Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zużycie ciepła w budownictwie europejskim

Ile ciepła zużywają Europejczycy?
Ile ciepła zużywają Europejczycy?
www.sxc.hu

W artykule przedstawiono zużycie energii cieplnej w sektorze budownictwa w wybranych krajach europejskich. Ok. 38% badanych budynków miało roczne zużycie ciepła większe niż średnia europejska (174,3 kWh/m2 · a), a ok. 30% powodowało większe zanieczyszczenie powietrza w porównaniu ze średnią europejską. W Polsce jest najwyższe jednostkowe zużycie ciepła na potrzeby grzewcze (63% budynków ponad średnią europejską). Ponadto obiekty francuskie i polskie charakteryzują się najwyższą emisją zanieczyszczeń do atmosfery.

Efektywność energetyczna i izolacyjność cieplna

W Europie odpowiednie normy dotyczące efektywności energetycznej, a w tym izolacyjności przegród budowlanych, zostały wprowadzone w okresie kilku ostatnich dekad. Jako pierwsze wprowadziły je Niemcy i kraje skandynawskie (Dania, Szwecja, Norwegia) w latach 50. XX wieku. Określono maksymalne wielkości współczynnika przenikania ciepła przegród budowlanych, tj. ścian zewnętrznych, dachów nad użytkowanymi poddaszami, stropodachów, stropów pod użytkowymi poddaszami, podłóg nad przestrzeniami nieogrzewanymi i okien, a także maksymalne wartości jednostkowego zużycia ciepła względem jednostkowej powierzchni – kWh/(m2 · a) lub kubatury – kWh/(m3 · a).

W Danii pierwsze regulacje prawne, związane z energią wykorzystywaną w budynkach, wprowadzono w 1961 r. Zostało to podyktowane koniecznością zmniejszenia zużycia energii wykorzystywanej do celów grzewczych [2]. Według Narodowego Centrum Informacji Energetycznej (ang. the National Danish Energy Information Centre) zużycie energii cieplnej w gospodarstwach domowych zmniejszyło się o ok. 25% w latach 1972÷1999.

Stosowanie okien podwójnie szklonych o niskim współczynniku przenikania ciepła jest obecnie powszechnym standardem w tym kraju. We Francji pierwsze regulacje prawne dotyczące zużycia energii w budynkach wprowadzono w 1975 r. Średnie zużycie energii cieplnej wynosiło 325 kWh/(m2 · a) w 1973 r. i zmniejszyło się do ok. 181 kWh/(m2 · a) w 1998 r. Zmniejszenie zużycia ciepła osiągnięto dzięki wprowadzeniu programu termomodernizacji starych budynków i dzięki odpowiednim regulacjom prawnym w odniesieniu do budynków nowych [15].

Obecnie wszystkie nowe budynki we Francji muszą być wyposażone w okna podwójnie szklone. W Grecji pierwsze regulacje prawne dotyczące izolacji budynków wprowadzono w życie w 1979 r. Kierowano się przy tym odpowiednimi przepisami niemieckimi. Ograniczono maksymalne wartości współczynników przenikania ciepła przegród zewnętrznych budynków. W czasie pierwszej dekady stosowania tych przepisów większość budynków nie była odpowiednio izolowana, a tylko budynki realizowane w ostatnich latach charakteryzują się lepszą izolacją.

Okna z podwójnymi szybami stosuje się we wszystkich nowych budynkach, a także w budynkach starszych, które poddaje się termomodernizacji. Średnie zużycie ciepła na potrzeby grzewcze w budynkach mieszkalnych, które zostały zbudowane przed 1980 r., wynosiło ok. 140 kWh/(m2 · a) w domach jednorodzinnych i 96 kWh/(m2 · a) w budynkach wielorodzinnych.

Aktualnie zużycie w domach jednorodzinnych szacuje się w granicach 92÷123 kWh/(m2 · a) i 75÷94 kWh/(m2 · a) w budynkach wielorodzinnych [1, 2]. W Szwajcarii obowiązuje 26 różnych regulacji prawnych dotyczących budynków. Szwajcarskie Stowarzyszenie Inżynierów i Architektów (ang. The Swiss Association of Engineers and Architects – SIA 380/1) wprowadziło odpowiednie regulacje prawne dotyczące budynków w latach 70. XX wieku, a następnie w latach 1988 i 2001 [18].

Normy wydawane przez władze poszczególnych kantonów obowiązywały od lat 80. XX wieku, a następnie zharmonizowano je w latach 90. Typowe całkowite zużycie ciepła w budynkach mieszkalnych przed wprowadzeniem norm wynosiło 220 kWh/(m2 · a), a w czasie ich obowiązywania zmniejszyło się do 120 kWh/(m2 a) [2]. Stosowanie okien z szybami podwójnie szklonymi o niskim współczynniku przenikania ciepła jest powszechną praktyką w budynkach nowych.

Zużycie energii... ...w Polsce

W Polsce odpowiednie regulacje prawne dotyczące izolacji przegród budowlanych wprowadzono po raz pierwszy w 1953 r. (PN-53/B-02405). Była to norma, która ustalała maksymalne dopuszczalne wartości współczynników przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych, stropodachów i stropów nad nieogrzewanymi pomieszczeniami oraz okien. Od tego czasu zmieniano te przepisy wielokrotnie, obniżając maksymalne wartości współczynników przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych.

Istotne regulacje prawne w tym zakresie zostały ustanowione w styczniu 1999 r., gdy wprowadzono w życie ustawę o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych, zwaną ustawą termomodernizacyjną [26]. Ten akt prawny określił nową formę pomocy państwa w procesie zmniejszania zużycia ciepła w budynkach. Z banków pozyskać można specjalne kredyty na termomodernizację i możliwe jest umorzenie 25% kredytu, gdy zrealizowane zostaną zalecenia audytu energetycznego.

Istotą ustawy [26] jest, aby spłata kredytu nie obciążała inwestora, a spłaty rat kredytowych miały pokrycie w kwocie oszczędności powstałych w wyniku realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Warunkiem uzyskania kredytu jest przedstawienie przez inwestora audytu energetycznego, w którym wykazane będą oszczędności kosztów energii i kosztów ogrzewania, wynikające z planowanego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, dla którego kredyt nie powinien przekraczać 80% kosztów inwestycji, a okres spłaty kredytu – 10 lat.

   18.01.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 



Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 



Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 



Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl