów przemysłowych...

Niezawodność dostaw wody w sieciach i instalacjach wodociągowych dla różnych obiektów – budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, stacji uzdatniania wody, pompowni, myjni, pralni, obiektów przemysłowych – i różnych systemów, np. przeciwpożarowych, podlewania, dla rolnictwa, oznacza konieczność doprowadzenia jej odpowiedniej ilości pod wymaganym ciśnieniem, niezależnie od bieżących wymagań danego obiektu i rozbioru wody. Ważną rolę w realizacji tego zadania odgrywają zestawy hydroforowe.

mgr inż. Anna Gierek-Ożóg, dr inż. Tadeusz Żaba Bezpieczeństwo wewnętrznych instalacji wodociągowych w szkołach

Bezpieczeństwo wewnętrznych instalacji wodociągowych w szkołach Bezpieczeństwo wewnętrznych instalacji wodociągowych w szkołach

Szkoła to miejsce, w którym uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy oświaty spędzają wiele czasu. Utrzymanie odpowiedniej jakości wody, zwłaszcza po długich miesiącach zamknięcia placówek spowodowanego...

Szkoła to miejsce, w którym uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy oświaty spędzają wiele czasu. Utrzymanie odpowiedniej jakości wody, zwłaszcza po długich miesiącach zamknięcia placówek spowodowanego pandemią i wakacjami, a co za tym idzie – braku jej obiegu w instalacji, to kolejne wyzwanie, z którym należy się zmierzyć. Przestoje w obiegu wody stwarzają korzystne warunki do rozwoju zagrożeń mikrobiologicznych, chemicznych i fizycznych. Ryzyko to można jednak skutecznie zredukować, identyfikując...

Szperacz Bez prostych kawałków

Bez prostych kawałków Bez prostych kawałków

Na zdjęciu obok wodomierz. Instalator zdecydował, że nie użyje przy jego montażu ani jednego prostego kawałeczka rury...

Na zdjęciu obok wodomierz. Instalator zdecydował, że nie użyje przy jego montażu ani jednego prostego kawałeczka rury...

Szperacz Hulaj dusza! Piekła nie ma?

Hulaj dusza! Piekła nie ma? Hulaj dusza! Piekła nie ma?

Jakoś nie mogę się "odczepić" od Warunków technicznych. Wracają w sumie przy każdym poście, chociaż nie zawsze jako świetne źródło odniesienia...

Jakoś nie mogę się "odczepić" od Warunków technicznych. Wracają w sumie przy każdym poście, chociaż nie zawsze jako świetne źródło odniesienia...

Szperacz Nieupoważnionym dostęp wzbroniony!

Nieupoważnionym dostęp wzbroniony! Nieupoważnionym dostęp wzbroniony!

Zdjęcia nieostre, ale nie mogę się powstrzymać, hahaha. Brawo, Mariusz! Dawno nie bolał mnie tak brzuch :)

Zdjęcia nieostre, ale nie mogę się powstrzymać, hahaha. Brawo, Mariusz! Dawno nie bolał mnie tak brzuch :)

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.