W artykule:• Kominy do pracy w podciśnieniu
|
Wewnątrz budynków stosuje się klasyczne kominy murowane i coraz częściej
korzysta z kominów systemowych – gotowych elementów będących kominami
lub w których można montować wkłady ceramiczne albo stalowe. Oferowane
są też wewnętrzne systemy kominowe, które można dostawić do ściany
zewnętrznej budynku, jak np. IBF Universal przystosowany do
odprowadzania spalin zarówno z tradycyjnych, jak i nowoczesnych kotłów.
Jednak jego główne przeznaczenie to współpraca z kotłami, w których
temperatura gazów spalinowych na wylocie nie przekracza 80–100°C. Ma on
budowę trójwarstwową z przewietrzeniem i wyposażony jest w element
odprowadzania skroplin.
Są też rozwiązania, jak np. IBF Duo, które pozwalają posadowić komin wewnątrz lub na zewnątrz. Rozwiązanie jest proste – system składa się z pustaków keramzytowych o wymiarach 40×71 cm i umożliwia zintegrowanie dwóch dowolnych systemów kominowych w jednym ciągu kominowym. Połączenie dwóch kominów w jednym pionie zapewnia oszczędność miejsca i optymalizację kosztów inwestycji i, co ważne, umożliwia budowę systemu wewnątrz lub na zewnątrz budynku.
![]() |
Fot. 1. Komin zewnętrzny stalowy |
---|
Sporym zainteresowaniem cieszą się systemy kominowe konstruowane specjalnie do montażu zewnętrznego – przeważnie z przewodem zewnętrznym ze stali nierdzewnej i wewnętrznym ze stali kwasoodpornej lub ceramiki. Pomiędzy nimi znajduje się izolacja z wełny mineralnej. Od jakości izolacji zależy bezpieczeństwo użytkowania i bezawaryjna praca, a tym samym żywotność komina. Izolacja wpływa bowiem m.in. na szybkie nagrzewanie i wytwarzanie właściwego ciągu kominowego. Są też kominy zewnętrzne koncentryczne z przewodem zewnętrznym ze stali i wewnętrznym z tworzywa.
![]() |
Fot. 2. System IBF Duo – można montować wewnątrz lub na zewnątrz budynków |
---|
Kominy wolnostojące są coraz częściej stosowane zarówno w modernizowanych budynkach, jak i nowych. W przypadku obiektów modernizowanych koszty remontu przewodu i koszty wkładu lub uwarunkowania techniczne (np. nieregularny kształt, odchylenia od pionu) mogą skłaniać do montażu komina zewnętrznego. Z kolei w niektórych nowych energooszczędnych budynkach z wentylacją mechaniczną nie buduje się kanałów kominowych wentylacyjnych, i tym samym spalinowych, gdyż łatwiej wydzielić pomieszczenie kotłowni dla kotła stałopalnego automatycznego na biomasę lub groszek przy przegrodzie zewnętrznej, niż budować kotłownię z kominem wewnętrznym, co oznacza większe ograniczenia w aranżacji przestrzeni i pomieszczeń w budynku.
Kolejny powód do stosowania kominów zewnętrznych to ewentualna perspektywa zmiany urządzenia grzewczego, np. z paliwa stałego na gazowe, i tym samym szersze możliwości doboru odpowiedniego komina, także systemu powietrzno-spalinowego dla kotłów z zamkniętą komorą spalania. Kominy wewnętrzne, zwłaszcza ceramiczne, w przypadku stosowania kotła kondensacyjnego należy zaprojektować i dobrać odpowiedni system powietrzno-spalinowy dla danego kotła przed budową budynku, wszelkie późniejsze zmiany są trudne i kosztowne. Kolejna cecha kominów zewnętrznych, która decyduje o ich wyborze, to estetyczny wygląd oraz prosty i szybki montaż. Kominy zewnętrzne są na tyle lekkie, że w wielu przypadkach nie wymagają fundamentów i mogą być mocowane tylko do ściany budynku.
Niezależnie od tego, jaki system został zastosowany, budowa komina zawsze wymaga projektu. Natomiast wymiana starego na nowy podlega tylko konieczności zgłoszenia.
Kominy oferowane są w wykonaniu do pracy w pod- lub nadciśnieniu, na sucho lub mokro. Jeśli temperatura spalin w kominie spada poniżej punktu rosy, dochodzi do kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach i pracuje on na mokro. Praca na sucho ma miejsce wtedy, gdy na całym odcinku komina temperatura spalin jest wyższa od temperatury punktu rosy.
Nie każdy kocioł na paliwo stałe będzie wytwarzał spaliny o temperaturze na tyle wysokiej, żeby komin mógł zawsze pracować na sucho.
![]() |
Fot. 3. Elementy komina ceramicznego zewnętrznego |
---|
Na przykład automatyczne kotły na pelety i groszek pracują w trybie ciągłym sterowanym automatyką, wykorzystując mały palnik (m.in. dzięki temu osiągają wysoką sprawność i niską emisję), i tym samym spaliny mają na tyle niską temperaturę, że w efekcie może dochodzić do wykraplania się pary w górnym odcinku na ściankach komina i powstawania kondensatu. Dlatego tak ważna jest wspomniana rola izolacji w kominie zewnętrznym.
Z kolei kotły gazowe to obecnie urządzenia kondensacyjne wymagające specjalnych systemów powietrzno-spalinowych. Mogą być formalnie integralnym elementem kotła i są wówczas często wykonywane z tworzyw. Certyfikowanie urządzeń gazowych wraz z systemami spalinowymi (nie mylić z kominem jako elementem budowlanym) to częsta praktyka producentów kotłów w Polsce, a w innych krajach UE wręcz standardowa procedura.
Kominy do pracy w podciśnieniu
Sporym popytem cieszą się kominy dwuścienne izolowane stosowane jako samodzielne kominy zewnętrzne do pracy w podciśnieniu. Oferowane są w różnych wykonaniach i wielkościach, począwszy od wariantów przeznaczonych do pracy z kominkami, poprzez kotły na paliwa stałe i agregaty prądotwórcze, po urządzenia kogeneracyjne. Dają one duże możliwości lokalizacji urządzenia grzewczego – kotła lub kominka – praktycznie w dowolnym miejscu w obiekcie przy ścianie zewnętrznej.
Oferowane są w średnicach typowych, takich jak 130, 150, 180, 200 mm, także od 80 do 500 mm, a nawet w rozmiarach na zamówienie. Producenci oferują je w różnych wersjach, np. do kotłów na paliwa stałe (węgiel, drewno i pelety) i kotłów gazowych atmosferycznych do pracy tylko na sucho w temperaturze do 600°C. Dostępne są wykonania bezobejmowe, jak np. ZEN MK Żary, w różnych wariantach wykończenia – w wersjach: szlifowanej, miedziowanej, matowej i malowanej na wybrany kolor z palety RAL.
Oferowane są też kominy zewnętrzne z przewodem wewnętrznym wykonanym z ceramicznej rury spalinowej i z płaszczem zewnętrznym ze stali nierdzewnej – np. system odprowadzania spalin DW-MAMMUT Jeremias. Zalecany jest szczególnie do pracy na mokro z urządzeniami spalającymi drewno, pelety lub trociny. Oferowane są w zakresie średnic wewnętrznych 120–200 mm z izolacją z wełny mineralnej o grubości 32,5 mm, łączone kielichowo z opaską zaciskową. Również w ich przypadku powierzchnia zewnętrzna może mieć wykonanie na połysk, matowe, lakierowane, szczotkowane lub miedziane.
Czytaj też: Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany? >>>
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[kominy zewnętrzne, budowa domu, kominy, systemy kominowe, dobór komina, systemy kominowe stalowe jednościenne, systemy kominowe stalowe dwuścienne, kominy ceramiczne ]