RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zastosowanie elektrofiltrów w kotłach c.o. z automatycznym podawaniem paliwa stałego

The use of electrostatic precipitators in solid fuel boilers wit automatic fuel feeding system

W artykule przedstawiono wyniki badań energetyczno-emisyjnych kotłów c.o. o mocy znamionowej od 15 do 40 kW podczas pracy z mocą nominalną i minimalną bez i z zastosowaniem urządzeń typu elektrofiltr. Sformułowano wnioski.
Fot. archiwum redakcji RI

W artykule przedstawiono wyniki badań energetyczno-emisyjnych kotłów c.o. o mocy znamionowej od 15 do 40 kW podczas pracy z mocą nominalną i minimalną bez i z zastosowaniem urządzeń typu elektrofiltr. Sformułowano wnioski.


Fot. archiwum redakcji RI

Elektrofiltry mogą być skutecznym rozwiązaniem ograniczającym emisję pyłów, zwłaszcza w istniejących instalacjach z kotłami na paliwa stałe. Wyniki badań potwierdzają także redukcję zanieczyszczeń organicznych, w tym B(a)P. Praca tych urządzeń może być zdalnie monitorowana przez podmioty, które udzieliły pomocy publicznej na ich montaż i upoważniły odpowiednie służby (np. straż gminną lub miejską) do kontroli ewentualnych przypadków awarii i celowego wyłączenia. W tych przypadkach możliwa jest nawet blokada kotła do czasu jego uruchomienia przez upoważnione osoby.

Zobacz także

Hoval Sp. z o.o. Kotły w obudowach zewnętrznych – ważne aspekty projektowe

Kotły w obudowach zewnętrznych – ważne aspekty projektowe Kotły w obudowach zewnętrznych – ważne aspekty projektowe

Na etapie projektowania budynku inwestor we współpracy z architektem i projektantem instalacji sanitarnych musi podjąć decyzję o zlokalizowaniu kotłowni gazowej. Często zdarza się, że z uwagi na moc projektowanej...

Na etapie projektowania budynku inwestor we współpracy z architektem i projektantem instalacji sanitarnych musi podjąć decyzję o zlokalizowaniu kotłowni gazowej. Często zdarza się, że z uwagi na moc projektowanej kotłowni oraz ograniczenia przestrzenne – zabronione jest jej wybudowanie w piwnicy i konieczne staje się jej zlokalizowanie na najwyższej kondygnacji budynku.

RESAN pracownia projektowa W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek?

W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek? W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek?

Budynki komercyjne lub użyteczności publicznej mogą mieć własne źródła ciepła, (kotły, pompy ciepła) lub być podłączone do sieci miejskiej poprzez węzeł cieplny. Niezależnie od wybranego rozwiązania, prawidłowo...

Budynki komercyjne lub użyteczności publicznej mogą mieć własne źródła ciepła, (kotły, pompy ciepła) lub być podłączone do sieci miejskiej poprzez węzeł cieplny. Niezależnie od wybranego rozwiązania, prawidłowo zaprojektowane i wykonane źródło ciepło jest absolutną podstawą do tego, by ogrzewanie budynku było niezawodne, wydajne i energooszczędne.

ELTERM Konfigurator doboru kotłów elektrycznych ELTERM

Konfigurator doboru kotłów elektrycznych ELTERM Konfigurator doboru kotłów elektrycznych ELTERM

Firma ELTERM zaprezentowała konfigurator doboru kotłów elektrycznych 2020. Wszystkie modele naszych kotłów współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi i poza Wachmistrzem wyposażone są w dedykowane liczniki...

Firma ELTERM zaprezentowała konfigurator doboru kotłów elektrycznych 2020. Wszystkie modele naszych kotłów współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi i poza Wachmistrzem wyposażone są w dedykowane liczniki zużycia energii pochodzącej z instalacji PV.

W artykule:

• Badania sprawności redukcji emisji zanieczyszczeń pyłowych z kotłów c.o. dzięki zastosowaniu elektrofiltru
• Badania porównawcze efektywności redukcji zanieczyszczeń pyłowych z kotłów c.o. różnych elektrofiltrów

Powietrze złej jakości to problem, z którym społeczeństwo Polski musi się zmagać w każdym sezonie grzewczym.

Jednym z najczęściej przekraczanych zanieczyszczeń jest stężenie pyłu. Stężenie to jest limitowane w powietrzu i jego dobowa wartość nie powinna przekraczać 50 mg/m3.

Dopuszcza się przekroczenie w ciągu roku tej wartości nie więcej niż 35 razy, jednak średnie roczne stężenie nie może przekroczyć 40 mg/m3 [1,2].

Rzeczywistość wygląda zaś tak, że dopuszczony roczny limit przekroczeń często osiągany jest już w lutym, a w aglomeracjach miejskich czy na terenach z niekorzystnym ukształtowaniem terenu kilkunastokrotne przekroczenia stężenia pyłu nikogo nie dziwią. Ma to oczywiście odzwierciedlenie w stanie zdrowia i samopoczucia ludzi, a pośrednio i w gospodarce (zwiększona liczba absencji pracowników spowodowana zwolnieniami lekarskimi czy zwiększone nakłady na służbę zdrowia związane z chorobami układu oddechowego lub krążeniowego, których kondycja w dużej mierze zależy od jakości powietrza, którym oddychamy).

Pył w powietrzu jest w znacznej części emitowany z indywidualnych instalacji ogrzewania zasilanych paliwami stałymi (węglem czy biomasą).

Stare urządzenia grzewcze, takie jak piece, piece kaflowe czy kotły c.o. z ręcznym zasypem paliwa, charakteryzują się bardzo wysoką emisją pyłu, która często przekracza stężenie 1000, a nawet 2000 mg/m3 (w warunkach umownych, w przeliczeniu na 10% O2 [4]).

Można się spotkać z przypadkami domowych urządzeń grzewczych, które w ciągu doby emitują 0,5 kg pyłu do atmosfery. Z tego względu wprowadzane kryteria emisji zanieczyszczeń, jakie powinny spełniać nowo produkowane kotły c.o. i inne urządzenia grzewcze, są bardzo restrykcyjne dla stężenia pyłu.

Według Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe, w całym zakresie mocy (30–100%) kocioł nie powinien emitować pyłu w spalinach więcej niż 40 mg/m3 [3]. Prawdopodobnie kryterium to będzie jeszcze obniżane, ponieważ dla wybranych konstrukcji w niektórych krajach UE już wymagane jest stężenie nieprzekraczające 20 mg/m3. Jest to na tyle trudne do spełnienia, że nawet w warunkach laboratoryjnych, przy zastosowaniu odpowiedniego paliwa, jakie jest wymagane do spalania w trakcie testów energetyczno-emisyjnych, tylko niektóre bardzo dobre konstrukcje kotłowe są w stanie to kryterium spełnić.

Utrzymanie tak niskiego stężenia pyłu w spalinach w kotle, który podczas badań laboratoryjnych spełniał kryterium „pyłowe”, jest w warunkach domowych bardzo trudne. W trakcie rzeczywistej eksploatacji stosowane jest bowiem paliwo powszechnie dostępne w handlu (niekoniecznie o parametrach zbliżonych do opału stosowanego w laboratorium), instalacja rzadko wyposażona jest w układ stabilizujący ciąg, w dodatku kocioł c.o. „ustawiany” jest przez osobę, która często nie ma wiedzy z zakresu procesów spalania paliw.

Rozwiązaniem problemu może być zastosowanie elektrofiltrów montowanych na kanale dymowym bezpośrednio za kotłem c.o. lub innym urządzeniem grzewczym.

W trakcie opisywanych badań sprawdzono stopień redukcji pyłu w zależności od zastosowanej konstrukcji kotła i spalanego paliwa, co pozwoliło ocenić celowość stosowania elektrofiltrów ST-360 w sektorze ogrzewnictwa indywidualnego w Polsce.

Czytaj też: Poprawa efektywności energetycznej budynków biurowych i użyteczności publicznej poprzez optymalizację pracy automatyki budynkowej >>>

Badania sprawności redukcji emisji zanieczyszczeń pyłowych z kotłów c.o. dzięki zastosowaniu elektrofiltru

Testy badawcze sprawności redukcji emisji zanieczyszczeń pyłowych oraz innych zanieczyszczeń związanych (osadzonych) na pyle przeprowadzono z wykorzystaniem elektrofiltru ST-360 o następujących parametrach technicznych:

  • układ sterujący (generator wysokiego napięcia) – napięcie zasilania: 230 V ±10%,
  • częstotliwość zasilania: 50 Hz,
  • moc nominalna w stanie czuwania: 2 W,
  • moc nominalna podczas pracy: 10–20 W,
  • temperatura pracy układu sterującego: 5–35°C,
  • próg załączenia wentylatora: 35°C,
  • próg wyłączenia wentylatora: 15°C,
  • wysokie napięcie: 19 kV (min. 17 kV, maks. 21 kV),
  • temperatura spalin – próg załączenia wysokiego napięcia: 50°C
  • wytrzymałość temperaturowa czujnika temperatury spalin: od –50 do 480°C,
  • średnica rury elektrofiltru: 160 mm. Długość rury elektrofiltru: 390 mm [5,6].

Widok i schemat blokowy urządzenia przedstawiono na rys. 1 [5,6].

Widok i przekrój elektrofiltru

Rys. 1. Widok i przekrój elektrofiltru (legenda w tekście) [5,6]

Elektrofiltr

Praca elektrofiltru możliwa jest dzięki generatorowi wysokiego napięcia (1) wytwarzającego prąd stały.

  • Korpus elektrofiltru (2) wykonany jest ze stali węglowej.
  • W korpusie zamontowana jest elektroda ulotowa (3) generująca wyładowanie koronowe, wykonana z drutu stalowego.
  • Elektroda umieszczana jest centralnie w kanale spalinowym za pomocą pręta mocującego z izolatorem ceramicznym (4).
  • Układ izolowanej elektrody zasilany jest wysokim napięciem z generatora WN (1) przez odpowiednio izolowany przewód zasilający (5).
  • Elektrodę rozładowczą, powierzchnię separacji, stanowią uziemione ścianki korpusu elektrofiltru i przewodu kominowego, w którym zamontowany jest elektrofiltr.
  • Wnętrze korpusu, w którym zamontowana jest elektroda, przewiewane jest powietrzem osłonowym za pomocą wentylatora (6).
  • Oczyszczanie i konserwacja elektrofiltru wykonywane są ręcznie przez otwór inspekcyjny (7).
  • Wydzielanie pyłu ze strumienia zapylonych spalin i osadzanie na powierzchni elektrody zbiorczej, ścianek korpusu, zachodzi pod wpływem siły elektrostatycznej.
  • Ziarna pyłu uzyskują ładunek elektrostatyczny w wyniku zderzeń z jonami gazu, których źródłem jest jednoimienne wyładowanie elektryczne (ulot) powstające na elektrodzie ulotowej. Wskutek jonizacji gazu i dalej ziaren pyłu następuje ruch cząstek pyłu w kierunku elektrody osadczej [5, 6].

Przygotowanie układu pomiarowego kocioł c.o. + elektrofiltr każdorazowo polegało na:

  • podpięciu kotła c.o. do laboratoryjnego układu odbioru ciepła,
  • podpięciu kotła c.o. do laboratoryjnego układu odbioru spalin, gdzie pomiędzy czopuchem kotła a wlotem spalin do komina montowano (według zaleceń producenta) elektrofiltr,
  • podłączeniu urządzeń pomiarowych jak do standardowych testów wg PN-EN 303­‑5:2012 [4] i procedur badawczych IChPW, przy czym układy pomiaru składu gazu on-line, stężenia pyłu, zanieczyszczeń organicznych TOC oraz sumy 16 WWA wg EPA, w tym B(a)P, montowano w kanale dymowym zarówno za kotłem c.o., jak i elektrofiltrem.

Tego typu układy pomiarowe przygotowano dla kotłów c.o. z automatycznym podawaniem paliwa:

  • z palnikiem retortowym – kocioł c.o. o mocy nominalnej 15 kW, zwany dalej kotłem c.o. retortowym,
  • z podsuwowym systemem podawania paliwa do komory spalania – kocioł c.o. o mocy nominalnej 25 kW, zwany dalej kotłem c.o. podsuwowym,
  • z palnikiem peletowym – kocioł c.o. o mocy nominalnej 15 kW, zwany dalej kotłem c.o. peletowym.

Dwa pierwsze kotły c.o. podczas testów energetyczno-emisyjnych zasilane były węglem kamiennym, a ostatnia jednostka zasilana była peletem drzewnym.

Wyniki analizy fizykochemicznej zastosowanych paliw zamieszczono w tab. 1.

 

Parametry paliw

Tabela 1. Parametry paliw zastosowanych do testów energetyczno-emisyjnych [7]

Badania energetyczno-emisyjne przeprowadzono zarówno przy mocy nominalnej, jak i minimalnej (zgodnie z PN-EN 303-5:2012), mierząc jednocześnie parametry emisji wybranych zanieczyszczeń przed i za elektrofiltrem.

Wyniki przeprowadzonych badań przedstawiono w tab. 2a i tab. 2b.

 

Wyniki badań energetyczno-emisyjnych

Tabela 2a. Wyniki badań energetyczno-emisyjnych kotła c.o. retortowego, kotła c.o. podsuwowego oraz kotła c.o. peletowego z urządzeniem typu elektrofiltr wpiętym w układ odprowadzenia spalin oraz kotła c.o. podsuwowego o mocy 39 kW z własnym urządzeniem typu elektrofiltr wpiętym w układ odprowadzenia spalin [7]

Wyniki badań energetyczno-emisyjnych

Tabela 2b. Wyniki badań energetyczno-emisyjnych kotła c.o. retortowego, kotła c.o. podsuwowego oraz kotła c.o. peletowego z urządzeniem typu elektrofiltr wpiętym w układ odprowadzenia spalin, oraz kotła c.o. podsuwowego o mocy 39 kW z własnym urządzeniem typu elektrofiltr wpiętym w układ odprowadzenia spalin [7]


*) Ponieważ wynik redukcji mieścił się w zakresie błędu pomiarowego, zdecydowano, że wartość redukcji emisji nie zostanie podana.

Badania porównawcze efektywności redukcji zanieczyszczeń pyłowych z kotłów c.o. różnych elektrofiltrów

Ponieważ wielu producentów kotłów c.o. ma problemy z osiągnięciem wymaganych poziomów stężenia pyłu w klasie 5 (najwyższej) wg PN-EN 303-5:2012, a do tej pory sami produkowali podstawowe podzespoły swoich kotłów c.o., próbują oni tworzyć również własne konstrukcje elektrofiltrów. W tab. 2a i tab. 2b (prawe kolumny) przedstawiono wyniki badań energetyczno-emisyjnych kotła c.o. posuwowego o mocy znamionowej 39 kW, który został dostarczony do badań wraz z elektrofiltrem. Ponieważ zamontowanie elektrofiltru pozwoliło na przeprowadzenie pomiarów emisji przed i za tym urządzeniem, możliwe było określenie jego sprawności redukcji zanieczyszczeń.

tab. 3 podano wyniki analizy fizykochemicznej paliwa, którego użyto podczas testów ww. kotła c.o.

Porównano również badany elektrofiltr ST‑360 z podobnym urządzeniem innej wiodącej firmy znanej na rynku UE.

Aby umożliwić porównanie wyników z przedstawionymi redukcjami zanieczyszczeń uzyskanymi w przypadku kotła c.o. wyposażonego w elektrofiltr produkcji firmy specjalizującej się w konstrukcji jednostek kotłowych, do badań wytypowano kocioł c.o. podobnej konstrukcji (podsuwowy) o zbliżonej mocy znamionowej, tj. 40 kW.

W tab. 3 podano wyniki analizy fizykochemicznej paliwa, którego użyto podczas testów ww. kotła c.o., natomiast w tab. 4 wyniki testów energetyczno-emisyjnych przy użyciu elektrofiltru ST-360 – oznaczonego jako EF1 i elektrofiltru innej wiodącej firmy – oznaczonego jako EF2.

Parametry paliw

Tabela 3. Parametry paliw zastosowanych do testów energetyczno-emisyjnych służących porównaniu wybranych urządzeń typu elektrofiltr [7]

Wyniki badań energetyczno-emisyjnych

Tabela 4. Wyniki badań energetyczno-emisyjnych kotła c.o. podsuwowego o mocy 40 kW kolejno z urządzeniem typu elektrofiltr EF1 i EF2 wpiętym w układ odprowadzenia spalin [7]

Podsumowanie i wnioski

Wyniki przeprowadzonych badań potwierdzają redukcję emisji pyłu w pełnym zakresie pracy kotłów c.o. zasilanych zarówno węglem kamiennym, jak i biomasą.

W przypadku zanieczyszczeń organicznych TOC oraz oznaczanych 16 WWA wg EPA czy B(a)P, które w zależności od konstrukcji kotłów w różnym stopniu związane są z pyłem, obserwuje się różny stopień redukcji.

Zestawienie sprawności redukcji

Tabela 5. Zestawienie sprawności redukcji pyłu i zanieczyszczeń organicznych TOC dla badanego elektrofiltru, w zależności od zastosowanego paliwa do spalania, strumienia spalin i temperatury spalin [7]

I tak w przypadku zanieczyszczeń organicznych TOC redukcja wynosi od 40 do 60%, dla sumy 16 WWA wg EPA redukcja osiąga maksymalny poziom niemal 70%, a dla B(a)P nawet do 100%.

Porównano również badany ST-360 z urządzeniem jednej z najbardziej znanych zachodnich firm oraz podobnym urządzeniem wytwarzanym lokalnie przez jeden z zakładów produkujących kotły c.o.

Wszystkie trzy elektrofiltry sprawdzono przy mocy nominalnej i minimalnej kotłów c.o. zasilanych węglem kamiennym o średnicy ziaren 0–31,5 mm, wyposażonych w palnik z podsuwowym systemem podawania paliwa, o mocy projektowej 40 kW.

Badany elektrofiltr miał niemal identyczną sprawność redukcji pyłu jak elektrofiltr wiodącej zachodniej firmy.

Odnotowano redukcję pyłu przy mocy nominalnej rzędu 80%, a przy mocy minimalnej 60%.

Urządzenie produkowane w zakładzie kotlarskim charakteryzowało się gorszą redukcją pyłu o około 10 punktów procentowych.

tab. 5 zestawiono sprawności redukcji pyłu i zanieczyszczeń organicznych TOC dla badanego elektrofiltru ST-360 w zależności od zastosowanego paliwa do spalania, strumienia spalin i temperatury spalin.

Można zauważyć, że w przypadku biomasy dla badanego przypadku sprawność redukcji pyłu i zanieczyszczeń organicznych nie zależy od strumienia spalin. W przypadku spalania węgla widać znaczny wpływ strumienia spalin na sprawność odpylania.

W badanym zakresie od 2,5 do 24,0 g/s sprawność odpylania i redukcji TOC wzrasta wraz ze wzrostem strumienia spalin, a więc prędkością omywania elementów badanego urządzenia.

Na podstawie uzyskanych wyników badań można również wywnioskować, że w przypadku zbliżonych strumieni spalin na sprawność redukcji zanieczyszczeń pyłowych mają wpływ zapylenie i w ograniczonym zakresie temperatura ­spalin.

ST-360 to produkt służący do działania w domowej instalacji grzewczej. Ze względu na budowę jest on przeznaczony do instalacji o mocy do 30–40 kW, czyli przede wszystkim do kotłów c.o. z automatycznym podawaniem paliwa (z podajnikiem).

Duże znaczenie ma tutaj przebieg procesu spalania. Jeżeli w kotle i przewodzie kominowym osadza się smoła, to zabrudzeniu ulega również elektrofiltr, co prowadzi do jego automatycznego wyłączenia lub uszkodzenia.

W kotłach z ręcznym podawaniem paliwa proces spalania jest często źle prowadzony.

Inną kwestią jest jakość paliwa. Przykładowo jeśli w kotle spala się mokre drewno, to montaż elektrofiltru nie ma sensu. Nie można jednak z góry wykluczać żadnego kotła, ponieważ w urządzeniu zasypowym z odpowiednim paliwem i umiejętnie prowadzonym procesem spalania również z powodzeniem można zastosować elektrofiltr.

Elektrofiltr jest najczęściej montowany razem z kotłem c.o. przez wykwalifikowanego instalatora.

Możliwe jest również przerobienie istniejącej instalacji spalinowej i zamontowanie elektrofiltru.

Moduł elektroniki (generator wysokiego napięcia) nie wymaga specjalnego doprowadzenia prądu, wystarczy zasilanie z gniazdka 230 V/50 Hz.

Wszystkie metalowe elementy przewodu kominowego powinny być uziemione, tak jak uziemiony jest korpus elektrofiltru będący jednocześnie elektrodą rozładowczą, na której osadza się pył wytrącony ze spalin.

Zaleca się, aby po zamontowaniu elektrofiltru, przed pierwszym rozpaleniem w urządzeniu grzewczym, kominiarz sprawdził szczelność i poprawność działania instalacji spalinowej. Zna on najlepiej stan techniczny zarówno instalacji dymowej (kominowej), jak i urządzenia grzewczego. Zazwyczaj wie również, jakie paliwo i w jaki sposób jest w danej lokalizacji użytkowane. Z tego względu najlepiej oceni, jak często powinno się sprawdzać i czyścić instalację elektrofiltru.

Czyszczenie elektrofiltru należy wykonywać ręcznie podczas okresowego czyszczenia kotła c.o. i komina.

Częstotliwość czyszczenia jest uzależniona od jakości paliwa i procesu spalania (rodzaju kotła c.o. i stosowanej techniki spalania).

Podczas czyszczenia elektrofiltru kocioł c.o. powinien być wygaszony, a elektrofiltr wyłączony poprzez wyjęcie wtyczki z gniazda zasilającego.

Urządzenie zostało tak zaprojektowane, żeby czynności przygotowania do czyszczenia nie wymagały użycia narzędzi – śruby motylkowe, a do samego czyszczenia wystarczy miotełka, szczotka lub szmatka.

Jedyne, na co należy zwrócić uwagę, to rozładowanie elektrody ulotowej, na której mimo wyłączenia zasilania elektrofiltru może występować ładunek elektryczny.

Pył, który spadnie w trakcie czyszczenia, należy zebrać przez otwór rewizyjny umieszczony w dolnej części przewodu spalinowego.

Szczegółowy opis czyszczenia urządzenia znajduje się w instrukcji obsługi i należy bezwzględnie stosować się do podanych w niej zaleceń.

Znaczne zabrudzenie powierzchni elektrofiltru nie tylko zmniejsza sprawność odpylania spalin, ale też ogranicza ciąg kominowy, co może niekorzystnie wpływać na sprawność urządzenia grzewczego, a w ekstremalnych przypadkach stwarzać zagrożenie zdrowia i życia użytkownika (podobnie jak nieczyszczone kominy) [5].

W sezonie grzewczym obserwuje się znaczny wzrost zainteresowania elektrofiltrami, głównie ze strony gmin, które dysponują środkami na tzw. wymianę kotłów.

Jednostki samorządu terytorialnego często mogą wykorzystać pieniądze przeznaczone na ochronę środowiska na montaż elektrofiltrów.

Co ważne, urządzenia te mogą być montowane w istniejących instalacjach. Obecnie elektrofiltry są montowane głównie w instalacjach grzewczych na terenie województwa śląskiego i małopolskiego, sporadycznie w innych województwach.

Jak wykazano w artykule, elektrofiltr może być skutecznym rozwiązaniem ograniczającym emisję pyłów zwłaszcza w istniejących instalacjach.

W dobie e-produktów nie jest problemem monitoring pracy takich urządzeń i w razie ich awarii czy świadomego wyłączenia przez „sprytnego” użytkownika zostanie to natychmiast wykryte i spowoduje powiadomienie właściwych służb czy wręcz wyłączenie pracy kotła c.o. z możliwością ponownego włączenia wyłącznie przez uprawnione osoby [6].

Podsumowując, świadome stosowanie elektrofiltru w instalacjach, w których następuje spalanie paliw stałych, znacznie ogranicza ich negatywny wpływ na jakość powietrza, a więc jednoznacznie poprawia komfort życia i globalnie zmniejsza zachorowalność na choroby układu oddechowego czy krążenia.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (DzU 2012, poz. 1031).
  2. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu (DzU nr 16/2010, poz. 87).
  3. Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe (Dz.Urz. UE L 193/100).
  4. PN-EN 303-5:2012 Kotły grzewcze. Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500 kW. Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie.
  5. www.techsterowniki.pl (7.03.2018).
  6. Materiały własne firmy Tech Sterowniki.
  7. Matuszek K., Hrycko P., Z. Kamiński, M. Pańczyk, Badania redukcji emisji zanieczyszczeń pyłowych poprzez zastosowanie elektrofiltru do kotłów c.o. z automatycznym podawaniem paliwa według wytycznych normy PN-EN 303-5:2012, sprawozdanie IChPW nr 130/2017.

Czytaj też: Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła >>>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Jerzy Kosieradzki Korozja w instalacji centralnego ogrzewania

Korozja w instalacji centralnego ogrzewania Korozja w instalacji centralnego ogrzewania

O korozji instalacji centralnego ogrzewania krążą najróżniejsze opinie. Które z opowiadań instalatorów są prawdziwe?

O korozji instalacji centralnego ogrzewania krążą najróżniejsze opinie. Które z opowiadań instalatorów są prawdziwe?

dr inż. Jacek Zawistowski Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego

Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego

W kotle wodnym dla instalacji centralnego ogrzewania wyróżnia się trzy podstawowe układy: układ spalania – zespół urządzeń zamieniających energię chemiczną zawartą w paliwie na ciepło; układ wymiany ciepła...

W kotle wodnym dla instalacji centralnego ogrzewania wyróżnia się trzy podstawowe układy: układ spalania – zespół urządzeń zamieniających energię chemiczną zawartą w paliwie na ciepło; układ wymiany ciepła – zespół urządzeń umożliwiających przekazanie uzyskanego ciepła czynnikowi pośredniemu (wodzie), transportującemu ciepło do ogrzewanych obiektów; układ sterowania – zespół urządzeń umożliwiających racjonalne prowadzenie ruchu kotła. Podstawą podziału kotłów na charakterystyczne grupy stanowią rozwiązania...

dr inż. Władysław Węgrzyn Ochrona przeciwpożarowa przy transporcie, składowaniu i spalaniu biomasy

Ochrona przeciwpożarowa przy transporcie, składowaniu i spalaniu biomasy Ochrona przeciwpożarowa przy transporcie, składowaniu i spalaniu biomasy

Bezpieczne pod względem pożarowym i wybuchowym przetwarzanie biomasy na energię elektryczną możliwe jest jedynie wtedy, gdy w całym procesie technologicznym transportu, składowania i spalania biomasy zachowane...

Bezpieczne pod względem pożarowym i wybuchowym przetwarzanie biomasy na energię elektryczną możliwe jest jedynie wtedy, gdy w całym procesie technologicznym transportu, składowania i spalania biomasy zachowane zostaną zasady bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego dostosowane do postaci występowania i parametrów fizyko-chemicznych produktu, wyrobu lub odpadu określanego jako biomasa.Jeżeli w procesach technologicznych u wytwórcy produktu, wyrobu lub odpadu technologicznego, który w elektrociepłowni...

Waldemar Joniec Kotłownie na biopaliwa stałe

Kotłownie na biopaliwa stałe Kotłownie na biopaliwa stałe

Wiedza i praktyka dotycząca budowy kotłowni wbudowanych oraz wolno stojących dla urządzeń spalających węgiel i koks jest ugruntowana i powszechna. W praktyce zasady dotyczące kotłowni węglowych wykorzystywane...

Wiedza i praktyka dotycząca budowy kotłowni wbudowanych oraz wolno stojących dla urządzeń spalających węgiel i koks jest ugruntowana i powszechna. W praktyce zasady dotyczące kotłowni węglowych wykorzystywane są przy budowie kotłowni na biopaliwa stałe. Jednak jest wiele różnic pomiędzy tymi paliwami, determinujących wielkość, lokalizację oraz dojazd i dojście do kotłowni, a także ich budowę i aranżację wnętrza.

Jerzy Kosieradzki Jak dobrać kocioł gazowy?

Jak dobrać kocioł gazowy? Jak dobrać kocioł gazowy?

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może...

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może spełnić prośbę klienta? Co musi wiedzieć, aby móc zaprezentować coś z oferty swojej hurtowni? I zrobić to tak, aby klient był zadowolony i szef hurtowni także.

Testo Sp. z o.o. Analizatory spalin Testo

Analizatory spalin Testo Analizatory spalin Testo

Sezon grzewczy tuż-tuż. Dla instalatorów i serwisantów kotłów grzewczych to czas wytężonej pracy, ale również największej liczby zleceń, a co za tym idzie, zarobku. Podstawą wygodnej i skutecznej pracy...

Sezon grzewczy tuż-tuż. Dla instalatorów i serwisantów kotłów grzewczych to czas wytężonej pracy, ale również największej liczby zleceń, a co za tym idzie, zarobku. Podstawą wygodnej i skutecznej pracy instalatorów i serwisantów jest sprawny i precyzyjny analizator spalin. Umożliwi on szybkie i wiarygodne pomiary, niezbędne do właściwego ustawienia pracy kotła grzewczego.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie...

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie się rozwijała. Pierwsze kotły kondensacyjne były raczej połączeniem zwykłego kotła atmosferycznego z dodatkowym wymiennikiem ciepła pełniącym funkcję ekonomizera doprowadzającego do dalszego odebrania ciepła od spalin, które opuściły pierwotny wymiennik ciepła. Z uwagi na niską temperaturę spalin...

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90....

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90. Spowodowane to było przede wszystkim wysoką ceną ówczesnych urządzeń, ale także nieufnością inwestorów i instalatorów wobec nowej technologii. Przeszkodą było również stosowanie prawie wyłącznie ogrzewania grzejnikowego oraz powszechne przekonanie, że kocioł kondensacyjny może współpracować tylko z...

Waldemar Joniec, Sławomir Pilarski Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi...

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi instalacjami z zaworami termostatycznymi i jednocześnie z kolektorami słonecznymi lub pompami ciepła, a nawet z instalacjami zasilanymi dodatkowo kotłami olejowymi lub na gaz płynny. Powyższe wymagania mogą być w pełni spełnione w instalacjach zamkniętych. Jednak dotychczas prawo dopuszczało...

Jerzy Kosieradzki Regularna kontrola kotłów. Co i jak robić?

Regularna kontrola kotłów. Co i jak robić? Regularna kontrola kotłów. Co i jak robić?

Od 4 stycznia 2006 r. obowiązuje w krajach Wspólnoty Europejskiej dyrektywa 2002/91/EC w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1], wprowadzająca m.in. obowiązek sporządzania świadectw energetycznych...

Od 4 stycznia 2006 r. obowiązuje w krajach Wspólnoty Europejskiej dyrektywa 2002/91/EC w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1], wprowadzająca m.in. obowiązek sporządzania świadectw energetycznych budynków, wykonywania kontroli kotłów i systemów klimatyzacji. Z ostatnim dniem grudnia br. kończy się okres przejściowy i do stycznia 2009 r. wymagania tej dyrektywy są obowiązkowe. Obowiązek okresowych kontroli kotłów wdrożyła do polskiego prawa zmiana w ustawie Prawo budowlane wprowadzona...

Olgierd Romanowski Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać?

Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać? Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać?

Znowelizowane Prawo budowlane [4] wdraża do polskich przepisów prawnych dyrektywę 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1]. Dyrektywa wprowadza dwa mechanizmy służące zmniejszeniu...

Znowelizowane Prawo budowlane [4] wdraża do polskich przepisów prawnych dyrektywę 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1]. Dyrektywa wprowadza dwa mechanizmy służące zmniejszeniu zużycia energii w budynkach: certyfikację energetyczną budynków i okresową kontrolę kotłów grzewczych, a także jednorazową kontrolą instalacji grzewczych, w których kotły pracują dłużej niż 15 lat. Jednak zawarte w polskich przepisach szczegółowe wymagania są nieprecyzyjne i osoby zobowiązane do ich...

Waldemar Joniec Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty...

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty płynie gorący płyn, a po drugiej – w przeciwprądzie – płyn zimny. Każda płyta wymiennika ma specjalne wytłoczenia, które zwiększają turbulencje obu płynów, co podwyższa wartość współczynników przenikania ciepła.

Jan Bylicki, Grażyna Lechman Uwagi na temat spalania

Uwagi na temat spalania Uwagi na temat spalania

Proces spalania pozwala na uzyskanie niezbędnego dla ludzi ciepła. Może ono być zamienione w pracę mechaniczną bądź użyte do celów grzewczych (ewentualnie przygotowania ciepłej wody użytkowej) w kotłach.

Proces spalania pozwala na uzyskanie niezbędnego dla ludzi ciepła. Może ono być zamienione w pracę mechaniczną bądź użyte do celów grzewczych (ewentualnie przygotowania ciepłej wody użytkowej) w kotłach.

dr inż. Jacek Zawistowski, mgr inż. Sławomir Janiszewski Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o. Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Ze względu na dostępność surowca podaż kwalifikowanych paliw węglowych w sortymencie groszek dla nowoczesnych kotłów c.o. małej mocy jest ograniczona i tym samym wyznacza naturalną granicę rozwoju produkcji...

Ze względu na dostępność surowca podaż kwalifikowanych paliw węglowych w sortymencie groszek dla nowoczesnych kotłów c.o. małej mocy jest ograniczona i tym samym wyznacza naturalną granicę rozwoju produkcji kotłów na tzw. ekogroszek. Deficyt węgli sortymentu groszek wpłynął na opracowanie palników retortowych nowej generacji do spalania węgla sortymentu miał i węgli o podwyższonej spiekalności. Producenci kotłów i ich użytkownicy powinni uwzględnić te uwarunkowania przed podjęciem decyzji o inwestycjach.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

Leszek Pacuła Siłownie ORC – ciekawa alternatywa

Siłownie ORC – ciekawa alternatywa Siłownie ORC – ciekawa alternatywa

Ograniczanie emisji do atmosfery wiąże się z unijną polityką wspierania odnawialnych źródeł energii (OZE). Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem OZE premiowana jest tzw. zielonymi certyfikatami,...

Ograniczanie emisji do atmosfery wiąże się z unijną polityką wspierania odnawialnych źródeł energii (OZE). Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem OZE premiowana jest tzw. zielonymi certyfikatami, mającymi wymierną wartość rynkową. Kogeneracja energii cieplnej i elektrycznej w oparciu o biomasę jest atrakcyjną alternatywą dla powszechnych w Polsce kotłowni węglowych, zasilających nieduże organizmy miejskie, osiedla satelickie większych miast czy obiekty przemysłowe, w których generowane...

dr inż. Zdzisław Gebhardt, Waldemar Joniec Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów...

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów spalinowych i dymowych. Uwzględniają one uwagi od lat zgłaszane przez producentów kotłów gazowych, i to na producentach będzie teraz spoczywała większa odpowiedzialność za dostarczenie do urządzenia instrukcji umożliwiającej prawidłowy dobór i montaż przewodów. Zmiany te powinny być też...

dr inż. Jacek Zawistowski, mgr inż. Sławomir Janiszewski Kotły z automatycznym podawaniem paliwa

Kotły z automatycznym podawaniem paliwa Kotły z automatycznym podawaniem paliwa

Pierwsze kotły węglowe z automatycznym podawaniem paliwa stałego pojawiły się na polskim rynku dopiero w połowie lat 90. i w początkowym okresie bazowały na zagranicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych....

Pierwsze kotły węglowe z automatycznym podawaniem paliwa stałego pojawiły się na polskim rynku dopiero w połowie lat 90. i w początkowym okresie bazowały na zagranicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Od tego czasu obserwuje się dynamiczny rozwój produkcji i sprzedaży tych kotłów, skutkujący poprawianiem się ich jakości. W Polsce w eksploatacji znajduje się ok. 250 tys. kotłów z automatycznym podawaniem paliwa o łącznej mocy ok. 5000 MW. To ponad 10% wszystkich eksploatowanych w kraju małych kotłów...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło?

Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło? Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło?

W artykule szczegółowo przedstawiono znaczący wpływ izolacji na zapotrzebowanie budynku na ciepło i komfort cieplny jego mieszkańców. W kolejnej publikacji omówione zostaną izolacje transparentne, umożliwiające...

W artykule szczegółowo przedstawiono znaczący wpływ izolacji na zapotrzebowanie budynku na ciepło i komfort cieplny jego mieszkańców. W kolejnej publikacji omówione zostaną izolacje transparentne, umożliwiające pozyskanie przez budynek ciepła z otoczenia.

ROTH POLSKA Sp. z o.o. ROTH... życie pełne energii

ROTH... życie pełne energii ROTH... życie pełne energii

ROTH Polska Sp. z o.o. jest członkiem międzynarodowej grupy ROTH Industries GmbH & Co. rodzinnej firmy, która w roku 1947 zatrudniała kilka osób, zajmowała się produkcją kotłów i miała ograniczony zasięg...

ROTH Polska Sp. z o.o. jest członkiem międzynarodowej grupy ROTH Industries GmbH & Co. rodzinnej firmy, która w roku 1947 zatrudniała kilka osób, zajmowała się produkcją kotłów i miała ograniczony zasięg działania, a której rozwój nastąpił bardzo szybko – budowa pierwszej hali produkcyjnej, poszerzenie palety produktów, znaczne zwiększenie zatrudnienia, wreszcie rozpoczęcie działalności na szerokim europejskim rynku. Obecnie ROTH Industries GmbH & Co. jest koncernem posiadającym 24 oddziały i biura...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.)

Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.) Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.)

W artykule (cz. 1 – „RI” nr 12/2010) omówiono wielofunkcyjne izolacje energetyczne nowej generacji, chroniące przed stratami energii cieplnej, ale dodatkowo umożliwiające jeszcze pobranie energii promieniowania...

W artykule (cz. 1 – „RI” nr 12/2010) omówiono wielofunkcyjne izolacje energetyczne nowej generacji, chroniące przed stratami energii cieplnej, ale dodatkowo umożliwiające jeszcze pobranie energii promieniowania słonecznego. W ten sposób, dostarczając energię słoneczną i ograniczając straty energii cieplnej, izolacje transparentne poprawiają bilans energetyczny budynku i zmniejszają koszty jego eksploatacji.

Jerzy Kosieradzki Jak nie łączyć kotła z kominem

Jak nie łączyć kotła z kominem Jak nie łączyć kotła z kominem

Nie wszystkie instalacje łączące kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania z kominem wykonywane są prawidłowo. Przy zastosowaniu takiego kotła ważny jest prawidłowy dopływ świeżego powietrza (nadmiar...

Nie wszystkie instalacje łączące kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania z kominem wykonywane są prawidłowo. Przy zastosowaniu takiego kotła ważny jest prawidłowy dopływ świeżego powietrza (nadmiar powietrza pogarsza kondensację pary wodnej) oraz szczelność przewodu oprowadzającego spaliny.

Redakcja RI Kotły. Oferta rynkowa

Kotły. Oferta rynkowa Kotły. Oferta rynkowa

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł...

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł grzewczy. Na rynku dostępne sa różnorodne kotły grzewcze: na paliwa płynne, paliwa stałe czy gazowe. Kotły grzewcze można podzielić także ze względu na rodzaj opału na kotły na paliwa węglowe (węgiel, brykiet, ekogroszek) oraz na biomasę (drewno, zrębki, pelet, i in.). Dobierając kocioł właściwy do...

Dawid Pantera Wymiana kotła olejowego na gazowy

Wymiana kotła olejowego na gazowy Wymiana kotła olejowego na gazowy

W domu jednorodzinnym od 10 lat pracuje kocioł olejowy Vitorond 100 o mocy 18 kW. Ponieważ budynek wyposażony zostanie w przyłącze gazowe i gaz ziemny, mam następujące pytania: 1. Czy można w tym kotle...

W domu jednorodzinnym od 10 lat pracuje kocioł olejowy Vitorond 100 o mocy 18 kW. Ponieważ budynek wyposażony zostanie w przyłącze gazowe i gaz ziemny, mam następujące pytania: 1. Czy można w tym kotle wymienić palnik z olejowego na gazowy i czy jest to uzasadnione ekonomicznie (ile w przybliżeniu mogłoby to kosztować)? 2. Czy nie lepiej zainwestować w kocioł gazowy kondensacyjny? 3. Jakich zmian w kominie i kotłowni (wentylacja itd.) będzie wymagać zainstalowanie kondensacyjnego kotła...

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.