Co z nagrzewnicami?
Stosowanie nagrzewnic i chłodnic w wentylacji wiąże się ze zwiększonym poborem energii przez urządzenia. Dlatego poszukuje się rozwiązań, które albo ograniczają konieczne stosowanie dodatkowych wymienników, albo wręcz je zastępują, stanowiąc źródło ciepła lub chłodu. Coraz częściej stosuje się, uznawane niegdyś za kosztowne, pompy ciepła. Klasycznym już rozwiązaniem jest ReCooler HP – moduł centrali wentylacyjnej eQ z oferty Fläkt Woods. Kluczowym elementem jest w nim rewersyjna pompa ciepła, dzięki której w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych można zastosować efektywne ogrzewanie dodatkowe. A dzięki rewersyjności możliwe jest ograniczenie zużycia energii na produkcję chłodu latem.
Innym możliwym rozwiązaniem jest zintegrowanie pompy ciepła w systemie „hybrydowego” odzysku ciepła, zastosowanego np. w centralach VPM (od 1200 do 3200 m3/h) firmy Nilan. Pasywny odzysk energii odbywa się na wymienniku ciepła (wymiennik krzyżowy, rurka ciepła), a za odzysk aktywny odpowiada pompa ciepła wbudowana w strumienie powietrza wywiewanego i nawiewanego w jednostce wentylacyjnej. Pompa ciepła, zużywając mniej energii sieciowej niż nagrzewnica czy chłodnica, dodatkowo odzyskuje doprowadzoną energię. Według deklaracji producenta w wielu przypadkach nie jest konieczne stosowanie dodatkowych nagrzewnic i chłodnic.
Integracja
Rozwiązanie Nilan jest jednym z przykładów rozwiązań, w których pompa ciepła jest „zintegrowana” z urządzeniem. Jest to coraz częstsze zjawisko w przypadku central wentylacyjnych, i to dla różnych wielkości – urządzenia dostarczane są jako „plug&play”. Po części jest to wymóg ustawowy (np. integracja by-passu), a po części niezależne rozwiązania producentów (np. nagrzewnica wtórna). Coraz częściej spotykaną formą „integracji” jest fabryczne okablowanie centrali i integracja przypisanej do niej automatyki.
Standardowe wykonanie central wyposażane jest w kompletną automatykę sterującą pracą centrali. Takie rozwiązanie stosuje np. firma Harmann, która centralę RLI w standardzie wyposaża m.in. w przepustnice wielopłaszczyznowe wraz z siłownikiem ze sprężyną zwrotną, zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe, czujnik temperatury powietrza nawiewanego oraz wyciąganego, presostaty monitorujące stan zabrudzenia filtrów, falowniki, regulatory EC, wyłącznik serwisowy, panel zdalnego sterowania wraz z wbudowanym czujnikiem temperatury, zabezpieczenie termiczne silników elektrycznych, regulator nagrzewnicy i chłodnicy wodnej.
Inteligencja jako standard
Ważnym trendem jest możliwość włączania central w większe systemy – własny system sterowania łączący centrale z pozostałymi elementami instalacji wentylacyjnej (np. regulatory VAV, nawiewniki) czy współpracujące układy instalacji HVACR (np. współpraca z klimatyzatorami realizowana przez rekuperatory Mitsubishi Electric) albo skomplikowany system zarządzania budynkiem (BMS). Przykładowo centrale Geniox oferowane przez Systemair wyposażone są w pełen system automatyki i przystosowane do współpracy z systemami zarządzania budynkiem (BMS). Komunikację z tymi systemami (przez protokoły BACnet lub Modbus RTU) można ustawić z poziomu sterownika centrali. Rozwiązanie to cechuje się nie tylko prostotą integracji z systemami komunikacji, uwzględnia też możliwość rozwoju systemów, by możliwa była współpraca z aktualizowanymi protokołami komunikacji.
Coraz więcej możliwości dają swoim użytkownikom także centralki domowe. Klienci oczekują, że do ich centrali przypisana będzie aplikacja mobilna, umożliwiająca monitoring urządzenia i zdalne ustawianie jego parametrów. Ale to nie wszystko – jak pokazuje przykład rekuperatora aircycle 5.1 firmy Brookvent przewidzianego do dużych domów, który może współpracować z systemem BMS. Rozwiązanie to jest przykładem stałego trendu w segmencie central wentylacyjnych.
Mniejsze centrale potrafią coraz więcej
Z każdym rokiem coraz więcej komponentów kiedyś zarezerwowanych dla dużych central stosowanych jest w urządzeniach mniejszych – wynika to z surowszych wymogów prawnych lub z większej dostępności cenowej komponentów (albo obu zjawisk jednocześnie). Klasycznym przykładem jest obrotowy (regeneracyjny) wymiennik ciepła czy wentylatory EC stosowane np. w małych, do 1000 m3/h, centralach rekuperacyjnych RT Venture Industries – w tym przypadku mają one zewnętrzne wirniki, mogą być regulowane od 0 do 100%, a wtyczki elektryczne umożliwiają łatwą wymianę lub serwis.
Inny przykład to filtry, np. klasy EU5 na wlocie powietrza wyciąganego oraz EU7 na wlocie powietrza nawiewanego w centrali RL marki Harmann, które najczęściej opisuje się w kontekście zdolności do zatrzymywania cząstek wchodzących w skład smogu (PM2,5 i PM10). Kolejnym elementem może być standardowe tworzenie w domu (lub mniejszym obiekcie) systemu „wentylacji na żądanie”, w postaci np. możliwości współpracy z czujnikami wilgoci, obecności i dwutlenku węgla (jak w nowych rekuperatorach Brookvent). Mimo większych kosztów i wyzwań dla producentów, które zwykle przekładają się na wyższe koszty urządzeń, będą to coraz bardziej popularne rozwiązania.
Czytaj też: Dźwiękochłonność izolacji akustycznych w instalacjach HVAC >>>
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |