Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Znaki bezpieczeństwa - rodzaje i zastosowanie

Artykuł sponsorowany

Znaki bezpieczeństwa stosuje się ze względu na bezpieczeństwo osób znajdujących się w miejscach użytku publicznego oraz zakładach pracy. Każdy przedsiębiorca oraz administrator budynku ma obowiązek przestrzegać przepisów pożarowych i bhp. Z tego artykułu dowiesz się:
Co to są znaki bezpieczeństwa, jakie są rodzaje znaków bezpieczeństwa, jak stosować znaki bezpieczeństwa?

Co to są znaki bezpieczeństwa?

Znaki bezpieczeństwa to zestaw symboli dotyczących zasad bhp. Ich stosowanie jest konieczne w budynkach będącymi zakładami pracy i miejscami użytku publicznego. Wszędzie tam, gdzie są co najmniej 2 wyjścia ewakuacyjne, oczywiście z wyjątkiem budynków mieszkalnych. Wzory i zasady stosowania znaków bezpieczeństwa regulują normy krajowe i międzynarodowe. W Polsce obowiązuje norma PN-EN ISO 7010.

Jakie są rodzaje znaków bezpieczeństwa?

Znaki bezpieczeństwa dzielimy na trzy podstawowe grupy:

 • Znaki ochrony pożarowej (znaki przeciwpożarowe)
 • Znaki ewakuacyjne
 • Znaki ochrony i higieny pracy (znaki bhp)

Przy czym w każdej z tych grup wyróżniamy jeszcze różne podgrupy znaków. Znaki bezpieczeństwa różnią się między sobą kształtem i kolorem, w zależności od tego, jakie informacje mają za zadanie przekazywać.

Znaki ochrony pożarowej (BA) – stosuje się je w dwóch celach. Po pierwsze mają one informować, jak nie stwarzać zagrożenia pożarem, w miejscu, gdzie są umieszczone. Po drugie w razie pożaru mają wskazywać, gdzie znajduje się niezbędny sprzęt gaśniczy. Znaki te mogą mieć formę popularnych symboli lub napisów informacyjnych. Znaki ochrony pożarowej dzielimy na:

 • Znaki ochrony przeciwpożarowej
 • Techniczne środki przeciwpożarowe
 • Znaki ochrony przeciwpożarowej – uzupełniające.

 

Znaki ewakuacyjne- informują o przebiegu drogi ewakuacyjnej, stosuje się w celu szybkiej i bezpiecznej ewakuacji w razie zagrożenia. Powinny być stosowane wszędzie, tam, gdzie możemy mieć wątpliwości, jak przebiega droga ewakuacyjna. Znaki ewakuacyjne muszą być umieszczone w widocznych miejscach, najlepiej w pobliżu źródeł światła, jeżeli nie jest to możliwe, konieczne jest stosowanie znaków fotoluminescencyjnych lub podświetlanych. Jeżeli znaki znajdują się w miejscach dobrze oświetlonych światłem dziennym, stosujemy znaki fotoluminescencyjne, aby materiał ten mógł się naładować i być widoczny nawet w zadymionych pomieszczeniach.

Znaki ochrony i higieny pracy- są to znaki informujące o zagrożeniach występujących w miejscu pracy i każdy pracodawca ma obowiązek umieszczać je tam, gdzie zagrożenie może być zlikwidowane środkami ochrony. Znaki ochrony i higieny pracy dzielą się na cztery grupy:

 • Znaki zakazu- są okrągłe, z czerwoną obwódką i ukośnym pasem, zawierają czarny symbol na białym tle.
 • Znaki ostrzegawcze- mają kształt trójkątów z czarną obwódką, zawierają czarny symbol na żółtym tle.
 • Znaki nakazu- są okrągłe, zawierają biały symbol na niebieskim tle.
 • Znaki informacyjne- są kwadratowe, zawierają biały symbol na zielonym tle.

Jak stosować znaki bezpieczeństwa?

Zarówno liczba, jak i umiejscowienie znaków bezpieczeństwa są uzależnione od wielkości terenu, gdzie są stosowane oraz od rodzajów zagrożeń. W przypadku znaków wymagających zasilania energią elektryczną muszą one mieć zapewnione zasilanie awaryjne na wypadek przerwy w dopływie energii. W przypadku znaków ewakuacyjnych umieszcza się je na całym odcinku drogi ewakuacyjnej, tak, aby były widoczne z każdego miejsca na tej drodze. Umieszcza się je na następującej wysokości:

 • Znaki na ścianach – od 150 cm do 200 cm od podłogi,
 • Znaki zawieszone – powyżej 200 cm od podłogi.

Artykuł powstał we współpracy z https://sklep.techemznaki.pl/

   29.03.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Z jakich urządzeń powinieneś skorzystać, żeby ogrzewać ekologicznie »

ogrzewanie ekologiczneCzy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »
program lojalnościowy dla instalatorów oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 

Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

Dowiedz się więcej »


 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2018
W miesięczniku m.in.:
 • - Szkoła niemal zeroenergetyczna
 • - Systemy różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl