Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Izolacje techniczne w instalacjach przemysłowych i sieciach komunalnych

Izolacje techniczne w instalacjach przemysłowych i sieciach komunalnych
Izolacje techniczne w instalacjach przemysłowych i sieciach komunalnych
fot. Armacell

Efektywność energetyczna nabiera znaczenia nie tylko jako kwestia ekonomiczna i ekologiczna, ale też w obszarze bezpieczeństwa energetycznego. Skuteczna izolacja termiczna zwiększa efektywność procesów, w których udział biorą urządzenia i instalacje wytwarzające ciepło lub chłód.

Energia cieplna i jej transport są kosztowne. Strat ciepła i chłodu na przewodach instalacyjnych można w dużym stopniu uniknąć. Od roku duże przedsiębiorstwa – jeśli nie mają wdrożonego i certyfikowanego systemu zarządzania energią – powinny raz na 4 lata przeprowadzić audyt energetyczny. Obejmuje on wszystkie aspekty użytkowania energii, w tym: zaopatrzenie (źródła i sieci), użycie energii w obiektach i systemach technicznych, a także eksploatację, czyli przeglądy i konserwację.

Czytaj też: Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia >>

Z kolei w kwestii audytów energetycznych małych i średnich przedsiębiorstw dyrektywa 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej zaleca krajom członkowskim UE utworzenie programu zachęt i wsparcia  finansowego. Ustawa o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 r. zawiera rozdział pt. Zasady przeprowadzania audytu energetycznego przedsiębiorstwa, ale są to tylko ogólne wytyczne. W  przeprowadzaniu audytów w przedsiębiorstwach pomocna jest norma PN-EN 16247 Audity energetyczne.

Dużego potencjału oszczędności upatruje się m.in. w izolowaniu instalacji przemysłowych z ciepłym i zimnym medium, począwszy od chłodnictwa, poprzez ciepłownictwo i energetykę, po przetwórstwo rolno-spożywcze, przemysł chemiczny i petrochemiczny. Obecnie rzadko zdarzają się inwestycje, w przypadku których kwestie izolowania są brane pod uwagę dopiero podczas rozruchu instalacji. W zależności od specyfiki czynnika płynącego w instalacji wybierać można spośród wielu materiałów zapewniających odpowiednią ochronę, zarówno przed stratami ciepła i chłodu, jak i wykraplaniem się wilgoci, a nawet urazami mechanicznymi. Zbiorniki przemysłowe, rurociągi, urządzenia procesowe, obudowy kotłów, elektrofiltrów, cystern czy kanałów spalinowych wymagają izolacji odpornych na wysoką temperaturę i nie mogą tracić swoich właściwości z powodu drgań i zmiennych warunków otoczenia. Z tego względu stosuje się m.in. otuliny i maty izolacyjne z wełny zbrojonej siatką z tworzyw i folią metalową. Ich zakres stosowania wynosi od –200 dla zastosowań kriogenicznych (jak np. zbiorniki na LNG), poprzez 250 i 400, do nawet 700°C, a współczynnik przewodzenia ciepła to 0,034–0,039 W/(m K). 

W przypadku sieci i instalacji grzewczych powszechnie używanym materiałem jest pianka poliuretanowa z l 0,035–0,037 W/(m K) i maksymalną temperaturą stosowania 140°C. Z kolei do ochrony przed kondensacją pary wodnej w instalacjach z czynnikami chłodniczymi w chłodnictwie i z chłodnym medium w instalacjach przemysłowych używany jest kauczuk syntetyczny. Jest elastyczny i ma zamkniętą strukturę komórkową. Spieniony polietylen to głównie gotowe elementy uformowane pod konkretne rozmiary i otuliny do instalacji i urządzeń w wąskim przedziale temperatur. 

Na rynku są też takie materiały izolacyjne, jak szkło spienione (aluminiowo-krzemianowe)  – wodoszczelna i praktycznie nieściśliwa izolacja z l 0,040−0,050 W/(m K) i temperaturą stosowania od –260 do 430°C, co predysponuje ją do izolacji kominów przemysłowych, podziemnych przewodów rurowych bezpośrednio zasypanych ziemią oraz konstrukcji przystosowanych do niskich temperatur, jak np. lodowiska i podłogi chłodni. Są też aerożele, ogniotrwałe izolacje ceramiczne, materiały krzemionkowe i silikatowe, a nawet izolacje próżniowe.

Przy projektowaniu izolacji w instalacjach przemysłowych brane są pod uwagę różne kryteria. Najważniejszym jest utrzymanie zadanej temperatury medium wewnątrz instalacji czy w urządzeniu, zapewniającej ich prawidłowe działanie, a następnie oszczędność energii oraz temperatura zewnętrzna izolacji (BHP). Istotnym zagadnieniem jest określenie ekonomicznej grubości izolacji. Potrzebna jest do tego informacja producenta o wartościach współczynnika przewodzenia ciepła w całym zakresie temperaturowym w postaci deklarowanej krzywej zależności od temperatury. Przedział stosowania niektórych izolacji jest bowiem bardzo szeroki, np. do 700°C. Krzywa ta jest wymagana w deklaracji własności użytkowych wyrobu, by mógł on zostać wprowadzony na rynek.

Przeczytaj również: Izolacje techniczne – zapobieganie stratom energii i korozji instalacji

W instalacjach przemysłowych istotny jest też dobór izolacji pod względem absorpcji wilgoci z otoczenia – są instalacje z czynnikami chłodnymi i gorącymi, biegnące w obiektach o stałej temperaturze i na zewnątrz. Kolejny aspekt to zapewnienie skutecznej i trwałej osłony izolacji (płaszcza) chroniącej przed działaniem zewnętrznych czynników mechanicznych i wilgoci, a nawet w pewnych przypadkach – jak instalacje chłodnicze – przed promieniowaniem UV. Obok tradycyjnych blach stalowych i aluminiowych stosuje się do tego również tworzywa. 

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych wymienia, jakie instalacje w budynku powinny być izolowane, a w Załączniku nr 2 określa grubość izolacji w zależności od właściwości materiału izolacyjnego. Kwestie izolacji przemysłowych w zakresie ochrony ciepło- i zimnochronnej montowanej na urządzeniach i obiektach przemysłowych oraz energetycznych, takich jak rurociągi, aparaty, zbiorniki technologiczne i magazynowe, opisuje PN-B-20105:2014-09 Izolacja cieplna wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych. Wymagania dotyczące projektowania, wykonania i odbioru robót. Norma ta (Załącznik A) podaje jako dopuszczalną maksymalną temperaturę powierzchni zewnętrznej płaszcza ochronnego izolacji 50°C, a w zakresie określania grubości izolacji odsyła do PN-EN ISO 12241:2010 Izolacja cieplna wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych. Zasady obliczania.

Zawiera ona szczegółowe zasady obliczania właściwości wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych związanych z przenoszeniem ciepła. Podaje też zasady obliczania parametrów istotnych przy projektowaniu instalacji przemysłowych, w tym zmian temperatury w rurach i zbiornikach, czasów chłodzenia i zamarzania, wpływu mostków cieplnych oraz strat ciepła. Opisuje również sposób wyznaczania grubości izolacji termicznej przy zakładanej docelowej temperaturze płaszcza zewnętrznego. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[izolacje techniczne, instalacje przemysłowe, sieci komunalne, energia cieplna, efektywność energetyczna, zarządzanie energią, audyt energetyczny, projektowanie izolacji, izolowanie instalacji przemysłowych]

   30.07.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

mini e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl