Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Znaki bezpieczeństwa - rodzaje i zastosowanie

Artykuł sponsorowany

Znaki bezpieczeństwa stosuje się ze względu na bezpieczeństwo osób znajdujących się w miejscach użytku publicznego oraz zakładach pracy. Każdy przedsiębiorca oraz administrator budynku ma obowiązek przestrzegać przepisów pożarowych i bhp. Z tego artykułu dowiesz się:
Co to są znaki bezpieczeństwa, jakie są rodzaje znaków bezpieczeństwa, jak stosować znaki bezpieczeństwa?

Co to są znaki bezpieczeństwa?

Znaki bezpieczeństwa to zestaw symboli dotyczących zasad bhp. Ich stosowanie jest konieczne w budynkach będącymi zakładami pracy i miejscami użytku publicznego. Wszędzie tam, gdzie są co najmniej 2 wyjścia ewakuacyjne, oczywiście z wyjątkiem budynków mieszkalnych. Wzory i zasady stosowania znaków bezpieczeństwa regulują normy krajowe i międzynarodowe. W Polsce obowiązuje norma PN-EN ISO 7010.

Jakie są rodzaje znaków bezpieczeństwa?

Znaki bezpieczeństwa dzielimy na trzy podstawowe grupy:

 • Znaki ochrony pożarowej (znaki przeciwpożarowe)
 • Znaki ewakuacyjne
 • Znaki ochrony i higieny pracy (znaki bhp)

Przy czym w każdej z tych grup wyróżniamy jeszcze różne podgrupy znaków. Znaki bezpieczeństwa różnią się między sobą kształtem i kolorem, w zależności od tego, jakie informacje mają za zadanie przekazywać.

Znaki ochrony pożarowej (BA) – stosuje się je w dwóch celach. Po pierwsze mają one informować, jak nie stwarzać zagrożenia pożarem, w miejscu, gdzie są umieszczone. Po drugie w razie pożaru mają wskazywać, gdzie znajduje się niezbędny sprzęt gaśniczy. Znaki te mogą mieć formę popularnych symboli lub napisów informacyjnych. Znaki ochrony pożarowej dzielimy na:

 • Znaki ochrony przeciwpożarowej
 • Techniczne środki przeciwpożarowe
 • Znaki ochrony przeciwpożarowej – uzupełniające.

 

Znaki ewakuacyjne- informują o przebiegu drogi ewakuacyjnej, stosuje się w celu szybkiej i bezpiecznej ewakuacji w razie zagrożenia. Powinny być stosowane wszędzie, tam, gdzie możemy mieć wątpliwości, jak przebiega droga ewakuacyjna. Znaki ewakuacyjne muszą być umieszczone w widocznych miejscach, najlepiej w pobliżu źródeł światła, jeżeli nie jest to możliwe, konieczne jest stosowanie znaków fotoluminescencyjnych lub podświetlanych. Jeżeli znaki znajdują się w miejscach dobrze oświetlonych światłem dziennym, stosujemy znaki fotoluminescencyjne, aby materiał ten mógł się naładować i być widoczny nawet w zadymionych pomieszczeniach.

Znaki ochrony i higieny pracy- są to znaki informujące o zagrożeniach występujących w miejscu pracy i każdy pracodawca ma obowiązek umieszczać je tam, gdzie zagrożenie może być zlikwidowane środkami ochrony. Znaki ochrony i higieny pracy dzielą się na cztery grupy:

 • Znaki zakazu- są okrągłe, z czerwoną obwódką i ukośnym pasem, zawierają czarny symbol na białym tle.
 • Znaki ostrzegawcze- mają kształt trójkątów z czarną obwódką, zawierają czarny symbol na żółtym tle.
 • Znaki nakazu- są okrągłe, zawierają biały symbol na niebieskim tle.
 • Znaki informacyjne- są kwadratowe, zawierają biały symbol na zielonym tle.

Jak stosować znaki bezpieczeństwa?

Zarówno liczba, jak i umiejscowienie znaków bezpieczeństwa są uzależnione od wielkości terenu, gdzie są stosowane oraz od rodzajów zagrożeń. W przypadku znaków wymagających zasilania energią elektryczną muszą one mieć zapewnione zasilanie awaryjne na wypadek przerwy w dopływie energii. W przypadku znaków ewakuacyjnych umieszcza się je na całym odcinku drogi ewakuacyjnej, tak, aby były widoczne z każdego miejsca na tej drodze. Umieszcza się je na następującej wysokości:

 • Znaki na ścianach – od 150 cm do 200 cm od podłogi,
 • Znaki zawieszone – powyżej 200 cm od podłogi.

Artykuł powstał we współpracy z https://sklep.techemznaki.pl/

   29.03.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czy wiesz, jakie są najnowsze zmiany ppoż. w budownictwie? » Dobierz, odpowiedni schemat dla ciepłownictwa »
oprogramowanie
„Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze - projektowanie, montaż, eksploatacja”. Konferencja odbędzie się 29 listopada 2018 r. na Politechnice Śląskiej w Centrum Edukacyjno-Kongresowym przy ulicy Konarskiego 18 B w Gliwicach (...) czytam więcej » Najlepsze w swojej klasie narzędzie doboru online, które pomaga zoptymalizować proces planowania(...) czytam więcej »

 


 Zamieniaj pompy i szkolenia na nagrody » Jesteś Instalatorem? Odbierz kod na darmową kawę »
program lojalnościowy dla instalatorów kawa dla instalatora
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Zarabiaj na bezinwazyjnej renowacji rur kanalizacyjnych!

bezinwazyjna renowacja rur

Zadzwoń 733 11 88 00

i dowiedz się więcej »


 Planowanie klimatyzacji w 3 krokach » Klimatyzator zamiast oczyszczacza powietrza »
planowanie klimatyzacji klimatyzator
Montaż klimatyzacji w domu nie jest tak prosty, jak ustawienie mebla. Warto o tym pomyśleć już na etapie budowy, aby uniknąć poważnych remontów w
(...)
czytam więcej »
Kurtyny powietrzne to idealne rozwiązanie dla zachowania komfortowego klimatu w pomieszczeniach handlowych i (...) czytam więcej »

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2018
W miesięczniku m.in.:
 • - Wskaźnik inteligencji budynku
 • - Ogrzewanie obiektów hodowlanych
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl