Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Kotły kondensacyjne – trendy

Kotły z większymi zasobnikami w wersji stojącej wyglądem przypominają estetyczne lodówki i łatwo je wkomponować w wystrój kuchni czy przedpokoju.
Kotły z większymi zasobnikami w wersji stojącej wyglądem przypominają estetyczne lodówki i łatwo je wkomponować w wystrój kuchni czy przedpokoju.
Fot. Viessmann

Rosną nie tylko wymagania prawne wobec urządzeń grzewczych, ale i oczekiwania użytkowników. Wysoka sprawność gazowych kotłów kondensacyjnych to standard, więc rynek zwraca większą uwagę na jakość i trwałość, wzornictwo oraz komfort obsługi.

W artykule:

• Obudowa
• Wnętrze
• Regulatory

Obudowa

Kotły kondensacyjne są coraz mniejsze. Skoro system spalinowy tych urządzeń pozwala na większą swobodę ich lokalizowania w domach i mieszkaniach, producenci zmieniają im wymiary, budowę i wygląd. Kocioł może być obecnie elementem wystroju kuchni czy przedpokoju – z tego powodu wiele wyglądem przypomina meble kuchenne lub urządzenia AGD. 

W domach jednorodzinnych coraz rzadziej buduje się typowe kotłownie lub w ogóle się je pomija, bo to często po prostu zbędny koszt. Praca kotłów kondensacyjnych jest bowiem niezależna od wentylacji pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł. Kominy do kotłów kondensacyjnych mogą obsługiwać jeden kocioł lub być zbiorcze. Pracują one w nadciśnieniu i mają budowę kompaktową, a lekkie elementy umożliwiają ich szybki i łatwy montaż także na ścianie zewnętrznej lub na ostatniej kondygnacji budynku. To także wpływa na swobodę lokalizacji kotłów kondensacyjnych. 

Nawet w przypadku układów hybrydowych kotłów kondensacyjnych z kolektorami słonecznymi i pompami ciepła nie ma potrzeby budowy kotłowni. Dlatego także zasobniki c.w.u. i pompy ciepła zyskują na wyglądzie na tyle, że można je montować w części mieszkalnej bez obawy o zeszpecenie wystroju wnętrza. Z kolei w budynkach wielorodzinnych i publicznych nie trzeba już budować dużych kotłowni. Wiszące kotły mają moc nawet 50 czy 150 kW i na niewielkiej przestrzeni można z nich zbudować kaskadę o mocy nawet 1 MW. Dostępne są też niewielkich rozmiarów stojące kotły kondensacyjne o mocach kilkuset kW, którym wystarczy powierzchnia kilku m2, nie jest już konieczna duża kotłownia na parterze czy w piwnicy.

Czytaj też: Ochrona nowoczesnych kotłów kondensacyjnych >>

Wnętrze

Jednak najważniejsze zmiany kryją się pod obudową kotłów – są to m.in. nowe palniki. Domy i mieszkania potrzebują coraz mniej energii na ogrzewanie, a zapotrzebowanie na ciepło bardzo się waha, stąd konieczność korzystania z palników o szerokiej modulacji mocy. Przeciętny nowy dom jednorodzinny do ogrzewania wymaga 3–5 kW. Ale już na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej, aby korzystanie z niej było komfortowe, w kotłach dwufunkcyjnych potrzeba 22-24 kW. Sprostanie tym wymaganiom jest możliwe dzięki modulacji palników od nawet 10% mocy znamionowej. Mają one bowiem rozwiązania konstrukcyjne pozwalające tak dobierać ilość gazu i powietrza, żeby spalanie z wysoką sprawnością przebiegało nie tylko w zakresie mocy 80-90%, ale w pełnym zakresie modulacji – od 10 do 100%.

Kolejne zmiany pod obudową tych urządzeń to włożenie do kompaktowego kotła armatury – m.in. zaworów i naczynia wzbiorczego. Tym samym nie widać instalacji – wszystko jest ukryte pod obudową kotła. Co więcej, w obudowie kotła wiszącego bywa nawet niewielki zasobnik c.w.u. pozwalający zwiększyć komfort korzystania z ciepłej wody. Z kolei kotły z większymi zasobnikami – 100, 150 czy nawet 200 l – w wersji stojącej wyglądem przypominają estetyczne lodówki i również łatwo je wkomponować w wystrój kuchni czy przedpokoju (fot.). Pod obudową kompaktowych kotłów stojących mogą się znaleźć nawet rozdzielacze z armaturą do obiegów grzejników wiszących oraz płaszczyznowych (podłogowych).

Dostępne są np. kotły stojące skonstruowane specjalnie do współpracy z kolektorami słonecznymi. Mają duże zasobniki – przeważnie 200 l – tak aby w ciągu dnia możliwe było zgromadzenie odpowiedniej ilości wody pozwalającej na wieczorne i poranne korzystanie z łazienki. Wewnątrz tych kotłów wbudowana jest także armatura konieczna do współpracy z kolektorami słonecznymi – m.in. pompy obiegowe, naczynie wzbiorcze, naczynie zrzutowe czy zawór mieszający. Montaż kotłów o rozmiarach lodówki, w których wnętrzu znajduje się wszytko to, co kiedyś umieszczane było w kotłowni, sprowadza się do połączenia króćców z przewodami instalacji gazowej, c.o., c.w.u. i solarnej.

Wśród kompaktowych gazowych kotłów kondensacyjnych znaleźć można także modele konstruowane specjalnie jako urządzenia mające zastąpić stare i zużyte kotły niekondensacyjne. Nowy kocioł ma pasować do instalacji bez konieczności dokonania w niej przeróbek. Jest to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu większej pojemności wodnej i dużych wymienników w takich kotłach.

Regulatory 

Obok niezawodności oczekuje się od kotłów kondensacyjnych ekonomicznej pracy oraz zapewnienia komfortu – nie tylko w zakresie dostarczanego ciepła, ale też komfortu obsługi. Realizację tych zadań umożliwiają układy sterowania, które zbierają dane niezbędne do ekonomicznej pracy: np. temperaturę zewnętrzną czy aktualną temperaturę w pomieszczeniach, temperaturę powrotu, temperaturę w zasobniku c.w.u. 

Współczesne kotły kondensacyjne to urządzenia grzewcze składające się z wielu podzespołów, a sterowanie i automatyka nabierają szczególnego znaczenia w złożonych układach hybrydowych. Jednak nadrzędną zasadą takich układów sterowania jest praktyczny i intuicyjny charakter obsługi, tak aby użytkownik mógł z nich korzystać bez szczególnego przygotowania. Parametry urządzeń można łatwo kontrolować i ewentualnie korygować, korzystając z wyświetlacza, ale też coraz częściej poprzez aplikacje w urządzeniach mobilnych. Sterowniki umożliwiają ustawienie harmonogramów dziennych czy tygodniowych pracy kotła dostosowanych do potrzeb użytkownika itp.

Przeczytaj również: Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB >>

Wchodzimy w erę cyfrowego HVAC – nie tylko w sferze projektowania, ale także w obszarze eksploatacji instalacji i urządzeń – zmierzamy w kierunku inteligentnych urządzeń i budynków. Stawiane są tezy, że już niedługo dom czy mieszkanie nie będzie produktem, tylko usługą na życie w komfortowych warunkach. Oferowane obecnie układy do sterowania ogrzewaniem i wentylacją w domach mogą już działać w trójkącie: użytkownik – producent – serwisant/instalator. System zbiera dane o pracy instalacji, przekazuje do producenta, tam je analizuje w kierunku optymalizacji pracy – zarówno pod względem ekonomicznym, jak i komfortu. Ponadto sprawuje opiekę nad poprawnością pracy, pilnuje kwestii serwisowych i przeglądów oraz wychwytuje wszelkie błędy i źródła ewentualnych awarii, a także same awarie – one też się zdarzają. Informacja z takich analiz dociera do użytkownika, ale też w razie awarii czy konieczności interwencji od razu do instalatora/serwisanta. Ten ma z kolei dostęp do danych na temat pracy kotła i instalacji i wiele interwencji może podejmować zdalnie. Co więcej, dane te mogą być poddawane analizie i gdy okaże się, że eksploatacja obecnej instalacji staje się nieekonomiczna i szybko zwróci się jej modernizacja, użytkownik otrzyma ofertę przeprowadzenia takich prac – ściśle dopasowaną do jego potrzeb. 

Przypomina to trochę usługi, jakie oferują potentaci na rynku internetowym: nie koncentrują się na sprzedaży produktu, ale na związaniu się z klientem dzięki usłudze. Użytkownik poprzez taką umowę zyskuje m.in. możliwość zdalnej diagnostyki czy szybką pomoc ze strony specjalisty od ogrzewania.

Model taki nie jest już odległą przyszłością. Użytkownicy kotłów kondensacyjnych już mają do dyspozycji systemowe regulatory zarządzające jednocześnie ogrzewaniem i wentylacją oraz chłodzeniem. Takie układy regulacji pracują z różnymi urządzeniami danego producenta – kotłami i pompami ciepła, klimatyzatorami oraz centralami wentylacyjnymi, a nawet z kaskadami kotłów i pomp ciepła. W ofertach zachęcających do korzystania z tych nowych rozwiązań podawane są np. informacje, o ile można dzięki nim zwiększyć efektywność energetyczną – jest to przynajmniej 4–5%. Do nowoczesnych regulatorów oferowane są specjalne bezpłatne aplikacje na urządzenia mobilne (smartfon, tablet z systemem iOS lub Android), które umożliwiającą zdalne sterowanie układem z dowolnego miejsca poprzez internet. W aplikacjach takich liczy się proste menu i intuicyjna obsługa. Oczywiście niezbędne jest wyposażenie instalacji w moduł komunikacji internetowej. Do zalet takich sterowników należą funkcje indywidualnej adaptacji systemu grzewczego do stylu życia i rytmu dnia użytkownika oraz wybór optymalnego w danej chwili źródła energii w instalacjach hybrydowych. Standardem staje się w regulatorach monitoring zużycia energii: gazu i energii elektrycznej na potrzeby c.o., c.w.u. oraz chłodzenia i wentylacji, a także uzysku energii odnawialnej z instalacji PV czy kolektorów słonecznych. Obsługę i działanie takich regulatorów nawet na trzech obiegach można przed zakupem dodatkowo przetestować na symulatorach.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[kotły gazowe, kotły kondensacyjne, ogrzewanie, regulatory, urządzenia grzewcze, gazowe kotły kondensacyjne, hvac]

   30.07.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

mini e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl