Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Uzdatnianie wody w przemyśle – jak zapewnić odpowiednie parametry wody?

Kondycjonowanie wody Transhelsa
Kondycjonowanie wody Transhelsa
Transhelsa Polska Sp. z o. o.

Woda to uniwersalny surowiec. Oprócz wykorzystania spożywczego i użytkowego, znajduje szeroki zastosowanie w przemyśle. Woda bywa nośnikiem ciepła, jest używana także jako chłodziwo, a wytwarzana z niej para znajduje wiele zastosowań w procesach produkcyjnych.

Czym jest woda przemysłowa?

Parametry wody przemysłowej różnią się od tych, które spełniać powinna woda pitna. W systemach wykorzystujących wodę do celów grzewczych, chłodniczych czy układach wytwarzających parę dba się o to, by zawarte w wodzie związki nie wpływały negatywnie na instalację. Chcąc uzyskać wodę o odpowiednim składzie stosuje się różnego rodzaju techniki filtracji. Wstępne uzdatnianie wody nie zawsze rozwiązuje wszystkie problemy. Wtedy pomocne staje się zastosowanie kondycjonowania wody.

Problemy z wodą w układach przemysłowych

Woda surowa pochodząca z wodociągu miejskiego, własnego ujęcia głębinowego czy pobierana z okolicznych rzek, wprowadzona do systemu bez wcześniejszej obróbki może spowodować uszkodzenia systemu.

Korozja wżerowa

Tlen rozpuszczony w wodzie jest przyczyną korozji wżerowej, która w szybkim tempie potrafi strawić metalowe elementy kotła parowego.

Kamień kotłowy

Zawarte w wodzie związki mogą osadzać się na wewnętrznych ściankach instalacji w postaci kamienia, który ogranicza wymianę cieplną oraz zmniejsza przepustowość rur. Zjawisko to ma miejsce zarówno w systemach grzewczych, jak i chłodniczych, a także w parowych układach kotłowych czy instalacjach wody pitnej.

Zanieczyszczenia mikrobiologiczne

W przypadku instalacji wody chłodniczej i użytkowej problem stanowią nie tylko osady mineralne, ale także zanieczyszczenia mikrobiologiczne. W przypadku tych ostatnich konieczna jest regularna dezynfekcja. Zarastanie instalacji nie tylko zmniejsza jej wydajność, ale także sprzyja procesom korozyjnym (korozja mikrobiologiczna). 

Korekcja chemiczna wody

Chcąc związać zawarty w wodzie tlen, zatrzymać wytrącanie się osadów twardej wody, zneutralizować występujące w wodzie metale, usunąć kamień czy osady biologiczne stosuje się specjalistyczne preparaty chemiczne.

Firma Transhelsa, austriacki przedstawiciel branży kondycjonowania wody, otworzyła właśnie swój polski oddział. W polskiej ofercie znalazły się flagowe produkty marki, takie jak hydrogel, transofit, transophos czy biozid.

Transhelsa Polska dostarcza swoim Klientom produkty szyte na miarę. Oprócz gotowych mieszanek inhibitorów korozji, antyskalantów, środków czyszczących i dezynfekujących (w tym biocydów) oraz preparatów do czyszczenia i konserwacji membran odwróconej osmozy, Transhelsa proponuje indywidualne rozwiązania każdego problemu z wodą. Po ocenie jakości wody doprowadzanej do instalacji oraz zbadaniu potrzeb zakładu produkcyjnego opracowywana jest receptura dedykowana konkretnemu Klientowi. 

Kontrola i serwis podczas dozowania środków chemicznych

Dozowanie chemicznych środków kondycjonujących wymaga wiedzy i precyzji. Transhelsa oprócz sprzedaży specjalistycznych preparatów zapewnia swoim Klientom także pełne wsparcie technologiczne, gwarantujące utrzymanie maksymalnej wydajności wodnych instalacji przemysłowych.

Serwis oferowany przez firmę Transhelsa obejmuje wsparcie na każdym etapie projektu od analizy wody i dobrania najlepszego rozwiązania, poprzez dostawę preparatów chemicznych, wizyty serwisowe, okresowe czyszczenie instalacji, utrzymywanie systemów  w stanie  równowagi, prowadzenie historii pomiarów dla każdego Klienta, aż po wysyłkę raportów serwisowych.

Kondycjonowanie wody Transhelsa
Transhelsa Polska Sp. z o. o.
tel.: 42 207 67 67
email:
www.transhelsa.pl
   07.12.2017

Komentarze

(9)
Roman | 11.12.2017, 13:41
Szukam produktów do kotłów parowych, gdzie para ma kontakt z żywnością. Konkretnie pytam o mleczarnie. Mamy problem z korozją w instalacji. Używamy kotłów do pasteryzacji. Pytanie czy chemia jest bezpieczna?
Wiesław | 12.12.2017, 07:50
Jakich inhibitorów korozji można użyć w zwykłej domowej instalacji grzewczej? Mam nowe grzejniki i pojawiała się nieszczelność. Instalacja centralnego ogrzewania była zakładana niecały rok wcześniej i już korozja. Podobno to przez tlen w wodzie. Rdza wżerała się od środka. Próbowaliśmy odpowietrzania, ale przy wymianie uszkodzonego kaloryfera doradzono mi użycie środka chemicznego. Zależy mi na zabezpieczeniu nowego wymiennika i reszty układu. Jakiej chemii użyć w domowej instalacji c.o.?
TRANSHELSA | 09.01.2018, 09:58
Panie Romanie, Mamy szeroką game produktów, które można stosować w kontakcie z żywnością. Przy doborze właściwego środka zalecam kontakt ze specjalistą z naszej firmy, który dobierze odpowiednią chemie pod układ w Pana zakładzie.
TRANSHELSA | 09.01.2018, 10:04
Panie Wiesławie, przy małej instalacji powinien wystarczyć standardowy inhibitor, który dodatkowy skoryguje pH wody np. hydrogel H 140 FD. Zachęcamy do kontaktu pod numerem +48 42 207 67 67 lub mailowo pod adresem info@transhelsa.pl
Operator kotła | 09.01.2018, 10:41
Dobry temat. Z doświadczenia wiem, że gdy odgazowanie termiczne nie działa jak należy, zagrożeniem dla układu może być właśnie korozja tlenowa. Sprawdzonym rozwiązaniem są chemiczne reduktory resztkowego tlenu. Stosujemy je w naszym systemie. Dozowanie chemii wymaga jakiejś wiedzy. Nie robiłbym tego bez doświadczenia, pozostawiłbym to raczej firmom wyspecjalizowanym w kierunku uzdatniania i chemicznego kondycjonowania wody. Stosowanie pochłaniaczy tlenu na własną rękę bez żadnej konsultacji może być trudne.
Inżynier procesu | 15.01.2018, 12:54
Rzeczywiście kondycjonowanie bywa nieuniknione. Kamień kotłowy to powszechny problem. Tam, gdzie chemiczna korekcja wody nie jest stosowana lub jest prowadzona w niewłaściwy sposób, powstanie kamiennych osadów jest właściwie pewne. Gdy kamień już osadzi się na wodnych powierzchniach kotła parowego, bardzo skutecznie ogranicza wymianę ciepła co znacząco podnosi koszty prowadzenia kotłowni parowej. Stosując środki zapobiegające gromadzeniu się osadów, polecam wybieranie firm z doświadczeniem w swojej dziedzinie. Dobrze jak firma zapewnia serwis.
Kierownik produkcji | 02.03.2018, 11:32
Ja w swoim zakładzie tez stosuję inhibitor korozji. To o wiele tańsze niż ewentualna naprawa instalacji. Najlepiej dozować chemię za pomocą automatycznej pompki. Akurat u nas wystarcza 100ml na metr sześcienny wody uzupełniającej, więc nie jest to aż tak duży wydatek.
Technolog | 25.04.2018, 08:46
W przypadku twardej wody polecam stosowanie antyskalantów i częste kontrole parametrów wody. U nas problem kamienia nie występuje pomimo kiepskiej jakości wody surowej.
Technik | 07.06.2018, 10:34
Osmoza przemysłowa to nietania technologia, polecam stosowanie antyskalantów. Jeśli się to zaniedba membrany szybko mogą się zaczopować. Można je czyścić, ale nie zawsze się da. Odkąd stale dozujemy antyskalant membrany się nie zapychają.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl