Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie podłogowe – co warto o nim wiedzieć i jak z niego skorzystać

Ogrzewanie podłogowe stało się w ostatnich latach jednym z hitów technik grzewczych. Komfortu, jaki ono zapewnia i wygody użytkowania nie można porównać z żadnym innym sposobem ogrzewania lokali. Często jednak potencjalni użytkownicy rezygnują z montażu z powodu niewiedzy lub nieprawdziwych opinii, wciąż krążących wśród laików.

Ogrzewanie podłogowe w nowych budynkach lub lokalach

Inwestorzy najczęściej decydują się na instalację ogrzewania podłogowego w nowych lokalach. Zazwyczaj wybierane jest ogrzewanie podłogowe wodne, w którym nośnikiem ciepła jest woda lub inny płyn, znajdujący się w umieszczonych pod podłogą rurach. Zaletami takiego rozwiązania są: brak widocznych elementów grzewczych, komfort użytkowania i komfort termiczny, nieporównywalny do tego, który można uzyskać w przypadku tradycyjnych grzejników. Ciepłą podłogę docenią rodzice mający małe dzieci. Nie ma konieczności używania dywanów lub wykładzin, które są siedliskiem różnego rodzaju roztoczy. Podłogę łatwiej również utrzymać w czystości, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku mieszkań, w których przebywają alergicy.

Wodne ogrzewanie podłogowe wymaga przygotowań już na etapie projektowania budynku. Konieczne jest ułożenie warstwy izolacji podłogowej oraz wylania grubszej niż zazwyczaj wylewki. Instalację należy wykonać na etapie stanu surowego, ponieważ późniejsze położenie rur instalacji wodnej będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe, a z wszelkimi istotnymi zmianami w projekcie muszą być powiązane zmiany w projekcie instalacji grzewczej, by ta była w stanie prawidłowo ogrzać lokal. Odpowiednie przygotowania konieczne są też w przypadku pomieszczeń, w których tradycyjnie nie kładzie się płytek, np. w salonach, jadalniach, czy sypialniach, ponieważ zastosowanie w nich podłóg z drewna lub paneli drewnopodobnych wymaga równomiernego rozmieszczenia elementów grzewczych na całej powierzchni podłogi. Pozwoli to na uniknięcie szkodliwych dla tych materiałów różnic temperatur między poszczególnymi partiami posadzki. W przypadku podłóg z płytkami nie ma konieczności instalowania elementów grzewczych pod dużymi meblami lub stałą zabudową.

 

Zalety ogrzewania wodnego to głównie niższe koszty w porównaniu do ogrzewania opartego o tradycyjne grzejniki. Ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdzi się w dużych i wysokich pomieszczeniach, często zaopatrzonych w wysokie okna, antresole lub schody. Wadą są kłopotliwe w usunięciu przecieki i inne, drobne awarie.

 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

W sytuacji, w której nie jest możliwa instalacja wodna do ogrzewania podłogowego, rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne z użyciem przewodów lub mat grzewczych. Jest ono łatwe zarówno w instalacji, jak i użytkowaniu. Nie wymaga żadnych specjalnych prac, charakterystycznych dla wodnych instalacji centralnego ogrzewania lub ogrzewania połączonego z wentylacją mechaniczną. Dlatego jest znacznie tańsze podczas montażu. W przypadku mat grzewczych całość prac instalacyjnych ogranicza się do rozłożenia ich na wylewce i przykryciu warstwami podłogi, np. specjalnymi panelami podłogowymi do ogrzewania podłogowego, dopuszczonym do ogrzewania podłogowego drewnem lub płytkami. Cienkie, o grubości poniżej 3 mm maty są doskonałym rozwiązaniem dla remontowanych lokali, ponieważ można je położyć na istniejącej już podłodze i przykryć nowym pokryciem. Kolejną zaletą ogrzewania z użyciem przewodów i mat elektrycznych w porównaniu do ogrzewania wodnego jest większe bezpieczeństwo ich użytkowania.

Ogrzewanie elektryczne szybko dostarcza ciepło i charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością. Jednak, by zapewnić komfort, konieczne jest utrzymywanie temperatury podłogi na poziomie 29°C w pomieszczeniach, w których na stałe się przebywa. Wyższe temperatury należy stosować w łazienkach oraz w pobliżu okien.

Podstawową wadą ogrzewania elektrycznego są wyższe koszty użytkowania w porównaniu do powstałych w wyniku ogrzewania gazowego lub z użyciem paliw stałych.

 

Szeroki wybór materiałów koniecznych do położenia podłogowej instalacji grzewczej, zarówno wodnej, jak i elektrycznej dostępny jest na Allegro.

   02.02.2018

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl