RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wentylacja ogólna po zmianie przepisów WT 2018

Warunki stosowania instalacji wentylacyjnych w budynkach

Nowe przepisy dot. wentylacji pomieszczeń do przygotowywania posiłków Fot. archiwum EB (Homebook.pl))

Nowe przepisy dot. wentylacji pomieszczeń do przygotowywania posiłków Fot. archiwum EB (Homebook.pl))

Zmiany warunków technicznych w zakresie wentylacji ogólnej dotyczą m.in. wentylacji pomieszczeń do przygotowywania posiłków w mieszkaniach, warunków stosowania i regulacji instalacji wentylacyjnych, ochrony pomieszczeń przed zanieczyszczeniami zapachowymi, a także izolacji termicznej przewodów wentylacji i klimatyzacji.

Zobacz także

FLOP SYSTEM Sp. z o.o. Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie...

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie dróg oddechowych oraz inne schorzenia o podłożu środowiskowym. Zmieniające sięwarunki środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego, smog, hałas miejski) oraz wzrastające oczekiwania użytkowników mieszkań, jakie można zaobserwować w ostatnich latach w Polsce, stawiają przed inwestorami...

NETECS SP. Z O.O. NVS – innowacyjny program doboru wentylatorów przemysłowych

NVS – innowacyjny program doboru wentylatorów przemysłowych NVS – innowacyjny program doboru wentylatorów przemysłowych

Nowatorska aplikacja NVS (Netecs Ventilator Selection) służy do optymalizacji doboru wentylatorów przemysłowych.

Nowatorska aplikacja NVS (Netecs Ventilator Selection) służy do optymalizacji doboru wentylatorów przemysłowych.

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

W artykule o zmianach do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dotyczących:

• wentylacji pomieszczeń do gromadzenia odpadów,
• zasad wentylacji pomieszczeń do przygotowywania posiłków w mieszkaniach,
• warunków stosowania instalacji wentylacyjnych w budynkach,
• stosowania systemów wentylacji regulowanych zapotrzebowaniem,
• nowego określenia pomieszczenia do przygotowania posiłków: aneks kuchenny,
• ochrony pomieszczeń przed zanieczyszczeniami zapachowymi,
• izolacji termicznej przewodów wentylacji i klimatyzacji,
• mocy właściwej wentylatorów,
• określania izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych.

1 stycznia 2018 r. weszły w życie zmiany do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2017, poz. 2285). Dokument ten trafił do konsultacji społecznych w maju 2016 r. i do momentu ogłoszenia podlegał kilkukrotnym zmianom.

Interesują Cię wymagania jakości powietrza na 2021? Pobierz bezpłatny e- book »

Wersja opublikowana wprowadza nowe przepisy w wielu obszarach.

Najważniejsze zmiany dotyczące instalacji wentylacyjnych przedstawiono poniżej w formie porównania brzmienia przepisów przed i po (akapity zamienione oznaczone są czcionką pogrubioną niebieską, akapity zmienione zaznaczono pogrubioną, podkreśloną czarną czcionką). Zmiany opatrzono komentarzem.

Interesują Cię wymagania jakości powietrza na 2021? Pobierz bezpłatny e- book »

Wentylacja pomieszczeń do gromadzenia odpadów

§ 22.1. Na działkach budowlanych należy przewidzieć miejsca na pojemniki służące do czasowego gromadzenia odpadów stałych, z uwzględnieniem możliwości ich segregacji.

2. Miejscami, o których mowa w ust. 1, mogą być:

do 31.12.2017 od 1.01.2018

2) wyodrębnione pomieszczenia w budynku, mające posadzkę powyżej poziomu nawierzchni dojazdu środka transportowego odbierającego odpady, lecz nie wyżej niż 0,15 m, w tym także dolne komory zsypu z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, zaopatrzonym w daszek o wysięgu co najmniej 1 m i przedłużony na boki po co najmniej 0,8 m, mające ściany i podłogi zmywalne, punkt czerpalny wody, kratkę ściekową, wentylację grawitacyjną oraz sztuczne oświetlenie, (…)

2) wyodrębnione pomieszczenia w budynku, mające posadzkę powyżej poziomu nawierzchni dojazdu środka transportowego odbierającego odpady, lecz nie wyżej niż 0,15 m, w tym także dolne komory zsypu z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, zaopatrzonym w daszek o wysięgu co najmniej 1 m i przedłużony na boki po co najmniej 0,8 m, mające ściany i podłogi zmywalne, punkt czerpalny wody, kratkę ściekową, wentylację oraz sztuczne oświetlenie, (…)

Komentarz:
Wydzielone miejsca przeznaczone do gromadzenia odpadów stałych musiały być dotychczas wyposażone m.in. w instalację wentylacji grawitacyjnej. Zmiana przepisów formułuje ten obowiązek w taki sposób, że nie wskazuje się konkretnego rodzaju instalacji. Nowy przepis należy ocenić zdecydowanie pozytywnie. Wybrana lokalizacja dla tego pomieszczenia w budynku może sprawić, że zapewnienie wymiany powietrza będzie zrealizowane skuteczniej przez inne niż grawitacyjna rodzaje instalacji wentylacyjnej.

Zasady wentylacji pomieszczeń do przygotowywania posiłków w mieszkaniach

do 31.12.2017 od 1.01.2018

§ 93.
1. Pomieszczenie mieszkalne i kuchenne powinno mieć bezpośrednie oświetlenie światłem dziennym.
2. W mieszkaniu jednopokojowym dopuszcza się pomieszczenie kuchenne bez okien lub wnękę kuchenną połączoną z przedpokojem, pod warunkiem zastosowania co najmniej wentylacji:

1) grawitacyjnej – w przypadku kuchni elektrycznej,

2) mechanicznej wywiewnej – w przypadku kuchni gazowej.

3. W mieszkaniu wielopokojowym kuchnia może stanowić część pokoju przeznaczonego na pobyt dzienny, pod warunkiem zastosowania w tym pomieszczeniu wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej z podłączeniem do niej okapu wywiewnego nad trzonem kuchennym, a także z zapewnieniem odprowadzenia powietrza z pomieszczenia dodatkowym otworem wywiewnym, usytuowanym nie więcej niż 0,15 m poniżej płaszczyzny sufitu.

§ 93.
1. Pomieszczenie mieszkalne, kuchnia oraz aneks kuchenny powinno mieć bezpośrednie oświetlenie światłem dziennym.
2. W mieszkaniu jednopokojowym dopuszcza się stosowanie kuchni bez okien lub aneksu kuchennego połączonego z przedpokojem, pod warunkiem zastosowania co najmniej wentylacji:

1) grawitacyjnej – w przypadku kuchni elektrycznej,

2) mechanicznej wywiewnej – w przypadku kuchni gazowej.

3. W mieszkaniu jednopokojowym dopuszcza się stosowanie aneksu kuchennego połączonego z pokojem pod warunkiem zastosowania w tym aneksie wentylacji i kuchni elektrycznej.
4. W mieszkaniu wielopokojowym dopuszcza się stosowanie aneksu kuchennego w pokoju przeznaczonym na pobyt dzienny pod warunkiem zastosowania w tym aneksie wentylacji.
5. W przypadku zastosowania okapu kuchennego w kuchni lub w aneksie kuchennym należy zapewnić podłączenie tego okapu do odrębnego przewodu kominowego.

Komentarz: Paragraf ten został napisany od nowa, co było spowodowane m.in. wprowadzeniem do treści rozporządzenia nowego terminu „aneks kuchenny” (część pomieszczenia mieszkalnego przeznaczona do przygotowywania posiłków).

Przy tej okazji uporządkowano wymagania z zakresu projektowania instalacji wentylacyjnych w pomieszczeniach kuchennych w budynkach mieszkalnych oraz zainstalowanych w nich okapów.

Przede wszystkim wprowadzono jasną zasadę dotyczącą wyboru rodzaju projektowanej wentylacji w mieszkaniach jednopokojowych. Jeżeli takie mieszkanie będzie miało aneks kuchenny połączony z pokojem, to stosowanie instalacji gazowej będzie tam zabronione. Jednocześnie nie stawia się żadnych ograniczeń w wyborze systemu wentylacji.

W przypadku aneksów lub kuchni bez okien połączonych z przedpokojem rodzaj instalacji wentylacyjnej będzie uzależniony od zastosowanej kuchni. W przypadku instalacji gazowej niedozwolone będzie stosowanie wentylacji grawitacyjnej lub hybrydowej.

Uporządkowane zestawienie wymagań dla mieszkań zawiera tabela 1.

Rodzaje wentylacji w pomieszczeniach

Tabela 1. Rodzaje wentylacji w pomieszczeniach służących do przygotowywania posiłków w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych

Należy zauważyć pozytywną zmianę związaną z wprowadzeniem nakazu stosowania oddzielnego przewodu na potrzeby okapu, jednak przyjęte w przepisie sformułowanie wydaje się niedostateczne. Zastosowany termin „przewód kominowy” odnosi się w tym miejscu do komina wentylacyjnego mogącego pracować na potrzeby instalacji wentylacji grawitacyjnej lub hybrydowej.

Tak sformułowany zapis zdaje się sugerować, że obowiązek stosowania oddzielnego przewodu dotyczy wyłącznie instalacji wentylacji grawitacyjnej lub hybrydowej, co jest w istocie zgodne z uzasadnieniem podanym przez ministerstwo.

Co jednak w przypadku projektowania w budynku wentylacji mechanicznej?Czy nie warto byłoby uczulić projektantów na konieczność stosowania oddzielnego przewodu również w instalacjach mechanicznych?

Pozostaje chyba liczyć, jak do tej pory, na zdrowy rozsądek projektantów i stosowanie oddzielnego przewodu również w przypadku występowania w budynku instalacji mechanicznych.

Kolejna wątpliwość dotyczy możliwej kolizji z przepisem z § 148.2.

Okap kuchenny podłączony do przewodu wentylacyjnego stanowi bezsprzecznie instalację wentylacji mechanicznej wywiewnej, a przecież jej jednoczesne stosowanie z wentylacją grawitacyjną jest zabronione.

Wobec braku zmian treści § 148.2 należałoby chyba przyjąć następujące wytłumaczenie:Okap kuchenny stanowi specyficzny rodzaj wyposażenia technicznego budynku. Ponieważ o zakupie decyduje użytkownik mieszkania, projektant nie ma wpływu na żadne parametry pracy tego urządzenia, tj. przepływ czy hałas, ani na to, czy w ogóle takie urządzenie zostanie zainstalowane. Dlatego instalacja przygotowana do podłączenia takiego okapu musi spełnić specyficzne warunki.

Przede wszystkim należy przewidzieć zapewnienie dopływu powietrza w czasie pracy okapu, tak aby funkcjonowanie instalacji wentylacji ogólnej nie było zakłócone.

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie zapewnienie dopływu powietrza poprzez otwarcie okna i takie zalecenie powinno zostać przeniesione z projektu budynku do instrukcji użytkowania mieszkania.

Drugim koniecznym warunkiem skutecznej pracy będzie zabezpieczenie użytkowników mieszkań, którzy nie zdecydowali się na podłączenie okapu do zbiorczego przewodu wywiewnego. Nie można przecież pozwolić, żeby praca okapu w jednym mieszkaniu wywołała pogorszenie komfortu u lokatorów na kondygnacji powyżej lub poniżej.

W omawianym przepisie brakuje jeszcze wyłączenia dla budynków istniejących poddawanych np. przebudowie. Wykonanie w nich oddzielnego przewodu kominowego może się bowiem okazać niemożliwe.

Czytaj też: Zmiany w warunkach technicznych od 1 stycznia 2018 roku >>>

Warunki stosowania instalacji wentylacyjnych w budynkach

Komentarz: W tym przepisie prawodawca dokonał istotnej zmiany celowościowej. Zgodnie z nowym brzmieniem w budynkach niskich i średniowysokich, w których zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza (do tej pory „jakości środowiska wewnętrznego”) nie będzie możliwe za pomocą wentylacji grawitacyjnej lub hybrydowej, należy stosować wentylację mechaniczną. Zmiana na pierwszy rzut oka wydaje się uzasadniona. Z uwagi na specyfikę działania wentylacji grawitacyjnej nie byłoby możliwe zapewnienie i utrzymanie kryteriów opisujących jakość środowiska wewnętrznego (min. temperatura i prędkość powietrza w pomieszczeniu), co jakoś nikomu nie przeszkadzało przez tyle lat i taką instalację projektowano. Warto jednak zdać sobie sprawę, że w przypadku instalacji wentylacji grawitacyjnej niezmiernie trudno będzie udowodnić również „odpowiednią wymianę powietrza”.

Temperatura powietrza zewnętrznego, siła i kierunek wiatru to czynniki środowiska pozostające wciąż poza pełną kontrolą człowieka. Ponieważ są one decydujące w procesie generowania strumienia powietrza wentylacji grawitacyjnej, wielkość ta będzie zmienna i przypadkowa, a jeśli tak, trudno uznać, że jest ona „odpowiednia” w czasie użytkowania budynku.

Nowe brzmienie punktu 1 w § 148 nie zamyka w żadnym razie dyskusji prawno-technicznej. Można się pokusić o stwierdzenie, że również przy obowiązującym sformułowaniu brzmienia przepisu wentylacja grawitacyjna nigdy nie powinna zostać zaprojektowana. Stawia się jej przecież te sama wymagania ilościowe jak dla instalacji mechanicznej czy hybrydowej przy mocno ograniczonych możliwościach ich spełnienia.

Wydaje się, że rozsądnym rozwiązaniem byłoby przygotowanie oddzielnych wymagań jakościowych wyłącznie dla instalacji grawitacyjnych, które sprawią, że nie będzie ona traktowana de iure jako równoważna dla np. instalacji mechanicznych. Wymagania prawne powinny być postawione „na miarę” możliwości takiej instalacji.

Stosowanie systemów wentylacji regulowanych zapotrzebowaniem

Komentarz: Historia tego przepisu sięga etapu konsultacji zmian w warunkach technicznych wprowadzonych rozporządzeniem w 2013 roku. Celem zmian miało być szersze stosowanie systemów wentylacji regulowanych zapotrzebowaniem. Pierwotna propozycja przypominała obecnie obowiązujące brzmienie, jednak w efekcie kolejnych zmian ogłoszony przepis, obowiązujący do 31.12.2017, zatracił swoje pierwotne znaczenie. Wymagano według niego stosowania regulacji wydajności wentylatorów, co jest od lat praktyką powszechną, niepotrzebującą dodatkowego uregulowania. Kluczowe jest bowiem ustalenie kryteriów, na jakich ta regulacja ma się opierać. Nowe brzmienie przepisu powinno się przyczynić do powszechniejszego projektowania instalacji regulowanych według zapotrzebowania, a tym samym do zwiększenia stopnia energooszczędności budynków.

Nowe określenie pomieszczenia do przygotowania posiłków: aneks kuchenny

Komentarz: Zmiana porządkowa związana z wprowadzeniem do WT terminu „aneks kuchenny”. Aneks kuchenny WT definiują w § 3 jako część pomieszczenia mieszkalnego przeznaczoną do przygotowywania posiłków, czyli stanowi on część pomieszczenia mieszkalnego, w odróżnieniu od kuchni, która pozostaje pomieszczeniem pomocniczym.

Ochrona pomieszczeń przed zanieczyszczeniami zapachowymi

Komentarz: Problem z zanieczyszczeniem zapachowym powietrza wewnętrznego to stale występująca bolączka zarówno budynków nowych, jak i tych od lat użytkowanych. Zapewne każdy z nas choć raz zetknął się z zapachami przenikającymi z kuchni do sali restauracyjnej. Problem rzecz jasna nie jest ani nowy, ani zupełnie zapomniany przez projektantów, jednak dodatkowe wyszczególnienie w przepisach zanieczyszczeń zapachowych, oprócz fizyko-chemicznych, uczuli na niego projektantów. Będzie to szczególnie istotne w przypadku rozbudowy, przebudowy czy zmiany sposobu użytkowania. Można się będzie spodziewać stopniowej poprawy komfortu w budynkach istniejących.

Również w zakresie lokalizacji wyrzutni powietrza w ścianie budynku przepisy zostały tak zmienione, by uwzględniono konieczność zabezpieczenia przed przenikaniem do pomieszczeń wyłącznie zanieczyszczeń zapachowych.

Izolacja termiczna przewodów wentylacji i klimatyzacji

Komentarz: Izolowanie termiczne przewodów klimatyzacji, oczywiste z technicznego punktu widzenia, wobec braku uregulowania mogło stanowić przedmiot zaniedbań czy wymuszania oszczędności ze strony inwestora. Obecnie nie pozostawia się żadnych wątpliwości. Niewątpliwie egzekwowanie tego przepisu przyczyni się do zwiększenia energooszczędności budynków.

Moc właściwa wentylatorów

Komentarz: W punkcie 10 § 153 mamy do czynienia z poprawą oczywistego błędu redakcyjnego. Z kolei zmiana w punkcie 11 to oczywiste złagodzenie wymagań. Osiągnięcie sprawności temperaturowej odzysku ciepła na poziomie większym niż 90% w projektowym punkcie pracy występuje niezmiernie rzadko. Jednocześnie w przypadku złożonych instalacji wentylacyjnych graniczny wymagany poziom mocy właściwej wentylatorów mógł stanowić istotną barierę dla projektanta. Jak zatem zaproponowane zmniejszenie wartości minimalnej sprawności odzysku ciepła ma się do możliwości technicznych urządzeń?

Od 1 stycznia 2018 r. zaczęły obowiązywać zaostrzone wymagania ekoprojektu w odniesieniu do urządzeń wentylacyjnych (rozporządzenie UE nr 1253/2014). Minimalna sprawność odzysku ciepła dla przepływu nominalnego wynosi 73% (dla urządzeń z wymianą ciepła bez czynnika pośredniczącego) lub 68% (dla urządzeń z wymianą ciepła z czynnikiem pośredniczącym). W przypadku pokrycia się projektowego i nominalnego punktu pracy każde urządzenie będzie się charakteryzowało „wysoko skutecznym” odzyskiem ciepła.

Warto więc zadać sobie pytanie, czy ustalenie wymagań na obecnym poziomie jest w ogóle potrzebne. Można bowiem uznać, że większość instalacji będzie mogła skorzystać z dodatku mocy z tytułu „wysokiej skuteczności”. Wydaje się zatem, że należałoby co najmniej dokonać ponownej analizy maksymalnych wartości mocy właściwej określonych przez rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, uwzględniających wymagania ekoprojektu. Oczywiście nadrzędne byłoby rozważenie, czy wobec wejścia w życie wymagań ekoprojektu istnienie przepisów dotyczących mocy właściwej wentylatorów jest w ogóle potrzebne.

Określanie izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych

Komentarz: Wraz z najnowszą nowelizacją uaktualniono listę norm przywołanych w treści rozporządzenia w załączniku nr 1. Istotne znaczenie dla projektowania instalacji wentylacyjnych z nawiewem naturalnym ma zmiana normy dotyczącej określania izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych (PN-B-02151-3:2015-10). Chociaż nowa norma została przyjęta do zbioru obowiązujących Polskich Norm już w październiku 2015 r., brak przywołania jej w rozporządzeniu WT pozwalał na stosowanie wersji nieaktualnej. Najważniejsze różnice w obliczeniach izolacyjności akustycznej przegrody zewnętrznej wyposażonej w urządzenie nawiewne zawarto w tabeli 2.

Porównanie wymagań z 1999 i 2015

Tabela 2. Porównanie części wymagań wg normy PN-B-02151-3 w wersji z 1999 (po lewej) i 2015 roku (po prawej). Akapity zmienione i zamienione zaznaczono wytłuszczoną czcionką (pierwszy wiersz od dołu).

Projektowanie izolacyjności przegrody z uwzględnieniem zamkniętych urządzeń nawiewnych będzie stanowiło zdecydowane pogorszenie komfortu w stosunku do dotychczasowej praktyki. Urządzenia te są bowiem otwarte przez większą część roku, w związku z tym taki stan należy uznać za naturalny i w tym położeniu powinny być one oceniane jako składowe przegrody zewnętrznej. W podsumowaniu można zauważyć, że chociaż większość zmian należy ocenić pozytywnie, wydaje się, że powinny być one głębsze, szczególnie w obliczu tak długiego okresu konsultacji rozporządzenia i licznych uwag zgłoszonych przez uczestniczące podmioty. 

Czytaj także: Konsekwencje wprowadzenia nowej klasyfikacji filtrów dla wentylacji wg normy EN-ISO 16890 >> 

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Ilona Czerkawska, mgr inż. Bartosz Cyba Nocne obniżenia temperatury w halach basenowych

Nocne obniżenia temperatury w halach basenowych Nocne obniżenia temperatury w halach basenowych

W wielu obiektach basenowych stosuje się nocne obniżenia temperatury, co w okresie zimowym może powodować wzrost ryzyka wykraplania się wilgoci na zimnych przegrodach. Ryzyko to minimalizuje się, stosując...

W wielu obiektach basenowych stosuje się nocne obniżenia temperatury, co w okresie zimowym może powodować wzrost ryzyka wykraplania się wilgoci na zimnych przegrodach. Ryzyko to minimalizuje się, stosując nawiew szczelinowy ciepłym powietrzem, który tworzy kurtynę osłaniającą przegrody. Korzystniejsze z punktu widzenia wystąpienia ryzyka kondensacji jest obniżenie wilgotności względnej w okresie nocnym. Natomiast względy eksploatacyjne (koszty uzdatniania powietrza) przemawiają za utrzymywaniem...

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK, mgr inż. Agnieszka Łojek Akustyka w klimatyzacji Cz. 1. Wybrane zagadnienia akustyki pomieszczeń i instalacji

Akustyka w klimatyzacji Cz. 1. Wybrane zagadnienia akustyki pomieszczeń i instalacji Akustyka w klimatyzacji Cz. 1. Wybrane zagadnienia akustyki pomieszczeń i instalacji

Klimatyzacja staje się standardem w budynkach biurowych i użyteczności publicznej. Zadaniem tej instalacji jest zapewnienie użytkownikom komfortu w najszerszym tego słowa znaczeniu. W artykule skoncentrowano...

Klimatyzacja staje się standardem w budynkach biurowych i użyteczności publicznej. Zadaniem tej instalacji jest zapewnienie użytkownikom komfortu w najszerszym tego słowa znaczeniu. W artykule skoncentrowano się na jednym z najważniejszych aspektów komfortu – akustyce. Celem jest znalezienie dla typowej instalacji klimatyzacyjnej takiej koncepcji rozprowadzenia powietrza przez nawiewniki, by spełniała ona wymagania akustyczne dla czytelni – 30 dB.

mgr inż. Jerzy Żurawski, dr inż. Arkadiusz Węglarz Charakterystyka energetyczna budynku według nowych wymagań prawnych

Charakterystyka energetyczna budynku według nowych wymagań prawnych Charakterystyka energetyczna budynku według nowych wymagań prawnych

W styczniu 2014 zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, natomiast w lipcu br. opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki...

W styczniu 2014 zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, natomiast w lipcu br. opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku (świadectw charakterystyki energetycznej budynku). We wrześniu 2014 r. Prezydent RP „rzutem na taśmę” podpisał ustawę o charakterystyce energetycznej budynków, która zacznie obowiązywać za kilka miesięcy – trzeba będzie w związku z tym ponownie opublikować wspomniane rozporządzenie....

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja

Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków. W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji...

Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków. W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji jako wyposażenia technicznego budynków zmieniono tylko trzy paragrafy i załącznik, jednak waga tych zmian jest duża. Nowe przepisy m.in. dopuszczają nowe rozwiązania, zwiększają też wymagania w zakresie regulacji wydajności wentylatorów i stosowania odzysku ciepła oraz zapobiegania kondensacji...

dr hab. inż. Łukasz Amanowicz, prof. dr hab. inż. Janusz Wojtkowiak Ilościowy opis równomierności rozdziału powietrza w wielorurowych gruntowych wymiennikach ciepła

Ilościowy opis równomierności rozdziału powietrza w wielorurowych gruntowych wymiennikach ciepła Ilościowy opis równomierności rozdziału powietrza w wielorurowych gruntowych wymiennikach ciepła

Gruntowe wymienniki ciepła będą coraz częściej stosowane jako elementy instalacji wentylacji mechanicznej pozwalające na wstępne podgrzanie powietrza wentylacyjnego zimą i schłodzenie latem [4, 5, 7, 9]....

Gruntowe wymienniki ciepła będą coraz częściej stosowane jako elementy instalacji wentylacji mechanicznej pozwalające na wstępne podgrzanie powietrza wentylacyjnego zimą i schłodzenie latem [4, 5, 7, 9]. Już obecnie stosowanie GWC jest w niektórych przypadkach konieczne, np. w celu spełnienia wymagań stawianym inwestycjom ubiegającym się o dofinansowanie ze środków NFOŚiGW przeznaczonych na budowę domów energooszczędnych [6, 10]. W projektowaniu i doborze wielorurowych GWC istotną rolę odgrywa równomierność...

dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB, dr inż. Dorota Anna Krawczyk, Andrzej Gajewski, prof. dr hab. inż. Józefa Wiater Badanie komfortu cieplnego w salach dydaktycznych przed modernizacją Cz. 2. Eksperyment

Badanie komfortu cieplnego w salach dydaktycznych przed modernizacją Cz. 2. Eksperyment Badanie komfortu cieplnego w salach dydaktycznych przed modernizacją Cz. 2. Eksperyment

Komfort cieplny w pomieszczeniach definiowany jest jako stan, w którym człowiek przebywający w pomieszczeniu nie odczuwa ani ciepła, ani zimna. W poprzednim artykule (RI 10/2013) opisano parametry komfortu,...

Komfort cieplny w pomieszczeniach definiowany jest jako stan, w którym człowiek przebywający w pomieszczeniu nie odczuwa ani ciepła, ani zimna. W poprzednim artykule (RI 10/2013) opisano parametry komfortu, poniżej omówione zostały wyniki badań parametrów jakości powietrza wewnętrznego w obiekcie szkolnym: temperatury, wilgotności względnej i stężenia CO2.

Jerzy Kosieradzki Wentylacja w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Opis projektu

Wentylacja w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Opis projektu Wentylacja w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Opis projektu

Biuro projektów Probad-Bis z Warszawy wykonało projekt instalacji dla Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Mgr inż. Krzysztof Kotliński wraz z zespołem opracował dokumentację instalacji chłodniczej...

Biuro projektów Probad-Bis z Warszawy wykonało projekt instalacji dla Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Mgr inż. Krzysztof Kotliński wraz z zespołem opracował dokumentację instalacji chłodniczej i wentylacji dla budynków, które służą podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Charakter obiektu i jego wielozadaniowość, a także brak sprecyzowanych funkcji, jakie w przyszłości pełnić będą niektóre pomieszczenia w budynkach, wymagały nietypowego...

mgr inż. Jacek Kalinowski, dr inż. Maciej Mijakowski Analiza uzdatniania powietrza wentylacyjnego przy pomocy techniki „desiccant cooling”

Analiza uzdatniania powietrza wentylacyjnego przy pomocy techniki „desiccant cooling” Analiza uzdatniania powietrza wentylacyjnego przy pomocy techniki „desiccant cooling”

Jedną z alternatywnych metod chłodzenia i osuszania powietrza zewnętrznego może być system „desiccant cooling”, nazywany również DEC (Desiccant and Evaporative Cooling – osuszanie i chłodzenie adiabatyczne)....

Jedną z alternatywnych metod chłodzenia i osuszania powietrza zewnętrznego może być system „desiccant cooling”, nazywany również DEC (Desiccant and Evaporative Cooling – osuszanie i chłodzenie adiabatyczne). Sercem tego systemu jest rotor sorpcyjny z nagrzewnicą regenerującą złoże higroskopijne.

Bartosz Pijawski Marmaray – projekt, który zmienił standardy wentylacji tunelowej

Marmaray – projekt, który zmienił standardy wentylacji tunelowej Marmaray – projekt, który zmienił standardy wentylacji tunelowej

4 sierpnia br. przeprowadzono pierwszy próbny przejazd kolei podmiejskiej ze wschodniej części Stambułu do zachodnich dzielnic. Zrealizowano w ten sposób projekt, który był marzeniem mieszkańców tureckiej...

4 sierpnia br. przeprowadzono pierwszy próbny przejazd kolei podmiejskiej ze wschodniej części Stambułu do zachodnich dzielnic. Zrealizowano w ten sposób projekt, który był marzeniem mieszkańców tureckiej stolicy od ponad stu lat. Obie części Stambułu rozdziela cieśnina Bosfor – wymagało to wykonania tunelu o długości ponad 13 km w strefie często nawiedzanej przez trzęsienia ziemi i z natężonym ruchem nawodnym. Tunel znajduje się 60 m poniżej poziomu morza, a jego strop 5 m pod morskim dnem....

Wolfgang Heinl Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu w dużych obiektach. Opis przypadku

Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu w dużych obiektach. Opis przypadku Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu w dużych obiektach. Opis przypadku

Ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe w dużych obiektach wymaga zaprojektowania układu hydraulicznego, który rozprowadzi różne ilości wody, a także szybko poradzi sobie ze zmianami obciążeń hydraulicznych. Istotnym...

Ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe w dużych obiektach wymaga zaprojektowania układu hydraulicznego, który rozprowadzi różne ilości wody, a także szybko poradzi sobie ze zmianami obciążeń hydraulicznych. Istotnym elementem takich instalacji jest rozdzielacz równomiernie zaopatrujący wszystkie przyłączone obiegi, pomimo że mają one różne właściwości hydrauliczne.

dr inż. Dariusz Kwiecień Całoroczne zapotrzebowanie na energię do uzdatniania powietrza wentylującego obliczane na podstawie danych klimatycznych

Całoroczne zapotrzebowanie na energię do uzdatniania powietrza wentylującego obliczane na podstawie danych klimatycznych Całoroczne zapotrzebowanie na energię do uzdatniania powietrza wentylującego obliczane na podstawie danych klimatycznych

Nowoczesne rozwiązania stosowane w technice wentylacyjnej i klimatyzacyjnej powinna cechować odpowiednio wysoka wydajność działania przy możliwie niskim zużyciu energii. W urządzeniach wentylacyjnych znaczną...

Nowoczesne rozwiązania stosowane w technice wentylacyjnej i klimatyzacyjnej powinna cechować odpowiednio wysoka wydajność działania przy możliwie niskim zużyciu energii. W urządzeniach wentylacyjnych znaczną część energii przeznacza się na uzdatnianie powietrza, w tym jego ogrzewanie i oziębianie. Niezbędnym warunkiem właściwej oceny każdego projektowanego systemu wentylacyjnego pod względem efektywności jest prawidłowe określenie całorocznego zapotrzebowania energii na te cele. Decydują o tym...

dr inż. Jacek Biskupski Zarządzanie wentylacją w domu zautomatyzowanym

Zarządzanie wentylacją w domu zautomatyzowanym Zarządzanie wentylacją w domu zautomatyzowanym

Tematem nowego cyklu artykułów są możliwości zautomatyzowanych budynków mieszkalnych, nazywanych umownie „budynkami inteligentnymi”. Zostaną one opisane na przykładzie funkcjonującego już od 10 lat jednorodzinnego...

Tematem nowego cyklu artykułów są możliwości zautomatyzowanych budynków mieszkalnych, nazywanych umownie „budynkami inteligentnymi”. Zostaną one opisane na przykładzie funkcjonującego już od 10 lat jednorodzinnego domu energooszczędnego. System wentylacji jest w tym wypadku fragmentem większego zintegrowanego systemu HVAC, odpowiedzialnego za zapewnienie komfortu klimatycznego w pomieszczeniach poprzez zautomatyzowane ogrzewanie, chłodzenie, nawilżanie i wentylację całego budynku. W artykule opisano...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji o stałym wydatku powietrza wentylacyjnego CAV (cz. 1)

Wymiarowanie instalacji o stałym wydatku powietrza wentylacyjnego CAV (cz. 1) Wymiarowanie instalacji o stałym wydatku powietrza wentylacyjnego CAV (cz. 1)

W cyklu artykułów autor omówi sposób postępowania przy wymiarowaniu instalacji o stałym wydatku powietrza CAV (ang. constant air volume). Przedstawione zostaną poszczególne etapy związane z obliczeniami...

W cyklu artykułów autor omówi sposób postępowania przy wymiarowaniu instalacji o stałym wydatku powietrza CAV (ang. constant air volume). Przedstawione zostaną poszczególne etapy związane z obliczeniami zysków ciepła, przykład doboru odpowiedniej konfiguracji centrali wentylacyjnej (realizującej proces uzdatniania powietrza dla danego przykładu obliczeniowego) wraz z przedstawieniem etapów uzdatniania powietrza na wykresie „h-x”. W oparciu o wykres Moliera autor przedstawi obliczenia wydajności poszczególnych...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja mechaniczna pomieszczeń zagrożonych wybuchem

Wentylacja mechaniczna pomieszczeń zagrożonych wybuchem Wentylacja mechaniczna pomieszczeń zagrożonych wybuchem

Zagrożenie wybuchem to możliwość tworzenia przez palne gazy, pary palnych cieczy, pyły lub włókna palnych ciał stałych – w różnych warunkach – mieszanin z powietrzem, które pod wpływem czynnika inicjującego...

Zagrożenie wybuchem to możliwość tworzenia przez palne gazy, pary palnych cieczy, pyły lub włókna palnych ciał stałych – w różnych warunkach – mieszanin z powietrzem, które pod wpływem czynnika inicjującego zapłon wybuchają, czyli ulegają gwałtownemu spalaniu połączonemu ze wzrostem ciśnienia. Atmosferę wybuchową mogą zatem tworzyć z powietrzem gazy, pary, mgły, włókna i pyły substancji emitowanych w pomieszczeniach. Miejscami zagrożonymi wybuchem zgromadzonego pyłu są np.: szyby wydobywcze, młyny,...

Maciej Danielak Kontrolowana wentylacja mieszkaniowa

Kontrolowana wentylacja mieszkaniowa Kontrolowana wentylacja mieszkaniowa

Obecna sytuacja energetyczna, wciąż rosnące ceny surowców i energii zmuszają użytkowników do szukania oszczędności eksploatacyjnych, a tym samym rozwiązań energooszczędnych. Sektor budowlany w odpowiedzi...

Obecna sytuacja energetyczna, wciąż rosnące ceny surowców i energii zmuszają użytkowników do szukania oszczędności eksploatacyjnych, a tym samym rozwiązań energooszczędnych. Sektor budowlany w odpowiedzi na te oczekiwania oferuje materiały o coraz lepszych współczynnikach izolacyjności i szczelności. W efekcie nowo powstałe mieszkania, domy czy budynki po rewitalizacji są bardzo szczelne i powietrze w pomieszczeniach nie spełnia wymagań higienicznych.

Redakcja RI Wentylacja sterowana parą

Wentylacja sterowana parą Wentylacja sterowana parą

Prowadzona od kilku lat w Polsce kampania usprawniania wentylacji w budynkach mieszkalnych i publicznych wyposażonych w instalacje wentylacji grawitacyjnej przynosi efekty. Jednak nadal spora grupa użytkowników...

Prowadzona od kilku lat w Polsce kampania usprawniania wentylacji w budynkach mieszkalnych i publicznych wyposażonych w instalacje wentylacji grawitacyjnej przynosi efekty. Jednak nadal spora grupa użytkowników nie ma możliwości oddychania czystym i zdrowym powietrzem w mieszkaniach i biurach. Jednym ze skutecznych i optymalnych pod względem nakładów inwestycyjnych i eksploatacyjnych rozwiązań tego problemu jest wentylacja higrosterowana.

prof. dr hab. Ewa Karwowska, dr Ewa Miaśkiewicz-Pęska, dr inż. Piotr Grzybowski Wpływ instalacji wentylacyjnej na jakość powietrza wewnętrznego w klubie fitness

Wpływ instalacji wentylacyjnej na jakość powietrza wewnętrznego w klubie fitness Wpływ instalacji wentylacyjnej na jakość powietrza wewnętrznego w klubie fitness

Część istniejących klubów fitness, usytuowanych w nowo powstających budynkach, dysponuje instalacjami wentylacyjno-klimatyzacyjnymi, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza, a...

Część istniejących klubów fitness, usytuowanych w nowo powstających budynkach, dysponuje instalacjami wentylacyjno-klimatyzacyjnymi, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza, a tym samym stworzenie komfortowych i bezpiecznych warunków przebywania i aktywności fizycznej użytkowników. Jednak w wielu przypadkach pomieszczenia treningowe i siłownie zlokalizowane są w obiektach starego typu, wyposażonych jedynie w instalację wentylacyjną grawitacyjną lub mechaniczną. Istnieją uzasadnione...

dr inż. Anna Charkowska Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach – propozycja pierwszej normy europejskiej

Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach – propozycja pierwszej normy europejskiej Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach – propozycja pierwszej normy europejskiej

W sierpniu 2009 r. pojawiła się od dawna oczekiwana pierwsza norma europejska dotycząca klimatyzacji i wentylacji w szpitalach. Jest to na razie wersja robocza normy, a więc z całą pewnością niektóre z...

W sierpniu 2009 r. pojawiła się od dawna oczekiwana pierwsza norma europejska dotycząca klimatyzacji i wentylacji w szpitalach. Jest to na razie wersja robocza normy, a więc z całą pewnością niektóre z zawartych w niej zapisów mogą zostać zmienione, ale warto się z nią zapoznać, by zorientować się, jakie zmiany w projektowaniu nas czekają. Zarówno dla projektantów korzystających do tej pory z krajowych wytycznych projektowania szpitali ogólnych z 1984 r., jak i dla osób opierających swoje projekty...

Waldemar Joniec Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne

Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne

Przed każdym projektantem i inwestorem stoi zadanie jednoczesnego zminimalizowania kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. W większości wypadków te cele wykluczają się nawzajem, gdyż rozwiązanie tanie...

Przed każdym projektantem i inwestorem stoi zadanie jednoczesnego zminimalizowania kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. W większości wypadków te cele wykluczają się nawzajem, gdyż rozwiązanie tanie w inwestycji okazuje się przeważnie drogie w eksploatacji. Wybór powinien być zatem poprzedzony wnikliwą analizą, w której nie można pomijać konkretnych uwarunkowań danego obiektu i zakładanego okresu użytkowania urządzeń oraz instalacji, a także potencjalnej możliwości jej rozbudowy lub przyszłej...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Free cooling (cz. 1)

Free cooling (cz. 1) Free cooling (cz. 1)

Rozwiązaniom free coolingu poświęcono stosunkowo dużo uwagi w prasie oraz podczas branżowych spotkań. Skutkuje to powszechnym przekonaniem, że zastosowanie tej funkcji i wykorzystanie naturalnych pokładów...

Rozwiązaniom free coolingu poświęcono stosunkowo dużo uwagi w prasie oraz podczas branżowych spotkań. Skutkuje to powszechnym przekonaniem, że zastosowanie tej funkcji i wykorzystanie naturalnych pokładów chłodu zawartych w zimnym powietrzu zewnętrznym w systemach, w których to tylko możliwe, jest nieodzowne. Jednak wszystkie dostępne na rynku rozwiązania free coolingu są traktowane równorzędnie, a wśród projektantów, firm wykonawczych i inwestorów panuje przekonanie, że niezależnie od wybranego...

Maciej Danielak Sterowanie hotelowym systemem grzewczo-chłodzącym

Sterowanie hotelowym systemem grzewczo-chłodzącym Sterowanie hotelowym systemem grzewczo-chłodzącym

Niskie koszty utrzymania budynku to aspekt równie ważny jak komfort jego użytkowników, szczególnie w przypadku hotelu. Specyfika użytkowania pomieszczeń jest dużym wyzwaniem dla automatyki takiego budynku....

Niskie koszty utrzymania budynku to aspekt równie ważny jak komfort jego użytkowników, szczególnie w przypadku hotelu. Specyfika użytkowania pomieszczeń jest dużym wyzwaniem dla automatyki takiego budynku. Jednak dobrze dobrany system regulacji umożliwia oszczędną pracę systemu grzewczo-chłodzącego, co wiąże się z relatywnie małymi kosztami eksploatacyjnymi, a w konsekwencji lepszą pozycją danego hotelu na rynku.

dr inż. Antoni Jakóbczak Wilgotność powietrza i recyrkulacja w wentylacji

Wilgotność powietrza i recyrkulacja w wentylacji Wilgotność powietrza i recyrkulacja w wentylacji

Rekuperatory wentylacyjne są bardziej zagrożone szronieniem, gdy zostaną zastosowane w instalacji wentylacyjnej pomieszczeń suchych, o wilgotności powietrza do 30, a nawet 40%, niż pomieszczeń o wilgotności...

Rekuperatory wentylacyjne są bardziej zagrożone szronieniem, gdy zostaną zastosowane w instalacji wentylacyjnej pomieszczeń suchych, o wilgotności powietrza do 30, a nawet 40%, niż pomieszczeń o wilgotności 60% [1, 2]. A większość pomieszczeń, w których stosuje się wentylację mechaniczną, to pomieszczenia suche. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń rekreacyjnych i innych przeznaczonych do pracy lekkiej.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.