Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Pompy do ścieków

W konstrukcjach pomp do wody brudnej i ścieków spotyka się najczęściej pompy wyporowe i pompy wirowe.
W konstrukcjach pomp do wody brudnej i ścieków spotyka się najczęściej pompy wyporowe i pompy wirowe.
Fot. Wilo Polska

Pompy do przetłaczania wody brudnej i ścieków są wykorzystywane nie tylko w dużych rozwiązaniach infrastrukturalnych (jak przepompownie czy oczyszczalnie), wspierają także instalację grawitacyjną bezpośrednio w obiektach lub odprowadzają z nich ścieki do instalacji ciśnieniowej.

W artykule:

• Czynniki decydujące o doborze pompy
• Sprawność a niezawodność pomp
• Przepompownie
• Sterowanie
• Koszty

Małe pompy do ścieków sprawdzą się w sytuacji, kiedy nie jest możliwe grawitacyjne odprowadzenie wody zanieczyszczonej czy ścieków sanitarnych bezpośrednio do kanalizacji zbiorczej – okresowo, wówczas wymagane są przez prawo, lub stale, kiedy ścieki wytwarzane są poniżej przykanalika, np. zmieniane jest przeznaczenie pomieszczeń piwnicznych. Są oczywiście niezbędne na terenach, gdzie działa kanalizacja ciśnieniowa lub podciśnieniowa, np. na terenach o zabudowie rozproszonej (kiedy nieopłacalna jest budowa kanalizacji grawitacyjnej).

Jaka okoliczność, taka pompa

O doborze pompy decyduje kilka czynników, które muszą być rozważane łącznie:

  • rodzaj pompowanego medium (np. ścieki zawierające fekalia, ścieki bez fekaliów) i dokładne zastosowanie – co wpływa np. na wybór rodzaju wirnika i jest kluczowe dla niezawodności pompy;
  • ilość pompowanych ścieków i lokalizacja pompy w instalacji – wpływające na dobór pompy o odpowiedniej charakterystyce;
  • oczekiwania użytkownika co do reżimu pracy i obsługi – co osiąga się dzięki zastosowaniu systemu automatyki i sterowania;
  • energooszczędność – dla której istotne są rodzaj silnika, rozwiązania konstrukcyjne wirnika oraz automatyka i sterowanie.

Niezawodność kontra sprawność?

W konstrukcjach pomp do wody brudnej i ścieków spotyka się najczęściej pompy wyporowe i pompy wirowe. Na niezawodność pracy tych ostatnich wpływa głównie odporność wirnika na blokowanie cząstkami stałymi, głównie elementami włóknistymi. Wymaga to zachowania dużego swobodnego przelotu przez wirnik – np. w typowych do tych zastosowań pompach z wirnikiem typu vortex jest to 40–200 mm.
Większy przelot oznacza jednak pogorszenie charakterystyki i niższą sprawność, producenci poszukują więc kompromisu między dużym przelotem a korzystnym kształtem kanału międzyłopatkowego.

Specyficznym rozwiązaniem są pompy z wirnikami śrubowo-odśrodkowymi, z przelotami 75–120 mm i o większej sprawności niż np. pompy z wirnikiem typu vortex. Jest to rozwiązanie rzadko stosowane, bo podatne na zużycie eksploatacyjne – wirnik jest trudny do wyważenia, z czasem je „gubi”, a nawet przy niewielkim zużyciu charakterystyka pompy gwałtownie się pogarsza.

Rozwiązaniem kompromisowym jest zastosowanie łopatek o wklęsłej krawędzi wlotowej i odpowiednim ukształtowaniu przestrzennym. Przelot pozostaje wysoki, elementy włókniste zsuwają się po tak wyprofilowanej krawędzi i są porywane ze strumieniem pompowanej cieczy, przepływ zaś pozostaje równomierny, dzięki czemu sprawność wynosi ponad 80%. Rozwiązanie tego typu – dwułopatkowe wirniki zamknięte o podobnych przelotach jak dla wirników vortex – zastosowano m.in. w pompach typu FZC firmy Hydro-Vacuum.

 

Czytaj też: Pompa do ścieków - sztuka kompromisu >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

 


[woda, pompy do ścieków, pompownie ścieków, przepompownie ścieków]

   31.01.2018
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z izolacjami i rynkiem budowlanym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Z jakich urządzeń powinieneś skorzystać, żeby ogrzewać ekologicznie »

ogrzewanie ekologiczneCzy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »
program lojalnościowy dla instalatorów oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 

Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

Dowiedz się więcej »


 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Szkoła niemal zeroenergetyczna
  • - Systemy różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły

Przeglądarka produktów: Oczyszczanie ścieków

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl