RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zwiększanie sprawności odzysku chłodu w klimatyzacji

Jak obniżyć zużycie energii na potrzeby klimatyzacji w okresie letnim? Poprzez zastosowanie pośredniego systemu wyparnego.
Fot. pixabay.com

Jak obniżyć zużycie energii na potrzeby klimatyzacji w okresie letnim? Poprzez zastosowanie pośredniego systemu wyparnego.


Fot. pixabay.com

Powszechne dążenie do oszczędzania energii skłania także do redukcji jej zużycia na potrzeby klimatyzacji w okresie letnim. W tym celu można zastosować rozwiązania bazujące na pośrednim chłodzeniu wyparnym, które nie obniżają sprawności odzysku ciepła zimą.

Zobacz także

BH-Res Mędrek i Wspólnicy Sp. J. Nowe tłumiki SILENTVER z płyt Climaver

Nowe tłumiki SILENTVER z płyt Climaver Nowe tłumiki SILENTVER z płyt Climaver

Kolejne badania naukowe dowodzą negatywnego wpływu hałasu na ludzki organizm. Regularne wystawianie się na działanie tego czynnika prowadzi do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, powoduje rozdrażnienie,...

Kolejne badania naukowe dowodzą negatywnego wpływu hałasu na ludzki organizm. Regularne wystawianie się na działanie tego czynnika prowadzi do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, powoduje rozdrażnienie, zdenerwowanie, agresję, a nawet zaburzenia psychiczne, dlatego coraz więcej uwagi przykłada się do ochrony mieszkań, domów i miejsc pracy właśnie przed hałasem. W rozporządzeniach i normach wprowadzane są coraz niższe dopuszczalne poziomy dźwięku dla budynków w zależności od ich przeznaczenia.

HEWALEX Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa Klimakonwektory Hewalex – komfort cieplny latem i zimą

Klimakonwektory Hewalex – komfort cieplny latem i zimą Klimakonwektory Hewalex – komfort cieplny latem i zimą

Tradycyjna instalacja grzewcza może być zasilana z kotła grzewczego lub pompy ciepła, zapewniając ogrzewanie domu. Dodatkowa funkcja, jaką jest chłodzenie pomieszczeń, wymaga zastosowania oddzielnej klimatyzacji....

Tradycyjna instalacja grzewcza może być zasilana z kotła grzewczego lub pompy ciepła, zapewniając ogrzewanie domu. Dodatkowa funkcja, jaką jest chłodzenie pomieszczeń, wymaga zastosowania oddzielnej klimatyzacji. Zwiększy to oczywiście koszty inwestycji, a także zajmie dodatkowe miejsce w pomieszczeniach domu. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie klimakonwektorów wentylatorowych (ang. fancoil). Podstawową różnicą w porównaniu do grzejników jest w ich przypadku możliwość pracy zarówno w trybie...

PRO-VENT SYSTEMY WENTYLACYJNE Komfortowa wentylacja dla budynku z czystym powietrzem

Komfortowa wentylacja dla budynku z czystym powietrzem Komfortowa wentylacja dla budynku z czystym powietrzem

Komfortowa wentylacja pozwala ograniczyć koszty ogrzewania, a latem naturalnie i zdrowo schłodzić powietrze. Co więcej, pomaga zapobiegać uczuciu duszności w okresie upałów, a zimą dowilżać suche powietrze...

Komfortowa wentylacja pozwala ograniczyć koszty ogrzewania, a latem naturalnie i zdrowo schłodzić powietrze. Co więcej, pomaga zapobiegać uczuciu duszności w okresie upałów, a zimą dowilżać suche powietrze w budynku. Dobrze, jeśli działa także prozdrowotnie, redukując stężenie bakterii i grzybów w powietrzu wentylacyjnym.

W artykule:

• Zasada działania systemów
• Porównanie systemów wypranych z typową rekuperacją
• Istotne aspekty pracy rozwiązań wyparnych w klimatyzacji
• Podsumowanie

W dobie rozwoju gospodarczego, przyrostu populacji ludzkiej i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności budynków. Prowadzi to do konieczności usprawniania i zwiększania efektywności m.in. systemów wentylacji i klimatyzacji. Faktem jest, że jednym z najbardziej energochłonnych elementów tych systemów są konwencjonalne układy chłodnicze. Na terenie Polski oraz Unii Europejskiej nie podjęto jednak szczególnych działań przyczyniających się do istotnego obniżenia zużycia energii przez systemy chłodzące.

W Polsce obserwuje się nacisk na obniżenie zapotrzebowania na energię w okresie zimowym. Jest to realizowane poprzez stosowanie wymienników do odzysku ciepła z powietrza wywiewanego. Z powodu mniejszej różnicy temperatur w lecie pomiędzy powietrzem wywiewanym a zewnętrznym, z powietrza wywiewanego można odzyskać zimą więcej ciepła niż chłodu latem. W artykule przedstawiono sposoby zwiększenia efektywności odzysku ciepła w okresie letnim bazujące na pośrednim chłodzeniu wyparnym. Rozwiązania te nie obniżają sprawności odzysku ciepła zimą.

Systemy wyparne wytwarzają chłód dzięki wykorzystaniu zjawiska parowania wody. Woda, która osiągnie temperaturę wrzenia, paruje całą objętością. Okazuje się, że nie tylko wtedy następuje wymiana masy pomiędzy wodą a powietrzem. Odparowanie wody z mokrej tkaniny, kałuży czy innej zwilżonej powierzchni nazywane jest potocznie „wysychaniem”. W tym wypadku woda nie paruje całą objętością, a tylko powierzchnią, która kontaktuje się bezpośrednio z otaczającym ją powietrzem. Zmiana stanu skupienia wody w parę wymaga dostarczenia dużej ilości ciepła (ciepło parowania wody wynosi 2500 kJ/kg, podczas gdy np. do podgrzania wody o 20°C potrzeba ok. 84 kJ/kg).

Dzięki zjawisku parowania możliwe jest obniżenie temperatury powietrza podczas jego nawilżania wodą. Jest to zjawisko wymiany ciepła i masy pomiędzy cieczą a gazem, podczas którego temperatura gazu (powietrza) obniża się, a jednocześnie zawartość wilgoci zwiększa. Proces ten nosi nazwę bezpośredniego chłodzenia wyparnego i może być realizowany w komorach zraszania. Takie rozwiązanie coraz rzadziej stosowane jest jako źródło chłodu w klimatyzacji (komory zraszania są wykorzystywane, choć coraz rzadziej, do ustalania precyzyjnych parametrów powietrza na potrzeby technologiczne), ponieważ wilgotny strumień nawiewany do pomieszczenia może powodować odczuwanie duszności przez jego użytkowników. 

Pośrednie chłodzenie wyparne

Rys. 1. Pośrednie chłodzenie wyparne

Pośrednie wymienniki wyparne to urządzenia, w których występują dwa rodzaje kanałów: suchy i mokry (rys. 1). Przez kanał mokry prowadzony jest strumień powietrza (nazywany roboczym), w którym zachodzi zjawisko parowania wody. Przepływające powietrze wzdłuż kanału generuje różnicę potencjałów ciśnień cząstkowych pary wodnej, co skutkuje odparowaniem cieczy z porowatej ścianki wymiennika – na ten cel pobierane są znaczne ilości ciepła. Część ciepła pobierana jest z kanału suchego oddzielonego nieprzepuszczalną dla wody ścianką. Skutkuje to możliwością ochłodzenia powietrza w suchym kanale bez jednoczesnego nawilżania go. Zastosowanie takich wymienników wiąże się ze znacznymi oszczędnościami energetycznymi, których przykład zostanie przedstawiony w artykule. Jednostki wyparne nie pozwalają obecnie całkowicie wyeliminować sprężarkowych układów chłodniczych, ale mogą znacząco wpłynąć na ograniczenie ich mocy.

 

Zasada działania systemów 

Wyparny wymiennik można zastosować w systemie istniejącym, należy jednak uwzględnić fakt, że w przypadku zaimplementowania chłodzenia wyparnego układ ten będzie pracować w różny sposób w lecie i w zimie. Dodatkowo układ należy wyposażyć w niezbędne elementy dodatkowe, które umożliwią mu pracę jako wymiennik wyparny. Przykład takich rozwiązań pokazano na rys. 2. W odniesieniu zarówno do rozwiązania krzyżowego, jak i współprądowego niezbędnymi elementami systemu wyparnego są: rekuperator (1), system uzupełniający wodę z elektrozaworem sterowanym pływakiem (2), pompy (3), zbiornik na wodę (4), system orurowania (5), system dystrybucji wody (6), tacka ociekowa na kondensat (7), system opróżniający zbiornik (8), układ automatycznej regulacji (9).

Schemat wprowadzenia systemu

Rys. 2. Schemat wprowadzenia systemu wyparnego do rekuperatorów: a) krzyżowego; b) przeciwprądowego. Oznaczenia: rekuperator (1), system uzupełniający wodę z elektrozaworem sterowanym pływakiem (2), pompy (3), zbiornik na wodę (4), system orurowania (5), system dystrybucji wody (6), tacka ociekowa na kondensat (7), system opróżniający zbiornik (8), układ automatycznej regulacji (9); rys. archiwum autorów: D. Pandelidis, A. Pacak)

Zadaniem układu automatycznej regulacji jest kontrolowanie poziomu wody i uzupełniania jej z sieci, wstrzymywania pracy pompy, gdy układ klimatyzacji nie pracuje w trybie chłodniczym, oraz opróżniania układu w okresie zimowym. System dysz i zbiornik na wodę montowane są na sekcji powietrza wywiewanego, co pozwala wykorzystać istniejący system odprowadzania kondensatu na potrzeby układu wyparnego dla klimatyzacji w lecie. Przewody mogą być prowadzone w centrali, a także po jej obudowie (jak to ma często miejsce w przypadku systemów glikolowych wykorzystywanych do odzysku ciepła). Limitem temperaturowym, do którego pośrednie wymienniki mogą schłodzić powietrze, jest temperatura termometru mokrego powietrza na wejściu do kanału mokrego, w przypadku układu nawiewno-wywiewnego tym ograniczeniem jest temperatura termometru mokrego powietrza wywiewanego.

Czytaj też: Dobór klimatyzatorów >>>

Porównanie systemów wyparnych z typową rekuperacją

Rozwiązanie wykorzystujące chłodzenie wyparne zostało porównane z typowymi formami rekuperacji na podstawie wykonanych symulacji numerycznych opartych na modelach matematycznych. Wyniki dla wymienników przeciwprądowych przedstawiono w tabeli 1 i 2.

Współczynnik NTU dla rekuperatora wyparnego jest równy 4 (co odpowiada sprawności temperaturowej εt = 0,7, gdyby wymiennik nie był zwilżony wodą i pracował jak standardowy rekuperator). Symulacje dla tego wymiennika wykonano w odniesieniu do czterech wybranych sprawności temperaturowych εt = 0,7; 0,75; 0,8; 0,85. Porównanie przeprowadzono dla różnych temperatur zewnętrznych w zakresie t1i = 28–34°C, przy wilgotności względnej RH1i = 50%.

Z przeprowadzonych symulacji wynika, że przeciwprądowy wymiennik wyparny osiąga znacznie lepszą efektywność w okresie letnim niż standardowy rekuperator. Dzięki zastosowaniu chłodzenia wyparnego możliwe jest uzyskanie temperatur niższych nawet o 6°C (tabela 1) – są one zależne od parametrów powietrza zewnętrznego.

Porównanie wymiennika wyparnego

Tab. 1. Porównanie wymiennika wyparnego z rekuperatorem przeciwprądowym dla zmiennej temperatury zewnętrznej (parametry powietrza wywiewanego: t2i = 26°C oraz RH2i = 60%

Porównanie wymiennika wyparnego

Tab. 2. Porównanie wymiennika wyparnego z rekuperatorem przeciwprądowym: procent pokrycia zapotrzebowania na chłód (dla dwóch wybranych parametrów powietrza wywiewanego)

Ponadto na ściankach wymiennika wyparnego może nastąpić kondensacja wody z powietrza zewnętrznego (tabela 1–2), która nie występuje w typowych wymiennikach rekuperacyjnych w okresie ciepłym. Występowanie kondensacji, czyli osuszania powietrza zewnętrznego, bezpośrednio zależy od parametrów powietrza wywiewanego i zewnętrznego. 

Przemiany powietrza dla obydwu analizowanych wariantów przedstawiono na rys. 3. W typowym rekuperatorze przeciwprądowym (rys. 3a) powietrze zewnętrze jest ochładzane bez zmiany zawartości wilgoci (proces 1i–1o), podczas gdy powietrze wywiewane jest ogrzewane również przy stałej zawartości wilgoci (proces 2i–2o). Temperatura ścianki wymiennika zależy od temperatury powietrza zewnętrznego i wywiewanego w danym przekroju urządzenia. Jej wartość jest znacznie wyższa od temperatury punktu rosy powietrza zewnętrznego, w związku z tym kondensacja pary wodnej na powierzchni ścianki wymiennika nie może wystąpić. Przeciwprądowy wymiennik wyparny może schłodzić strumień powietrza do niższych temperatur (rys. 3b), ponieważ ochładzanie powietrza zewnętrznego (proces 1i–1o) odbywa się kosztem przyrostu ciepła całkowitego w strumieniu powietrza wywiewanego (proces 2i–2o), wyrażającym się stałym wzrostem entalpii właściwej.

Na początku tego procesu przyrost entalpii jest skutkiem rosnącej zawartości wilgoci powietrza wywiewanego przy jednocześnie obniżającej się jego temperaturze. W związku z tym temperatura ścianki pomiędzy strumieniami powietrza zewnętrznego i wywiewanego jest znacznie niższa niż przy typowej rekuperacji. Sprawność odzysku ciepła w przypadku wymiennika wyparnego ograniczona jest temperaturą termometru mokrego powietrza wywiewanego na wejściu do kanału mokrego. Temperatura ta jest w wielu przypadkach niższa niż temperatura punktu rosy powietrza zewnętrznego, co umożliwia wystąpienie kondensacji, czyli osuszania powietrza zewnętrznego w wymienniku rekuperacyjnym. Dzięki temu zjawisku można ograniczyć zużycie energii potrzebnej do obniżenia zawartości wilgoci powietrza zewnętrznego na potrzeby asymilacji zysków wilgoci w pomieszczeniach. Osuszenie powietrza na wymienniku wyparnym występuje nawet przy stosunkowo wilgotnym powietrzu wywiewanym (t2i = 26°C oraz RH2i = 60%), co jest korzystne, bo gdy strumień wywiewany będzie bardziej suchy, intensywność kondensacji wzrośnie. 

Przemiany powietrza

Rys. 3. Przemiany powietrza przedstawione na wykresach i-x dla różnych urządzeń: a) rekuperatorprzeciwprądowy, b) przeciwprądowy wymiennik wyparny; rys. archiwum autorów: D. Pandelidis, A. Pacak)

Na rys. 3 przedstawiono również ochładzanie powietrza w chłodnicy przeponowej (proces 1o–1s). W celu oszacowania, jaki procent całkowitego zapotrzebowania na chłód pokrywają poszczególne wymienniki (tabela 2), na wykresie i-x dla dwóch analizowanych przypadków oznaczono spadki entalpii właściwej na wymiennikach ciepła (Δirec oraz ΔiIEC) oraz na chłodnicach (Δicool). Z danych wynika, że wymiennik rekuperacyjny wyparny pokrywa 70% całkowitego wymaganego spadku temperatury i do 37% całkowitego wymaganego osuszenia (podczas gdy rekuperator pokrywa tylko 40% wymaganego spadku temperatury). W porównaniu do typowej jednostki rekuperacyjnej wymiennik pośredni zapewnia ponad dwukrotnie więcej mocy chłodniczej.

Czytaj też: Nawilżanie powietrza a zużycie energii >>>

Istotne aspekty pracy rozwiązań wyparnych w klimatyzacji

Ograniczenie zużycia wody 

Technologie wyparne wymagają dostarczenia wody do kanałów mokrych w celu wymuszenia parowania wody do strumienia pomocniczego. W instalacjach pracujących w klimacie umiarkowanym zapotrzebowanie na wodę można pokryć, odzyskując kondensat z chłodnic czy z jednostek wyparnych, w których może zajść kondensacja. Warto zwrócić uwagę, że w standardowych rozwiązaniach kondensat z chłodnic jest odprowadzany do kanalizacji, z kolei w omawianym przypadku można go ponownie wykorzystać, co pozwala zmniejszyć pobór wody z sieci wodociągowej. Jest to sposób na pozyskanie wody, kiedy jej pobór z sieci jest niemożliwy. W takim przypadku należałoby wyposażyć układ w dodatkowy zbiornik w centrali, w którym woda ta byłaby magazynowana.

Zadaniem systemów klimatyzacyjnych jest zapewnienie strumienia powietrza nawiewanego o odpowiednich parametrach, którymi są temperatura oraz zawartość wilgoci. Typowe sprężarkowe osuszają powietrze w wymienniku przeponowym. Proponowane rozwiązanie realizuje proces osuszania również na wymienniku rekuperacyjnym wyparnym. Dlatego spadek zawartości wilgoci powietrza zewnętrznego jest równy sumie usuniętej zawartości wilgoci z powietrza na wymienniku i chłodnicy podczas procesu kondensacji (Δx1 + Δxcool).

Na rys. 3b zaznaczono te wartości oraz przyrost zawartości wilgoci w powietrzu wywiewanym (Δx2). Porównując te wielkości, można oszacować, jaki procent zapotrzebowania na wodę pokrywa kondensacja pary wodnej. Okazuje się, że kondensat może pokryć 50–100% zapotrzebowania na wodę (tabela 3) dla wymiennika wyparnego. W związku z tym proponowany układ może pracować z wykorzystaniem niewielkich ilości wody, ponieważ jej część może być zawracana do systemu. W przypadku systemu bazującego tylko na kondensacie widoczne jest, że system wyparny może pracować efektywnie przez co najmniej połowę czasu pracy.

Możliwości pokrycia zapotrzebowania

Tab. 3. Możliwości pokrycia zapotrzebowania na wodę poprzez wykorzystanie kondensatu

Aranżacja wymienników w systemie klimatyzacyjnym 

Wprowadzenie systemu wyparnego do istniejących wymienników rekuperacyjnych może być często utrudnione. W takim przypadku wymiennik wyparny można dodać jako niezależne, wstępne źródło chłodu przed systemem klimatyzacji (w układzie tym jednostka wykorzystuje powietrze zewnętrzne jako strumień główny i pomocniczy). Możliwe jest także połączenie systemów wyparnych z recyrkulacją. Różne aranżacje systemu zostały przedstawione na rys. 4. Pierwszym układem jest system pracujący na powietrzu zewnętrznym (rys. 4a, oznaczony jako C1), kolejnym układ nawiewno-wywiewny (rys. 4b, oznaczony jako C2) oraz układ z recyrkulacją (rys. 4, oznaczony jako C3).

Możliwości wprowadzenia wymienników

Rys. 4. Możliwości wprowadzenia wymienników wyparnych do klimatyzacji: a) system bazujący na powietrzu zewnętrznym (procesy wymiany ciepła i masy na wykresie i-x przestawiono na rys. 5), b) system nawiewno‑wywiewny (procesy wymiany ciepła przedstawiono na rys. 3); c) system z recyrkulacją (procesy wymiany ciepła i masy na wykresie i–x przedstawiono na rys. 5); rys. archiwum autorów: D. Pandelidis, A. Pacak)

Układ C1 bazuje na dostarczaniu strumienia powietrza o tych samych parametrach (odpowiadających chwilowym parametrom powietrza zewnętrznego) do mokrego i suchego kanału. Konieczne jest w takim przypadku zastosowanie wentylatora czerpnego o większej wydajności lub dodatkowego wentylatora dla kanału mokrego. W rozwiązaniu C2 do kanału mokrego wprowadzany jest strumień powietrza wywiewanego. W przypadku rozwiązania z recyrkulacją C3 zmieszanie powietrza zewnętrznego z wywiewanym następuje przed jednostką wyparną, następnie mieszanina dostarczana jest zarówno do kanału mokrego, jak i suchego. Należy tutaj podkreślić, że gdy zawracane jest ponad 50% powietrza wywiewanego, niezbędne jest zmniejszenie ilości powietrza dostarczanego do mokrego kanału, by zachować taką samą ilość powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Im mniejszy strumienia powietrza dostarczanego do mokrego kanału, tym mniejsza efektywność wymiennika wyparnego. Z drugiej strony obniżenie temperatury i wilgotności powietrza przed wymiennikiem umożliwia uzyskanie niższych temperatur powietrza.

Czytaj też: Detektory w garażach >>>

Opisane powyżej aranżacje systemów zostały porównane pod kątem efektywności w klimacie Polski. Wyniki symulacji przeprowadzonych dla wybranych parametrów powietrza zewnętrznego i wywiewanego przedstawiono w tabeli 4. Wzięto pod uwagę trzy wartości udziału a powietrza zewnętrznego w wentylującym w przypadku systemu z recyrkulacją (C3):

  • C3.1 – a = 0,3; 
  • C3.2 – a = 0,5; 
  • C3.3 – a = 0,8.

Analizowane układy cechują się różną efektywnością w zależności od warunków wejściowych. W związku z tym na etapie projektowym należy rozważyć różne warianty, w zależności od charakterystyki obiektu. Rozwiązanie nawiewno-wywiewne oraz system recyrkulacyjny okazały się najbardziej skuteczne w zdecydowanej większości przypadków.

Sprawność typowych wymienników wyparnych ograniczona jest temperaturą termometru mokrego powietrza na wejściu do mokrego kanału. Im jest ona niższa, tym niższą temperaturę można uzyskać za wymiennikiem.

Porównanie opłacalności

Tab. 4. Porównanie opłacalności różnych aranżacji systemów wyparnych dla różnych parametrów powietrza zewnętrznego i wywiewanego: C1 – system pracujący na powietrzu zewnętrznym (rys. 4a), C2 – układ nawiewno-wywiewny (rys. 4b), C3 – układ z recyrkulacją (rys. 4c)

Analizowane układy różnią się „typem” powietrza wprowadzanego do kanału mokrego. W przypadku jednostki w układzie nawiewno-wywiewnym sprawność jest ograniczona temperaturą termometru mokrego powietrza wywiewanego, w przypadku układu z recyrkulacją jest to temperatura termometru mokrego mieszaniny, natomiast w układzie pracującym na powietrzu zewnętrznym jest to temperatura termometru mokrego powietrza zewnętrznego.

Z zestawienia (tabela 4) wynika, że wraz ze wzrostem wilgotności względnej powietrza wywiewanego efektywność konfiguracji nawiewno-wywiewnej spada (konfiguracja ta wykorzystuje tylko powietrze wywiewane w mokrym kanale, jest ona najbardziej wrażliwa na zmianę jego parametrów). Dla niższych wilgotności względnych powietrza zewnętrznego układ nawiewno-wywiewny staje się mniej efektywny niż system z recyrkulacją (im niższa wilgotność powietrza zewnętrznego, tym wyższa proporcja powietrza zewnętrznego w mieszaninie, co pozwala na uzyskanie niższych temperatur). W sytuacji gdy powietrze zewnętrzne jest bardziej suche niż powietrze wywiewane, najskuteczniejszym rozwiązaniem staje się system operujący tylko na powietrzu zewnętrznym, ponieważ występuje bardziej intensywne parowanie wody do powietrza pomocniczego w kanale mokrym. 

Można zatem stwierdzić, że najwyższą skuteczność pracy układu zapewnia rozwiązanie pozwalające na jego dynamiczną adaptację do parametrów powietrza zewnętrznego i wywiewanego za pomocą układu przepustnic. Jednak dodatkowe przepustnice i kanały umożliwiające zmiany trybu pracy urządzenia komplikują system i w konsekwencji jego cena (a także gabaryty) jest większa. W związku z tym zdaniem autorów najlepiej bazować na systemie najmniej złożonym (układ nawiewno-wywiewny), który w sposób nieskomplikowany może zostać zastosowany w praktycznie każdym wymienniku rekuperacyjnym.

Procesy wymiany ciepła

Rys. 5. Procesy wymiany ciepła i masy na wykresie i–x dlasystemu bazującego na powietrzu zewnętrznymi systemu z recyrkulacją (rys. 4a i 4c); rys. archiwum autorów: D. Pandelidis, A. Pacak)

Podsumowanie 

W artykule przedstawiono możliwość zwiększenia efektywności odzysku ciepła w klimatyzacji poprzez zastosowanie systemów wyparnych na przykładzie dwóch układów: systemu wykorzystującego typowy wymiennik przeciwprądowy rekuperacyjny oraz wymiennik przeciwprądowy rekuperacyjny pracujący jako wymiennik wyparny w okresie letnim. Wykazano wyższą skuteczność odzysku ciepła we współpracy z chłodzeniem pośrednim wyparnym, zarówno w kontekście sprawności temperaturowej, jak i możliwości osuszania powietrza, z czego wynika większe całkowite pokrycie zapotrzebowania na chłód. Omówiono także istotne aspekty pracy systemów wyparnych w klimatyzacji, w tym możliwość oszczędności wody dzięki wykorzystaniu kondensatu powstającego podczas pracy urządzeń w okresie letnim. Przedstawiono możliwość różnej aranżacji tych jednostek w systemach klimatyzacyjnych.

Literatura:

  1. Pandelidis D., Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia, „Rynek Instalacyjny” nr 3/2014, s. 56–61.
  2. Anisimov S., Pandelidis D., Kierunki rozwoju wyparnego chłodzenia powietrza, „Rynek Instalacyjny” nr 10/2012, s. 64–67.
  3. Anisimov S., Pandelidis D., Poprawa efektywności solarnych układów klimatyzacyjnych, „Rynek Instalacyjny” nr 7/8/2012, s. 69–73.
  4. Pandelidis D., Anisimov S., Worek W.M., Performance study of the Maisotsenko Cycle heat exchangers in different air-conditioning applications, „International Journal of Heat and Mass Transfer” 81, 2015, p. 207–221.
  5. Pandelidis D., Anisimov S., Drąg P., Pacak A., Sidorczyk M., Analysis of application of the M-Cycle heat and mass exchanger to the typical air conditioning systems in Poland, „Energy and Buildings” 158, 2018, p. 873–883.
  6. Pandelidis D., Cichoń A., Pacak A., Anisimov S., Drąg P., Application of the cross-flow Maisotsenko cycle heat and mass exchanger to the moderate climate in different configurations in air-conditioning systems, „International Journal of Heat and Mass Transfer” 122, 2018, p. 806–817.

Czytaj też: Klimakonwektory >>>

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Moris.eu Zakupy stali online – dlaczego warto?

Zakupy stali online – dlaczego warto? Zakupy stali online – dlaczego warto?

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy...

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy się, jak zakupy w hurtowni Moris.eu przez internet mogą ułatwić i usprawnić Twoje przedsięwzięcia budowlane lub produkcyjne.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system...

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system o niskim zużyciu energii, zaprojektowany w celu zapewnienia idealnej temperatury i ciepłej wody w domu, nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Seria Aquarea oferuje szeroki wybór urządzeń o mocy od 3 kW do 30 kW, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do domu – niezależnie...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę...

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Redakcja RI news EXPO-GAS 2019 - podsumowanie

EXPO-GAS 2019 - podsumowanie EXPO-GAS 2019 - podsumowanie

Ponad 3,5 tys. branżowych zwiedzających odwiedziło 10. Targi Techniki Gazowniczej EXPO-GAS. Duża frekwencja, bardzo ciekawa ekspozycja oraz wysoki poziom merytorycznych spotkań sprawiły, że było to prawdziwe...

Ponad 3,5 tys. branżowych zwiedzających odwiedziło 10. Targi Techniki Gazowniczej EXPO-GAS. Duża frekwencja, bardzo ciekawa ekspozycja oraz wysoki poziom merytorycznych spotkań sprawiły, że było to prawdziwe święto gazownictwa.

Redakcja RI Sprawna wentylacja i odzysk ciepła oraz chłodu

Sprawna wentylacja i odzysk ciepła oraz chłodu Sprawna wentylacja i odzysk ciepła oraz chłodu

Wentylacja budynków mieszkalnych wpływa na poziom komfortu i samopoczucie mieszkańców. Kwestie te zyskują coraz większe znaczenie dla inwestorów i projektantów i tym samym rośnie jakość samych urządzeń...

Wentylacja budynków mieszkalnych wpływa na poziom komfortu i samopoczucie mieszkańców. Kwestie te zyskują coraz większe znaczenie dla inwestorów i projektantów i tym samym rośnie jakość samych urządzeń wentylacyjnych oraz dokładność i jakość wykonania instalacji.

mgr inż. Anna Pacak Systemy sorpcyjne z wykorzystaniem bezpośredniego i pośredniego chłodzenia wyparnego jako źródło energii chłodniczej w klimatyzacji

Systemy sorpcyjne z wykorzystaniem bezpośredniego i pośredniego chłodzenia wyparnego jako źródło energii chłodniczej w klimatyzacji Systemy sorpcyjne z wykorzystaniem bezpośredniego i pośredniego chłodzenia wyparnego jako źródło energii chłodniczej w klimatyzacji

Wytwarzanie energii chłodniczej odbywa się najczęściej przy zastosowaniu systemów sprężarkowych zasilanych energią elektryczną. Układami, które mogą zastąpić systemy sprężarkowe, są systemy sorpcyjne zasilane...

Wytwarzanie energii chłodniczej odbywa się najczęściej przy zastosowaniu systemów sprężarkowych zasilanych energią elektryczną. Układami, które mogą zastąpić systemy sprężarkowe, są systemy sorpcyjne zasilane energią słoneczną, pozwalające na redukcję zużycia energii elektrycznej i kosztów eksploatacyjnych w procesach chłodzenia.

dr inż. Piotr Kowalski, dr inż. Dariusz Kwiecień Nawilżanie adiabatyczne – alternatywny sposób chłodzenia powietrza

Nawilżanie adiabatyczne – alternatywny sposób chłodzenia powietrza Nawilżanie adiabatyczne – alternatywny sposób chłodzenia powietrza

Nawilżanie adiabatyczne wykorzystywane do ochładzania powietrza wentylującego lub bezpośrednio powietrza wewnętrznego może być atrakcyjną alternatywą lub uzupełnieniem uzdatniania powietrza w pomieszczeniach...

Nawilżanie adiabatyczne wykorzystywane do ochładzania powietrza wentylującego lub bezpośrednio powietrza wewnętrznego może być atrakcyjną alternatywą lub uzupełnieniem uzdatniania powietrza w pomieszczeniach przemysłowych, w których do zapewnienia odpowiednich warunków technologicznych wymagane jest utrzymanie stosunkowo wysokiej zawartości wilgoci w powietrzu lub wilgotności względnej.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.