Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zwiększanie sprawności odzysku chłodu w klimatyzacji

Jak obniżyć zużycie energii na potrzeby klimatyzacji w okresie letnim? Poprzez zastosowanie pośredniego systemu wyparnego.
Jak obniżyć zużycie energii na potrzeby klimatyzacji w okresie letnim? Poprzez zastosowanie pośredniego systemu wyparnego.
Fot. pixabay.com

Powszechne dążenie do oszczędzania energii skłania także do redukcji jej zużycia na potrzeby klimatyzacji w okresie letnim. W tym celu można zastosować rozwiązania bazujące na pośrednim chłodzeniu wyparnym, które nie obniżają sprawności odzysku ciepła zimą.

W artykule:

• Zasada działania systemów
• Porównanie systemów wypranych z typową rekuperacją
• Istotne aspekty pracy rozwiązań wyparnych w klimatyzacji
• Podsumowanie

streszczenie

W artykule omówiono możliwości obniżenia zużycia energii na potrzeby klimatyzacji w okresie letnim. Realizowane jest to poprzez zastosowanie pośredniego systemu wyparnego połączonego z wymiennikiem rekuperacyjnym do odzysku ciepła. Pracę tego układu porównano z typowym rekuperatorem przeciwprądowym. Przedstawiono również różne aranżacje systemów wyparnych: układ nawiewny, nawiewno-wywiewny oraz układ z wykorzystaniem recyrkulacji.abstract

Energy-saving trends cause a requirement to reduce cooling energy consumption during summer season. In order to fulfill these requirements indirect evaporative cooling system may be implemented for heat recovery which does not decrease the heat recovery efficiency during winter season.

W dobie rozwoju gospodarczego, przyrostu populacji ludzkiej i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności budynków. Prowadzi to do konieczności usprawniania i zwiększania efektywności m.in. systemów wentylacji i klimatyzacji. Faktem jest, że jednym z najbardziej energochłonnych elementów tych systemów są konwencjonalne układy chłodnicze. Na terenie Polski oraz Unii Europejskiej nie podjęto jednak szczególnych działań przyczyniających się do istotnego obniżenia zużycia energii przez systemy chłodzące.

W Polsce obserwuje się nacisk na obniżenie zapotrzebowania na energię w okresie zimowym. Jest to realizowane poprzez stosowanie wymienników do odzysku ciepła z powietrza wywiewanego. Z powodu mniejszej różnicy temperatur w lecie pomiędzy powietrzem wywiewanym a zewnętrznym, z powietrza wywiewanego można odzyskać zimą więcej ciepła niż chłodu latem. W artykule przedstawiono sposoby zwiększenia efektywności odzysku ciepła w okresie letnim bazujące na pośrednim chłodzeniu wyparnym. Rozwiązania te nie obniżają sprawności odzysku ciepła zimą.

Rys. 1. Pośrednie chłodzenie wyparne
Rys. 1. Pośrednie chłodzenie wyparne

Pośrednie wymienniki wyparne to urządzenia, w których występują dwa rodzaje kanałów: suchy i mokry (rys. 1). Przez kanał mokry prowadzony jest strumień powietrza (nazywany roboczym), w którym zachodzi zjawisko parowania wody. Przepływające powietrze wzdłuż kanału generuje różnicę potencjałów ciśnień cząstkowych pary wodnej, co skutkuje odparowaniem cieczy z porowatej ścianki wymiennika – na ten cel pobierane są znaczne ilości ciepła. Część ciepła pobierana jest z kanału suchego oddzielonego nieprzepuszczalną dla wody ścianką. Skutkuje to możliwością ochłodzenia powietrza w suchym kanale bez jednoczesnego nawilżania go. Zastosowanie takich wymienników wiąże się ze znacznymi oszczędnościami energetycznymi, których przykład zostanie przedstawiony w artykule. Jednostki wyparne nie pozwalają obecnie całkowicie wyeliminować sprężarkowych układów chłodniczych, ale mogą znacząco wpłynąć na ograniczenie ich mocy.

Literatura:

  1. Pandelidis D., Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia, „Rynek Instalacyjny” nr 3/2014, s. 56–61.
  2. Anisimov S., Pandelidis D., Kierunki rozwoju wyparnego chłodzenia powietrza, „Rynek Instalacyjny” nr 10/2012, s. 64–67.
  3. Anisimov S., Pandelidis D., Poprawa efektywności solarnych układów klimatyzacyjnych, „Rynek Instalacyjny” nr 7/8/2012, s. 69–73.
  4. Pandelidis D., Anisimov S., Worek W.M., Performance study of the Maisotsenko Cycle heat exchangers in different air-conditioning applications, „International Journal of Heat and Mass Transfer” 81, 2015, p. 207–221.
  5. Pandelidis D., Anisimov S., Drąg P., Pacak A., Sidorczyk M., Analysis of application of the M-Cycle heat and mass exchanger to the typical air conditioning systems in Poland, „Energy and Buildings” 158, 2018, p. 873–883.
  6. Pandelidis D., Cichoń A., Pacak A., Anisimov S., Drąg P., Application of the cross-flow Maisotsenko cycle heat and mass exchanger to the moderate climate in different configurations in air-conditioning systems, „International Journal of Heat and Mass Transfer” 122, 2018, p. 806–817.

Czytaj też: Dobór klimatyzatorów >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[odzysk chłodu, wymienniki w systemach klimatyzacji, chłodzenie wyparne]

   12.07.2018
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z izolacjami i rynkiem budowlanym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl