Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - przegląd produktów
Redakcja RI    |  1
Na rynku dostępne są aplikacje mobilne dla projektantów i instalatorów, które mają na celu optymalny dobór na podstawie zadanych danych oraz parametrów technicznych lub konstrukcyjnych
Na rynku dostępne są aplikacje mobilne dla projektantów i instalatorów, które mają na celu optymalny dobór na podstawie zadanych danych oraz parametrów technicznych lub konstrukcyjnych
fot. Pixabay

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

W pracy projektantów i instalatorów coraz częściej funkcjonuje pojęcie modelowania informacji o budynku –  BIM (ang. Building Information Modeling). Jest to narzędzie przeznaczone nie tylko dla projektantów, lecz także dla wykonawców, a po zakończeniu budowy dla zarządców. Wydajność komputerów stale rośnie i możemy już tworzyć wirtualne modele budynków, w których projekt architektoniczny jest zintegrowany z branżowymi. Na rynku nieustannie pojawiają się programy oraz aplikacje mobilne wspierające cały proces modelowania.

Obieg informacji w procesie modelowania budynku to najbardziej newralgiczny element i jednocześnie istota tego procesu. Z tego względu tak ważne jest tworzenie kompatybilnych danych przez producentów. Programy do modelowania budynków zawierają zestawy narzędzi m.in. do projektowania, wymiarowania, obliczania, weryfikacji i prezentacji kompletnej instalacji HVAC.

Przeczytaj również: Projektowanie wentylacji w praktyce –  metoda tradycyjna a BIM

Program doboru dla instalatorów i projektantów 

Na rynku dostępne są programy dla projektantów, które mają na celu optymalny dobór na podstawie zadanych danych oraz parametrów technicznych lub konstrukcyjnych. Dobierane są również akcesoria i generowana dokumentacja techniczno-projektowa. Np. program doboru wentylatorów pozwala projektantom wybierać optymalne urządzenie spośród dobranych wentylatorów i otrzymywać komplet danych: parametry techniczne i akustyczne w punkcie pracy, parametry nominalne, charakterystyki pracy: przepływowe, mocy, obrotów, sprawności oraz dane według dyrektywy ErP (jeśli jej podlega). Projektant ma również do dyspozycji kartę katalogową, dokumentację techniczno-ruchową, rysunki CAD, atesty i wszelkie inne materiały dotyczące wentylatora. Program sugeruje dobór wymaganego oraz dedykowanego wyposażenia dodatkowego dla dobranego wentylatora.

Są też zaawansowane programy do doboru urządzeń wentylacyjnych, które pozwalają na dobór wielu różnych produktów danego producenta i tworzenie wizualizacji dla wielu budynków jednocześnie. Np. projektant może określać parametry belek chłodzących czy nawiewników pracujących razem w jednym pomieszczeniu, ich wzajemny wpływ na wydajność, poziom głośności oraz komfort użytkowania. Może też wyliczać zyski ciepła w pomieszczeniach, a nawet tworzyć wizualizacje przepływów w celu identyfikacji obszarów ewentualnego nakładania się strumieni powietrza. Oferują też wyliczenia akustyczne. Mogą tworzyć raporty i eksportować dane, a także generować instrukcje instalacji a nawet  konserwacji.

Pobierz obrazki
Więcej o aplikacjach mobilnych dla projektantów i instalatorów »

Z wielu programów można korzystać z poziomu przeglądarki na stronach www. Niektóre programy dla projektanta są tak rozbudowane, że dokumentacja ta może być wykorzystywana nawet w procesie zamówień publicznych – np. dzięki opcji pomijania nazw producenta i produktów. Takie rozwiązania stosują producenci oferujący kompleksową ofertę dla obiektu w zakresie techniki wentylacji, klimatyzacji i ppoż.

Producenci mają też programy, które umożliwiają porównywanie ze sobą różnych systemów pod względem kosztów inwestycji i eksploatacji. Dzięki temu projektant może zaproponować inwestorowi optymalne rozwiązanie dla danego budynku i uzasadnić swój wybór. Jeśli inwestor zostanie użytkownikiem budynku, będzie szczególnie zainteresowany tym, ile dany wariant będzie kosztować go w całym cyklu życia obiektu.

Dowiedz się więcej: Sprawna wentylacja i odzysk ciepła oraz chłodu

Aplikacja mobilna pomocą na budowie

O ile inwestycja nie jest prowadzona w BIM, to praca na budowie nadal obarczona jest ryzykiem nieprzewidzianych sytuacji – np. kolizje, z którymi trzeba sobie radzić już na miejscu, zmieniając przebieg instalacji. Np. niektórzy producenci kanałów wentylacyjnych oferują specjalne aplikacje mobilne i programy dla instalatorów służące szybkiemu doborowi na placu budowy długości kanałów, w przypadku gdy pojawia się konieczność montażu odsadzek. Możliwe jest także obliczenie wymaganej grubości izolacji. Ważne, żeby aplikacja mogła działać także offline, a aktualizowała się wtedy, gdy jest w zasięgu Wi-Fi.

Programy do sterowania i serwisowania dla instalatorów i serwisantów

Technologie mobilne i możliwość zdalnego odczytu parametrów pracy urządzeń oraz instalacji, a także zdalny wpływ na sterowanie zmieniły model relacji instalatorów i serwisantów z użytkownikami. Poprzez aplikację mobilną instalatorzy i serwisanci mają zdalny dostęp do urządzenia. Mogą zatem monitorować instalacje online i zapewniać użytkownikom bezpieczną eksploatację. Mogą być powiadamiani o ew. zdarzeniach czy awariach, a zgromadzone dane wykorzystywać do analizy, jakie prace i nowe ustawienia są konieczne, żeby zwiększyć stopień sprawności instalacji i obniżyć koszty zużycia energii.

Taka aplikacja mobilna wykrywa błędy i wzywa, jeśli to konieczne, serwis, który może też w wielu wypadkach zadziałać zdalnie. Wartością dodaną do produktów są zatem usługi mobilne w połączeniu z internetem. Ten kanał komunikacji mocno wiąże użytkowników z firmami. Użytkownik dzięki platformie zyskuje większe bezpieczeństwo, a specjalista możliwość szybkiego podglądu online systemów energetycznych.

Zobacz także: Dobór klimatyzatorów

Aplikacja mobilna także dla klienta końcowego

Użytkownikowi końcowemu zależy przede wszystkim na prostocie aplikacji i intuicyjnym interfejsie. W praktyce oznacza to, że użytkownik zadaje jeden parametr, np. temperaturę w pomieszczeniu, a system ogrzewania dostosowuje wszystkie pozostałe parametry, żeby zapewnić komfort.  Za pomocą aplikacji można zdalnie ustawić żądaną temperaturę w każdym pomieszczeniu, tak aby po powrocie użytkowników dom był już ogrzany. Inne funkcje takich aplikacji to m.in. monitorowanie aktualnej temperatury, zarówno powietrza, jak i powierzchni podłogi, ustawianie trybów pracy, np. ekonomicznego. Użytkownik ma także możliwość monitorowania kosztów zużycia energii i tworzenia własnych zoptymalizowanych programów ogrzewania.

Ważną funkcją jest także informowanie o usterkach oraz problemach w instalacji. Także zarządzanie pracą central wentylacyjnych (rekuperatorów) za pomocą komórki, tabletu czy też poprzez stronę www staje się standardem – aplikacja pozwala na dostęp do panelu z dowolnego miejsca. Zdalnie sterować można również chłodzeniem przez klimatyzatory. Funkcje takich aplikacji obejmują ustawienie oraz monitoring bieżącej temperatury, zmianę trybu pracy czy prędkości i kierunku nawiewu powietrza z klimatyzatora. Aplikacja pozwala także śledzić zużycie energii przez klimatyzatory, co jest zobrazowane za pomocą przejrzystych wykresów. Dodatkowo użytkownik ma możliwość generowania raportów – tygodniowych lub miesięcznych – dzięki którym może ocenić rzeczywiste koszty pracy instalacji chłodzenia.

 

 Obecnie pracy projektanta, instalatora i serwisanta nie można sobie wyobrazić z segregatorami z katalogami. Dane muszą być stale aktualizowane i dostępne online 24 godziny na dobę z praktycznie każdego miejsca.

 

( aplikacje dla projektantów, program doboru dla instalatorów i projektantów, aplikacje dla instalatorów, aplikacje mobilne, aplikacja mobilna, aplikacja dla instalatorów, program dla instalatorów, programy dla instalatora, program dla instalatora, program doboru, program doboru dla projektanta, aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów)

   25.06.2018

Komentarze

(1)
edwardsz | 10.01.2019, 12:49
BIM jest świetnym narzędziem w pracy, polecam.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

mini e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl