Efektywność potrzebuje dobrych izolacji

Kraje, w których problem bezpieczeństwa energetycznego uznano za istotny, postawiły na rozwój budownictwa energooszczędnego. Tym bardziej jest to ważne, gdyż w krajach uprzemysłowionych 30÷40% energii pierwotnej zużywa się w budynkach. Energia ta wykorzystywana jest głównie do ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Chiny, obecnie drugi po USA kraj zużywający najwięcej energii, w 2006 r. postawiły sobie za cel ograniczenie zużycia energii o 20% w ciągu 5 lat. Kluczową rolę w realizacji tego planu odgrywa poprawa charakterystyki energetycznej budynków. Według prognozy w 2015 r. połowę chińskich budynków będą stanowiły obiekty zbudowane po 2000 r. Nigdzie na świecie potencjał oszczędności energii poprzez konsekwentne wprowadzanie budownictwa energooszczędnego nie jest tak duży.

Również Stany Zjednoczone zmieniają swoją politykę energetyczną. Opracowane przez United States Green Building Council normy LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) dla potrzeb budynków komercyjnych i użyteczności publicznej stanowią już pewien standard energooszczędnego i ekologicznie zrównoważonego budownictwa.

Natomiast Komisja Europejska opracowuje nową wersję dyrektywy 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która zgodnie z zamierzeniami ma zawierać zaostrzone wymagania. Nowe przepisy mają określić minimalne wymagania charakterystyki energetycznej w kWh/m2 dotyczące nowych i remontowanych budynków.

Przykład oszczędności energii

Przy wznoszeniu budynku należy pamiętać, iż dzięki optymalnej izolacji rur uzyskuje się oszczędności energii. Firma Armacell dokonała opracowania bilansu energetycznego, które pokazuje, że zastosowanie optymalnej izolacji do rur instalacji grzewczej oraz ciepłej wody użytkowej umożliwia osiągnięcie znacznych oszczędności energii.

Rys. 1. Straty ciepła z instalacji niedostatecznie zaizolowanej lub pozbawionej izolacji oraz wyposażonej w izolację optymalną

Przedmiotem opracowania był wolno stojący, dobrze zaizolowany, typowy dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 160 m2. Na miejsce jego lokalizacji wybrano kilka krajów europejskich: Szwecję, Włochy, Hiszpanię, Niemcy, Wielką Brytanię i Polskę. Uwzględniono przy tym regionalne różnice w technologii budowlanej. Obliczenia zostały wykonane zgodnie z międzynarodowymi i europejskimi normami lub projektami norm służącymi do sporządzania bilansu energetycznego budynku.

W opracowaniu porównano trzy różne warianty zastosowanej izolacji do rur:

  • izolacja optymalna – izolacja Armaflex (Tubolit o parametrach λ = 0,038 W/m · K w temp. 10°C) o grubości odpowiadającej średnicy rury instalacji grzewczej i półtorej średnicy rury instalacji ciepłej wody użytkowej,
  • izolacja nieoptymalna – 50% grubości przyjętej jako izolacja optymalna,
  • izolacja niedostateczna lub brak izolacji – zdefiniowana jako 2 mm grubości izolacji Armaflex.

Wyniki obliczeń wskazują jednoznacznie, że straty ciepła z instalacji grzewczych w dobrze zaizolowanych budynkach nie są całkowicie wykorzystywane do ogrzewania budynku w całym okresie grzewczym. W przypadku budynków zlokalizowanych w umiarkowanym klimacie europejskim straty ciepła z niezaizolowanych instalacji wynoszą do 40% netto zapotrzebowania na ciepło. Paradoksalnie, straty te są wyższe w budynkach położonych na południu Europy i osiągają poziom do 60%. Wynika to z faktu, że straty występują latem, głównie w instalacji c.w.u. i nie mogą być w żaden sposób wykorzystane. Dlatego też instalacja c.w.u. powinna być dobrze zaizolowana.

Izolacja instalacji rurowych, poprawnie zamontowana i o dobrej jakości, w znaczący sposób wpływa na obniżenie zużycia energii w budynkach. Może więc zdecydowanie przyczynić się do ogólnego zmniejszenia zapotrzebowania na energię pierwotną i zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery (tab. 1.).

   18.01.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl