Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Inspekcja i czyszczenie instalacji wentylacyjnych okiem eksperta

Inspekcja i czyszczenie instalacji wentylacyjnych według eksperta składa się z 6 etapów, które kolejno zostały omówione w niniejszym artykule.
Inspekcja i czyszczenie instalacji wentylacyjnych według eksperta składa się z 6 etapów, które kolejno zostały omówione w niniejszym artykule.
Fot. czyszczeniewentylacji.com

Bez prawidłowo działającej wentylacji nie może funkcjonować żaden budynek – bez względu na to, czy jest to dom jednorodzinny, blok mieszkalny, biuro, restauracja, przychodnia, szpital czy zakład przemysłowy. Poprawne wykonanie instalacji to element niezbędny dla jej prawidłowego funkcjonowania, tak samo jak późniejsza eksploatacja, uwzględniająca nie tylko serwis urządzeń, ale i kontrolę stanu czystości, a w razie potrzeby czyszczenie.

W artykule:

• Odświeżacze i oczyszczacze powietrza
• Korzyści zdrowotne i ekonomiczne z czyszczenia wentylacji
• Techniki czyszczenia instalacji

Dla prawidłowej pracy instalacji ważny jest wybór odpowiedniej technologii i jakości materiałów oraz urządzeń – inne potrzeby ma niewielki dom jednorodzinny, inne zaś placówka medyczna, zakład produkcyjny czy restauracyjna kuchnia. Kolejny czynnik to regularna inspekcja dostosowana do danej instalacji.

Kontrolę i czyszczenie systemu wentylacji warto wykonywać regularnie – ale jak często? Wszystko zależy od typu budynku oraz sposobu jego wykorzystania. Inspekcji rzadziej będzie wymagał budynek mieszkalny, częściej zaś restauracja, a zwłaszcza jej kuchnia, w której do przewodów wentylacyjnych dostają się m.in. mgła olejowa i opary powstające w wyniku przygotowania posiłków, czy zakład przemysłowy, np. z branży chemicznej. W niektórych budynkach zaleca się, by prace tego typu były wykonywane nawet raz na kwartał. Istnieją pewne sytuacje i symptomy, które wskazują na potrzebę inspekcji i czyszczenia instalacji wentylacyjnych. Poniżej przedstawiono najważniejsze zalecenia, zebrane w trakcie kilkunastoletniej praktyki autora w inspekcji i czyszczeniu instalacji wentylacyjnych.

1. Gdy od ostatniego czyszczenia minęło kilka lat

Taki przedział czasowy jest odpowiedni dla budynków mieszkalnych czy biurowych, ale w lokalach gastronomicznych warto sprawdzać stan instalacji często, żeby zapobiec nagromadzaniu sie mgły olejowej na okapach i powstaniu pożaru. Poprawnie działający system filtrów zatrzymuje mgłę olejowo-tłuszczową i zmniejsza ryzyko pożaru oraz wydłuża czas użytkowania wentylatorów i silników, a także pozwala na przetłaczanie wymaganych ilości powietrza wywiewanego [2]. Jednak z praktyki wynika, że stan filtrów często nie jest monitorowany, a przewody wyciągowe i wentylatory obrastają tłuszczem i kurzem, co prowadzi do spadku bezpieczeństwa pożarowego i jest źródłem powstawania ognisk namnażania się bakterii oraz czynnikiem wabiącym insekty i sprzyjającym ich rozprzestrzenianiu się i namnażaniu.

Zatem jak często czyścić takie instalacje? Rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków [1] wymaga, żeby w obiektach zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych, w których odbywa się proces spalania w paleniskach paliwa stałego, płynnego lub gazowego, usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych co najmniej raz w miesiącu. Rozporządzenie to wymaga także, aby w tych obiektach usuwać zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych. Praktyka jednak wyraźnie podpowiada, że instalacje wyciągowe i wentylacyjne w obiektach gastronomicznych powinny być monitorowane i w razie potrzeby czyszczone co najmniej raz na kwartał. Takie są też zalecenia angielskich wytycznych, które różnicują instalacje wg intensywności użytkowania, a amerykańskie wytyczne zalecają nawet comiesięczne czyszczenie dla najczęściej i najdłużej używanych obiektów [2, 3]. Reasumując, wiele zależy od rodzaju instalacji i intensywności jej użytkowania.

2. Gdy we wnętrzu roznosi się nieprzyjemny zapach

Nieprzyjemne zapachy mają wiele źródeł. Mogą powstawać np. w wyniku używania określonych środków chemicznych czy być efektem gotowania aromatycznych potraw. O ile stosunkowo szybko zanikają samoistnie, nie ma powodów do niepokoju o stan instalacji wentylacyjnej. Jeżeli jednak w powietrzu nieustannie wyczuwalna jest przykra woń, świadczy to o rozwoju w instalacji wentylacji kolonii bakterii i innych drobnoustrojów. Rozwiązaniem tego problemu jest czyszczenie wentylacji połączone z dezynfekcją.

3. Gdy w powietrzu unosi się pył

To częsty przypadek, zwłaszcza gdy budynek przechodził duży remont – wówczas do kanałów wentylacyjnych mogła dostać się duża ilość pyłu. O ile niewielka ilość kurzu w wentylacji nie jest niebezpieczna, o tyle jego akumulacja stanowi nie tylko zagrożenie dla zdrowia i samopoczucia, zwiększa także ryzyko wybuchu pożaru. Jeśli powietrze stało się bardziej suche i widoczny jest w nim pył, a przedmioty szybciej niż zazwyczaj pokrywają się kurzem – jest to wyraźny sygnał, że przyszedł czas na czyszczenie wentylacji.

4. Gdy w instalacji zagnieździły się gryzonie lub owady

Jeżeli doszło do takiej sytuacji, pierwszym krokiem w kierunku jej naprawienia jest oczywiście pozbycie się niechcianych gości. To jednak nie wszystko. Zarówno obecność gryzoni, jak i owadów pozostawia ślady w wentylacji – wewnątrz kanałów mogą wciąż znajdować się np. ekskrementy lub pozostałości po gniazdach, które zachęcają kolejnych nieproszonych gości. Oczyszczenie i w razie potrzeby dezynfekcja przywrócą bezpieczeństwo oraz efektywność działania instalacji.

5. Gdy doszło do zalania instalacji

Wilgoć sprzyja rozwojowi drobnoustrojów – pleśni, bakterii czy wirusów. Im jej więcej, tym większe prawdopodobieństwo, że kolonie szybko się rozwiną i staną groźne dla zdrowia. Dlatego jeżeli w budynku doszło do powodzi, przecieku dachu lub bezpośredniego zalania przewodów wentylacyjnych, należy przeprowadzić czyszczenie.6. Po pożarzeCząstki stałe zawarte w dymie osadzają się na ścianach i podłogach, ale również w kanałach wentylacyjnych. Ich obecność może nie tylko pogorszyć jakość powietrza, ale i zmniejszyć efektywność pracy instalacji. Należy je zatem usunąć.

Czytaj też: Sprawna wentylacja i odzysk ciepła oraz chłodu >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[czyszczenie wentylacji, jakość powietrza wewnętrznego, instalacja wentylacyjna, wentylacja, odświeżacze powietrza, oczyszczacze powietrza, techniki czyszczenia wentylacji]

   11.07.2018

Komentarze

(1)
Purventus | 30.10.2018, 14:28
Gdy we wnętrzu roznosi się nieprzyjemny zapach lub Gdy w instalacji zagnieździły się gryzonie lub owady - mozna tego wszystkiego uniknąć

System filtracji UV Purventus jest systemem oczyszczającym powietrze i działającym bakteriobójczo. Dodatkowo efektywnie redukuje zapachy kuchenne.

Zalety systemów UV Purventus

 Integracyjność z istniejącymi już systemami
 Filtr można zastosować wszędzie, gdzie istnieje potrzeba czystego powietrza
 Możliwość zastosowania w systemach klimatyzacji czy nawiewu powietrza
 Elementy aktywne (lampy UV) bardzo łatwe w demontażu i czyszczeniu (zmywarka);
 Prostota obsługi: dzięki rozwiązaniu plug&play
 Znaczne polepszenie higieny i czystości wentylacji – całkowita redukcja złogów tłuszczowych w kanałach
wentylacyjnych. Eliminacja grzybów i bakterii.
 Poprzez czyste kanały brak jakichkolwiek oporów ruchu powietrza.
 Zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego – barak jakiegokolwiek nagaru z tłuszczu, w kanałach
wentylacyjnych, który mógłby ulec zapłonowi
 Znaczna redukcja kosztów związanych z utrzymaniem wentylacji. Zmniejszenie kosztów czyszczenia
układu wentylacji kuchni
 Całkowite rozwiązanie problemów z zapachami. Możliwość stosowania w układach zamkniętych.
 Generacja promieniowania UVC jest bezdźwiękowa i nie powoduje zwiększenia już wysokiego natężenia
dźwięku w kuchni, co można zauważyć w obrotowych separatorach cząstek
 Możliwość stosowania oczyszczonego powietrza do odzysku ciepła
Wykorzystanie ciepła z powietrza wywiewanego
Powietrze kuchenne zawierające duże ilości tłuszczu nigdy nie było odpowiednie dla efektywnego odzysku ciepła,
pomimo znacznej zawartości energii. Jadnakże gorące powietrze wywiewane, które zostało przefiltrowane przez Filtry
UV Purventus, jest wolne od tłuszczu i dlatego można przekierować je do układu z odzyskiem ciepła.

http://www.purventus.pl/
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl