LEED - amerykański program oceny budynków

Platynowy certyfikat LEED
Platynowy certyfikat LEED

Celem zrównoważonego budownictwa jest minimalizacja negatywnego wpływu budynków na środowisko naturalne. Najefektywniej można to osiągnąć przez kompleksowe zaangażowanie w cały proces „życia” budynku od planowania przestrzennego i projektowania przez proces budowy na eksploatacji i remontach kończąc. W tej sytuacji systemy oceny energetycznej nabierają szczególnego znaczenia. Niniejszy artykuł stanowi pierwszy z serii zrównoważonego budownictwa na świecie i opisuje amerykański program LEED – Przywództwo w Zakresie Efektywnego Energetycznie i Środowiskowo Projektu Budynku. Kolejne będą dotyczyć zrównoważonego budownictwa w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii.

Narodowe statystyki zużycia energii pokazują, że budynki zużywają ogromne ilości energii. W krajach Unii Europejskiej, w USA oraz Kanadzie budynki odpowiedzialne są za zużycie ok. 40% energii pierwotnej. Jednocześnie istnieje olbrzymi potencjał oszczędności energii w tym sektorze – w samej tylko UE-25 potencjał oszczędności energii w budownictwie wynosi 27÷30% obecnie zużywanej energii do 2020 r., czyli ok. 152 Mtoe (10% całkowitego zużycia UE w 2005 r.) [6].

Konstrukcja, eksploatacja i utrzymanie budynku mają zasadniczy wpływ na środowisko naturalne. Z jednej strony materiały, z których jest wykonany i jego otoczenie, z drugiej spełnienie potrzeb użytkowników, wymagają dostarczenia wody i odbioru ścieków, dostarczenia nośników energii, ponadto użytkowanie budynków wiąże się z „wytwarzaniem” odpadów. Wszystkie te czynniki mają wpływ na środowisko naturalne.

Intensywne uprzemysłowienie wielu krajów świata (w tym Polski) w latach 70. i 80. ostatniego stulecia doprowadziło w wielu regionach nawet do krawędzi katastrofy ekologicznej. Ludzkość zaczęła zadawać sobie pytania o sens takiego rozwoju, w którym rosną różnice ekonomiczne pomiędzy bogatymi i biednymi i w którym gospodarka grabieżczo gospodarzy zasobami naturalnymi. Czy żyjąc w ten sposób, zostawimy cokolwiek następnym pokoleniom?

W 1987 r. Komisja ONZ pod kierunkiem byłej premier Norwegii Gro Harlem Brundlandt opublikowała raport pt. „Nasza Wspólna Przyszłość” [1], w którym stwierdzono, że rozwój ekonomiczno-społeczny jest możliwy przy znacznie racjonalniejszym wykorzystaniu zasobów naturalnych i równym dostępie do osiągnięć ludzkości dla wszystkich krajów. Ugruntowane zostało oficjalnie pojęcie zrównoważonego rozwoju, którego głównym przesłaniem było takie zaspokajanie obecnych potrzeb człowieka, co nie narażałoby zaspokajania tychże potrzeb przez kolejne pokolenia.

Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 r. rozpoznając olbrzymie zanieczyszczenie środowiska oraz szybkie wyczerpywanie się zasobów naturalnych, zainspirował na całym świecie wiele inicjatyw zmierzających do „zrównoważenia” rozwoju [1]. Pojęcia takie, jak: czysta produkcja, efektywność wykorzystania zasobów, zmiany klimatyczne czy zielone projekty/przedsięwzięcia, zaczęły znajdować drogę do świadomości społecznej.

Na tym tle powstaje także pojęcie „zielonego budynku” (tzw. green building), czyli budynku wywierającego jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne, a jednocześnie zaspokajającego wszystkie potrzeby jego użytkowników. Należy podkreślić, że w dążeniach wielu organizacji na świecie, w tym również w Polsce, główny nacisk kładziono na bieżące zużycie energii przez budynek. Chociaż jest to bardzo ważne, to jednak pojęcie „zielonego budynku” idzie znacznie dalej, bo uwzględnia minimalizację wykorzystania wszystkich zasobów naturalnych w całym cyklu „życia” budynku.

Geneza systemu oceny budynków w USA

W połowie lat 90. XX wieku powstała Amerykańska Rada ds. Zielonych Budynków (United States Green Building Council – USGBC) [2]. USGBC jest organizacją niedochodową skupiającą ponad 10 tys. członków, zarówno indywidualnych, jak i grupowych (firmy deweloperskie, projektowe, lokalne samorządy, organizacje edukacyjne/szkoły wyższe, biura nieruchomości itp.). USBGC stała się liderem ruchu na rzecz szerszego zastosowania „zielonych budynków”. Rada kieruje się w swojej działalności 6 wiodącymi zasadami:

  • promowanie tzw. potrójnej linii zysków, czyli równowagi ekonomii, rozwoju społecznego oraz środowiska naturalnego (czytelnikowi może to być znane także jako tzw. ekoprojekt),
  • ustanowienie przywództwa w promowaniu równowagi pomiędzy rozwojem społecznym, środowiskiem naturalnym i rozwojem gospodarczym,
  • pogodzenie człowieka z naturą przez promowanie działań ludzkich zgodnych z działaniami ekosystemów, a nawet odbudowa ekosystemów,
  • utrzymanie integralności z zasadami naukowymi, technicznymi zmierzającymi do ochrony, zachowania i odbudowy globalnego „zdrowia” ekologicznego, gatunków i ekosystemów,
  • promowanie, poprzez interdyscyplinarne i demokratyczne decyzje, kształtowania świadomości na rzecz ogólnego zaangażowania w tworzenie wspólnego dobra,
  • wykazywanie przejrzystości w całej działalności (uczciwość, otwartość i przejrzystość).

W 2000 r. po długim okresie pracy USGBC opublikowała i zaleciła do stosowania pierwszą wersję systemu tzw. zielonej oceny budynków LEED 2.0. (LEED – Przywództwo w Zakresie Efektywnego Energetycznie i Środowiskowo Projektu Budynku). System powstał na zasadzie konsensusu członków rady odnośnie głównych elementów podlegających ocenie. Istotą tego systemu jest certyfikacja budynków na kolejnych poziomach od certyfikowanego, srebrnego poprzez złoty do platynowego dla nowych i modernizowanych budynków. Poziom „certyfikowany” jest najniższym certyfikatem, a poziom platynowy stanowi najwyższe wyróżnienie, jakie może otrzymać budynek.

   18.01.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl