Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

O czym warto pamiętać kupując farbę dachową?

artykuł zewnętrzny
fotolia.com, 111804783 | Autor: nuruddean

Mimo tego, iż kolor pokrycia dachowego może wydawać się nieco mniej istotnym aspektem, niż sam jego rodzaj, to w praktyce kolor dachu ma bardzo duże znaczenie pod kątem estetyki danego budynku.

Szeroki wybór materiałów, jak również bardzo duża gama kolorystyczna mogą przysparzać kłopotów podczas dokonywania najwłaściwszego wyboru. O czym więc warto pamiętać poszukując odpowiedniej farby dachowej?

Trendy to nie wszystko

Zastanawiając się nad kolorem dachu należy uwzględnić szereg czynników. Jego barwa powinna być dopasowana zarówno do kształtu, jak i samego wyglądu domu, czy też innego budynku. Równie istotne są obecnie panujące trendy, za którymi wiele osób chce podążać. Producenci pokryć dachowych od kilku lat obserwują tendencję do tworzenia dachów w nieco ciemniejszych kolorach, jednakże warto pamiętać, że jest to inwestycja na wiele lat, a trendy dość szybko ulegają modzie, dlatego też dobrym pomysłem będzie kierowanie się przede wszystkim własnymi upodobaniami oraz gustem.

Zwróć uwagę na kolor dachu

Na samym wstępie warto pamiętać, że kolor dachu powinien tworzyć spójną i harmonijną całość wraz z kolorem elewacji budynku. Jednakże należy tu zaznaczyć, że to ściany powinny być dopasowywane do dachu, a nie odwrotnie, co podyktowane jest przede wszystkim kolejnością prac budowlanych oraz czasem użytkowania tych dwóch elementów wchodzących w skład budynku.

W praktyce oznacza to, że pokrycie dachowe będzie służyć przez mniej więcej kilkadziesiąt lat, podczas gdy ściany domu odnawiane są średnio co kilka lub też kilkanaście sezonów. Ogólna zasada mówi, że jasne elewacje doskonale komponują się z nieco ciemniejszymi tonacjami dachów. Do ponadczasowej bieli pasować więc będzie ciemnobrązowe lub też grafitowe pokrycie. Natomiast z elewacją w odcieniach żółci oraz kremu, współgrać będzie dach w odcieniach zieleni.

W każdym zakątku kraju zauważyć można zróżnicowane tendencje w kolorystyce dachów. Istnieją okolice, w których każdy dom ma zupełnie innych ich odcień, jak również takie, w których kolor dachów jest niemalże identyczny. Zróżnicowanie to wynika najczęściej z obowiązującego w danym obszarze plan zagospodarowania przestrzennego. W praktyce oznacza to, że są inwestorzy, dla których narzucanie wybranych schematów jest rzeczą niedopuszczalną i to właśnie oni powinni decydować się na działki budowlane znajdujące się na obszarach nieobjętych tak restrykcyjnymi wymogami stawianymi przez urzędników.

Doskonała kompozycja

Mówiąc o odpowiednim kolorze dachu warto też pamiętać o tym, by nie przytłaczał on samej bryły budynku. Jeśli połacie cechują się dość dużą rozłożystością oraz znacznym kątem nachylenia, wówczas ciemna farba może spowodować przytłoczenie budynku, tym samym negatywnie wpływając na jego proporcję. Dlatego też posiadacze dachów wielospadowych czy też mansardowych powinni zainteresować się kolorystyką nieco jaśniejszą, taką jak odcienie szarości, czy też delikatne i ponadczasowe grafity.

   22.06.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Z jakich urządzeń powinieneś skorzystać, żeby ogrzewać ekologicznie »

ogrzewanie ekologiczneCzy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »
program lojalnościowy dla instalatorów oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 

Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

Dowiedz się więcej »


 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Szkoła niemal zeroenergetyczna
  • - Systemy różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl