Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Instalacje klimatyzacji – wentylacji sal operacyjnych szpitali

Zanieczyszczenia powietrza i źródła ich emisji
Wnętrze nowoczesnej klimatyzowanej sali operacyjnej w Bloku Operacyjnym Szpitala Powiatowego im dr. Adama Gacy i dr. Józefa Łaskiego NZOZ w Więcborku
Wnętrze nowoczesnej klimatyzowanej sali operacyjnej w Bloku Operacyjnym Szpitala Powiatowego im dr. Adama Gacy i dr. Józefa Łaskiego NZOZ w Więcborku
Fot. arch. Szpitala Powiatowego im dr. Adama Gacy i dr. Józefa Łaskiego NZOZ w Więcborku
Ciąg dalszy artykułu...

Zanieczyszczenia powietrza i źródła ich emisji

Z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowotnego operowanego pacjenta duże znaczenie mają panujące na sali operacyjnej warunki higieniczno-sanitarne, czystość powierzchni, jałowość stosowanych narzędzi, stosowanie się personelu do wymagań reżimu sanitarnego itd. Duże znaczenie ma również czystość mikrobiologiczna powietrza w sali operacyjnej, a dokładniej w strefie pola operacyjnego.

Czytaj też: Projekt wytycznych projektowania, wykonania, odbiorów i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji obiektów służby zdrowia cz. 1 >>>

Należy pamiętać, że w salach operacyjnych na koncentrację mikroorganizmów w polu operacyjnym obok powietrza nawiewanego i sposobu jego rozprowadzenia wpływ mają takie czynniki, jak:

 • rodzaj operacji,
 • liczba i aktywność personelu w sali operacyjnej podczas zabiegu,
 • dyscyplina personelu,
 • środki ochrony zastosowane przez personel [3].

Zanieczyszczenia występujące w powietrzu sali operacyjnej można podzielić na:

 • zanieczyszczenia pochodzenia wewnętrznego, którego źródłami są:
  - personel medyczny,
  - aparatura medyczna,
  - odzież ochronna,
  - wyposażenie sali,
  - narzędzia,
  a także sam operowany pacjent.

  Zanieczyszczenia mogą być również wtórnie emitowane do powietrza z powierzchni ścian, sufitu i posadzki w wyniku ruchu powietrza w pomieszczeniu, np. na skutek aktywności personelu;
 • zanieczyszczenia pochodzenia zewnętrznego, czyli wprowadzane z otoczenia sali lub wprowadzone do sali operacyjnej za pośrednictwem powietrza wentylacyjnego.

Wśród tych zanieczyszczeń występują pyły, gazy, pary cieczy, mikroorganizmy.

Największe znaczenie z punktu widzenia ryzyka występowania zakażeń mają mikroorganizmy, szczególnie drobnoustroje chorobotwórcze.

Do zanieczyszczeń mikrobiologicznych powietrza zaliczają się nie tylko bakterie, ale również inne mikroorganizmy chorobotwórcze, jak grzyby, wirusy. Bakterie przenoszone są często na fragmentach złuszczonego naskórka, na rozpylonych włóknach odzieży lub w kropelkach wody.

Zakażenia ze względu na pochodzenie drobnoustroju dzieli się na:

 • egzogenne: personel, środowisko nieożywione sali;
 • endogenne: własna flora bakteryjna pacjenta.

Znaczącą rolę wśród zakażeń u pacjentów operowanych odgrywają zakażenia oportunistyczne, a więc wywołane przez drobnoustroje oportunistyczne, tzn. takie, które nie wywołują zakażeń u pacjentów z prawidłową odpornością [12].

Niedostateczna wentylacja pomieszczeń lub nieodpowiednio prowadzony proces oczyszczania dostarczanego powietrza sprzyja gromadzeniu się i wzrostowi stężenia szkodliwych substancji: bakterii, wirusów, grzybów pleśniowych, drażniących lub toksycznych lotnych związków chemicznych, w tym gazów anestezjologicznych, gazów powstałych na skutek denaturacji tkanek w wysokiej temperaturze, dwutlenku węgla itd. [13].

W prawidłowo zaprojektowanej i eksploatowanej sali operacyjnej, przy prawidłowo działającej instalacji klimatyzacji – wentylacji, podstawowym źródłem zanieczyszczeń mikrobiologicznych i pyłowych powietrza w sali operacyjnej są przebywający tam ludzie: personel medyczny i pacjent. Podczas zabiegów personel jest głównym źródłem drobnoustrojów obecnych w sali operacyjnej. Niestosowanie się do zasad reżimu sanitarnego przez zespół operacyjny może w konsekwencji prowadzić do zwiększenia liczby zakażeń [13]. Źródłem zanieczyszczeń mikrobiologicznych powietrza w sali operacyjnej jest również własna flora fizjologiczna pacjenta.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[powietrze,wentylacja sal operacyjnych,wentylacja szpitali,wentylacja precyzyjna]

   15.12.2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
 • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl