Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Fotowoltaiczna energetyka prosumencka w Polsce – problemy i propozycje rozwiązań

Mechanizmy wsparcia inwestycji
Artykuł traktuje o stawianych przez operatorów wymaganiach technicznych dla przyłączeń prosumenckich instalacji fotowoltaicznych i stosowane mechanizmy wsparcia dla takich inwestycji. Wskazuje też na blaski i cienie opłacalności takich inwestycji.
Artykuł traktuje o stawianych przez operatorów wymaganiach technicznych dla przyłączeń prosumenckich instalacji fotowoltaicznych i stosowane mechanizmy wsparcia dla takich inwestycji. Wskazuje też na blaski i cienie opłacalności takich inwestycji.
Fot. www.freeimages.com
Ciąg dalszy artykułu...

Mechanizmy wsparcia inwestycji

Na świecie stosowane są różne formy redukcji kosztów prosumenckich instalacji PV.

  • System FIT (feed-in-tarifs) funkcjonujący z sukcesem w większości państw europejskich polega na tym, że nadwyżki energii (ponad własne zużycie) oddawane do sieci są rozliczane przez OSD według taryfy wyższej niż podstawowa taryfa zakupowa dla jednostki energii.
    Środki na wsparcie prosumentów pochodzą z funduszu tworzonego z niewielkiej zwyżki cen energii dla wszystkich użytkowników sieci energetycznej.

System taki był też rozpatrywany w Polsce, ale ostatecznie nie wszedł w życie.

  • Innym rozwiązaniem jest możliwość produkcji energii OZE tylko na własne potrzeby, bez możliwości jej oddawania do sieci. Jest ono korzystne dla OSD, ale nie dla prosumentów, bo zakłada konieczność instalowania własnych systemów składowania energii przez tych ostatnich.
  • Kolejnym rozwiązaniem jest net-metering zakładający oddawanie nadwyżek produkcji do sieci z możliwością jej późniejszego odbioru od operatora i wykorzystania, bez możliwości odsprzedaży. Takie systemy pracują najczęściej w proporcji 1:1, czyli za każdą oddaną kilowatogodzinę można odebrać 1 kWh (np. w USA odbiór ten może nastąpić w innym miejscu niż produkcja i przez bardzo długi okres).

W Polsce funkcjonuje net-metering (określany jako opust) w proporcji 1:0,8 (1:0,7), co oznacza, że OSD zwraca prosumentom za każdą przekazaną im kilowatogodzinę (w okresie do 365 dni) jedynie 0,8 kWh (w instalacjach do 10 kWp) i 0,7 kWh w pozostałych instalacjach. Taka zasada rozliczania tworzy szereg konsekwencji techniczno-prawnych, które zaskakują nie tylko prosumentów, ale i same OSD. Po pierwsze, możliwość bilansowania energii na granicy przyłączeniowej budynku staje się technicznie utrudniona, ponieważ licznik nie może już w prosty sposób liczyć 1:1 (energii oddanej do pobranej), ale w celu przeliczenia energii należnej za każdą oddaną jednostkę (1:0,8 czy 0,7) musi przekazywać dane do centralnego systemu rozliczeniowego. Ten z kolei tworzony jest przez kilka współpracujących systemów informatycznych (np. OSD i OSP), które okresowo przesyłają dane między sobą, wyliczając (wsadowo) podstawę do rozliczenia. Wymiana dużych ilości danych rzeczywistych pomiędzy systemami staje się często źródłem pomyłek.

Reklamacje dotyczące nieprawidłowego naliczania energii oddawanej do sieci są zwykle przez operatorów zbywane, a prosumenci mają swoje racje. Na rys. 1 pokazano zrzut ekranowy z instalacji prosumenckiej, gdzie widać, że 6 lutego system nie zliczył 22 kWh oddanej energii na skutek całkowitego braku danych od godz. 4.00 do końca dnia (zarówno zużycia, jak i produkcji).

Rys. 1. System e-bok, który nieprawidłowo rozlicza energię prosumencką
Rys. 1. System e-bok, który nieprawidłowo rozlicza energię prosumencką

Widać to wyraźnie (porównując rys. 2 i rys. 3), że 7 lutego system działał prawidłowo (energia oddawana oznaczona jest na różowo), ale energia z dnia poprzedniego nie została zaliczona (nie uwidoczniono jej).

Rys. 2. System e-bok, który nieprawidłowo rozlicza energię prosumencką
Rys. 2. System e-bok, który nieprawidłowo rozlicza energię prosumencką
Rys. 3. System e-bok, który nieprawidłowo rozlicza energię prosumencką
Rys. 3. System e-bok, który nieprawidłowo rozlicza energię prosumencką

W skali całego roku 2017 różnice takie wynoszą dla tej instalacji kilkaset kilowatogodzin. Dla OSD jest to może niewiele, ale dla prosumenta sporo, szczególnie jeżeli chce on doprowadzić swój dom do stanu budynku niemal zeroenergetycznego (nearZEB) i założył precyzyjnie ilość energii pozyskiwanej ze słońca, a nie uwzględnił błędów w jej naliczaniu przez OSD.

Czytaj też: Stabilność produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej – wpływ dystrybucji przestrzennej >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[energia, fotowoltaika, ogniwa fotowoltaiczne, energetyka prosumencka]

   23.04.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl