Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Efektywność potrzebuje dobrych izolacji

Kraje, w których problem bezpieczeństwa energetycznego uznano za istotny, postawiły na rozwój budownictwa energooszczędnego. Tym bardziej jest to ważne, gdyż w krajach uprzemysłowionych 30÷40% energii pierwotnej zużywa się w budynkach. Energia ta wykorzystywana jest głównie do ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Chiny, obecnie drugi po USA kraj zużywający najwięcej energii, w 2006 r. postawiły sobie za cel ograniczenie zużycia energii o 20% w ciągu 5 lat. Kluczową rolę w realizacji tego planu odgrywa poprawa charakterystyki energetycznej budynków. Według prognozy w 2015 r. połowę chińskich budynków będą stanowiły obiekty zbudowane po 2000 r. Nigdzie na świecie potencjał oszczędności energii poprzez konsekwentne wprowadzanie budownictwa energooszczędnego nie jest tak duży.

Również Stany Zjednoczone zmieniają swoją politykę energetyczną. Opracowane przez United States Green Building Council normy LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) dla potrzeb budynków komercyjnych i użyteczności publicznej stanowią już pewien standard energooszczędnego i ekologicznie zrównoważonego budownictwa.

Natomiast Komisja Europejska opracowuje nową wersję dyrektywy 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która zgodnie z zamierzeniami ma zawierać zaostrzone wymagania. Nowe przepisy mają określić minimalne wymagania charakterystyki energetycznej w kWh/m2 dotyczące nowych i remontowanych budynków.

Przykład oszczędności energii

Przy wznoszeniu budynku należy pamiętać, iż dzięki optymalnej izolacji rur uzyskuje się oszczędności energii. Firma Armacell dokonała opracowania bilansu energetycznego, które pokazuje, że zastosowanie optymalnej izolacji do rur instalacji grzewczej oraz ciepłej wody użytkowej umożliwia osiągnięcie znacznych oszczędności energii.

Rys. 1. Straty ciepła z instalacji niedostatecznie zaizolowanej lub pozbawionej izolacji oraz wyposażonej w izolację optymalną

Przedmiotem opracowania był wolno stojący, dobrze zaizolowany, typowy dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 160 m2. Na miejsce jego lokalizacji wybrano kilka krajów europejskich: Szwecję, Włochy, Hiszpanię, Niemcy, Wielką Brytanię i Polskę. Uwzględniono przy tym regionalne różnice w technologii budowlanej. Obliczenia zostały wykonane zgodnie z międzynarodowymi i europejskimi normami lub projektami norm służącymi do sporządzania bilansu energetycznego budynku.

W opracowaniu porównano trzy różne warianty zastosowanej izolacji do rur:

  • izolacja optymalna – izolacja Armaflex (Tubolit o parametrach λ = 0,038 W/m · K w temp. 10°C) o grubości odpowiadającej średnicy rury instalacji grzewczej i półtorej średnicy rury instalacji ciepłej wody użytkowej,
  • izolacja nieoptymalna – 50% grubości przyjętej jako izolacja optymalna,
  • izolacja niedostateczna lub brak izolacji – zdefiniowana jako 2 mm grubości izolacji Armaflex.

Wyniki obliczeń wskazują jednoznacznie, że straty ciepła z instalacji grzewczych w dobrze zaizolowanych budynkach nie są całkowicie wykorzystywane do ogrzewania budynku w całym okresie grzewczym. W przypadku budynków zlokalizowanych w umiarkowanym klimacie europejskim straty ciepła z niezaizolowanych instalacji wynoszą do 40% netto zapotrzebowania na ciepło. Paradoksalnie, straty te są wyższe w budynkach położonych na południu Europy i osiągają poziom do 60%. Wynika to z faktu, że straty występują latem, głównie w instalacji c.w.u. i nie mogą być w żaden sposób wykorzystane. Dlatego też instalacja c.w.u. powinna być dobrze zaizolowana.

Izolacja instalacji rurowych, poprawnie zamontowana i o dobrej jakości, w znaczący sposób wpływa na obniżenie zużycia energii w budynkach. Może więc zdecydowanie przyczynić się do ogólnego zmniejszenia zapotrzebowania na energię pierwotną i zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery (tab. 1.).

   18.01.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Konkurs dla małych projektantów! Spraw prezent swojemu dziecku »

wentylacja

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jakie są korzyści z montażu stropów z rekuperacją w salach operacyjnych »

rekuperacja w salioperacyjnej

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy automatyzacja klimatyzacji musi być droga »

automatyzacja klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w zakładach WOD-KAN
  • - Filtry antysmogowe do central
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl