RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Głębokie napowietrzanie jezior jako element ich rekultywacji

Aerator pulweryzacyjny na jeziorze Trzesiecko; szczecin.fotopolska.eu

Aerator pulweryzacyjny na jeziorze Trzesiecko; szczecin.fotopolska.eu

Beztroskie zanieczyszczanie wód powierzchniowych, w tym również stojących, doprowadziło do znacznego zdegradowania wielu jezior w Polsce. Napowietrzanie wód, a także ścieków jest bardzo istotnym zagadnieniem w technikach rekultywacji i ochronie wód powierzchniowych. Energia potrzebna do napowietrzania ścieków stanowi ok. 3/4 całego zapotrzebowania energetycznego oczyszczalni. Dlatego tak ważna jest sprawność tego procesu i ma ona bardzo istotne znaczenie dla wysokości kosztów, jakie trzeba ponieść na oczyszczenie.

Zobacz także

GWF Sp. z o.o., Łukasz Kubiak Nowa precyzja pomiaru ścieków

Nowa precyzja pomiaru ścieków Nowa precyzja pomiaru ścieków

Pomiar ścieków, zarówno w pełnych i niepełnych rurach, jak i w kanałach otwartych, jest domeną i jednym z głównych filarów sukcesów i portfolio szwajcarskiej firmy GWF. Wsłuchując się w różnorodne potrzeby...

Pomiar ścieków, zarówno w pełnych i niepełnych rurach, jak i w kanałach otwartych, jest domeną i jednym z głównych filarów sukcesów i portfolio szwajcarskiej firmy GWF. Wsłuchując się w różnorodne potrzeby klientów z 86 krajów obsługiwanych przez GWF, stale udoskonalamy produkty, a o naszych najnowszych wdrożeniach mogą Państwo przeczytać poniżej. Szczegółową prezentację oferty będzie można także zobaczyć na stoisku firmy w trakcie targów IFAT 2022, które odbędą się w Monachium w dniach 30 maja–3...

EuroClean Polska Sp. z o.o. Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody? Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności....

W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności. Jak możemy zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

Green Water Solutions Odzysk wody deszczowej i recykling wody szarej. Wiodące technologie dla klimatu i nowoczesnego budownictwa

Odzysk wody deszczowej i recykling wody szarej. Wiodące technologie dla klimatu i nowoczesnego budownictwa Odzysk wody deszczowej i recykling wody szarej. Wiodące technologie dla klimatu i nowoczesnego budownictwa

Woda szara i deszczowa skupiają coraz większą uwagę inwestorów budowlanych oraz deweloperów komercyjnych i mieszkaniowych, a możliwości ich odzysku zyskują coraz większą rzeszę entuzjastów po stronie projektantów...

Woda szara i deszczowa skupiają coraz większą uwagę inwestorów budowlanych oraz deweloperów komercyjnych i mieszkaniowych, a możliwości ich odzysku zyskują coraz większą rzeszę entuzjastów po stronie projektantów budynków przemysłowych, komercyjnych mieszkaniowych i użytku publicznego.

Inspiracją do napisania poniższego artykułu była publikacja mgr. inż. Sebastiana Kawy w nr. 7–8/2017 „Rynku Instalacyjnego” dotycząca aeratora strumieniowego dennego (ASD). W ramach rozwinięcia tematu, ale również sprostowania pewnych informacji zawartych w tej publikacji, poniżej omówiono kilka istotnych aspektów związanych z głębokim napowietrzaniem jezior jako elementem ich rekultywacji.

Zagadnieniem napowietrzania głębokich jezior bez zakłócania ich stratyfikacji Instytut Ekologii PAN zajmował się już od lat osiemdziesiątych. Opracowano tam prototypowe urządzenie do tego celu, pod nazwą Ekoflox. W drugiej połowie tej samej dekady w przedsiębiorstwie Biotechnika skonstruowano drugą wersję tego urządzenia, pod nazwą Diflox. Prace nad tym zagadnieniem prowadziła na terenie Polski holenderska firma Multireactor. Obecnie kontynuuje je firma Biopax-WBWW we współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim.

Wyjaśnienia wymaga zjawisko pionowej stratyfikacji termicznej jezior i jej roli w metabolizmie zbiornika. W naszej szerokości geograficznej jeziora o głębokości 10 m i więcej podlegają tzw. pionowej stratyfikacji termicznej. Zjawisko to polega na uwarstwieniu wody, przy czym poszczególne warstwy nie mieszają się ze sobą przez cały okres lata i zimy. Wymieszanie występuje tylko dwa razy w roku, w czasie tzw. cyrkulacji jesiennej i wiosennej. Oznacza to, że latem tworzą się trzy niemieszające się warstwy wody: ciepła, stale natleniana wiatrem warstwa powierzchniowa – epilimnion, przejściowa warstwa – metalimnion (termoklina) oraz zimna warstwa o temperaturze ok. 4–6°C – hypolimnion.

Czytaj też: Podstawy teoretyczne płukania filtrów pospiesznych wody >>>

Termoklina układa się na głębokości ok. 8–10 m. Jednocześnie do głębokości kilku metrów, a więc w obrębie epilimnionu, występuje tzw. strefa fotyczna, do której dociera światło i jest to w związku z tym jednocześnie strefa występowania flory jeziornej. Głębsze warstwy nie są zasilane w tlen pochodzący od działania wiatru i roślin zielonych, a występująca tu najczęściej fauna korzysta z tlenu, który został zmagazynowany w wodzie po cyrkulacji wiosennej. Jeśli przyrost roślinności w epilimnionie jest wysoki, to w hypolimnionie szybko mamy do czynienia z dużą zawiesinę w postaci martwych części roślin, które jako zawiesina organiczna do procesu w swojego rozkładu wymagają dużej ilości tlenu. Jeśli do tego dodamy potrzeby oddechowe fauny wodnej, okaże się, że bardzo często w hypolimnionie występuje zjawisko tzw. przyduchy, czyli znacznego deficytu tlenowego.

Konsekwencją wystąpienia warunków redukcyjnych (niedotlenionych czy nawet beztlenowych) jest niszczenie kompleksu sorpcyjnego naturalnie rozpuszczonego w wodzie żelaza. Żelazo z formy Fe3+ przechodzi w Fe2+. Doprowadza to do gwałtownego uwalniania fosforu co dalej nakręca i przyspiesza spiralę eutrofizacji (przeżyźnienia), mogącej trwale „uszkodzić” ekosystem zbiornika wodnego.  Pierwszym objawem takiego stanu jest gwałtowny zakwit jeziora. Drugim negatywnym, powszechnie znanym i bardzo widocznym objawem deficytu tlenowego jest masowe śnięcie ryb. Jest to sygnał, że rozpoczął się proces gwałtownego umierania zbiornika.

Jak wynika z powyższego uproszczonego schematu, pierwszym zabiegiem rekultywacyjnym w obrębie samej misy jeziora powinna być likwidacja deficytu tlenowego w hypolimnionie (pod termokliną), a zwłaszcza strefy przydennej, żeby zahamować uwalnianie fosforu i przywrócić zdolność jego wiązania jonom żelaza. Problemem, który tu napotykamy, jest konieczność podjęcia decyzji, czy zburzyć pionową stratyfikację zbiornika. Znakomita większość limnologów jest zdecydowanie przeciwna takim zabiegom, preferując działania jak najmniej inwazyjne. A to właśnie napowietrzenie hipolimnionu bez zakłócenia stratyfikacji zbiornika jest zabiegiem najmniej inwazyjnym w całym przedsięwzięciu. Jego przeprowadzenie jest możliwe za pomocą specjalnie skonstruowanego ASD.

Jeżeli jezioro potraktujemy jako dynamiczny układ chaotyczny, na który chcemy wpłynąć w sposób porządkujący, dający konkretny, zamierzony efekt, musimy wprowadzić czynnik (np. działanie poprzez jakieś urządzenie) na tyle silny, żeby dały się zauważyć skutki w postaci uporządkowania przebiegów procesu w jeziorze. Oznacza to, że działanie w przestrzeni jeziora musi być na tyle znaczące, żeby wpłynęło i ukierunkowało procesy w sposób przez nas pożądany. Nie każde działanie jest bowiem w stanie uporządkować chaos, znamienne jest tu powiedzenie: „kijem Wisły nie zawrócisz”. Z całym szacunkiem dla wszystkich pomysłów, takich jak np. aerator pulweryzacyjny, jedynym urządzeniem mogącym spełnić wszystkie wymienione powyżej warunki jest ASD z szerokim płaszczem powrotnym (rys. 1).

Napowietrzanie jeziora aeratorem

Rys. 1. Aerator strumieniowy denny z szerokim płaszczem powrotnym;
rys. archiwum autora (J. Waś)

Rozwiązania takie jak aerator pulweryzacyjny i podobne, działające w zależności od warunków atmosferycznych i charakteryzujące się przeważnie stosunkowo małym wydatkiem, można stosować, ale raczej w sytuacjach utrzymania status quo, po głównych zabiegach rekultywacyjnych, by zapobiec zjawiskom odprężania.

Urządzenie ASD pracuje w oparciu o zasadę działania pompy mamut i zostało skonstruowane specjalnie do głębokiego napowietrzania jezior stratyfikowanych termicznie. Aerator usytuowany jest tuż nad dnem. Jego dolna część ma kształt stożka, pod którym umieszczona jest dysza emitująca powietrze podawane z urządzenia sprężającego. Sprężarka (dmuchawa) może być usytuowana na brzegu bądź na platformie pływającej przy ASD, a zasilanie energetyczne może pochodzić z sieci energetycznej lub z dowolnego OZE. Powietrze do dyszy doprowadzane jest rurociągiem łączącym dyszę ze sprężarką. Emitowana przez dyszę chmura pęcherzyków powietrza wznosi się w rurze pionowej. Mieszanina wody i pęcherzyków powietrza ma więc wypadkową gęstość o wiele mniejszą (0,5–0,7) niż otaczająca je woda. W związku z tym pod płaszcz dolnego stożka następuje gwałtowne zasysanie wody przydennej, do zassania której niepotrzebna jest żadna inna pompa z dodatkowym zasilaniem energetycznym. Wydajność pompująca takiego urządzenia zależy od średnicy rury pionowej, głębokości zbiornika i wydajności źródła powietrza. Wynosi ona przy średnicy rury pionowej 1 m i większej nawet do kilku tysięcy m3/h przepompowanej wody.

Pompowana w ten sposób mieszanina wody i powietrza wypływa na powierzchnię do przestrzeni ograniczonej wystającym z wody płaszczem powrotnym. W czasie ruchu w górę i w przestrzeni nad rurą pionową (gdzie następuje końcowe mieszanie i zawrócenie strugi wypompowywanego medium w kierunku dna) następuje wymiana międzyfazowa – rozpuszczanie tlenu w wodzie. Średnica płaszcza powrotnego musi być dobrana w ten sposób, żeby prędkość wody w dół (Vw) na zewnątrz rury pionowej była mniejsza od prędkości wzniosu w wodzie pęcherzyków powietrza (Vp). Przy takich warunkach struga powrotna uwolni się całkowicie od pęcherzyków powietrza. Dzięki temu natleniona woda, wydostając się spod płaszcza pod termokliną, nie ma tendencji do wznoszenia się do góry, tylko zostaje w strefie przydennej, co właśnie chciano osiągnąć. Mankamentem takiego napowietrzania jezior jest konieczność dostarczania energii elektrycznej do urządzeń sprężających powietrze, jednak, jak już wspomniano, energia ta zużywana jest wyłącznie na sprężanie powietrza – nie występują tam żadne inne pompy, ponieważ sam aerator jest gigantyczną pompą. 

Zapotrzebowanie na energię zwiększa się wraz z głębokością zbiornika (rośnie spręż powietrza, a więc i konieczna moc dmuchawy). Istnieje jednak rozwiązanie, które powoduje, że zapotrzebowanie na energię niekoniecznie musi drastycznie rosnąć wraz z głębokością zbiornika. Aerator głębokiego ssania (rys. 2) został skonstruowany na potrzeby jezior o głębokości powyżej 10 m (graniczna wielkość działania dmuchaw systemu Roots). Maksymalnie na tej głębokości umieszczana jest dysza powietrza, natomiast urządzenie przedłużone jest w dół, poniżej dyszy, aż do strefy przydennej jeziora o głębokości np. 20 m. Wytworzenie nad dyszą medium o niskiej gęstości powoduje zasysanie przez dołączoną poniżej dyszy rurę pionową zdegradowanej wody znad dna. Dalej zjawisko to przebiega tak, jak opisano wcześniej.

Aerator głębokiego ssania

Rys. 2. Aerator głębokiego ssania;
rys. archiwum autora (J. Waś)

Całe lata beztroskiego zanieczyszczania wód powierzchniowych, w tym niestety również stojących, doprowadziły do znacznego zdegradowania wielu jezior w Polsce. Nie da się niestety usunąć skutków takich zachowań, nie ponosząc kosztów. Trzeba zapłacić za lata tej nieodpowiedzialnej działalności. Dlatego próby przeprowadzania zabiegów rekultywacyjnych bez przeznaczenia na to odpowiednich środków będą nieskuteczne i spowodują dalsze straty – zarówno w ekosystemach wodnych, jak i w budżetach jednostek, które będą próbowały rozwiązywać problem częściowo. Przykładem próby takiego częściowego rozwiązania jest zastosowanie jednego aeratora na jeziorze Kortowskim czy plany rekultywacji tylko części jeziora Jamno. 

Czytaj też: Jak uzdatnić wodę w domu? >>> 

Literatura

  1. Kawa S., Napowietrzanie wód zbiorników wodnych z zastosowaniem OZE, „Rynek Instalacyjny” nr 7–8/2017. 

  2. Sadecka Z. Waś J., Cyrkulacyjny przepływowy reaktor biologiczny, „Wodociągi – Kanalizacja” nr 1/2008.

  3. http://www.biopax.eu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Moris.eu Zakupy stali online – dlaczego warto?

Zakupy stali online – dlaczego warto? Zakupy stali online – dlaczego warto?

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy...

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy się, jak zakupy w hurtowni Moris.eu przez internet mogą ułatwić i usprawnić Twoje przedsięwzięcia budowlane lub produkcyjne.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system...

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system o niskim zużyciu energii, zaprojektowany w celu zapewnienia idealnej temperatury i ciepłej wody w domu, nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Seria Aquarea oferuje szeroki wybór urządzeń o mocy od 3 kW do 30 kW, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do domu – niezależnie...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę...

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

mgr inż. Sebastian Kawa Napowietrzanie wód zbiorników wodnych z zastosowaniem OZE

Napowietrzanie wód zbiorników wodnych z zastosowaniem OZE Napowietrzanie wód zbiorników wodnych z zastosowaniem OZE

Wzrost stężenia zanieczyszczeń spowodował zwiększenie żyzności wód, a co za tym idzie, rozwój glonów oraz sinic, które degradują faunę jezior i powodują ich wypłycanie. Jedną z metod rekultywacji zbiorników...

Wzrost stężenia zanieczyszczeń spowodował zwiększenie żyzności wód, a co za tym idzie, rozwój glonów oraz sinic, które degradują faunę jezior i powodują ich wypłycanie. Jedną z metod rekultywacji zbiorników wodnych jest napowietrzanie wód warstw przydennych, które może być wspomagane systemami wykorzystującymi odnawialne źródła energii.

dr inż. Marek Kalenik, dr inż. Piotr Wichowski, mgr inż. Dariusz Morawski Skuteczność napowietrzania wody w aeratorze rurowym wypełnionym pierścieniami Białeckiego

Skuteczność napowietrzania wody w aeratorze rurowym wypełnionym pierścieniami Białeckiego Skuteczność napowietrzania wody w aeratorze rurowym wypełnionym pierścieniami Białeckiego

Ze względu na występujący na niektórych obszarach deficyt wody oraz oddziaływanie antropogeniczne coraz częściej sięga się po wodę trudną do uzdatnienia. W tym celu niezbędne jest udoskonalenie urządzeń...

Ze względu na występujący na niektórych obszarach deficyt wody oraz oddziaływanie antropogeniczne coraz częściej sięga się po wodę trudną do uzdatnienia. W tym celu niezbędne jest udoskonalenie urządzeń i metod uzdatniania wody do różnych celów gospodarczych [12] oraz projektowanie stacji uzdatniania o jak najmniejszej energochłonności przy największej wydajności.

mgr inż. Magdalena Gawrońska-Dudek Oddymianie grawitacyjne w energetyce

Oddymianie grawitacyjne w energetyce Oddymianie grawitacyjne w energetyce

Rosnące wymagania stawiane zakładom produkującym energię elektryczną w zakresie emisji szkodliwych substancji wpłynęły na modernizacje w energetyce nie tylko w odniesieniu do instalacji SCR, IMOS, ale...

Rosnące wymagania stawiane zakładom produkującym energię elektryczną w zakresie emisji szkodliwych substancji wpłynęły na modernizacje w energetyce nie tylko w odniesieniu do instalacji SCR, IMOS, ale również w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

dr inż. Joanna Wyczarska-Kokot System dezynfekcji wody basenowej wspomagany naświetlaniem promieniami UV

System dezynfekcji wody basenowej wspomagany naświetlaniem promieniami UV System dezynfekcji wody basenowej wspomagany naświetlaniem promieniami UV

W artykule porównano wartości wskaźników fizyczno-chemicznych i bakteriologicznych jakości wody basenowej uzdatnianej w układzie: filtracja wstępna/koagulacja powierzchniowa/naświetlanie wody promieniami...

W artykule porównano wartości wskaźników fizyczno-chemicznych i bakteriologicznych jakości wody basenowej uzdatnianej w układzie: filtracja wstępna/koagulacja powierzchniowa/naświetlanie wody promieniami UV i chlorowanie końcowe za pomocą NaOCl z wartościami wskaźników jakości wody uzdatnianej w układzie z wyłączonymi lampami UV.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.