Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nawilżanie powietrza a zużycie energii

Energy consumption of air humidification systems
W artykule opisano podstawowe procesy fizyczne związane z nawilżaniem powietrza, omówiono techniki nawilżania i przedstawiono różne możliwości ograniczenia zużycia energii poprzez stosowanie stosunkowo prostych, jak i zaawansowanych technicznie rozwiązań.
W artykule opisano podstawowe procesy fizyczne związane z nawilżaniem powietrza, omówiono techniki nawilżania i przedstawiono różne możliwości ograniczenia zużycia energii poprzez stosowanie stosunkowo prostych, jak i zaawansowanych technicznie rozwiązań.
Fot. archiwum redakcji RI

Duża energochłonność procesu nawilżania powietrza wymaga od projektantów wnikliwej analizy wyboru technologii oraz rozważnego zaprojektowania systemu, tak aby zoptymalizować koszty eksploatacyjne. Wilgotność powietrza w obiektach wpływa też na komfort użytkowników i ich zdrowie oraz na stan techniczny budynku i jego wyposażenia.

W artykule:

• Nawilżanie powietrza- podstawowe wzory
• Metody nawilżania powietrza: charakterystyki nawilżania wodnego i parowego
• Metody obniżania kosztów nawilżania powietrza
• Przykład zastosowania systemu wykorzystującego zyski ciepła w pomieszczeniu

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza to zagadnienie bardzo istotne zarówno w kontekście obiektów przemysłowych, jak i utrzymania parametrów komfortu cieplno-wilgotnościowego dla użytkowników pomieszczeń biurowych i mieszkalnych (rys. 1).

Rys. 1. Obszar komfortu dla temperatury powietrza tp i wilgotności względnej φ powietrza w pomieszczeniu wg [2]
Rys. 1. Obszar komfortu dla temperatury powietrza tp i wilgotności względnej φ powietrza w pomieszczeniu wg [2]

Zbyt suche, a także za wilgotne powietrze wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i stan budynku oraz na elementy jego technologicznego wyposażenia.

Nadmierna ilość wilgoci wewnątrz pomieszczeń oddziałuje niekorzystnie na materiały budowlane i wykończeniowe, a nawet na meble. Wpływa także na zdrowie ludzi oraz zwierząt przebywających w takich obiektach:

  • w sposób bezpośredni (poprzez wysoką wilgotność powietrza),
  • pośrednio (poprzez reakcje ich organizmów na obecność grzybów pleśniowych i bakterii) [1].

Z drugiej strony zbyt suche i ciepłe powietrze podrażnia śluzówkę górnych dróg oddechowych i utrudnia oddychanie.

Kolejnym problemem związanym z suchym powietrzem jest zwiększona ilość ładunków elektrostatycznych, gdy wilgotność względna powietrza jest utrzymywana na poziomie poniżej 35% (jest to szczególnie istotne w serwerowniach oraz innych pomieszczeniach z dużą liczbą sprzętu elektronicznego) [1].

W polskim klimacie wilgotność powietrza w okresie letnim nie jest wysoka ze względu na położenie w strefie klimatu umiarkowanego.

Standardowe jednostki klimatyzacyjne są w stanie w większości przypadków zapewnić odpowiednią wilgotność względną w pomieszczeniach w ramach regulacji temperatury.

Większym wyzwaniem technicznym jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach w okresie zimowym, gdy powietrze zewnętrzne jest bardzo suche.

Doświadczenie pokazuje, że powietrze nawilżane jest w sytuacji, gdy jest to niezbędne (np. do prawidłowego funkcjonowania technologii), natomiast unika się nawilżania dla zapewnienia komfortu użytkownikom.

W niektórych obiektach (np. biurowych) nawilżacze powietrza są instalowane z powodu wymagań prawnych, jednakże są one często wyłączane przez właścicieli obiektów ze względu na bardzo duże koszty eksploatacyjne.

Pracownicy zazwyczaj nie odczuwają wielkiej różnicy, gdyż przyzwyczajeni są do przebywania w suchym środowisku w okresie zimowym (w rzadko którym prywatnym mieszkaniu lub domu instalowane są nawilżacze powietrza).

Faktem jest, że nawilżanie powietrza jest procesem drogim, dlatego warto przeanalizować możliwości ograniczenia kosztów utrzymania właściwej wilgotności powietrza w pomieszczeniach w okresie zimowym, co zostanie pokrótce omówione na kolejnych stronach.

Czytaj też: Wybrane parametry powietrza wewnętrznego obiektów biurowych >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[nawilżanie powietrza, zużycie energii, powietrze, klimatyzacja]

   11.06.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl