Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Efektywność potrzebuje dobrych izolacji

Kraje, w których problem bezpieczeństwa energetycznego uznano za istotny, postawiły na rozwój budownictwa energooszczędnego. Tym bardziej jest to ważne, gdyż w krajach uprzemysłowionych 30÷40% energii pierwotnej zużywa się w budynkach. Energia ta wykorzystywana jest głównie do ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Chiny, obecnie drugi po USA kraj zużywający najwięcej energii, w 2006 r. postawiły sobie za cel ograniczenie zużycia energii o 20% w ciągu 5 lat. Kluczową rolę w realizacji tego planu odgrywa poprawa charakterystyki energetycznej budynków. Według prognozy w 2015 r. połowę chińskich budynków będą stanowiły obiekty zbudowane po 2000 r. Nigdzie na świecie potencjał oszczędności energii poprzez konsekwentne wprowadzanie budownictwa energooszczędnego nie jest tak duży.

Również Stany Zjednoczone zmieniają swoją politykę energetyczną. Opracowane przez United States Green Building Council normy LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) dla potrzeb budynków komercyjnych i użyteczności publicznej stanowią już pewien standard energooszczędnego i ekologicznie zrównoważonego budownictwa.

Natomiast Komisja Europejska opracowuje nową wersję dyrektywy 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która zgodnie z zamierzeniami ma zawierać zaostrzone wymagania. Nowe przepisy mają określić minimalne wymagania charakterystyki energetycznej w kWh/m2 dotyczące nowych i remontowanych budynków.

Przykład oszczędności energii

Przy wznoszeniu budynku należy pamiętać, iż dzięki optymalnej izolacji rur uzyskuje się oszczędności energii. Firma Armacell dokonała opracowania bilansu energetycznego, które pokazuje, że zastosowanie optymalnej izolacji do rur instalacji grzewczej oraz ciepłej wody użytkowej umożliwia osiągnięcie znacznych oszczędności energii.

Rys. 1. Straty ciepła z instalacji niedostatecznie zaizolowanej lub pozbawionej izolacji oraz wyposażonej w izolację optymalną

Przedmiotem opracowania był wolno stojący, dobrze zaizolowany, typowy dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 160 m2. Na miejsce jego lokalizacji wybrano kilka krajów europejskich: Szwecję, Włochy, Hiszpanię, Niemcy, Wielką Brytanię i Polskę. Uwzględniono przy tym regionalne różnice w technologii budowlanej. Obliczenia zostały wykonane zgodnie z międzynarodowymi i europejskimi normami lub projektami norm służącymi do sporządzania bilansu energetycznego budynku.

W opracowaniu porównano trzy różne warianty zastosowanej izolacji do rur:

  • izolacja optymalna – izolacja Armaflex (Tubolit o parametrach λ = 0,038 W/m · K w temp. 10°C) o grubości odpowiadającej średnicy rury instalacji grzewczej i półtorej średnicy rury instalacji ciepłej wody użytkowej,
  • izolacja nieoptymalna – 50% grubości przyjętej jako izolacja optymalna,
  • izolacja niedostateczna lub brak izolacji – zdefiniowana jako 2 mm grubości izolacji Armaflex.

Wyniki obliczeń wskazują jednoznacznie, że straty ciepła z instalacji grzewczych w dobrze zaizolowanych budynkach nie są całkowicie wykorzystywane do ogrzewania budynku w całym okresie grzewczym. W przypadku budynków zlokalizowanych w umiarkowanym klimacie europejskim straty ciepła z niezaizolowanych instalacji wynoszą do 40% netto zapotrzebowania na ciepło. Paradoksalnie, straty te są wyższe w budynkach położonych na południu Europy i osiągają poziom do 60%. Wynika to z faktu, że straty występują latem, głównie w instalacji c.w.u. i nie mogą być w żaden sposób wykorzystane. Dlatego też instalacja c.w.u. powinna być dobrze zaizolowana.

Izolacja instalacji rurowych, poprawnie zamontowana i o dobrej jakości, w znaczący sposób wpływa na obniżenie zużycia energii w budynkach. Może więc zdecydowanie przyczynić się do ogólnego zmniejszenia zapotrzebowania na energię pierwotną i zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery (tab. 1.).

   18.01.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl