RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nawilżanie powietrza a zużycie energii

Energy consumption of air humidification systems

W artykule opisano podstawowe procesy fizyczne związane z nawilżaniem powietrza, omówiono techniki nawilżania i przedstawiono różne możliwości ograniczenia zużycia energii poprzez stosowanie stosunkowo prostych, jak i zaawansowanych technicznie rozwiązań.
Fot. archiwum redakcji RI
 

W artykule opisano podstawowe procesy fizyczne związane z nawilżaniem powietrza, omówiono techniki nawilżania i przedstawiono różne możliwości ograniczenia zużycia energii poprzez stosowanie stosunkowo prostych, jak i zaawansowanych technicznie rozwiązań.


Fot. archiwum redakcji RI


 

Duża energochłonność procesu nawilżania powietrza wymaga od projektantów wnikliwej analizy wyboru technologii oraz rozważnego zaprojektowania systemu, tak aby zoptymalizować koszty eksploatacyjne. Wilgotność powietrza w obiektach wpływa też na komfort użytkowników i ich zdrowie oraz na stan techniczny budynku i jego wyposażenia.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów

Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów

Efektem rozbudowy i modernizacji ursynowskiego ratusza jest montaż nowoczesnego i efektywnego energetycznie systemu klimatyzacji, który zapewnia komfortową i cichą pracę. Zastosowany system VRF firmy Panasonic...

Efektem rozbudowy i modernizacji ursynowskiego ratusza jest montaż nowoczesnego i efektywnego energetycznie systemu klimatyzacji, który zapewnia komfortową i cichą pracę. Zastosowany system VRF firmy Panasonic spełnił wszystkie wymagania inwestora dotyczące energooszczędności, wysokiej wydajności, elastyczności działania i efektywności. Składająca się z 250 pomieszczeń siedziba Urzędu Dzielnicy Warszawa-Ursynów to obecnie największy budynek w Polsce, w którym zainstalowano nowoczesny system VRF.

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

LG ELECTRONICS POLSKA SP. Z O.O Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022

Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022 Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022

W roku 2022 firma LG Electronics przygotowała dla swoich Klientów wiele nowości w segmencie klimatyzatorów pokojowych typu RAC. Niemal wszystkie ich modele zostały odświeżone o dodatkowe funkcjonalności....

W roku 2022 firma LG Electronics przygotowała dla swoich Klientów wiele nowości w segmencie klimatyzatorów pokojowych typu RAC. Niemal wszystkie ich modele zostały odświeżone o dodatkowe funkcjonalności. Pojawiły się także nowe urządzenia, takie jak jednostka Artcool Beige – w stylowym, beżowym kolorze.

W artykule:

• Nawilżanie powietrza- podstawowe wzory
• Metody nawilżania powietrza: charakterystyki nawilżania wodnego i parowego
• Metody obniżania kosztów nawilżania powietrza
• Przykład zastosowania systemu wykorzystującego zyski ciepła w pomieszczeniu

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza to zagadnienie bardzo istotne zarówno w kontekście obiektów przemysłowych, jak i utrzymania parametrów komfortu cieplno-wilgotnościowego dla użytkowników pomieszczeń biurowych i mieszkalnych (rys. 1).

Rys. 1. Obszar komfortu dla temperatury powietrza
t<sub>p</sub> i wilgotności względnej φ powietrza
w pomieszczeniu wg [2]

Rys. 1. Obszar komfortu dla temperatury powietrza tp i wilgotności względnej φ powietrza w pomieszczeniu wg [2]

Zbyt suche, a także za wilgotne powietrze wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i stan budynku oraz na elementy jego technologicznego wyposażenia.

Nadmierna ilość wilgoci wewnątrz pomieszczeń oddziałuje niekorzystnie na materiały budowlane i wykończeniowe, a nawet na meble. Wpływa także na zdrowie ludzi oraz zwierząt przebywających w takich obiektach:

    • w sposób bezpośredni (poprzez wysoką wilgotność powietrza),
    • pośrednio (poprzez reakcje ich organizmów na obecność grzybów pleśniowych i bakterii) [1].

Z drugiej strony zbyt suche i ciepłe powietrze podrażnia śluzówkę górnych dróg oddechowych i utrudnia oddychanie.

Kolejnym problemem związanym z suchym powietrzem jest zwiększona ilość ładunków elektrostatycznych, gdy wilgotność względna powietrza jest utrzymywana na poziomie poniżej 35% (jest to szczególnie istotne w serwerowniach oraz innych pomieszczeniach z dużą liczbą sprzętu elektronicznego) [1].

W polskim klimacie wilgotność powietrza w okresie letnim nie jest wysoka ze względu na położenie w strefie klimatu umiarkowanego.

Standardowe jednostki klimatyzacyjne są w stanie w większości przypadków zapewnić odpowiednią wilgotność względną w pomieszczeniach w ramach regulacji temperatury.

Większym wyzwaniem technicznym jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach w okresie zimowym, gdy powietrze zewnętrzne jest bardzo suche.

Doświadczenie pokazuje, że powietrze nawilżane jest w sytuacji, gdy jest to niezbędne (np. do prawidłowego funkcjonowania technologii), natomiast unika się nawilżania dla zapewnienia komfortu użytkownikom.

W niektórych obiektach (np. biurowych) nawilżacze powietrza są instalowane z powodu wymagań prawnych, jednakże są one często wyłączane przez właścicieli obiektów ze względu na bardzo duże koszty eksploatacyjne.

Pracownicy zazwyczaj nie odczuwają wielkiej różnicy, gdyż przyzwyczajeni są do przebywania w suchym środowisku w okresie zimowym (w rzadko którym prywatnym mieszkaniu lub domu instalowane są nawilżacze powietrza).

Faktem jest, że nawilżanie powietrza jest procesem drogim, dlatego warto przeanalizować możliwości ograniczenia kosztów utrzymania właściwej wilgotności powietrza w pomieszczeniach w okresie zimowym, co zostanie pokrótce omówione na kolejnych stronach.

Czytaj też: Wybrane parametry powietrza wewnętrznego obiektów biurowych >>>

Nawilżanie powietrza

Podstawowe wzory

Przy analizie kosztów eksploatacyjnych nawilżania powietrza warto się zastanowić, z czego one wynikają. W związku z tym niezbędne jest omówienie podstawowych wzorów dotyczących procesu nawilżania. Wymagany strumień masowy pary wodnej oblicza się ze wzoru:

  Wzór 1(1)

gdzie:

V – strumień powietrza, m3/s;

x – przyrost zawartości wilgoci pomiędzy powietrzem przed i za nawilżaczem, kg/kg p.s.;

ρ – gęstość powietrza, ρ = 1,2 kg/m3.

Energia potrzebna do zamiany wody w parę może zostać wyliczona z uproszczonego wzoru:

Wór 2  (2)

mp – wydajność nawilżacza parowego, kg/s;

r – ciepło parowania wody, r = 2500 kJ/kg.

Analiza wzorów (1) i (2) pozwala stwierdzić, co czyni proces nawilżania tak energochłonnym – jest nim bardzo wysoka wartość ciepła parowania wody: 2500 kJ/kg.

Porównując ciepło parowania wody z jej ciepłem właściwym, można zauważyć, że zmiana temperatury kilograma wody o 100 stopni (ok. 420 kJ) wymaga około sześciokrotnie mniej energii niż zamiana kilograma wody w parę.

Zwiększenie zawartości wilgoci strumienia powietrza 5000 m3/h o 1 g/kg wymaga dostarczenia energii na poziomie 4,2 kW.

Jak widać, proces zamiany wody w parę wymaga dużej ilości energii i projektant nie ma możliwości w bezpośredni sposób uczynienia go mniej energochłonnym, gdyż wynika to z praw fizyki.

Ciepło niezbędne do odparowania cieczy musi zostać dostarczone niezależnie od formy nawilżania (rys. 2).

Nawilżanie adiabatyczne i parowe

Rys. 2. Nawilżanie adiabatyczne i parowe; rys. archiwum autorów (D. Pandelidis, A. Pacak)


 

Metody nawilżania powietrza

Dwie podstawowe formy nawilżania powietrza przedstawiono na wykresie i-x (rys. 2): jest to:

    • nawilżanie bezpośrednie, nazywane powszechnie adiabatycznym (w rzeczywistości proces nawilżania bezpośredniego nie jest w pełni adiabatyczny, a linia przemiany odbiega od linii stałej entalpii)
    • oraz nawilżanie parowe.

W pierwszym przypadku następuje doprowadzenie wody bezpośrednio do przepływającego powietrza (poprzez natrysk dyszami lub przepływ strumienia przez zraszane złoże), w wyniku czego zawartość wilgoci powietrza rośnie przy jednoczesnym spadku jego temperatury.

Nawilżanie parowe polega na wtrysku pary wodnej o temperaturze ponad 100°C [1], uzyskanej w wytwornicach pary, do przepływającego powietrza. W wyniku tego procesu zawartość wilgoci strumienia powietrza wzrasta, nieznacznie rośnie też jego temperatura (ok. 1°C/4 g/kg).

Charakterystyka metod nawilżania powietrza – nawilżanie wodne

Klasyczna komora zraszania

Komora zraszania

Rys. 3. Komora zraszania; rys. archiwum autorów (D. Pandelidis, A. Pacak)

Typowa komora zraszania zazwyczaj instalowana jest jako sekcja w centrali klimatyzacyjnej. Głównymi elementami komory zraszania są (rys. 3):

    • obudowa i zbiornik wody (wanna ociekowa),
    • odkraplacz,
    • kolektory z dyszami rozpylającymi wodę,
    • pompa wodna,
    • filtr
    • oraz spust wody.

Elementy komory wykonywane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych.

Standardowa prędkość przepływu powietrza przez komorę to 1–4 m/s [1].

Wymagane ciśnienie wody to ok. 0,1–3,5 bara [1].

W celu zminimalizowania liczby kropel wody porwanej przez strumień powietrza stosuje się odkraplacze.

Z kolei dla ochrony przed bakteriami stosuje się odpowiednie środki dezynfekcyjne lub lampy UV [1].

Komory zraszania zazwyczaj są stosunkowo długie, żeby mogły działać prawidłowo (1,5–3,5 m [1]).

Komora zraszania dwuczynnikowa

Ten typ komory zraszania wyposażony jest w dysze, do których doprowadzana jest woda oraz sprężone powietrze.

Woda jest rozpylana na drobne kropelki i całkowicie odparowuje w przestrzeni komory nawilżania [1].

Dzięki efektywnemu odparowaniu w tym rodzaju komory wykorzystano zalety nawilżania adiabatycznego przy zmniejszeniu ryzyka rozwoju drobnoustrojów [1].

Złoże zraszane

Złoże zraszane

Rys. 4. Złoże zraszane; rys. archiwum autorów (D. Pandelidis, A. Pacak)

Złoże zraszane jest jednym z najtańszych możliwych sposobów nawilżenia powietrza – wynika to z faktu niskiego ciśnienia wody wymaganego do nawilżenia złoża oraz niewielkich oporów przepływu powietrza.

Głównym elementem złoża zraszanego jest zwilżony wodą materiał higroskopijny (rys. 4), przez który przepływa strumień powietrza.

Ze względu na fakt, że budowa zraszanego złoża pozwala na rozwinięcie bardzo dużej powierzchni wymiany masy zwilżonej cienkim filmem wodnym, jego długość jest znacznie krótsza niż komór zraszania.

Nawilżacze kanałowe z mgłę wodną

Tego typu nawilżacze pracują przy stosunkowo niskim ciśnieniu wody (zasilającej: 2–10 barów) [1].

Dysze rozpylają wodę, tworząc mgiełkę o bardzo drobnych kroplach. Rozmieszczone są na siatce ze stali nierdzewnej w sposób umożliwiający szybkie odparowanie mgły wodnej [1].

Efektywność tego typu rozwiązań wynika z rozmiarów kropli, które są mniejsze niż 20 mikrometrów [1], dzięki czemu łatwiejsze jest ich odparowanie (większa powierzchnia wymiany masy w strumieniu powietrza).

Po pokonaniu krótkiego odcinka w powietrzu mgła wodna trafia na złoże ceramiczne, na którym następuje odparowanie pozostałej części wody.

Dzięki dwuetapowemu procesowi straty wody są stosunkowo niskie, a nawilżacz jest relatywnie energooszczędny [1].

Charakterystyka metod nawilżania powietrza – nawilżanie parowe

W przypadku nawilżaczy parowych para wodna produkowana jest przez specjalną wytwornicę. W rzadkich przypadkach, gdy obiekt wyposażony jest w instalację pary technologicznej, może ona być pobrana z takiej instalacji. Do wprowadzenia pary do powietrza służą tzw. lance parowe (rys. 5).

Lance parowe

Rys. 5. Lance parowe; rys. archiwum autorów (D. Pandelidis, A. Pacak)

Nawilżacze elektrodowe

W takich urządzeniach para wodna wytwarzana jest w wytwornicy pary zasilanej elektrycznie.

Elektrody zanurzone są bezpośrednio w wodzie, która znajduje się w cylindrze parowym – w tym przypadku woda pełni funkcję elektrolitu o określonym przewodnictwie prądu [1].

Podczas przepływu prądu pomiędzy elektrodami następuje podgrzanie i parowanie wody.

Należy tu nadmienić, ze przewodność wody wzrasta wraz z jej odparowaniem ze względu na większe stężenie minerałów. W związku z tym woda wewnątrz wytwornic musi być okresowo wymieniana na świeżą.

Nawilżacze oporowe

Tego typu rozwiązania przeznaczone są do systemów o dużej intensywności eksploatacji lub do układów, w których woda ma bardzo niską przewodność elektryczną [1]. Pracują na zasadzie grzałki zanurzonej w wodzie będącej elementem grzejnym [1], dlatego metoda ta nie zależy od przewodności elektrycznej wody.

Nawilżacze tego rodzaju pozwalają na bardzo dokładną regulację wilgotności powietrza [1].

Nawilżacze z wymiennikiem ciepła

Są to rzadko spotykane rozwiązania, gdyż mają uzasadnienie tylko w instalacjach dysponujących gorącą wodą o temperaturze 115°C lub wyższej [1]. Gorąca woda w wymienniku ciepła wykorzystywana jest do wytwarzania pary wodnej.

Istnieją też formy nawilżaczy z gazowym wymiennikiem ciepła – wówczas źródłem ciepła do wytworzenia pary jest ciepło spalania gazu.

Nawilżacze takie mają dwie zasadnicze zalety:

    • po pierwsze, koszty gazu są niższe niż prądu elektrycznego,
    • po drugie, gaz jest zaliczany do paliw ekologicznych [1].

Metody obniżania kosztów nawilżania powietrza

Jak już wcześniej wspomniano, duża energochłonność procesu nawilżania powietrza wynika wprost z praw fizyki i nie ma możliwości ich obejścia. Istnieją natomiast sposoby, które pozwalają zmniejszyć koszty tego procesu.

Woda zawsze musi pobrać odpowiednią ilość ciepła do parowania, jednak do projektanta należy wybór, co będzie źródłem tego ciepła i jaka ilość pary wodnej musi zostać dostarczona.

Rozważne zaprojektowanie i późniejsze wykonanie systemu może w istotny sposób obniżyć jego koszty eksploatacyjne.

Wybór metody nawilżania

Podstawowym sposobem, który pozwala w istotny sposób obniżyć koszty nawilżania powietrza, jest wybór odpowiedniej metody.

Jak wspomniano, dwa podstawowe sposoby to nawilżanie adiabatyczne oraz parowe.W pierwszym przypadku ciepło do parowania dostarczane jest do wody od strumienia powietrza, którego temperatura zostaje obniżona kosztem zwiększenia zawartości wilgoci.W przypadku nawilżania parowego źródłem ciepła jest zazwyczaj energia elektryczna.

W Polsce ceny energii elektrycznej są stosunkowo wysokie, dlatego w większości przypadków lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie rozwiązań bazujących na cieple z innych źródeł.

W przypadku dostępu do sieci gazowej bądź ciepłowniczej zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie nawilżanie adiabatyczne.

Należy tutaj nadmienić, że komory zraszania są obecnie niechętnie stosowane z powodu licznych wad starych rozwiązań, które utrwaliły się w pamięci projektantów (duże wymiary, zanieczyszczenie wanien cząstkami stałymi oraz pojawianie się drobnoustrojów) [1]. Jednakże nowoczesne nawilżacze wodne charakteryzują się obecnie często większą efektywnością działania, zdecydowanie mniejszym zużyciem energii elektrycznej oraz czystością i możliwością precyzyjnej regulacji wilgotności powietrza (±5%) [1].

W celu zwiększenia bezpieczeństwa pracy można zastosować system dodający jony srebra do wody zasilającej. Jony srebra, wnikając w strukturę komórek bakterii, blokują ich rozwój, co skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii w systemie wentylacji [1].

Rys. 6. Możliwości realizacji procesu adiabatycznego
nawilżania powietrza – proces Z-1-N lub Z-A-B-N; rys. archiwum autorów (D. Pandelidis, A. Pacak)

Rys. 6. Możliwości realizacji procesu adiabatycznego nawilżania powietrza – proces Z-1-N lub Z-A-B-N; rys. archiwum autorów (D. Pandelidis, A. Pacak)

Spośród metod adiabatycznego nawilżania powietrza najtańszą jest wykorzystanie zraszanego złoża. Wynika to z faktu, że system ten nie potrzebuje wysokiego ciśnienia wody, w przeciwieństwie do systemów wykorzystujących dysze, a także ze względu na stosunkowo niewielką stratę ciśnienia po stronie powietrznej (należy pamiętać, że w systemach dyszowych woda wtryskiwana przeciwprądowo stanowi dość istotny opór dla przepływającego powietrza).

Kolejną ważną rzeczą, którą należy uwzględnić przy doborze rozwiązań nawilżania adiabatycznego, jest sposób osiągnięcia założonego punktu nawiewu – możliwy jest system dwu- lub trzystopniowy (rys. 6).

    • W rozwiązaniu dwustopniowym (proces Z-1-N) powietrze jest podgrzewane do odpowiedniej temperatury, a następnie nawilżane adiabatycznie do uzyskania punktu N.
    • W przypadku rozwiązania trzystopniowego (proces Z-A-B-N) powietrze jest podgrzewane wstępnie do niższej temperatury, następnie nawilżane adiabatycznie do punktu B, a potem podgrzewane wtórnie do punktu N.

Rozwiązanie dwustopniowe jest tańsze inwestycyjnie, zajmuje mniej miejsca (jedna nagrzewnica i jeden nawilżacz), ale trudniejsza jest jego precyzyjna regulacja. Ponadto występują na nim wyższe straty związane z koniecznością dostarczenia wyższego parametru czynnika grzewczego do podgrzania powietrza.W opinii autorów bezpieczniejszym i skuteczniejszym sposobem jest rozwiązanie drugie.

Odzysk wilgoci

Prostą i oczywistą metodą obniżenia kosztów nawilżania powietrza jest efektywny odzysk wilgoci z powietrza wywiewanego.

Istnieją trzy techniki odzysku ciepła pozwalające na odzysk wilgoci:

    • recyrkulacja;
    • higroskopijne wymienniki obrotowe;
    • wymienniki membranowe.

Wymienniki obrotowe i membranowe pozwalają na relatywnie skuteczne odzyskiwanie wilgoci, jednakże w obu przypadkach istnieje ryzyko powstania szronu na wypełnieniu, a tym samym niebezpiecznej pracy wymiennika, która może skutkować wyłączeniem systemu klimatyzacji.

W przypadku systemów, w których odzysk wilgoci jest priorytetem, w celu zminimalizowania ryzyka powstania szronu można zastosować podgrzew wstępny.

W instalacjach technologicznych oraz w systemach klimatyzacji obsługujących pomieszczenia z niewielką liczbą osób najskuteczniejszym rozwiązaniem jest recyrkulacja.

W przypadku instalacji takich jak serwerownie czy inne pomieszczenia, w których można stosować tylko okresowe wietrzenie, możliwe jest zawracanie 100% powietrza wywiewanego z powrotem do instalacji, co oznacza, że instalacja nawilżania pracuje tylko w celu pokrycia strat wilgoci do otoczenia.

Recyrkulacja staje się mniej skuteczna, gdy konieczne jest zastosowanie dużej ilości świeżego powietrza w strumieniu nawiewanym.

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie struktur kombinowanych – np. recyrkulacja plus wymiennik obrotowy – pozwala to odzyskać największą ilość wilgoci, a zatem zminimalizować zużycie energii.

W przypadku gdy komora mieszania zainstalowana jest przed wymiennikiem obrotowym bądź membranowym, zastępuje ona nagrzewnicę wstępną, co pozwala na znacznie bezpieczniejszą pracę pod kątem powstawania szronu.

Wykorzystanie zysków ciepła w pomieszczeniach

Rys. 7. System automatyki do nawilżania serwerowni
wykorzystującej zyski ciepła pomieszczenia
(CT – czujnik temperatury i wilgotności); rys. archiwum autorów (D. Pandelidis, A. Pacak)

Rys. 7. System automatyki do nawilżania serwerowni wykorzystującej zyski ciepła pomieszczenia (CT – czujnik temperatury i wilgotności); rys. archiwum autorów (D. Pandelidis, A. Pacak)

W przypadku wielu pomieszczeń można wykorzystać własne zyski pomieszczenia do kontrolowania wilgotności, dotyczy to zarówno zysków ciepła jawnego, jak i utajonego. Niestety rozwiązanie takie nie jest standardowe i zazwyczaj wymaga samodzielnego zaprojektowania systemu automatyki. W niniejszym artykule zostanie ono przedstawione na przykładzie serwerowni (rys. 7).

W standardowych układach (zimna wyspa-gorąca wyspa) serwerownie pracują na maksymalnym poziomie recyrkulacji, powietrze nawiewane jest na serwery z temperaturą ok. 20°C i podgrzewane następnie przez zyski ciepła generowane przez serwery do ok. 30°C.

W przypadku pomieszczeń bez przegród zewnętrznych powstałe zyski ciepła można z powodzeniem wykorzystać do utrzymywania właściwej wilgotności pomieszczenia.

W przypadku pomieszczeń z przegrodami zewnętrznymi część tych zysków ciepła może być wykorzystana na pokrycie strat ciepła do otoczenia, a część do nawilżania powietrza. Do realizacji tego zadania wystarczy nawilżacz adiabatyczny zamontowany na kanale powrotnym powietrza obiegowego oraz odpowiedni system regulacji (rys. 7).

Układ automatycznej regulacji powinien działać w następujący sposób:

    • W przypadku rejestracji spadku wilgotności pomieszczenia poniżej wartości zadanej część lub całość powietrza obiegowego, które odebrało zyski ciepła od serwerów, jest przeprowadzane przez nawilżacz adiabatyczny (sugerowanym rozwiązaniem jest złoże zraszane).
    • Powietrze o temperaturze ok. 30°C jest w stanie bez żadnego problemu nawilżyć się o ok. 4–5 g/kg, co jest wartością wystarczającą do utrzymania właściwej wilgotności w serwerowni w zimie.
      Dodatkową zaletą w tym przypadku jest bardzo niski koszt ochładzania powietrza w okresie zimowym i przejściowym (niższy nawet niż w przypadku rozwiązań z free coolingiem, gdyż nie wymaga pompowania dużej ilości wody obiegowej przez wymienniki ciepła w szafach klimatyzacji precyzyjnej oraz na dry coolerach), jednakże nie nadaje się on do zastosowania w okresie letnim, ponieważ wilgotność względna w pomieszczeniu byłaby za wysoka.

W lecie lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie jednostek z pośrednim odparowaniem wody, tzw. pośrednich wymienników wyparnych [3]. Jednakże tego typu urządzenia nie są rozpowszechnione na terenie Polski, dlatego ich zastosowanie wymagałoby czasochłonnego i kosztownego importu takich jednostek z zagranicy, co w praktyce eliminuje możliwość ich użycia.

Tego typu układy są relatywnie często stosowane np. w Stanach Zjednoczonych czy Australii.

Czytaj też: Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych. Wiadomości ogólne >>>

Przykład zastosowania systemu wykorzystującego zyski ciepła w pomieszczeniu

Przykładem zastosowania jednostek wykorzystujących zyski ciepła w pomieszczeniu może być układ klimatyzacyjny w Narodowym Centrum Monitorowania Pokrywy Śnieżnej i Lodowej należącym do NASA, mieszczącym się Boulder (stan Colorado, USA [8]). Obiekt posiada serwerownię generującą zyski ciepła na poziomie 100 kW.

Na początku parametry w serwerowni kontrolowane były przez standardowe urządzenia do klimatyzacji precyzyjnej, jednak system cechował się bardzo dużą energochłonnością (średnie zużycie energii na poziomie 23 500 kWh miesięcznie).

Klimatyzacja serwerowni z wykorzystaniem pośrednich jednostek wyparnych

Rys. 8a. Klimatyzacja serwerowni z wykorzystaniem pośrednich jednostek wyparnych [8] - schemat instalacji; rys. archiwum autorów (D. Pandelidis, A. Pacak)

Klimatyzacja serwerowni z wykorzystaniem pośrednich jednostek wyparnych

Rys. 8b. Klimatyzacja serwerowni z wykorzystaniem pośrednich jednostek wyparnych [8]: - jednostki zamontowane w Narodowym Centrum Monitorowania Pokrywy Śnieżnej i Lodowej (USA), widoczna kurtyna oddzielająca wlot powietrza świeżego; rys. archiwum autorów (D. Pandelidis, A. Pacak)

Z racji wysokich kosztów eksploatacyjnych zdecydowano się na zmianę układu klimatyzacji na jednostki wykorzystujące pośrednie chłodzenie wyparne (rys. 8a, rys. 8b i rys. 8c).

    • Do klimatyzacji pomieszczenia wykorzystano osiem jednostek M50 współpracujących z centralą dachową dostarczającą świeże powietrze. Powietrze zewnętrzne dostarczane było do specjalnej strefy oddzielonej kurtyną od reszty serwerowni (rys. 8b).
    • Następnie strumień kierowany był do jednostek wyparnych (w zależności od zapotrzebowania jednostki pobierały więcej powietrza z zewnątrz bądź z pomieszczenia).
    • Część przepływu powietrza świeżego wykorzystywana była do realizacji chłodzenia wyparnego w mokrych kanałach wymienników wyparnych, gdzie nawilżała się, a następnie była usuwana poza system.
    • Reszta strumienia przeznaczona była do klimatyzacji serwerowni.
Klimatyzacja serwerowni z wykorzystaniem pośrednich jednostek wyparnych

Rys. 8c. Klimatyzacja serwerowni z wykorzystaniem pośrednich jednostek wyparnych [8]: - strefa nawiewna jednostek, widoczne przepustnice do zawracania mokrego powietrza; rys. archiwum autorów (D. Pandelidis, A. Pacak)

Schemat systemu przedstawiono na rys. 8a, opis oznaczeń na rysunku:

1 – ekonomizacja pobierania powietrza (wykorzystanie powietrza zewnętrznego i recyrkulowanego);

2 – chłodne powietrze nawiewane jest wyporowo na serwery, tworząc zimną strefę;

3 – chłodne powietrze przechodzi przez serwery w szafach rackowych;

4 – po przejściu przez serwery gorący strumień powietrza znajduje się w strefie gorącej, dodatkowo wydzielonej kurtyną z tworzywa sztucznego;

5 – powietrze ze strefy gorącej usuwane jest poza obiekt za pomocą centrali;

6 – w zależności od potrzeby regulowana jest ilość dostarczanego powietrza świeżego w centrali wentylacyjnej;

7 – w okresie ciepłym jednostki M50 usuwają poza system mokry strumień powietrza pomocniczego, ale w sytuacji, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu spada poniżej wymaganego poziomu, można zawrócić powietrze pomocnicze w celu nawilżenia powietrza w serwerowni.

Po zastosowaniu systemu wyparnego przeciętne zużycie energii zmalało do 2560 kWh miesięcznie, zatem przyniosło to oszczędności na poziomie 90% [8].

Klimatyzacja serwerowni z wykorzystaniem pośrednich jednostek wyparnych

Rys. 8d. Klimatyzacja serwerowni z wykorzystaniem pośrednich jednostek wyparnych [8]: - porównanie starego systemu i nowego: ilość energii elektrycznej przeznaczonej na klimatyzację a całkowita energia elektryczna zużywana przez serwerownię (moc na klimatyzację + moc na serwery); rys. archiwum autorów (D. Pandelidis, A. Pacak)

Na rys. 8d pokazano wskaźnik zużycia energii elektrycznej na chłodzenie w stosunku do całkowitego zużycia energii przez serwerownię.

Widoczne jest, że nowy system cechuje się znacznie niższą energochłonnością. Tak duża oszczędność jest możliwa dzięki utrzymaniu wysokiej efektywności zarówno chłodzenia, jak i nawilżania powietrza.

W serwerowniach występują warunki temperaturowe i wilgotnościowe sprzyjające chłodzeniu wyparnemu: wilgotność względna utrzymywana jest na relatywnie niskim poziomie, zwłaszcza w odniesieniu do przeciętnych wilgotności okresu ciepłego i przejściowego.

Klimatyzatory wyparne wykorzystują wodę jako „paliwo” do wytwarzania chłodu, a jej cena jest znacznie niższa niż energii elektrycznej.

Ze względu na specyficzne warunki panujące w serwerowniach systemy z chłodzeniem wyparnym nadają się do zastosowania w każdym regionie świata, niezależnie od strefy klimatycznej [3].

W okresie zimowym ogromną zaletą systemów wyparnych jest możliwość zawrócenia mokrego powietrza pomocniczego, które standardowo usuwane jest poza system, do nawilżania pomieszczenia (rys. 8c).

Dzięki „naturalnemu” podgrzewowi powietrza za pomocą zysków ciepła możliwe jest całkowite pokrycie zapotrzebowania na energię cieplną niezbędną do nawilżenia powietrza, co umożliwia uzyskanie niezwykle wysokich oszczędności także w okresie zimowym.

Problem z opisywanym układem polega na tym, że nie jest on rozwiązaniem standardowym i wymaga oddzielnego zaprojektowania, zarówno pod kątem doboru urządzeń, jak i systemu automatyki.

Ze względu na fakt, że tempo prac projektowych w Polsce jest zazwyczaj wysokie, a wynagrodzenia za nie stosunkowo niskie, a także że wykonanie instalacji bardzo często odbiega od pierwotnych założeń projektowych, wprowadzenie takiego układu wiąże się dla projektanta z dużym ryzykiem.

Znacznie prostsze jest wprowadzenie standardowych szaf klimatyzacji precyzyjnej, które są co prawda droższe w eksploatacji, ale stanowią kompletny układ, za działanie którego odpowiada producent. Z tego względu pomimo dużego potencjału obniżenia zużycia energii wątpliwe jest powszechne stosowanie proponowanego systemu na terenie Polski.

Praca naukowa dr. Demisa Pandelidisa jest finansowana ze środków budżetowych MNiSW na naukę w latach 2016–2019, nr projektu IP2015 0582 74.

Literatura

  1. Charkowska A., Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych. Budowa i działanie nawilżaczy, „Rynek Instalacyjny” nr 7-8/2013.
  2. Recknagel H., Sprenger E., Schramek E.R., Kompendium wiedzy: Ogrzewnictwo, klimatyzacja, ciepła woda, chłodnictwo, Wyd. Omni Scala, Wrocław 2008.
  3. Pandelidis D., Anisimov S., Rozwiązania technologiczne w systemach klimatyzacji serwerowni – wybrane przykłady, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 6/2014.

Czytaj też: Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych. Budowa i działanie nawilżaczy >>>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

praca zbiorowa Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić...

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić naszym Czytelnikom, jest ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, ale także bardzo interesującym ujęciem roli klimatyzacji w budynkach biurowo-usługowych. Klimatyzowane atrium, z którego można pobrać świeże powietrze poprzez otwarcie okna w pokoju, to rozwiązanie warte poznania. Mimo że realizacja...

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1) Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza...

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza nawiewanego. Systemy te powinny być wykorzystywane w obiektach, w których występują pojedyncze pomieszczenia o dużej kubaturze lub strefy o zbliżonych zyskach ciepła i wilgoci.

Jarema Chmielarski Izolacje instalacji wody lodowej

Izolacje instalacji wody lodowej Izolacje instalacji wody lodowej

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego...

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego zwiększenia grubości izolacji w razie braku swobodnej cyrkulacji powietrza. Dobór minimalnej grubości izolacji ze względu na zapobieganie kondensacji pary wodnej uzupełniony jest informacją nt. optymalnej grubości izolacji z punktu widzenia oszczędności energii. W dalszej części omówione zostały...

Jerzy Kosieradzki Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne

Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne

W jednym z artykułów poświęconych klimatyzacji zapytałem projektantów tych instalacji, dlaczego przy obecnym poziomie wiedzy i szerokim wyborze bardzo dobrych urządzeń w wielu dużych centrach handlowych...

W jednym z artykułów poświęconych klimatyzacji zapytałem projektantów tych instalacji, dlaczego przy obecnym poziomie wiedzy i szerokim wyborze bardzo dobrych urządzeń w wielu dużych centrach handlowych mamy uczucie dyskomfortu, gdyż temperatura jest wysoka przy nadmiernej wilgotności. Zawinił zły projekt, wykonanie czy eksploatacja?

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono...

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono zagadnienia związane z doborem wzbiorczych naczyń przeponowych i zbiorników buforowych oraz celowości ich zastosowania w systemie z pośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego. W drugiej i ostatniej części artykułu zostaną przedstawione aspekty związane z doborem zaworów bezpieczeństwa, filtrów...

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte...

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte informacje o materiałach stosowanych obecnie do wykonania filtrów powietrza, a także o budowie filtrów powietrza oraz podstawowe wymagania dotyczące odbioru instalacji zawierających filtry powietrza.

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.)

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 51.) opublikowano pierwszą część artykułu, w której zawarto zagadnienia prawne, a także kwestie dotyczące zanieczyszczeń oraz kontroli czystości instalacji...

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 51.) opublikowano pierwszą część artykułu, w której zawarto zagadnienia prawne, a także kwestie dotyczące zanieczyszczeń oraz kontroli czystości instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W drugiej i ostatniej części opisano metody czyszczenia oraz rozwiązania dotyczące eksploatacji i konserwacji tych systemów. W artykule zachowano ciągłość numeracji rysunków oraz tabel.

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...

dr inż. Bogdan Nowak Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251 Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego,...

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego, które uwzględniane są przy projektowaniu instalacji oraz podczas oceny efektywności energetycznej budynków wynikającej z dyrektywy EPBD (energy performance of buildings directive) [2].

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich...

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich długości oraz po narysowaniu podstawowego schematu ich przebiegu należy przemyśleć szczegóły rozwiązania instalacji. Dodatkowe informacje zamieszczone poniżej przydadzą się podczas tej fazy projektowania...

Dariusz Ryżkowski Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie...

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie w ogóle nie zwracano uwagi na punkty mówiące o szczególnych, przyszłościowych zakazach zawartych w tych regulacjach i skupiano się na rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z funkcjonowaniem branży chłodnictwa i klimatyzacji w zmienionej rzeczywistości. Czas jest jednak nieubłagany i wspomniane...

Waldemar Joniec Klimatyzatory – etykiety i przeglądy

Klimatyzatory – etykiety i przeglądy Klimatyzatory – etykiety i przeglądy

Energii elektrycznej zaczyna brakować latem, nie zimą. W dużych miastach podczas upałów sieć energetyczna jest niestabilna. Wpływ na to mają m.in. właśnie klimatyzatory. Ich sprzedaż wzrasta z roku na...

Energii elektrycznej zaczyna brakować latem, nie zimą. W dużych miastach podczas upałów sieć energetyczna jest niestabilna. Wpływ na to mają m.in. właśnie klimatyzatory. Ich sprzedaż wzrasta z roku na rok. Na rynku konkuruje kilka wiodących marek, a czołowi producenci wprowadzają do oferty coraz nowocześniejsze rozwiązania.

Jerzy Kosieradzki Klimatyzatory

Klimatyzatory Klimatyzatory

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Redakcja RI Zasady doboru klimatyzatorów

Zasady doboru klimatyzatorów Zasady doboru klimatyzatorów

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników. Zdarza się, że instalatorzy...

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników. Zdarza się, że instalatorzy montują urządzenia bez obliczania zapotrzebowania na moc, opierając się na analogiach lub niepewnych szacunkach.

Waldemar Joniec Nowe etykiety dla klimatyzatorów

Nowe etykiety dla klimatyzatorów Nowe etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają wysoką efektywność energetyczną, która znacznie przekracza poziomy ustanowione kilka lat temu dyrektywą 2002/31/WE. Konieczne stało się więc wprowadzenie nowych systemów...

Współczesne klimatyzatory osiągają wysoką efektywność energetyczną, która znacznie przekracza poziomy ustanowione kilka lat temu dyrektywą 2002/31/WE. Konieczne stało się więc wprowadzenie nowych systemów ich etykietowania.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK, mgr inż. Krzysztof Pszczoła Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV)

Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV) Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV)

Systemy klimatyzacyjne generują znaczące koszty eksploatacyjne budynków biurowych. Wciąż prowadzone są prace nad redukcją tych kosztów bez zmniejszania komfortu w pomieszczeniach. Jednym z rozwiązań może...

Systemy klimatyzacyjne generują znaczące koszty eksploatacyjne budynków biurowych. Wciąż prowadzone są prace nad redukcją tych kosztów bez zmniejszania komfortu w pomieszczeniach. Jednym z rozwiązań może być wentylacja indywidualna, pozwalająca utrzymywać komfort tylko w bezpośredniej bliskości użytkownika.

Redakcja RI Etykiety dla klimatyzatorów

Etykiety dla klimatyzatorów Etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą...

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą wiedzę o urządzeniach, mają też przynieść oszczędności energii elektrycznej rzędu 11 TWh rocznie do 2020 r.

Waldemar Joniec Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania

Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania

Od klimatyzatorów oczekuje się obecnie chłodzenia i osuszania powietrza latem, a w okresach przejściowych dogrzewania. Klimatyzator powinien też oczyszczać powietrze. Warto zatem wybierać spośród najlepszych...

Od klimatyzatorów oczekuje się obecnie chłodzenia i osuszania powietrza latem, a w okresach przejściowych dogrzewania. Klimatyzator powinien też oczyszczać powietrze. Warto zatem wybierać spośród najlepszych rozwiązań, gwarantujących energooszczędną eksploatację oraz najwyższy komfort temperatury i wilgotności.

dr inż. Kazimierz Wojtas Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia...

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą, zwane potocznie systemami „wody lodowej”, mogą pozostać nadal efektywną alternatywą w stosunku do systemów ze zmiennym przepływem czynnika ziębniczego („multisplit”) pod warunkiem zachowania podstawowych zasad na etapach projektowania, realizacji i eksploatacji systemu.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP

Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], zmienia wymagania odnośnie do energooszczędności budynków. Zaplanowano stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących...

Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], zmienia wymagania odnośnie do energooszczędności budynków. Zaplanowano stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej przegród budowlanych i zapotrzebowania na nieodnawialną energią pierwotną (w 2014, 2017 i 2012 r.) [2] oraz energooszczędności wentylacji i klimatyzacji [3].

Michał Dobrzyński Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro

Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro

Minęło już 10 lat od uchwalenia ustawy określającej zasady stosowania freonów CFC i HCFC w Polsce [1]. Niebawem minie 8 lat od opublikowania unijnego rozporządzenia nr 842/2006 o F-gazach regulującego...

Minęło już 10 lat od uchwalenia ustawy określającej zasady stosowania freonów CFC i HCFC w Polsce [1]. Niebawem minie 8 lat od opublikowania unijnego rozporządzenia nr 842/2006 o F-gazach regulującego wykorzystanie czynników z grupy HFC [2] oraz 5 lat od wydania „nowego” unijnego rozporządzenia nr 1005/2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową [3]. Za kilka miesięcy – z nowym rokiem – zakończy się kariera R22 w Europie.

dr inż. Kazimierz Wojtas Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania...

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania go do obliczeń zapotrzebowania na energię niezbędną do chłodzenia budynków. Niniejsze opracowanie należy traktować komplementarnie z artykułem komentującym procedurę obliczeniową zawartą w nowej wersji rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku,...

Redakcja RI Klimatyzatory - rynek i perspektywy

Klimatyzatory - rynek i perspektywy Klimatyzatory - rynek i perspektywy

Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na polskim rynku klimatyzacji. Są na nim obecne główne marki światowe oraz wiele mniejszych firm. Do niedawna w Polsce pomieszczenia chłodzone były w biurowcach, ale...

Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na polskim rynku klimatyzacji. Są na nim obecne główne marki światowe oraz wiele mniejszych firm. Do niedawna w Polsce pomieszczenia chłodzone były w biurowcach, ale wraz ze wzrostem poziomu życia rosną też nasze oczekiwania wobec komfortu w innych budynkach. Rynek klimatyzacji i wentylacji napędzały inwestycje w galerie i mniejsze obiekty handlowe oraz biurowe.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.