Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Regulacja i równoważenie w wodnych instalacjach grzewczych i chłodniczych. Cz. 2. Aplikacje zalecane dla budynków mieszkalnych

W artykule opisane zostały zalecane rozwiązania techniczne dotyczące wodnych instalacji ogrzewania w budynkach mieszkaniowych.
W artykule opisane zostały zalecane rozwiązania techniczne dotyczące wodnych instalacji ogrzewania w budynkach mieszkaniowych.
Fot. archiwum redakcji RI

Projektanci, mając do wyboru kilkanaście różnych rozwiązań technicznych, często stają przed dylematem, które z nich będzie optymalne. W artykule omówiono rozwiązania układów równoważenia i regulacji instalacji grzewczych zalecane w budynkach mieszkalnych.

W artykule charakterystyki:

• systemów ze zmiennym przepływem (aplikacje dla instalacji z grzejnikami z zaworami termostatycznymi oraz dla instalacji grzewczych płaszczyznowych)
• dwururowego systemu ogrzewania o rozprowadzeniu poziomym z indywidualnymi podłączeniami mieszkań
• systemu ze zmiennym przepływem dla modernizowanych dwururowych systemów c.o. z grzejnikami z głowicami termostatycznymi

Jednym z wielu wyzwań, z jakimi można się spotkać w budynkach mieszkalnych, jest brak zrównoważenia instalacji ogrzewania wodnego.

Rozdział medium grzewczego nierzadko nie jest zgodny z założeniami projektowymi i lokalnym zapotrzebowaniem na ciepło. Oznacza to, że część pomieszczeń jest przegrzewana, podczas gdy inne nie otrzymują wystarczającej ilości ciepła. Często z tego powodu instaluje się większe pompy, co prowadzi tylko do zwiększenia kosztów związanych z pompowaniem oraz nieodpowiednich warunków pracy grzejnikowych zaworów regulacyjnych, ale niestety nie rozwiązuje problemu.

Większe koszty pompowania to większe rachunki za ogrzewanie, a nieodpowiednie warunki pracy zaworów regulacyjnych skutkują głośną pracą instalacji oraz problemem z utrzymaniem żądanej temperatury w pomieszczeniu.

W artykule przedstawiono wyłącznie rozwiązania zalecane pod względem technicznym i ekonomicznym.
Każdą z prezentowanych aplikacji scharakteryzowano pod względem projektowania, kosztów operacyjnych, kosztów inwestycyjnych, praktyki użytkowania oraz innych cech charakterystycznych dla danego rozwiązania.

Autorzy mają nadzieję, że tak dokładne opisy umożliwią łatwiejszy wybór rozwiązania, które będzie optymalnie dopasowane do danej instalacji, a także pozwolą na ustrzeżenie się przed nietrafnymi decyzjami na etapie projektu czy wykonywania instalacji.

System ze zmiennym przepływem – aplikacja dla instalacji z grzejnikami z zaworami termostatycznymi

Na rys. 1 znajduje się schemat systemu ze zmiennym przepływem, typowej aplikacji dla dwururowych systemów grzewczych z grzejnikami wyposażonymi w termostatyczne zawory grzejnikowe.

W rozwiązaniu tym zapewniono przepływ zmienny w rurociągu dystrybucyjnym oraz utrzymanie stałego ciśnienia różnicowego na każdym z pionów, niezależnie od częściowego obciążenia systemu i od oscylacji (zmian) ciśnienia w systemie.

Aplikacja ta jest poprawna pod względem technicznym i gwarantuje wysoką sprawność systemu. Zalecana jest do budynków modernizowanych oraz nowo budowanych z rozdziałem pionowym.

Rys. 1. System ze zmiennym przepływem, typowa aplikacja dla dwururowych systemów grzewczych z grzejnikami wyposażonymi w termostatyczne zawory grzejnikowe; Objaśnienia: TRV - termostatyczny zawór regulacyjny, RV - grzejnikowy zawór regulacyjny, AB-PM - zawór równoważący niezależny od zmian ciśnienia (jako automatyczny ogranicznik przepływu), AB-QT - ogranicznik temperatury powrotu bezpośredniego działania, ASV - automatyczny regulator różnicy ciśnienia * Zalecana - poprawna pod względem technicznym wysoka sprawność Źródło: rys. Danfoss
Rys. 1. System ze zmiennym przepływem, typowa aplikacja dla dwururowych systemów grzewczych z grzejnikami wyposażonymi w termostatyczne zawory grzejnikowe. Objaśnienia:
TRV - termostatyczny zawór regulacyjny,
RV - grzejnikowy zawór regulacyjny,
AB-PM - zawór równoważący niezależny od zmian ciśnienia (jako automatyczny ogranicznik przepływu),
AB-QT - ogranicznik temperatury powrotu bezpośredniego działania,
ASV - automatyczny regulator różnicy ciśnienia
* Zalecana - poprawna pod względem technicznym wysoka sprawność
Żródło: rys. Danfoss

Cechy systemu

 • Projektowanie i dobór:
  Wymagane są tradycyjne obliczenia ze względu na TRV:
  — Kv (nastawa) zaworu.
  Obliczenia nastaw dotyczące TRV na pętli kontrolowanej przez regulator Dp.
  Wymagane są uproszczone obliczenia hydrauliczne (możliwość podziału systemu na gałęzie z kontrolą Dp).
  Łatwo dobrać regulator różnicy ciśnienia: zalecany spadek ciśnienia równy 10 kPa.
  Pompę dobieramy na parametry przepływu nominalnego.
 • Koszty operacyjne:
  Niskie koszty pompowania.
  Małe straty i zyski ciepła na rurociągach.
  Potrzebna pompa o większej wysokości podnoszenia.
  Prosta optymalizacja pracy pompy.
  TRV zazwyczaj gwarantują dobry autorytet, gdyż mają samodzielną regulację i pojawiają się niewielkie oscylacje temperatury w pomieszczeniach.
  Duża oszczędność energii dzięki stałemu przepływowi w pionach świecowych ze względu na zastosowanie automatycznych ograniczników przepływu lub maksymalna oszczędność energii dzięki automatycznemu dostosowaniu wielkości przepływu do chwilowego zapotrzebowania na ciepło za pomocą automatycznych regulatorów przepływu wyposażonych w moduł siłownika termostatycznego QT.
 • Koszty inwestycyjne:
  Średnie koszty inwestycyjne (TRV + ASV na pętlach).
  Trochę droższe regulatory różnicy ciśnienia ASV.
  Mniejsza liczba zaworów niż w rozwiązaniu z ręcznymi zaworami równoważącymi, niższe koszty instalacji.
  Równoważenie instalacji przeważnie nie jest potrzebne.
  Pompa o zmiennej prędkości obrotowej jest rozwiązaniem rekomendowanym (charakterystyka liniowa).
 • Instalacja i uruchomienie systemu:
  Regulacja hydrauliczna tylko na grzejnikach.
  Wartość Dp na TRV jest zbliżona do stałej.
  Dobra praca systemu i wysoki komfort przy pełnym i częściowym obciążeniu.
  Minimalne oscylacje temperatury w pomieszczeniach.
  Pompa ze zmienną prędkością obrotową zapewnia oszczędność energii.

Należy zwrócić uwagę, żeby ciśnienie zamknięcia na TRV było o połowę wyższe niż Δp nastawione na ASV.

Lekki nadprzepływ przy systemie częściowo obciążonym korygują w pewnym stopniu samodzielne regulatory.

(...)

Literatura

1. Jędrzejewski M., Brzoza S., Regulacja i równoważenie w wodnych instalacjach grzewczych i chłodniczych. Cz. 1. Wymagania, funkcje i dobór właściwego rozwiązania, „Rynek Instalacyjny” nr 6/2009.
2. Jędrzejewski M., Brzoza S., Regulacja i równoważenie w wodnych instalacjach grzewczych i chłodniczych. Cz. 2. Systemy HVAC – aplikacje rekomendowane i niezalecane, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2009.
3. Brzoza S., Lędzion P., Regulacja i równoważenie w wodnych instalacjach grzewczych i chłodniczych. Cz. 1. Wymagania, funkcje i dobór właściwego rozwiązania, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2018.
4. Materiały techniczne firmy Danfoss.

Czytaj też: Regulacja i równoważenie w wodnych instalacjach grzewczych i chłodniczych Cz. 1. Wymagania, funkcje i dobór właściwego rozwiązania >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[energia, zawory regulacyjne, zawory równoważące]

   21.06.2018
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z izolacjami i rynkiem budowlanym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
 • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl